Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

postojeci sistem oporezivanja taksista je idealan za musterije muljatore. 

 

zamolis taksistu da ti da 20 blanko racuna (castis ga nesto), na svaki upises iznos od 1000 dinara. na osnovu ovih racuna podignes 20.000 dinara sa racuna firme i platis radnika na crno. 

 

a taksisti niko ne vodi evidenciju o broju izdatih racuna. 

 

A zamisli sistem, osnuješ firmu X, prebaciš joj po osnovu konsultantskih usluga nekoliko miliončića, pa lepo to izvadiš dnevno koliko možeš bez kontrole, te posle nekog vremena ugasiš firmu X, a keš koristiš za B varijantu. Da izvadiš sumu od 5 miliona bi ti bilo potrebno nekoliko hiljada taksi računa, misliš da bi se iko zezao sa tim?

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

A zamisli sistem, osnuješ firmu X, prebaciš joj po osnovu konsultantskih usluga nekoliko miliončića, pa lepo to izvadiš dnevno koliko možeš bez kontrole, te posle nekog vremena ugasiš firmu X, a keš koristiš za B varijantu. Da izvadiš sumu od 5 miliona bi ti bilo potrebno nekoliko hiljada taksi računa, misliš da bi se iko zezao sa tim?

A što neukima otkrivaš kako se u Srbiji radi :(

Link to comment

Ali, zašto se pristaje na to?

 

Ja sam nekad čupao kose (koje sam onda obilato imao) kad se u oglasima tražilo da kandidat mora da bude moralno-politički podoban.

 

Ovo je gore. A neki se, eto, tome raduju.

 

 

Oglas je gnusan. To bi trebalo biti zabranjeno kao što je zabranjeno staviti u oglas da im se ne javljaju pederi i čifuti. Ili makar odvojiti umobolne oglase od onih koji još uvek deluju koliko toliko normalno, i prosto ih puštati na specijalizovanim sajtovima, baš kao što i oni za traženje kurvi ne idu na obične job seaking sajtove, iako se nude pare za rad. Nije to ipak jedini potreban i dovoljan uslov da se nešto nađe na stranama na kojima pošteni ljudi pokušavaju da nađu gde će zaraditi koru hleba.

Link to comment

A što neukima otkrivaš kako se u Srbiji radi :(

 

Zaladelo lepo od jutros, jedan od retkih dana kada me forum ne nervira dovoljno da izbegnem diskusiju zasnovanu na realnom.

Link to comment

Ali, zašto se pristaje na to?

 

Ja sam nekad čupao kose (koje sam onda obilato imao) kad se u oglasima tražilo da kandidat mora da bude moralno-politički podoban.

 

Ovo je gore. A neki se, eto, tome raduju.

 

pa i ne pristaje se bas. pratim jedan (americki) forum na kome se okupljaju programeri, i itekako ljudi, posto mogu da biraju, imaju visoke zahteve i rekruteri moraju da paze kako ih hendluju, zato sto je buyers market.

 

po drugoj strani, ovde se radi o poslu u kome ce biti najefektniji neko ko razmislja u tonu u kome je oglas, pa samim tonom oglas pre-odabira im ljude kakve zele, a obeshrabruje ostale da se uopste jave. a po onome sto sam citala o uberu i uklapa se u samu kulturu ubera, a takve firm hajeruju za "cultural fit". dakle, sa te strane je oglas za njih verovatno dobar, posto motivise ljude koji im trebaju, a demotivise ostale. bar tako ja tumacim kada vidim brogrammer oglase ili oglase za sales positions (kada bez pardona pise da hoce nekog ko je "money motivated") i sl. a mozda i nisu pazljivo osmisljeni, nego eto, su tako, a ja im ucitavam (brizljivo komuniciranu) nameru, ko ce ga znati. 

 

ovo sa moralno-politickim kandidatom mislim da je bilo drugacije. pretpostavljam ili da je bio code za to da moras da budes u partiji, ili fraza bez znacenja (verovatnije), a ne pazljivo odabrana fraza koja ima neku ulogu selekcije.

 

meni licno se vise svidja ideja da oglas otkriva sto vise o kulturi firme, tako da odmah znas da li ce ti se svideti ili nece, da se ne trudis ako je u pitanje totalan nope.

