Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

On 8.7.2020. at 23:01, radisa said:

Uf, ovo je strašnp, prestrašno tačno...

 

Imao sma pre mesec dana lika koji ima jedno 10 sertifikata, ima navodno 3 godine iskustva, svašta nešto...

 

Postavio sam mu nekoliko najjednostavnijih pitanja, koja su non-tehnical, ali koja mora znati za posao koji radimo, ni na jedno nije znao da odgovori,a o nekima nije znao ni šta ga pitam... Razmišljao sam posle kako možeš da 2-3 godine farbaš ljude da nešto znaš?

 

Ima puno prevaranata u ITu. Za to krivim prevashodno HR i sefove koji dozvole da ih takvi prevare na intervjuima. Kad se zaposli, dok ti provalis kakav je, pa dok mu das sansu, pa probas da ga obucis... proslo godinu dana. I tako u krug. Znam jednog koji svake godine menja firmu a nit je dobar radnik nit zna nesto. 

 

  

4 hours ago, Time Crisis said:

faa84a50a0f7012f2fe600163e41dd5b

Sales je mnogo jeben posao. Imao sam nesrecu da sam ga par meseci radio. Taj nivo stresa je nemerljiv u odnosu na inzenjerski posao. Uz to treba da si i talentovan za to (ko sto ja bio nisam :D ) i da radis ko crnac, a sve vreme grickas nokte dal ce ti proci ponuda ili nece. Mozes sve savrseno da uradis i da opet ne dobijes ni jedan od 10 poslova. Sto se mene tice dobar sales zasluzuje sve pare, ko i dobar (project) menadzer a ja se sa njima i njihovim stresom menjao ne bih ;) 

Link to comment

Firme manje od 100 ljudi ne treba da imaju skupe erpove... To nema smisla... 

 

SAP ima malo rešenje, SAP B1, za takve stvari... Mislim da i Navision ima nešto slično...

 

Velikim firmama se isplati, naravno...

 

 

Link to comment

Ja kad čujem SAP, odmah znam da firma ima budžet i da su potrošili previše para. Ja sam radio sa ondašnjim NAV i AX, sada Business Central kao i D365. Rekoh ono za mlekaru, pa ovo što je Radiša pričao. Pa sam imao i klijenta u teškoj/mehanizovanoj industriji koje je sam MSC zajebao, pa čim sam pomenuo MS znao sam da neće biti ništa od toga. Velika banka koja je spiskala preko $80 miliona na SAP (prvo je počelo sa $20m pa raslo i raslo)...

Link to comment

Beše neka firma u Srbiji Dunav nešto koja je radila (radi?) add on za ERP oko food tracing. Hteo sam njih da koristim, ali vrhuška rekla “ne, idemo sa To Increase”, jer su imali neki dil sa MSFT. Baš mi beše žao jer sam siguran da bi odličan posao uradili.

Edited by dragance
Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

Ne, klošare iz Detroita bi da obuče kako jednog dana ne bi morali baš sve poslove da izvoze u Bangladeš i ostale Srbije - jer ti ovako kod kuće ostaje previše nezaposlenih isfrustriranih mladih ljudi.

 

Pomodarstvo, naravno. Milijarderi svakako ne guraju svoju decu u CS kako bi mogla lakše da nađu posao kao code monkey jednog dana! Ako misliš da im je to motivacija, onda stvarno ne znam šta da ti kažem.

 

Ne moraju da plaćaju američke klošare po stranim standardima, pobogu, plaćaće ih po američkim standardima. Kad bi danas mogao da se nađe koder u Americi spreman da radi za $7.25 dolara po satu, oberučke bi ga prihvatili. Ali trenutno ne može, pa ga traže u Srbiji i ostalim Bangladešima™ gde ga plaćaju čitavih $12 na sat (a on se sav presrećan hvali po forumima što inkasira $2,000 mesečno like a boss). 

