Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

kritika sa levice

 

Iako na prvu izgleda da se radi o još jednoj simpatičnoj tehnološko-poslovnoj inovaciji pomoću koje se u ova teška krizna vremena može zaraditi dodatni novac, a da te pritom nitko ne nadgleda i da možeš raditi koliko želiš, radi se zapravo o poslovnom modelu čija je osnovna namjena zaobilaženje radnog zakonodavstva i intenziviranje eksploatacije. Primjerice, Uber može u svakom trenutku otkazati ugovor o partnerstvu ili u samom ugovoru sniziti cijene. Vozači su pritom zaduženi za održavanje vozila i svih popratnih troškova. Odnosno, Uber posluje kao taksi-kompanija koja je lišena ulaganja u logistiku i infrastrukturu, kao i izdvajanja za radnike, poput mirovinskog ili zdravstvenog koja jamči ugovor o radu, a da o samoj redovitoj plaći da ne govorimo. U slučaju Ubera se ne radi o tome da svatko postaje mali poduzetnik koji se snalazi na tržištu sa svojim voznim i ljudskim kapitalom, već o potpunoj proletarizaciji radnika čiji je pristup sredstvima za preživljavanje diktiran surovim tržišnim uvjetima bez ikakvog oblika zaštite koji pružaju ugovor o radu i o njemu ovisni servisi socijalne države.

 

http://www.bilten.org/?p=8225

Edited by Lezilebovich
Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

E, ovo je "sharing economy".

 

Ja tebi nesto uradim za dz pa ti meni zauzvrat uradis nesto za dz, tj. ja dajem svoje vreme za tvoje vreme. ,,Vremenska razmena" umesto robne:

 

http://www.bbc.com/news/technology-33364565

 

 

 

Maritza Reboucas is working late in her apartment in Sao Paulo's Jardim Santa Ines neighbourhood.

She is teaching breathing techniques via Skype to someone she met online a few minutes ago.

A sales person during the day, Maritza moonlights as a breathing coach, helping people with health issues such as anxiety and stress.

She has had professional yoga training and could be charging about £30 per session. It would probably not be hard to find customers.

But Maritza is not receiving any Brazilian reais, dollars or pounds. Instead, she is being paid in a virtual currency called Time Money.

Sharing economy

She is one of almost 100,000 users of Bliive - a Brazil-based website that brands itself as the world's largest online time-exchange platform.

Bliive looks and feels like a social media platform. Its users trade services, including guitar lessons, air conditioner repairs and tarot card readings, without any cash or credit card transactions.

For each hour of service provided, the user receives Time Money, with which they can buy another service.

Maritza earned almost 40 hours' worth of Bliive services. With that much Time Money, she was able to create her own website about breathing techniques, including her own branding.

"I am told that paying someone to do your own website is not cheap," she says.

"But I was able to do it all by finding on Bliive others who would help me."

Each person offers their help in one-hour chunks, and people who have "exchanged" Time Money can rate and review the quality of the service provided.

Link to comment

Strašno bih voleo da čujem od onih koje vožnja ubera ispunjava, ali sumnjam da ću ih ovde čitati.

 

Ja eto moram nekome (ko jedva prica engleski) do sitnih creva da objasnjavam kako da dodje na lokaciju na kojoj sam.  I posle moram da nekom drugom ili tom istom opet da objasnjavam kako da dodje na mesto gde hocu da idem.  Pa jos on promasi uprkos mojim direkcijama sto zbog jezicke barijere sto zbog toga sto dok me vozi prica na 2 mobilna istovremeno.  A kad konacno dodjem na destinaciju, on ili nema sitno da mi vrati kusur, ili mu ne radi masina za kreditne kartice.  To je otprilike iskustvo sa vecinom old school taksija gde ja zivim.  Vecinom, cast izuzecima.  I onda me posle takvih iskustava Uber iskustvo stvarno ispuni radoscu.  Pricam za sebe, drugi mozda/verovatno imaju drugacija iskustva.

Link to comment

ja koristim svoj lokalni taksi evo preko deset godina i nemam im sta zameriti. imaju i app koji sasvim solidno radi. moze da se plati karticom a ne mora, kad narucis taksi porukom ti stignu sve informacije o autu, ceni i vozacu, mogu da pratim na mapi dokle je stigao i kad ce me pokupiti, sve u svemu, odlicni su. ako su u frci i nemaju vozace, kazu sta se desava pa se snalazim dalje. sto nije neki veliki problem jer se retko desava pa kad se i desi, uskocim u crni i uzivam u udobnosti. juce usred strajka podzemne sam svojim lokalcima platio isto koliko bih platio svaki drugi dan a uber je ladno utrostrucio cene. nisam ih ni ranije mirisao al sad sigurno od mene nece videti ni paru. ako ista mrzim to je gramziva stoka koja pljacka ljude u nevolji. 

Link to comment

WTF, mislim da je Indy mislio na iskustvo vozaca Ubera :)

A sto se tice toga, ja nisam imao ni jedno iskustvo da mi se Uberov vozac zalio. Neki su stvarno izgledali srecni (ili su se dobro pravili), drugi su bili indiferentni. Sto se mene tice, kao korisnika, meni je dovoljno da me bez neke velike drame pokupe tamo gde sam i dovezu tamo gde hocu da budem, a njihov entuzijazam za posao je njihova stvar. Ima jedna stvar koju mi je nekoliko Uber vozaca saopstilo kao veliku pozitivnu stvar - bezbednost. Ako se uzme u obzir cinjenica da su stalno praceni gps uredjajem i to sto se sve vrste uplate rade preko kreditne kartice te uopste nema cash transakcija, sanse da ih neko pokusa da opljacka drasticno opadaju.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Naravoučenije, to sve perfektno šljaka u Americi jer inače javna taksi služba ili ne postoji ili je nefunkcionalna, van nje je situacija maaalko drugačija. So should it be.