Edited by rajka
Link to comment

Imao je i onaj oglas, kačio je neko na forumu, koji traži neke bube i neku devojku. ok je ta preselekcija i da im treba specifičan kandidat, ali nije nimalo ok kačiti to na mestima za pretragu posla opšteg tipa. Za te stvari treba ipak ići na specijalizovane sajtove, ili već naći drugi način za reach. Ovako dodatno stresiraju ljude koji su već dovoljno stresirani traženjem posla i uobičajenim glupostima koje uz to idu. Ovo izaziva mentalnu patnju kad se čita.

Link to comment

 

Koji propis krsi divlji taksista osim onog o taksi vozilima? Nijedan! :ajde:

Pitao sam vec jednom, pa da pitam opet. Jel mozemo ja i ti danas kao uber da napravimo firmu - recimo ober - stanemo na ulicu i vozimo ljude bez ikakve dozvole? Ako ne, zasto ne?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

 

 

Koji propis krsi divlji taksista osim onog o taksi vozilima? Nijedan! :ajde:

Pitao sam vec jednom, pa da pitam opet. Jel mozemo ja i ti danas kao uber da napravimo firmu - recimo ober - stanemo na ulicu i vozimo ljude bez ikakve dozvole? Ako ne, zasto ne?

 

 

sta, ovo ponavljas posto je kao bog zna kako insightful pitanje? pa napravio je takve firme ko je hteo, imas jos lyft, sidecar i verovatno jos mnoge koje su manje ili vise bile neuspesne, neke pre ubera, neke mozda i posle, therefore, moze i Venom.

 

sve jedno je da li imas jednu ili vise firmi koje to rade. kao i sa bitcoinom, sve jedno je da li ima jedan ili vise, kada se pojavilo nesto novo i ocigledno donosi neku korist korisnicima, na drzavi je da ga regulise, ako misli da treba da posebno regulise, da uber sutra nestane i dalje bi bio lyft recimo, a pojavio bi se i neko drugi, jednom kada je ocigledno da takav biznis model radi.

Edited by rajka
Link to comment

Inace, ovakvi kenjatorski oglasi su muka i za drugu stranu. Ja sam pokusavao da objasnim u jednoj firmi da zaista nema potrebe za bulsitom i ovakvim preseravanjima, ali na kraju su HR ljudi bili u fazonu da ne zele da odskacu i da deluju ko neke pizde koje ne znaju zargon  :D

Meni je u stvari interesantno kako neke stvari opstaju bez da ih i jedna strana zapravo zeli, valjda kad pustis sranje iz boce vise nema nazad.

Link to comment

Inace, ovakvi kenjatorski oglasi su muka i za drugu stranu. Ja sam pokusavao da objasnim u jednoj firmi da zaista nema potrebe za bulsitom i ovakvim preseravanjima, ali na kraju su HR ljudi bili u fazonu da ne zele da odskacu i da deluju ko neke pizde koje ne znaju zargon   :D

Meni je u stvari interesantno kako neke stvari opstaju bez da ih i jedna strana zapravo zeli, valjda kad pustis sranje iz boce vise nema nazad.

 

pa lako resis, tako sto stavis dva oglasa, i vidis na koji ti se javi vise kandidata koji su dobar match za ono sto trazis. evo na primer, oglas od jedne takodje hot SV kompanije, za sales position, ali sasvim drugaciji ton.

 

 

 

We have experience at the forefront of bottom-up enterprise and business software sales: helping many small successful customers evolve into larger, successful customers. As the second member of our sales group, you will be instrumental in defining, testing, and growing a sales model that balances efficiency for Asana and long-term success for our customers. Then, as a key voice of the customer to the product team, you will identify and help overcome technical, educational, and competitive obstacles to our continued growth.

REQUIREMENTS
  • 2+ years in an inside sales role in a B2B SaaS company
  • A storyteller, who’s comfortable presenting a company and product to anyone in any setting
  • Impeccable customer skills: communication, empathy, integrity
  • Instinctually recognizes organizational, financial and behavioral structures and obstacles in companies of any size
  • Adept at working with marketing, business, and product teams to find efficient paths to successful and profitable customers
  • Able to be an equal advocate for the user and the company in overcoming obstacles
DESIRABLE:
  • Knowledge of SaaS pricing/packaging models and software/SaaS buying behaviors.
  • Experience in the early days of a successful software or SaaS sales organization as it grew
  • Organized and analytical, able to identify and eliminate sales and product obstacles creatively and quickly
  • Experience with various productivity software products

 

  •  
Edited by rajka
Link to comment

 

pa lako resis, tako sto stavis dva oglasa, i vidis na koji ti se javi vise kandidata koji su dobar match za ono sto trazis. evo na primer, oglas od jedne takodje hot SV kompanije, za sales position, ali sasvim drugaciji ton.

