Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

42 minutes ago, Zeleni sto said:

Baš tako, znam ljude koji su pokušavali, učili i prosto nije vredelo. Nisu mogli da dostignu nivo potreban za poziciju. Ima, doduše, par ljudi koji su našli posao i još uvek rade, ali to su jako pametni, vredni i posvećeni ljudi, a više je primera da su prosto odustali. Takođe, jako cenim što neko ima volju da nauči za mesec, tri ili šest i uvek sam na razgovorima pokušavao da izvučem iz njih nešto više, ali na žalost nikada nismo zaposlili nikog bez formalnog obrazovanja. Prosto na tržištu ne vidim potražnju za bilo kakvim programerima, već za iole kvalitetnim. Zato i sve kompanije su okrenute fakultetima, a ne it akademijama i sl. Sad, ili nešto grešim u percepciji ili se radi o trolu. Ako trustno1 stvarno nije trol, onda bi bilo lepo da objasni taj deo tržišta i potrebe za programerima sa kursa. Uostalom, nije nikakva topla voda, cela Srbija priča o programiranju, mnogi pokušavaju, neki uspevaju i ne vidim tu da nešto treba terati ljude na to.

 

 

Evo, napisaću još samo ovo, osim ako neko ne bude želeo dalje da priča. ;)

 

Prvo, ja lično se ne bavim front end developmentom, nemojte plakati sad. Ja petljam nešto malčice sa pajtonom ali za to dobijam pare sa kojima sam više nego zadovoljna. Da li sam ja profi iskusni programer? Nikako. Tek sam počela. Programiranje odnosno to petljanje je deo mog posla ali je to ono što mi je omogućilo da nadjem posao i što će mi biti potrebno kasnije. Ali da li sam provela samo nekoliko meseci učeći i petljajući pre nego što mi je neko dao pare za to? Da. Mislim da se nismo razumeli oko toga da li je potrebno tri dana da se postane iskusni programer ili je potrebno nekoliko meseci učenja da dodješ dotle da ti neko plati da nešto uradiš. Ja pričam o ovom drugom. To je moj slučaj i ja sam srećna i zahvalna.

 

Drugo, ne pričam samo o sebi. Imam 4 (ako sam sad dobro prebrojala) bliska prijatelja i nekoliko drugara koji su naučili uglavnom js, css i html a neki i pajton, django, i to sami samcijati. Zapravo, za jednog nisam sigurna da li je sam samcijat, moguće da je išao na neki kurs, proveriću. Proveli su nekoliko meseci ili godinu dana učeći pre nego što su počeli da prave nešto za šta im je neko dao pare. Ti ljudi danas imaju sjajne plate. Jedan je imao sreću da je imao druga zaposlenog programera pa mu je pokazao šta je naučio i ovaj mu je davao tezge preko svoje firme. Sad ne mogu da se setim koji jezik je naučio još jedan drug, ali znam da je sam samcijat + nikad nije diplomirao sa potpuno nepovezanog faksa, i evo ga radi za neke Amerikance iz Bga i izdržava porodicu. Nemoguće je da baš ja koja sam se uglavnom družila s filozofima i ostalim propalitetima;) ubodem da poznajem toliko skrivenih talenata za programiranje.

 

Treće, firma za koju radi bliska osoba u Njujorku zapošljava gomilu klinaca bez ikakvog faksa. Zapošljava i super studente sa Ivy league ali zapošljava i ove prve. Jedan drug iz te firme nikad nije završio srednju školu. I na osnovu ovih ljudi koje ja znam izgleda da ipak nije svaka firma u Srbiji okrenuta samo faksovima, ne znam.