Link to comment

nije skroz perfektno sa uberom ni u americi. na primer, za voznju sa dosta aerdoroma se uzima taksi/limuzina/voz/autobus posto uber sistem ne radi na svim aerodromima gde mora da se plati aerodromska dozvola i ceka na aerodromskom taksi parkiralistu sa stotinama taksista na svoj red da se izadje na arrivals terminal. onda idu fore gde se naruci uber da dodje na parkiraliste sa redovne automobile tj. zaobilazenje pravila, dok obicni taksisti koji postuju pravila cekaju svoj red.

 

meni se ne dopada ocenjivanje putnika, tj da imam svoj uber profil gde ja ne mogu da vidim svoje ocene, dok me vozaci ocenjuju, ali to je izgleda minorna stvar za najveci broj korisnika. moja prijateljica koja stalno korsti uber nije znala da je ocenjuju dok joj uber vozac to nije rekao. mene licno mrzi da instaliram uber aplikaciju i pravim profil... taksi najcesce placam kesom, tako da mi ne smeta kada taksisti ne radi citac kartice. nikad mi se nije desilo da taksista nema za kusur. sa taksistima imam skroz dobra iskustva, osim jednom u pekingu kada sam bila pijana i kada mi je taksista u 4 izjutra uvalio gomilu laznog novca. 

 

ne dopada mi se sistem poluzaposljavanja i samozaposljavanja kakav se cesto moze naci u americi, a koji je odlican za poslodavce, a grozan za zaposlene koji nemaju zdravstveno osiguranje, placeni godisnji odmor, penziono itd. (na primer, frizeri, uberi, konobari, kozmeticari itd.). cak i univerziteti iskoriscavaju radnu snagu, gde ima dosta zaposlenog neakademskog osoblja koje radi ~30 sati nedeljno, pa su u kategoriji part-time po kojoj univerzitet ne mora da im placa puni doprinos za zdravstveno, imaju manje slobodnih dana jer su part-time itd.  cak su i pojedini akademski zaposleni u slicnoj kategoriji (lecturers & post-docs).

Link to comment

ne dopada mi se sistem poluzaposljavanja i samozaposljavanja kakav se cesto moze naci u americi, a koji je odlican za poslodavce, a grozan za zaposlene koji nemaju zdravstveno osiguranje, placeni godisnji odmor, penziono itd. (na primer, frizeri, uberi, konobari, kozmeticari itd.). cak i univerziteti iskoriscavaju radnu snagu, gde ima dosta zaposlenog neakademskog osoblja koje radi ~30 sati nedeljno, pa su u kategoriji part-time po kojoj univerzitet ne mora da im placa puni doprinos za zdravstveno, imaju manje slobodnih dana jer su part-time itd.  cak su i pojedini akademski zaposleni u slicnoj kategoriji (lecturers & post-docs).

 

Pa dobro, to se nama prodaje inače kao 1 mera za ozdravljenje privrede, jerbo zdrava privreda je ona koja može da servisira dugove™ i u kojoj su makroekonomski pokazatelji glavna mera uspeha, jebeš socijalnu dimenziju. I zaaato je ovo Evropa a to tamo je Amerika i zato nije svejedno™ i nikada neće biti.

Link to comment

Naravoučenije, to sve perfektno šljaka u Americi jer inače javna taksi služba ili ne postoji ili je nefunkcionalna, van nje je situacija maaalko drugačija. So should it be.

Zavisi gdje u Americi. Ja zivim u SAD i cesto koristim taksi, i to po suburbima i nemam problem. Narucujem preko interneta, jer su apps zlo, ili telefonom i nikad nisam imao problema. Gotovo uvijek placam karticom jer ako im ne radi citac, taksisti imaju onaj mehanicki uredjaj kojim naprave obris kartice preko indigo papira i onda to fino potpises.

 

Uber je (uglavnom) regulation arbitrage mehanizam, i nema tu puno inovacije, jedino su fenomen koji je postojao (taksisti "na crno") umrezili i prenijeli u main stream . Ali, ako Uber uzdrma ustajalu zabokrecinu i dovede do smanjenja regulacionih nameta, ondak imaju od mene plus.

Link to comment

Ali, ako Uber uzdrma ustajalu zabokrecinu i dovede do smanjenja regulacionih nameta, ondak imaju od mene plus.

 

Pa eto, donose inovacije - taksi udruženja i firme po evropskim gradovima koji drže do sebe moraju da imaju app - uskoro će i BG i to pod obavezno, dakle opet regulacijom. Što će reći da je Uber doneo inovaciju taman do mere do koje treba, preko toga ostaje obična muljačina.

Link to comment

Pa dobro, to se nama prodaje inače kao 1 mera za ozdravljenje privrede, jerbo zdrava privreda je ona koja može da servisira dugove™ i u kojoj su makroekonomski pokazatelji glavna mera uspeha, jebeš socijalnu dimenziju. I zaaato je ovo Evropa a to tamo je Amerika i zato nije svejedno™ i nikada neće biti.

Sve je više svejedno...

Link to comment

Sve je više svejedno...

Pa nije, gledao malopre neke per capita income komparacije po GINI indeksu - od 22 zemlje OECD Amerika je poslednja, a od 191 zemlje sveta 40-i neka. 2005. je nivo ekonomskih nejednakosti bio na onom iz 1928. Tako da nije svejedno, eto im ga Uber pa nek se vozaju™.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...