Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

linija o ERP je ne mož bit dosadnija, aj prebacite to negde na neko računovodstvo ne znam gde, valjda ime u programiranju i nečeg zanimljivog  :happy:

 

 

  • +1 1
  • Haha 3
  • -1 1
Link to comment
35 minutes ago, radisa said:

Kad se uvodi ERP, u velikim firmama nije samo pitanje trenutk,a pa čak ni neke proste budućnosti već sagledavanje neke šire slike gde ti firma treba ići u budućnosti...

 

Ovi o kojima pričam imaju ispostave u celoj bivšoj YU, osim Slovenije, plus AL, BG, RO, GR... Dakle, bukvalno ceo Balkan... Ako nemaju ERP, svaka zemlja onda ima svoj neko sotware... Problem centralizacije podataka i praćenja svega toga postaje nesnosan, i prosto, ti bez centralizacije i unifikacije procesa jako teško možeš ispratiti sve, ako si neki top manager... Ma čak i ako radiš samo nabavku, jer je i ona centralizovana zbog troškova... Dakle, gubitak može biti toliki da ti u stavri ni ne znaš šta ti se tačno dešava u nekom delu firme...

 

Primer je baš dobar, jer su im AL, MK,CG trenutno van ERP-a... Intrefejsi, povezivanje, uvezivanje podataka, stalno neka ispadanja, kašnjenja... Sve to pravi problem u praćenju... Nabavka za njih se radi u excelu, muka živa povezati sa podacima sa centralnog dela... Do pre par meseci je i BiH bila tako... Sad je BiH us istemu, sve ide kao podmazano... Ovi će ući sledeće godine, BG i RO su ušli pre 2 meseca...

 

AKo uzmemo da je svaka prodavnica magacin, ti imaš 300-400 magacina... Imali su neki software pre SAP-a, pa su pola stavri posle radili u excelu, nije bilo moguće čak ni obezbediti reporting iz takvog sistema...

 

Da, upucano je gomile para u ERP, a li sa druge strane, imaš tačno praćenje svega i znaš gde ti je šta...

 

Imam ja i boljih primera, interkontinentalne kompanije, koje bez ERP-a ne bi znale ništa, ali kontam da to ovde nije tema...

 

Dakle, za velike firme, uvođenje ERP-a je prosto jedini način da se poslovanje prati, koliko toliko  pouzdano...

 

Kod malih firmi, kao što sam rekao, imaš i malih ERP-ova, koji ne koštaji milione i ne uvode se godinama... SAP B1 implementiraš za par nedelja, ceo trošak je 20-30K... E sad, ako firma nema neke velike poslovne procese, možda im i ne treba, ali čim ima nešto komplikovanije, znači i da je zarada veće, ja bih rekao da tolike pare nisu strašen, ad obiješ ipak fin alat...

 

 A zasto ne funckionise za JP i obraovne ustanove?

Stvar softvera ili stvar proces koji se ne mogu uglaviti u softver?

Link to comment
11 minutes ago, francuski sobar said:

linija o ERP je ne mož bit dosadnija, aj prebacite to negde na neko računovodstvo ne znam gde, valjda ime u programiranju i nečeg zanimljivog  :happy:

 

 

 

:angry:

 

Ne vredjaj nas. Jasno?

Link to comment

Ali, moglo bi ovo da se negde izdvoji...gomila klinaca se i lozi na programiranje, placaju kurseve koji niau jeftini a dobro su reklamirani pa posle ne bude nista. Ovako bi bar neko mogao da razmisli dva puta pre nego odluci da postane programer za 3 meseca

Link to comment
27 minutes ago, francuski sobar said:

linija o ERP je ne mož bit dosadnija, aj prebacite to negde na neko računovodstvo ne znam gde, valjda ime u programiranju i nečeg zanimljivog  :happy:

 

 

