Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

1 minute ago, Time Crisis said:

 

Misliti i znati su dve stvari što nas uči ona čuvena izreka. :D  Ja bih lično uvek pre izabrao da budem npr. ubitačan filozof nego loš ekonomista, iako na infostudu ima sigurno daleko više poslova za ekonomiste ovog ili onog profila nego za filozofe. Ako si u nečemu jako dobar, naći ćeš pre ili kasnije načina gde to da implementiraš, da se poslužim tim grozomornim izrazom, a ako si loš džabe što je traženo, u najboljem slučaju ćeš mrčiti papir negde za prosečnu platu. Al ide staž i tako to.

Sve ti priznajem, ako mi dokažeš da je barem 0.5% filozofa iz neke od prethodnih 10 generacija ostvarilo to o čemu pričaš. Ja ne znam nijednog, ali eto, možda je jedan-dva pukom srećom nešto i postiglo, a završilo ih je preko 1000 filozofiju u tom periodu.

Link to comment
9 minutes ago, Spooky said:

Sve ti priznajem, ako mi dokažeš da je barem 0.5% filozofa iz neke od prethodnih 10 generacija ostvarilo to o čemu pričaš. Ja ne znam nijednog, ali eto, možda je jedan-dva pukom srećom nešto i postiglo, a završilo ih je preko 1000 filozofiju u tom periodu.

 

Ne znam kako bih tako nešto dokazao, sigurno da ne postoji statistika šta je ko završio, a čime se danas bavi. Ali znam više ljudi koji su završili naizgled neperspektivne stvari (tipa dipl. fil. bugarskog jezika i književnosti i slično), a danas su na vrlo dobrim mestima.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Uživajte dok traje “kodiranje” jer neće još dugo žurka potrajati. Specijalizujte se za ERP i add ons, mada i tu ima svašta i počinje da biva pretrpano. Samo nemojte u sales. Ne treba mi konkurencija 🤪

Link to comment
9 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne znam kako bih tako nešto dokazao, sigurno da ne postoji statistika šta je ko završio, a čime se danas bavi. Ali znam više ljudi koji su završili naizgled neperspektivne stvari (tipa dipl. fil. bugarskog jezika i književnosti i slično), a danas su na vrlo dobrim mestima.

Pa brate, ako su tako uspešni, valjda bi se čulo za neke od njih. Nije baš da bi vest o uspešnom filozofu bila nezanimljiva.

Što se ovog drugog tiče, pronašli se ljudi, kao i ja pod stare dane. Ali da li je iko od njih tu gde jeste zato što je studirao filozofiju? Ono, da mu je baš pomogla i da ne bi mogao da bude tu da nije to studirao?

I pogrešan izbor se nekad ispostavi OK, ako natera ljude da se zamisle i pronađu, ali je i dalje traćenje i ljudskih i finansijskih resursa...

Edited by Spooky
Link to comment

je l ima neko razumno objašnjenje zašto mi (Srbi) imamo taj stav "ja jesam i ja ću čitav život raditi ono za šta sam se školovao studirao" ?

 

mentalno je čišćenje bar jednom za života promeniti profesiju.

ja jedva čekam da izađem iz ovog IT rudnika.

privremeno sam pobegao u menadžment.

sad smišljam šta dalje. jebe me to što sledeća stanica ipak mora da bude nešto što će mi finansirati porodicu. tako da neke stanice ipak za sad su mi nedostupne.

uzgoju aronije i sitnih bobica na obronku neke planine, širi ruke, eve me!

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Spooky said:

Pa pronašli se ljudi, kao i ja pod stare dane. Ali da li je iko od njih tu gde jeste zato što je studirao filozofiju? Ono, da mu je baš pomogla i da ne bi mogao da bude tu da nije to studirao?

I pogrešan izbor se nekad ispostavi OK, ako natera ljude da se zamisle i pronađu, ali je i dalje traćenje i ljudskih i finansijskih resursa...

 

To je već individualno, ali eto na tvom primeru rekao bih da skok iz nauke u programiranje ipak nije toliko velik, pretpostavljam da si imao neke koristi od prethodnog obrazovanja.

Link to comment
1 minute ago, Svarog said:

je l ima neko razumno objašnjenje zašto mi (Srbi) imamo taj stav "ja jesam i ja ću čitav život raditi ono za šta sam se školovao studirao" ?

 

mentalno je čišćenje bar jednom za života promeniti profesiju.

ja jedva čekam da izađem iz ovog IT rudnika.

privremeno sam pobegao u menadžment.

sad smišljam šta dalje. jebe me to što sledeća stanica ipak mora da bude nešto što će mi finansirati porodicu. tako da neke stanice ipak za sad su mi nedostupne.

uzgoju aronije i sitnih bobica na obronku neke planine, širi ruke, eve me!