 

Čevrto, apsolutno postoje ljudi i to puno njih koji ne znaju da bi mogli da programiraju i budu srećni radeći to. Pogledajte koliko ima žena ne programera nego koje makar nešto čuknu malo ovako kao ja sada? Mizerija. Da nisu možda žene prirodno nesposobne ili nenaklonjene programiranju? Ali vi izvlačite primere onih koji nisu uspeli - pritom iz ko zna kojih razloga - uvaljujete mi da sam rekla da za tri meseca može da se postane programer i potpuno ignorišete postojanje ljudi koji su učili nekoliko meseci i onda počeli da zaradjuju pare.

 

Link to comment
6 minutes ago, francuski sobar said:

aj radiša ne kukaj idi radi nešto, dajte neko banujte ga

 

 lepota će spasiti svet, jebo bekend ti trustno slobdno nastavi :)

 

 

Hvala, evo samo za tebe ^

Link to comment

ja blage veze sta su vam ti SAP; FAP, DRP, ali iz sve ove priče ispada da je to nešto što nikom u stvari ne treba ali puno košta, sto godina se radi a nema veze ako se ni ne završi znači neka multilevel prevara za izvlačenje para, ispravite me ako negde grešim :fantom:

Link to comment

Evo, lično znam da je grad Novi Sad platio silne novce za uvođenje SAP-a u gradsku upravu, i da je od implementacije istog ispalo jedno veliko ništa.

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Evo, lično znam da je grad Novi Sad platio silne novce za uvođenje SAP-a u gradsku upravu, i da je od implementacije istog ispalo jedno veliko ništa.

Upoznaj me sa njima 🤩

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Evo, lično znam da je grad Novi Sad platio silne novce za uvođenje SAP-a u gradsku upravu, i da je od implementacije istog ispalo jedno veliko ništa.

Što sam gore i objasnio da JP i uprave ne mogu sa SAP-om...

 

Na stranu, što znam još svašta o tom uvođenju, ali ne bih o tome javno... :fantom:

Link to comment
2 minutes ago, renne said:

i aerodrom beograd je uveo sap

U Srbiji su jako puno opština i JP uveli SAP... I grad Beograd, na primer...

 

Pitajmo Hamleta kako to radi?

Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

I šta je sa tezom Vini Pua da hoće da se obuče američki klošari da programiraju? Kako ako nemaju interesovanje i talenat?

Ma ideja je da se na obuku gurnu i američki, i srpski, i svi ostali klošari sveta. Što više programera bude na globalnom tržištu rada, to će niže plate moći da im ponude.

 

Na makro nivou, to je naravno brutalno iživljavanje. Koliko klinaca treba da krene tim putem, ignorišući afinitete koje stvarno imaju, samo zato što im je rečeno da je posao tražen i dobro plaćen? Onda ogromna većina njih otpadne bez ikakvog stečenog znanja, a oni koji izguraju do kraja shvate da - surprise surprise - posao više uopšte nije tako dobro plaćen kao što je nekad bio.

 

Sad ti opet možeš da kažeš "ali ja znam četvoro ljudi koji su se snašli, šta njima fali, što ne mogu svi tako", i opet sve u krug :yawn2: 

Link to comment
12 hours ago, lazni said:

moj utisak je da manje od 10% firmi u nekom razumnom roku dostigne tu prelomnu tacku, na to sam mislio.

 

cime bi trebalo da se bavi hipoteticka firma od 5 zaposlenih koja trenutno koristi softver od npr 1.000 e godisnje, pa da joj se isplati uvodjenje nekog erp programa, odnosno koji su to procesi u firmi od 5 ljudi za cije unapredjenje je neophodan erp? ti se bavis implementacijom pa sigurno imas bolji uvid u stepen zadovoljstva korisnika, nemam razloga da ti ne verujem.

 

bilo bi zanimljivo ukoliko bismo imali studiju u kojoj su navedene konkretne cifre u nekom razumnom periodu (recimo do 7 godina od pocetka uvodjenja). stepen zadovoljstva nije objektivna jedinica mere i podlozan je mnogim faktorima, pocev od cene izlaska pa do priznavanja greske donosioca odluka. 