 

Po svim ovim pripizdincima takođe forsiraju taj "learn 2 code" narativ koji ti uslužno reprodukuješ. Dakle, bilo bi posla i za ovdašnje i za ondašnje programere-klošare kad bi ih se dovoljno pojavilo, samo je pitanje po kojoj ceni. A što ih više bude na tržištu rada, to će gazdama lakše biti da danas visoku cenu strmopizde negde ka minimalcu.

 

 

Da vidim da li sam shvatila. Bogati su pomodni, klošari su glupi, vlasnici kompanija su zli, samo je tebi sve jasno?

 

Nema više "code monkey". Code monkey-ji su shvatili da im ne treba niko osim njih samih da naprave startap i možda zarade milione. Pre bi se reklo da sad imaš MBA monkey - s tim što nikom živom ne treba MBA da napravi startap. Treba ti programer, nerd, geek, "code monkey". Pa kad ti poraste firma, onda ti programer kao boss zapošljavaš tu neke specijalizovane finansijere, računovodje, HR i ostalo. Ali u korenu svega je - programiranje. Otidji na Y Combinator sajt i pogledaj njihovu stranicu za oglase za posao: samo programiranje. Jer to je jedino što sti treba za early stage startup i što je kičma i suština svega.

 

Da vidimo ko je osnovao najvrednije startapove današnjice... Da nisu filozofi filozofirali ili andragozi andragirali ili psiholozi psiholozirali? Biće da su programeri programirali. Baš dobro prodju ti code monkey danas... Ovaj što je napravio Whatsapp, ili možda onaj što je napravio TikTok tj. Bytdance. Sve majmun do majmuna. Ma paćenici.

 

Izvini, šta je loše u tome što neko u Srbiji zaradjuje 2,000 dolara mesečno? Je l to paćenički? Stvarno ne kapiram. Kao, vidi kakav jadnik, radi i zaradjuje 2000 dolara u Srbiji! Kakav nesrećnik! I još ima izgleda za napredovanje, može i da bira da se preseli u neku razvijenu zemlju. Stvarno, nevidjeni jadnici. Da čovek ne poželi da se druži sa takvima.

Link to comment

Iskreno ako ćemo pričati, ako ćemo izuzeti sva ta moralna sranja o kojima pričaju filozofi, jer koji će nam to, onda je u Srbiji najbolje ući u SNS, mlatiti demonstrante, uzgajati i dilovati gudru, a kasnije uletiti u neke tendere. ROI probija plafon, šta imaš koji krasni da se mlatiš sa učenjem i potrošnjom 10k sati da bi postao neki majstor. 

Link to comment
3 hours ago, Spooky said:

@trustno1, malo preterujes sa tim programiranje je za sve

Svakako je svim poslodavcima u interesu da radnike plate manje (a opet dovoljno da ih zadrze), mada trenutno potražnja raste brže nego ponuda, i sve projekcije kažu da će se tako nastaviti. Tako da ja uopšte nisam uplašen za svoju budućnost.
Takodje, 5 puta više programera u Srbiji (pod uslovom da ne pada kvalitet) bi možda samo vrlo kratkoročno malo smanjilo plate, a dugoročno podiglo, jer bi se Srbija profilisala kao vrlo plodonosna outsourcing destinacija u svetu i mesto za startovanje startupova, a ta razlika u brojevima za svetske pojmove ne znači ama baš ništa...

Da živim u americi, svog sina svakako ne bi gurao da se bavi programiranjem, tamo to uopšte nije toliko plaćeno (upravo zbog outsorcinga, često se posle online sastanaka poseta kolegama u USA pitam zažto su tako prijateljski sa nama). Prosek im tipa duplo veći od državnog proseka, ali može to mnogo bolje sa medicinom, pravom, menadžmentima i sl :)

 

Jedino se ne slažem da programiranje u Americi nije dobro plaćeno, ljudi, šta vam je! Imam toliko primera koje poznajem, ne znam odakle da krenem. Najpametnija deca upisuju programiranje danas u Americi. Naravno, medicinu i pravo itd, ali više pametna deca ne upisuju toliko, na primer, finansije. U programiranju je sadašnjost i budućnost. Imam mlade rodjake po Americi i njihove drugare, to su pametna deca koja su vredno radila i studirala i sada su dobili fenomenalno plaćene poslove u FAANG ili u nekim startapovima.