+1

Podesti me na susret sa bivšim kolegom pre godinu dve u nekoj kafani. Kao gde si šta radiš. A on, kao promenio sam struku. Ja pomislio, pa dobro, čime se sad baviš. Neka nova tehnologija, prešao u menadžment, QA?
A lik se vratio na selo i posvetio poljoprivredi. I baš mi se iz kraće priče sa njim učinilo da je srećan :)

Link to comment
7 minutes ago, Svarog said:

je l ima neko razumno objašnjenje zašto mi (Srbi) imamo taj stav "ja jesam i ja ću čitav život raditi ono za šta sam se školovao studirao" ?

 

 

Ovde je ideal raditi 40 godina isti posao...

 

Inače, ja planiram za 5 godna da batalim IT, bar na ovakav način... Ajde videćemo, ali sa 50 godina da radim ovako i ovoliko, nemam želju, a verujem ni da neću moći da imam radne ndelje od 70-80 sati...

Link to comment
10 minutes ago, Time Crisis said:

 

To je već individualno, ali eto na tvom primeru rekao bih da skok iz nauke u programiranje ipak nije toliko velik, pretpostavljam da si imao neke koristi od prethodnog obrazovanja.

Pa jesam, ali ako mi je na nauku otišlo 7-8 godina, a ubrzalo mi je razvojni put programera za max 6-12 meseci, ne može se reći da sam pokidao sa efikasnošću. Ipak ne žalim ni momenta što sam studirao, zanimljivi su to dani bili, a što moj otac kaže, bolje biti koju godinu dana duže student, nego penzioner :)

Ma kao sto svarog kaze, super je menjati i industrije i zanimanja i konstanto se prilagođavati i tražiti.

Ali treba malo realnije predstaviti klincima perspektive.
Npr. žena kolege studirala umetnost završila pre 15ak godina. I ona se odlično snašla, preorijentisala se na UI dizajnerku (u firmi su se upoznali). Elem pre godinu dve im neki kolega sa generacije svirao u nekom bendu negde u cetinjskoj neku zurku za novu godinu. I oni se nalozili kao da kolegijalno odu. Da bi se ispostavilo da je većini preskupo da plate za novu 1000-2000 dinara koliko je ulaz koštao.
Tužno bre u kasnim tridesetim.


Treba uraditi ankete sa nekima koji su završili x fakultet pre 10-15 godina, gde su, čime se bave, koliko zarađuju i koliko su srećni svojim izborom fakulteta, i onda rezultate predstaviti studentima koji bi da studiraju x fakultet, pa neka sa tim znanjem odluče...

Edited by Spooky
  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Time Crisis said:

faa84a50a0f7012f2fe600163e41dd5b

Nisam takav, časna pionirska.

Zbog prošlosti drilujem tim programera koji me ubedjuju da je “to lako” i da im treba sedam dana. A isto tako kad bubnu “treba mi 3 meseca”. Pa kad usitnim plan na aktivnosti, tek onda vidiš koliko je sati.

Link to comment
4 minutes ago, Spooky said:

Pa jesam, ali ako mi je na nauku otišlo 7-8 godina, a ubrzalo mi je razvojni put programera za max 6-12 meseci, ne može se reći da sam pokidao sa efikasnošću. Ipak ne žalim ni momenta što sam studirao, zanimljivi su to dani bili, a što moj otac kaže, bolje biti koju godinu dana duže student, nego penzioner :)

 

Eh, ne bih ja potcenjivao, imati jaku osnovu vredi sigurno više od 6 meseci, neki je ne steknu za ceo život. Ali opet, individualna stvar. :)

Edited by Time Crisis
Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Zbog prošlosti drilujem tim programera koji me ubedjuju da je “to lako” i da im treba sedam dana. A isto tako kad bubnu “treba mi 3 meseca”. Pa kad usitnim plan na aktivnosti, tek onda vidiš koliko je sati.

U svakoj struci je zakon imati na takvom mestu coveka koji poznaju/zna tehnicku stranu posla. Tako dobra a tako retka stvar... :)

Link to comment
20 minutes ago, Svarog said:

je l ima neko razumno objašnjenje zašto mi (Srbi) imamo taj stav "ja jesam i ja ću čitav život raditi ono za šta sam se školovao studirao" ?

 

mentalno je čišćenje bar jednom za života promeniti profesiju.

ja jedva čekam da izađem iz ovog IT rudnika.

privremeno sam pobegao u menadžment.

sad smišljam šta dalje. jebe me to što sledeća stanica ipak mora da bude nešto što će mi finansirati porodicu. tako da neke stanice ipak za sad su mi nedostupne.

uzgoju aronije i sitnih bobica na obronku neke planine, širi ruke, eve me!

 

11 minutes ago, radisa said:

Ovde je ideal raditi 40 godina isti posao...

 

Inače, ja planiram za 5 godna da batalim IT, bar na ovakav način... Ajde videćemo, ali sa 50 godina da radim ovako i ovoliko, nemam želju, a verujem ni da neću moći da imam radne ndelje od 70-80 sati...

 

Ja imam utisak da - bar sto se tice ljudi koje poznajem a koji su x i xy godina u inostranstvu - to "pravilo" vazi kod stariji (koji izumiru) - ne zbog toga sto ostali peru sudove ili raznose pice nego - ono - zivot k'o zivot.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...