 

npr radisa je pominjao projektni zadatak koji se odnosi na pracenje zaliha u jednom domacem trgovinskom lancu od nabavke do prodaje, pitanje je koliko veliki gubici bi trebalo da postoje u trenutnom gotovinskom ciklusu (da prosirimo zadatak i na placanje dobavljacima, odnosno naplatu od prodaje) pa da opravdaju novo ulaganje. koje su vrednosti u pitanju, koji broj magacina ili broj robnh pozicija sta preovladjujuce utice na donosenje odluke? da li je firmi isplativije da iz trenutnog sistema pracenja organizuje 1,2, 5, ...10 dodatnih evidencija koje delimicno/potpuno odbacuju trazene podatke, koji je utrosak radnih sati u jednom a koji u drugom slucaju, koliko traje period uvodjenja, koji broj radnih sati je neophodan za definisanje projektnog zadatka i njegovu kasniju proveru ... 

Nisam bio dovoljno jasan izgleda. Nisam mislio da firma ima 5 zaposlenih, nego da ima 5 korisnika ERPa. Nije svaki ERP - SAP, koji zahteva ozbiljno vreme i investiciju u implementaciju. Imas sasvim regularne ERPove od par stotina evra mesecno za 4-5 korisnika. 

Činjenica je da je postojeći jeftiniji softver doveo firmu koja ga koristi na visok nivo i onda je pitanje zašto bi ga kompanija menjala. Nekoliko stvari koje sam video u praksi poređanih po učestalosti 

- Obično je to domaće rešenje sa relativno lošom podrškom i dugo vreme implementacija novih procesa u okviru rešenja. Često su same kompanije dobavljači tog postojećog rešenja manje-više one man band sa velikim rizikom.  Daleko od toga da su sva domaća rešenja sa lošom podrškom, ovde govorim samo o onima koja se menjaju. 

-  previše odvojenih sistema - na primer, odvojen softver za finansije, drugi za robno knjigovdstvo, treći za platni promet ... 

-  Zastarelo tehnološko rešenje sa slabim potencijalom za integracije. Na primer, dobavljač/kupac traži da se koristi EDI i onda se do toga teško dolazi

-  Nemogućnost rada na daljinu - pogotovo aktuleno sada u korona periodu

-  marketing većih proizvođača softvera

-  vrlo mala fleksibilnost. na primer, uvođenje novog brenda / vrste robe traži neko "programiranje" . U tom smislu predstavlja kočnicu za dalji razvoj kompanije. 

 

 

 

 

Link to comment

Implementacije SAPa u poslednjih nekoliko godina u državnim institucijama (a i pre SNSa, mislim da je recimo Trezor implementiran u krajnje sumnjivom procesu) su tesno vezane  za politikui to nije nešto što treba pominjati na ovom topiku. 

Ima i Navision nekoliko državnih firmi - ovako napamet to su službeni glasnik, zavod za zapošljavanje, vodovod u Nišu ...

Link to comment
35 minutes ago, trustno1 said:

 

Treće, firma za koju radi bliska osoba u Njujorku zapošljava gomilu klinaca bez ikakvog faksa. Zapošljava i super studente sa Ivy league ali zapošljava i ove prve. Jedan drug iz te firme nikad nije završio srednju školu. I na osnovu ovih ljudi koje ja znam izgleda da ipak nije svaka firma u Srbiji okrenuta samo faksovima, ne znam.

 

Šta znam, ja moram da iskažem neku sumnju u to što pričaš. Ako se ne varam, tek si počela da programiraš, a u Njujorku mlatiš velike pare. Ne znam šta su velike pare za Njujork, ali mogu da zamislim da su stvarno velike. Ali to bi već bio trol, pa ne moraš da me ubeđuješ. Više sam mislio da pojasniš malo ovo iz kvota, šta se očekuje od nekoga koga zaposle, šta radi u početku i koje su početne plate.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...