Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Propustio sam ovo:

 

pa i ne pristaje se bas. pratim jedan (americki) forum na kome se okupljaju programeri, i itekako ljudi, posto mogu da biraju, imaju visoke zahteve i rekruteri moraju da paze kako ih hendluju, zato sto je buyers market.

Pa OK, to je validna informacija kao i Orlando Bloomova perspektiva na dating scenu.

 

po drugoj strani, ovde se radi o poslu u kome ce biti najefektniji neko ko razmislja u tonu u kome je oglas, pa samim tonom oglas pre-odabira im ljude kakve zele, a obeshrabruje ostale da se uopste jave. a po onome sto sam citala o uberu i uklapa se u samu kulturu ubera, a takve firm hajeruju za "cultural fit". dakle, sa te strane je oglas za njih verovatno dobar, posto motivise ljude koji im trebaju, a demotivise ostale. bar tako ja tumacim kada vidim brogrammer oglase ili oglase za sales positions (kada bez pardona pise da hoce nekog ko je "money motivated") i sl. a mozda i nisu pazljivo osmisljeni, nego eto, su tako, a ja im ucitavam (brizljivo komuniciranu) nameru, ko ce ga znati.

Nadam se da nema mnogo ljudi koji razmišljaju (ako se to tako može nazvati) analogno tonu u tom oglasu.

 

ovo sa moralno-politickim kandidatom mislim da je bilo drugacije. pretpostavljam ili da je bio code za to da moras da budes u partiji, ili fraza bez znacenja (verovatnije), a ne pazljivo odabrana fraza koja ima neku ulogu selekcije.

Meni je to baš isto... samo je ovo gore, uglavnom zato što je m-p podobnost mogla lakše da se odglumi. To je ono što sad zovu company culture, pod čim se uspešno kriju sve moguće "zabranjene" diskriminacije (polna, rasna, itd.)

 

meni licno se vise svidja ideja da oglas otkriva sto vise o kulturi firme, tako da odmah znas da li ce ti se svideti ili nece, da se ne trudis ako je u pitanje totalan nope.

E to stoji, takve oglase treba odmah eliminisati. Kao i one polupismene koji, pritom, traže stelarni track record od kandidata.
Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Propustio sam ovo:

 

Pa OK, to je validna informacija kao i Orlando Bloomova perspektiva na dating scenu.

 

pa ne bih se bas slozila. posto je uber tehnoloska firma (koja lives and dies by the technology) i to u san franciscu (gde je veliki shortage programera), vrlo je bitno sta programeri misle o njoj. validna analogija bu bila: Orlando Bloomova perspektiva na film u kome bi neki producent da ga privuce da igra.

 

a inace, ovako izgleda uberov oglas za vozaca:

 

 

 

UberX Driver Partner (Delivery)
  • Posted in Kansas City
  • Posted on 7/6/2015
WHO WE ARE:

Drive with Uber and get paid weekly in fares by helping our community of riders get around town. Driving with Uber is a great way to earn cash on your schedule. The more you drive, the more you can earn. It's simple and perfect for those looking for seasonal, work from home, entry level, temporary, full time or part time job opportunities.

WHAT YOU NEED TO KNOW:
  • Earn Great Money: Make up to $20+/hour in fares.
  • Flexible Schedule: Make your own schedule as a contractor – part time, full time, day or night.
  • Getting Started is Easy: Signing up is quick & easy – no experience required!
  • Get Paid Weekly: Get checks deposited into your bank account weekly.
REQUIREMENTS:
  • You're at least 21 years old
  • You have a 4-door vehicle
  • You have a driver’s license and insurance
  • You're friendly and excited to earn money on your schedule!
ADDITIONAL INFORMATION:

If you have previous employment experience in transportation (such as a delivery driver, full time driver, part time driver, professional driver, driving job, truck driver, heavy and tractor-trailer driver, cdl truck driver, class a or class b driver, local truck driver, company truck driver, taxi driver, taxi chauffeur, cab driver, cab chauffeur, taxi cab driver, transit bus driver, bus driver, coach bus driver, bus operator, shuttle driver, bus chauffeur) you might also consider partnering with Uber and earn great money. We also welcome drivers who have worked with other peer-to-peer ridesharing or driving networks like Lyft, Sidecar, Deliv, Postmates, Roadie. Our driver partners come from all backgrounds and industries ranging from traditional driving and transportation industries to other industries.

 

drugaciji posao, drugaciji ton, adekvatno potrebama tog posla.

Link to comment

sto? mislis da nije u redu da ljudi budu upozoreni ako je neko jerk ili nasilan prema vozacima? dok god te "ocene" nisu javne, meni ok da ljudi budu upozoreni da nekog ne prime u svoja kola. ja da sam vozac osecala bih se svakako sigurnije. 

Link to comment

pa dobro, ali mi ok da sam vozac odluci da li hoce da posluje sa takvim. mislim, izmedju ponasanja koje je za policiju, i ponasanja koje moze nekome da upropasti dan je veliki opseg, a velika je i razlika medju ljudima, kako hendluju i reaguju na druge. neko moze da se oseca ozbiljno ugrozeno u sitaciji koja za drugoga bi bila manja neprijatnost.