SAP i ERP dve najdosadnije stvari na svetu

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Baš tako, znam ljude koji su pokušavali, učili i prosto nije vredelo. Nisu mogli da dostignu nivo potreban za poziciju. Ima, doduše, par ljudi koji su našli posao i još uvek rade, ali to su jako pametni, vredni i posvećeni ljudi, a više je primera da su prosto odustali. Takođe, jako cenim što neko ima volju da nauči za mesec, tri ili šest i uvek sam na razgovorima pokušavao da izvučem iz njih nešto više, ali na žalost nikada nismo zaposlili nikog bez formalnog obrazovanja. Prosto na tržištu ne vidim potražnju za bilo kakvim programerima, već za iole kvalitetnim. Zato i sve kompanije su okrenute fakultetima, a ne it akademijama i sl. Sad, ili nešto grešim u percepciji ili se radi o trolu. Ako trustno1 stvarno nije trol, onda bi bilo lepo da objasni taj deo tržišta i potrebe za programerima sa kursa. Uostalom, nije nikakva topla voda, cela Srbija priča o programiranju, mnogi pokušavaju, neki uspevaju i ne vidim tu da nešto treba terati ljude na to.

 

Link to comment
6 minutes ago, Budja said:

 

 A zasto ne funckionise za JP i obraovne ustanove?

Stvar softvera ili stvar proces koji se ne mogu uglaviti u softver?

Rekao sam za SAP da ne funkcioniše, a ne generalno...

 

Svaki specifičan skup procesa je suštinski predodređen samim ERP-om... Imaš ti mogućnost da to modifikuješ, ali sam core je tu... I onda nije problem kod stvari koje imaju međunarodne standarde i usaglašen best practice i nema mnogo suštinske razlike između zemalja, jer su manjie više internacionalni standardi i zajednička praksa... FI, CO, MM, SD, PP, pa i HR... Jbg, možeš da imaš nešto drugačije, ali neka grana toga je već ugrađena u ERP i sa manjom modifikacijom, koja je obično neka parametrizacija, uklopićeš se lako... Ako i nemaš potpino uklapanje, opet imaš 80-90% uklapanja i ići će uz do-programiranje...

 

E sad, uzmimo EPS na primer... SAP nudi modul koji se zove IS-U za takve stvari (Industry Specific Utilities)... Koji se naslanja na customer accounting modul (FI-CA)... Faktčki, nešto kao proširen klasičan AR uklopljen sa masovnim Billingom nakalemljenj na praćenje distribucije i proizvodnje... E pa vidiš, svaka zemlja ima spoje specifičnosti kod elektro privrede i ditribucije i koliko se ti trudio da to uklopiš u model, na kraju te specifičnosti kerenu da zezaju... I ti ulećeš u petlju prepravljanja standardnog rešenja... I dolaziš do prevelike muke na kraju, gde dodavanjem jedne stvari, praviš gimilu problema sa druge...

 

Ili poreska uprava bi trebala da radi po SAP-u u kombinaciji CRM/FI-CA... CRM da prati kretanje predmeta, FI-CA da prati finansijski deo... Jbg, FI-CA je standardizovana stvar i to lepo radi, ali svaka zemlja ima svoja specifična poreska rešenja, kod knjiženja, preknjižavanja, rasknjižavanja, koja ne možeš uklopiti lako u postojeći modul, i opet updaš u petlje prepravlja standradnih procesa, koje u konačnici dovedu do nekog rešenja, koje par meseci kasnije napravi nepremostiv problem, na nakom drugom kraju spektra ...

 

Dakle, mislim da će to leći u nekom trenutku kad ti moduli budu zreliji i dugo i masovno u upotrebi...

 

Ono što je stavr sa SAP-om , a verujem da je i kod Navisiona slično, je da te tera da poštuješ best practice koji je ugrađen u sam software, ali, kad budeš morao da izađeš iz toga, zbog lokalnih razloga, onda nastupaju prbelmi...

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...