Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Ajde ne preteruj sa 200€, 400€ je sasvim ok za juniora, kao ulaganje u budućnost, 700€ je prenaduvano, stavrno...

 

Ma 200 evrića za juniore niškoriste, a za posvećene i vredne juniore naravno da može 400 :)

 

 Vidi matorce sto bi da im klinci rade za dz :fantom:

 

Ja sam pre 4 godine neiskusnog juniora placao tadasnjih 70k dinara neto (poceo je sa 65k i posle 3-4 meseca smo mu digli na 75k) i smatrao sam da je to sasvim OK cena. Decko nije imao radnog iskustva (osim neke kratke neplacene prakse) ali je hteo da uci, prima, slusa i prati instrukcije. I ja i strani partner iz Svice smo bili sasvim zadovoljni dobijenim za te pare.

 

Mozda kada ste vi pocinjali posao je 400 evra bila neka para ali danas je to (narocito u BGDu) smesno. Ja da kao neki svrseni ETFovac imam samo ponude za posao od 400 evra odmah bi gledao kako da emigriram, realno.

Link to comment

 Vidi matorce sto bi da im klinci rade za dz :fantom:

 

Ja sam pre 4 godine neiskusnog juniora placao tadasnjih 70k dinara neto (poceo je sa 65k i posle 3-4 meseca smo mu digli na 75k) i smatrao sam da je to sasvim OK cena. Decko nije imao radnog iskustva (osim neke kratke neplacene prakse) ali je hteo da uci, prima, slusa i prati instrukcije. I ja i strani partner iz Svice smo bili sasvim zadovoljni dobijenim za te pare.

 

Mozda kada ste vi pocinjali posao je 400 evra bila neka para ali danas je to (narocito u BGDu) smesno. Ja da kao neki svrseni ETFovac imam samo ponude za posao od 400 evra odmah bi gledao kako da emigriram, realno.

Malo se i ja zezam, kod nas je 500€ početna plata (ali mi nismo programerska firma već...nešto, jebem ga... konsultanti i to, sad da ne ulazim u detalje) + dnevnice, pa to izađe na skoro 600€, ali posle 6 meseci idi odmah gore, ako bilo šta pokažeš...

 

Što se mene tiče, koliko vlasnik proceni, neka toliko plati... Meni je smetalo što se ne dovode kvalitetni seniori, pa koliko da košta, nego sav komplikovan posao radi par ljudi...Ja gotovo da više od juniora ne očekujem pomoć, čak i za krajnje manuelne stvari, više volim da uradim sam, nego da gledma u bob... Izgubio sam pverenje u poslednjih 5 godina da junori mogu da urade nešto korisno... Valjda matorim, nemam pojma...

 

A to oko počinjana, moja prva plata je bila 170€, ali nije bila u IT-ju (Novkabel-Konstruktor telekomunikacionih kablova :lolol: kako to sad smešno zvuči i koliko je to daleko od mog sadašnjeg posla)... Kad sam prešao da radim u IT, iscenjkao sam 700€, a recimo da iz ovog ugla, nisam znao bog zna šta, ali nije ni da sam bio neko ko nema pojma ni očemu...

 

Inače znam devojku iz Deiloita, završila ekonomski sa 10.00, radila tamo nešto manje od dve godine za oko 200€... Znam da to nije IT, ali brate, 200€ dati nekom kao platu u BG sa završenim faksom i ko zna da radi posao, e to je zločin protiv čovečnosti ...

Link to comment

 

Mozda kada ste vi pocinjali posao je 400 evra bila neka para ali danas je to (narocito u BGDu) smesno. Ja da kao neki svrseni ETFovac imam samo ponude za posao od 400 evra odmah bi gledao kako da emigriram, realno.

 

Nemas pojma u kakvim bablovima neki ljudi zive. Ako se ne druzis sa ljudima iz posla, ti ovakve price vidis mozda negde na internetu i kontas da je to kenjanje. Krenes za dzabe ili 200, kad zabodes 500-600 i vidis da imas vise nego svi drugi oko tebe, istripujes da ti je do jaja.

Jedan od bitnih razloga sto ja uopste ucestvujem u ovakvoj komunikaciji na srpskom internetu je da pokusam do sto vise ljudi progurati informaciju da to ne mora tako. Bukvalno sam sebi u RL zadao misiju i kad naletim na tako nekoga smaram kao Jehovin svedok.

Koliko puta sam morao nekom poznaniku utuvljivati u glavu stvari poput: "Ne moras da trpis sranja", "Trazi jos, firmi se isplati i da ti pomnozi platu sa 5", "Lojalnost firmi je izum za iskoristavanje budala", "Ti vise trebas njima nego oni tebi"...

Link to comment

Kad spomenuste SQL, sta uci jedan "SQL admin"? Imam kolegu koji je zvanicno, ili delom, to a covek ne zna dva upita da sastavi. Takodje nije bio siguran ni kako se pokrece upit u MS SQL manageru :ph34r: Najcesce sta mora da uradi je da promeni string ili deo stringa u koloni u vise redova nekih tabela i ne kapira kako da namesti REPLACE.