 

meni recimo da koristim uber kao putnik kao primarni prevoz, mnogo bi mi veci problem bio koliko oni informacija imaju o meni. znaju i gde stanujes i kuda ides svakodnevno. svesna sam da nikoga u uberu to ne interesuje, osim na nivou analize poslovanja, ali opet mi nekako neprijatno. doduse ja ne koristim ni taksi, ni uber, meni to bacanje para, pa i nisam neko cije je misljenje relevantno.

Link to comment

pa dobro, ali mi ok da sam vozac odluci da li hoce da posluje sa takvim. mislim, izmedju ponasanja koje je za policiju, i ponasanja koje moze nekome da upropasti dan je veliki opseg, a velika je i razlika medju ljudima, kako hendluju i reaguju na druge. neko moze da se oseca ozbiljno ugrozeno u sitaciji koja za drugoga bi bila manja neprijatnost.

 

Tim bolje, jer se time stvara temeljan osnov za diskriminaciju potencijalnih potrošača tj. korisnika usluga zato što taj neko galami/mnogo priča/ima tikove ili se nekom od vozača jednostavno ne dopada. S druge strane je javna taksi služba koja posluje u sistemu javnog taksi prevoza i koja ne može da odbije prevoz zato što se vozaču putnik ne dopada. Razmišljam malo, voleo bih da vidim da vozač GSP-a krene da ocenjuje putnike na app-u. :lolol:

 

Rekoh lepo da to treba da se zabrani. <_<

Link to comment

Mesate stvari. Jedno je ocenjivanje putnika, drugo je putnik koji se ne pridrzava pravila voznje. OK je ovo drugo, ovo prvo nije OK jer je presirok pojam. Ovo drugo se svodi na to da gost moze da bude izbacen iz restorana ako se dere i uznemirava druge goste, i da restoran ima pravo da ga ne primi vise jer prethodni put nije platio veceru ili je izlomio stolove. Ovo prvo se svodi na to da konobar moze da odbije da me usluzi jer mu nisam ostavio dovoljno veliki baksis za njegov ukus.

 

Da Uber ima sistem koji samo ,,prijavljuje" putnike koji krse pravila voznje, to bi bilo skroz u redu. Ali neko ocenjivanje, to nije u redu. Jer se na kraju svodi na to u ekstremu da ce neko da odbije da prevozi Cigane ili Muslimane ili sta vec.

Link to comment

pa da, i onda povremeno samo nadju preklanog taksistu.

 

Dabome, i dnevno u svetu pogine ko zna koliko ljudi u saobraćajnim nesrećama, na gradilištima, u rudnicima... Jeeebiga.

Link to comment

Pa, to sa odbijanjem prevoza određenih grupacija se već događa (i sa taksijem).

 

Zbog toga se ostaje bez licence, ne?

Link to comment

Mesate stvari. Jedno je ocenjivanje putnika, drugo je putnik koji se ne pridrzava pravila voznje. OK je ovo drugo, ovo prvo nije OK jer je presirok pojam. Ovo drugo se svodi na to da gost moze da bude izbacen iz restorana ako se dere i uznemirava druge goste, i da restoran ima pravo da ga ne primi vise jer prethodni put nije platio veceru ili je izlomio stolove. Ovo prvo se svodi na to da konobar moze da odbije da me usluzi jer mu nisam ostavio dovoljno veliki baksis za njegov ukus.

 

Da Uber ima sistem koji samo ,,prijavljuje" putnike koji krse pravila voznje, to bi bilo skroz u redu. Ali neko ocenjivanje, to nije u redu. Jer se na kraju svodi na to u ekstremu da ce neko da odbije da prevozi Cigane ili Muslimane ili sta vec.

 

pa zapravo ne znamo kako izgleda to ocenjivanje putnika. nije javno, tako da bi morao da nam kaze neki vozac. ali mislim da je svrha upravo ovo sto si naveo; da mozes da iskljucis one koji se deru i uznemiravaju, posto kako sam citala, ako imas dovoljno niske ocene, izbace te iz sistema. znaci ne radi se o jednoj oceni jednog vozaca, nego ako nekog repeatedly prijavljuju razliciti vozaci, najverovatnije je problem u putniku, ne svim tim vozacima.

Edited by rajka
Link to comment

Ako govorimo o Uberu u Srbiji, gde je npr. rasprostranjena diskriminacija protiv Roma, vozaci Ubera mogu lako da nadju ,,sifrovane" ocene koje bi oznacavale da je neko Rom i da ga zato ne treba primati. Recimo ,,smrdi". Ili jednostavno das mu uvek keca, ili kako vec to funkcionise.

 

Opet, ocenjivanje nije isto sto i putnik koji se ne pridrzava pravila, i zato ovo sto rajka pise apsolutno nema veze s mozgom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...