 

 

 

  •  

 

 

Ma da, moze se to i malo kulturnije kad se hoce. Nego meni je cela ta prica malo kenjanje, pa onda ovo mega kenjanje nesto ne vidim kao specijalno, samo novi nivo u necemu sto je ionako jedna velika laz i foliranje. Mislim, money driven... Svi smo money driven i svi imamo potrebu da kenjamo kako smo vozeni ne znam cim drugim.

Svi smo bili pitani gluposti poput "sta je vasa najveca mana", "gde vidis sebe za 5 godina" ili "da li ste timski igrac", to je sve jedan ples koji igraju sve strane u procesu i za koji svi znaju da je pusenje kurca ali nisu sigurni da li smeju da ga prekinu posto vide da svi ostali djuskaju.

Link to comment

Recnik u tom oglasu je nesto sto se srece kod new age silicon valley kompanija. Nista posebno. Uber u Beogradu bi bio dobra vest ali mislim da ce ljudi ovde jos dugo placati precenjene usluge taxija. Danas sam dva puta koristio Taxi u BG. Prvo iskustvo super. Drugo iskustvo drkadzija koji moze da vozi samo zato sto je zasticen a kada bi izasao negde gde zadovoljstvo musterija odlucuje ne bi imao nijednu musteriju. Zbog takvih treba Uber.

 

Neka onda sve takve gore na lomaci...

 

Btw, halal ti vera ako mislis da je taksi u Beogradu precenjen tj. preskup. Da li je ili nije mozemo lako da saznamo ako pogledamo koje su cene na crnom trzistu - da li su nize ili vece od zvanicno propisane. Odgovor je - u proseku su vece. Da je taksi preskup ili precenjen, divlji taksisti bi vozili po nizoj ceni od propisane. Medjutim, u Beogradu divlji taksisti voze ili po istoj ceni kao i regularni (samo sto ne placaju nikakve poreze niti dozvole pa vise para stavljaju sebi u dzep) ili naplacuju vise nego sto je dozvoljeno. To su oni lopovi na aerodromu i kod zeleznicke koji ti naplate 5000 dinara za voznju koja ne bi smela da kosta vise od 1200, npr.

 

Takodje, grad regulise maksimalnu cenu, ne minimalnu. Legalni taksista je sasvim slobodan da se s tobom dogovori za nizu cenu (niko nece insistirati da te vozi do NS recimo po taksimetrz u 3. tarifi, vec ce unapred da se dogovori s tobom za nizu, fiksnu cenu) ili da ponudi popust pod odredjenim uslovima - npr. Gold Taxi (19806) daje 10% na dvevnu i 20% na nocnu tarifu kada ih pozoves telefonom.

Link to comment

postojeci sistem oporezivanja taksista je idealan za musterije muljatore. 

 

zamolis taksistu da ti da 20 blanko racuna (castis ga nesto), na svaki upises iznos od 1000 dinara. na osnovu ovih racuna podignes 20.000 dinara sa racuna firme i platis radnika na crno. 

 

a taksisti niko ne vodi evidenciju o broju izdatih racuna. 

 

Za to nije kriv taksista, nego drzava sto ostavlja takve rupe.

 

Ako je pausalno oporezivanje uvedeno nekada davno za delatnosti u kojima je vodjenje knjiga bilo neprakticno ili skoro nemoguce, danas imam utisak da opstaje zato sto je drzavi lakse. Otpale ti odokativno neki fiksan iznos, i ti imas obavezu da placas, i oni se vise realno ne cimaju s tobom. Niko ne mora da proverava da li je taj iznos poreza koji su uplatio tacan ili netacan, jer je fiksan. Zapravo ja sam ubedjen da bi bar 50% trenutnih pausalaca manje placalo poreza i doprinosa kada bi se presaltovali na vodjenje knjiga (ja sam nedavno ubedio nekoga i covek je ustedeo 15.000 dinara mesecno u proseku - racunajuci i 50 evra koje daje knjigovodji, dakle porez koji placa je manji za jos toliko), nego ostaje pausalci iz inercije, lenjosti, neznanja i straha.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...