 

Meni je inace uzivancija da pisem SQL upite :blush: (u MSSQLu, u accessu smaraju razna ogranicenja) i ponekad mi prija kada moram da iskamcim nesto zakukoljeno, pa svratim i do stackexchangea, na kom onda provedem sat vremena citajuci komentare :D

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Kad spomenuste SQL, sta uci jedan "SQL admin"? Imam kolegu koji je zvanicno, ili delom, to a covek ne zna dva upita da sastavi. Takodje nije bio siguran ni kako se pokrece upit u MS SQL manageru :ph34r: Najcesce sta mora da uradi je da promeni string ili deo stringa u koloni u vise redova nekih tabela i ne kapira kako da namesti REPLACE.

 

 

Jbg, "SQL admin" trebalo bi da je sinonim za DBA, ali po opisu posla tvog kolege rekao bih da je nekakav "SQL operater".  Mislim da za to njegovo ažuriranje stringova u kolonama tabela nema neko posebno školovanje, uz malo dobre volje to može bilo ko da obavlja.

Link to comment

u vezi programerski plata, zna li neko ima li razlike u mestu boravka ? da li su npr. programeri (svih fela) prosečno manje plaćeni u Nišu nego u Beogradu ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Zanimljivo. Ako su osetne razlike u platama, ne shvatam zašto zrenjaninski programeri ne potraže posao u Begišu ili NS-u? Ne bi bilo strašno ni da svakodnevno putuju na relaciji Zr-Bg-Zr ili Zr-NS-Zr, ako razlika u plati to opravdava. 

Link to comment

Zanimljivo. Ako su osetne razlike u platama, ne shvatam zašto zrenjaninski programeri ne potraže posao u Begišu ili NS-u? Ne bi bilo strašno ni da svakodnevno putuju na relaciji Zr-Bg-Zr ili Zr-NS-Zr, ako razlika u plati to opravdava. 

 

Ne znam koliko je vremenski Zrenjanin->Bg ili Zrenjanin->NS, ali ja sam par godina putovao za Beograd oko sat vremena, dolazio s juga autoputem.

 

Sat vremena samo po sebi nije toliki problem, ljudi u samom Beogradu pa putuju toliko dugo, što gradskim prevozom što i samim kolima.

 

Ali, organizacija života je zajebana. Banke, Poreska Uprava i još dosta drugih institucija se ili otvara u 9h ili počinje sa prijemom stranaka od 9h, a zatvara u 17h ili ranije.

Ako ti nešto treba da uradiš ti moraš ili da zakasniš žestoko na posao ili da taj dan radiš od kuće (ja sam imao sreću pa su mi sve firme to dozvoljavale).

 

Ako imaš neku situaciju kući ti ne možeš da "skokneš" da to završiš (tipa sačekaš majstore ili pričuvaš dete), već to traži organizaciju.

 

Dalje... vremenski uslovi. Čim padne prvi sneg ja potežem working from home, ponovo. Nema šanse da prvog dana posle snega autoput, i prilazni magistralni još i više, bude u dobrom stanju, nagledao sam se automobila pored puta za tih par godina. Čak i ako je ok očišćeno tih dana se skoro upola sporije ide. Pa magla, pa pljuskovi...

 

Sat vremena na putu nije toliko strašno. Kada si u gradu, pa gledaš ljude, prevoz, zgrade... Nešto se dešava stalno oko tebe. Na autoputu ume da bude jaaaaako dosadno. A ti slomljen od posla, a Decembar je pa već se smrklo u 15h... Ja sam opet tu imao sreću da sam putovao sa par drugara pa je to bar umor i dosadu eliminisalo, koliko toliko.

 

Kada putuješ sa drugima onda imaš dodatne komplikacije oko organizacije. Ti moraš da kreneš na vreme, oni ne mogu da kasne jer ti čekaš da ti nešto overe u Poreskoj. Kada se vraćate oni ne mogu da čekaju da se tebi završi sastanak. I posao trpi jer ti moraš da izađeš u 17h (jednom prilikom se nisam dogovorio sa izvesnom firmom samo zato što nisam pristao na to da je njima radno vreme do 17:30, 8h plus pauza, tj. oni nisu pristali na to da ja izlazim u 17h). Niti baš i možeš da ostaneš na nekoj proslavi na poslu (kolega časti zbog stana, verdibe...).

 

A onda stigneš kući, čak i ako nisi izašao slomljen s posla tih sat vremena te je ubilo. A deca hoće da skaču po tebi, žena hoće da idete da pogledate neki plakar, kumovi zovu da se najave da stižu u goste... a tebi mozak u ofsajdu.

 

I na kraju troškovi... mene je dan kada sam vozio za Beograd izlazio oko 15e (benzin + putarine). A rotacija je bila takva da sam vozio bar 6-8 puta mesečno (kad niko od commutera nije na odmoru). Pa ti računaj koliko to košta. Plus amortizacija auta, to nemam pojma kako bih izračunao.

 

Suma sumarum... ja sam probao par godina i apsolutno ne preporučujem. Sad, naravno, kad je neko prinuđen ili baš baš mlad pa može sve to da izdrži. Milsim da razlika u plati stvarno mora da bude ogromna da bi opravdala commute. Pa čak i tad... možda je bolja opcija freelance od kuće (mada je i to "muka" svoje vrste).

 

 

(ubeđen sam da sam ovaj isti post pisao pre par godina, al ne mogu da iskopam kroz search nikako)

Edited by Svarog
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...