 

A najveća lepota programiranja je u tome što ne moraš da završiš Harvard da bi imaš šansu da se probiješ u vrh. Možeš da sediš sa kompujterom i internetom u Bečmenu. Ne moraš da ideš ni na faks. Moj poznanik iz Njujorka nikada nije išao na faks, sam je naučio programiranje kod svoje kuće. Napravio je firmu i posle nekoliko godina je prodao za nekoliko miliona. Imam još takvih primera. Klinci iz srednje dobijaju poslove početna plata 100,000.

 

Naravno, neće svako ko programira da napravi unicorn startup i obogati se niti će da ima pošetnu platu 100,000. Tek niko neće postati radisa ili Indy (pre ćete napraviti novi Facebook nego dostići taj nivo). Ali je poenta da bukvalno svako sa dobrom voljom može da nauči da programira i da počne da zaradjuje pare i da napreduje. Za razliku od toga da se tavori i životari ili se bude nezaposlen ili se zavisi od nekih korumpiranih govana za 400 evra ili manje. 

Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Dobro, sad smo se razumeli šta ti smatraš programiranjem...

 

Nećemo dalje pričati o ovome sa tobom... :fantom:

 

Izvini, šta je loše u tome da neko provede nekoliko meseci učeći ove jezike i počne da zaradjuje pare? I nastavi da uči, napreduje i zaradjuje više para? 

 

Kako te ne grize savest da budeš nadobudan? Je l treba da padnemo ničice zato što ti imaš ljude pod sobom? :)Zato što si ti objašnjavao tamo nekim obrazovanim sa najboljih fakulteta kako se radi posao? Oni pojma nisu imali dok tebe nisu sreli. Umesto da kažeš ljudima kako nije teško naučiti programiranje i kako mogu da stanu na noge finansijski? Ali onda ne bi mogao da se praviš važan.

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

 

Izvini, šta je loše u tome da neko provede nekoliko meseci učeći ove jezike i počne da zaradjuje pare? I nastavi da uči, napreduje i zaradjuje više para? 

 

Kako te ne grize savest da budeš nadobudan? Je l treba da padnemo ničice zato što ti imaš ljude pod sobom? :)Zato što si ti objašnjavao tamo nekim obrazovanim sa najboljih fakulteta kako se radi posao? Oni pojma nisu imali dok tebe nisu sreli. Umesto da kažeš ljudima kako nije teško naučiti programiranje i kako mogu da stanu na noge finansijski? Ali onda ne bi mogao da se praviš važan.


Neke stvari koje govoriš imaju smisla, ali uspeš uvek da promašiš  ceo fudbal. 
 

Ali čim si rekla CSS, JavaScript i HTML da je ozbiljno programiranje, izgubila si nas sve ovde. Ništa loše nema u tome, ali da ne preterujemo šta je šta.

Link to comment
7 minutes ago, trustno1 said:

 

Izvini, šta je loše u tome da neko provede nekoliko meseci učeći ove jezike i počne da zaradjuje pare? I nastavi da uči, napreduje i zaradjuje više para? 

 

Kako te ne grize savest da budeš nadobudan? Je l treba da padnemo ničice zato što ti imaš ljude pod sobom? :)Zato što si ti objašnjavao tamo nekim obrazovanim sa najboljih fakulteta kako se radi posao? Oni pojma nisu imali dok tebe nisu sreli. Umesto da kažeš ljudima kako nije teško naučiti programiranje i kako mogu da stanu na noge finansijski? Ali onda ne bi mogao da se praviš važan.

Evo, ja nemam ljude pod sobom, samo pored sebe, pa ako hoćeš da čuješ - html i css nisu programski jezici. Programski jezik koji ide "ruku pod ruku" sa html i css-om je JavaScript koji sa Javom nema nikakve veze.

Je l ti jasnije šta je Radiša koji ima ljude pod sobom hteo da ti kaže? :)

Edited by JozoMujica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...