Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Nou, ovaj

 

Ti uopste ne razumes o cemu se tu govori. I nije problem sto ne razumes, ne bih ni ja razumeo da se nije slucajno desilo da saznam, ali je problem sto kopas po podacima koje ne razumes da bi nasao opravdanje za rezon koji si smislio, umesto da radis obrnuto. Odnosi se na nemacki obrazovni sistem koji 11-godisnju decu razdvaja na gimnazijalce (i kasnije eventualno studente) i one koji ce da upisu 'realschule'. S obzirom da oni nemaju maturu, vrata univerziteta su im zatvorena (osim ako ne savladaju gradivo gimnazije naknadno). To medjutim ne znaci da je tamo trend da se manje studira (naprotiv), niti to pise u dokumentu koji citiras, niti da se srednjoskolci salju™ u fabrike kako ti to zamisljas - naprotiv! Znaci da svako ko se bilo cime bavi prolazi kroz neki formalni obrazovni proces - i inzenjer sa fakulteta i ovaj na traci.

 

Sve skrpljeno malo odavde, malo odande. Rekao mi drugar, cuo sam od lekara, citao sam statistiku koju ne razumem, prica se da... I na kraju grand teorija resenja svih ekonomskih problema. I zato ne cudi sto se malo ugledas na Nemacku i njen obrazovni sistem, a onda pravis striktnu razliku izmedju regulisanih profesija i sljakera. hint: u Nemackoj ne mozes frizerski salon da otvoris ako nemas odgovarajuce obrazovanje (i tu se ne misli na osnovnu i srednju skolu).

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Imaš statistiku iz Nemačke gde preko 30% dece ide na fakultet? Šta to dokazuje, da Nemci misle da im fakultet ne treba za ekonomiju?

Link to comment

E jbiga, zašto ne može?

 

Zato što ste kartelizovali zanimanje. Ako tako treba, (a tako jeste i u Nemčkoj), ne može svaka šuša da se bavi svakim poslom. Zašto ti misliš da je tvoj drugar dobar programer? Zato što je odtvorio firmu i valja nekome neku robu? KO zna šta je to, da li je u skladu sa sigurnosnim polisama, da li ima neke viruse u sebi? Ko je ocenio da je to kavlitetan proizvod, koji ne ugrožava rad drugih aplikacija?

 

Vidiš, to što radiš je jako ružno, elitizuješ svoju profesiju, a sve druge nipodaštavaš, govoreći da je neka večernja škola dovoljna da bi se ljudi bavili nekim poslom...

 

Zato što to što pravi neko kupuje, cenim da nije budala. Čovek radi kao developer za veće igrače, ergo komponentaš, ono školski small bussines. Za ovo drugo sam ti ja pogrešna adresa, a taj jed koji rasipaš sad na temi o nečemu što je makroekonomsko pitanje meni onako malo smeta. Mislim jeste to ljudski i očekivana reakcija, ali je iz pojedinačne vizure bespredmetno objektivno raspravljati tj. objektivne rasprave nema.

 

Ti uopste ne razumes o cemu se tu govori.

 

Hvala što si mi objasniJo™. Probaj pod "dual education" kao nešto što je suština onoga na šta ukazujem kad pominjem Nemce.

 

Imaš statistiku iz Nemačke gde preko 30% dece ide na fakultet? Šta to dokazuje, da Nemci misle da im fakultet ne treba za ekonomiju?

 

Dokazuje da Nemci imaju veoma kvalitetan sistem srednjeg stručnog obrazovanja, gde se paralelno uči i teorija i praksa u fabrici. Te da je to razlog zašto mnogi neće na univerzitet.

 

Link to comment

Zato što to što pravi neko kupuje, cenim da nije budala. Čovek radi kao developer za veće igrače, ergo komponentaš, ono školski small bussines. Za ovo drugo sam ti ja pogrešna adresa, a taj jed koji rasipaš sad na temi o nečemu što je makroekonomsko pitanje meni onako malo smeta. Mislim jeste to ljudski i očekivana reakcija, ali je iz pojedinačne vizure bespredmetno objektivno raspravljati tj. objektivne rasprave nema.

 

Ja imam jed što ti nipodaštavaš tehnička zanimanja sa tvojim večernjim školama, samo toliko... I nisi jedini pravnik ili lekar koji gleda na inženjere kao majstore koji bez veze studiraju, kad su to sve mogli u večernjim školama...

 

Uzgred, uopšte ne razumeš ni tekstove koje kačiš, nego iz njih izvlačiš ono što ti se čini da ti odgovara, a onda kada te poklopimo, migoljiš se... Najjače kad Venomu, koji živi u Ger, objašnjavš šta da gugla :isuse:

Link to comment

 

Dokazuje da Nemci imaju veoma kvalitetan sistem srednjeg stručnog obrazovanja, gde se paralelno uči i teorija i praksa u fabrici. Te da je to razlog zašto mnogi neće na univerzitet.

 

 

Nije svako za univerzitet, a nema potrebe ni da bude. Oni otprilike na univerzitetima i školuju neki maksimum.

Link to comment

Da bi mogao da otvoris svoj small business, moras za dosta zanimanja da imas odgovarajucu 'meister' titulu. Frizerski salon npr. Pekara. Jel i to treba da preuzmemo ili je tvoja ideja neunistiva i fercera preuzimanjem samo nekoliko komponenti? Mnogi ljudi ne idu na faks ni nakon gimnazije, nego se skoluju prvo za neko konkretno zanimanje (tzv. lehre), pa nakon toga opet studiraju. Znam bar dvoje takvih. Sustina je u sledecem: ne funkcionise sistem tako sto je srednje/sekundarno obrazovanje u Nemackoj fantasticno (ne kazem da nije, ne znam) niti se 19-godisnjaci liferuju u fabrike, posto su fantasticno obuceni. To je prosto mega glupost. Insistira se na obrazovanju - formalnom, ali tu spada i univerzitet i to posebno danas.

Link to comment

Mnogi ljudi ne idu na faks ni nakon gimnazije, nego se skoluju prvo za neko konkretno zanimanje (tzv. lehre), pa nakon toga opet studiraju.

Moja sestra od strica je tako, posle gimanzije je išla lehre za građevnca, lomatala se po građavnama, pa je posle upisala arhitekturu, pa je završila faks, pa je odradila par godina dok je dobila licencu da može da bude arhitekta... Faktički je još 10+ godina prošlo od gimnazije dok nije postala neko kome je dozvoljeno da parktikuje znanje...

 

A mogla je to i na večernjoj školi, koji će joj kurac obrazovanje...

Link to comment

Ja imam jed što ti nipodaštavaš tehnička zanimanja sa tvojim večernjim školama, samo toliko... I nisi jedini pravnik ili lekar koji gleda na inženjere kao majstore koji bez veze studiraju, kad su to sve mogli u večernjim školama...

 

Uzgred, uopšte ne razumeš ni tekstove koje kačiš, nego iz njih izvlačiš ono što ti se čini da ti odgovara, a onda kada te poklopimo, migoljiš se... Najjače kad Venomu, koji živi u Ger, objašnjavš šta da gugla :isuse:

 

Brate, stvarno si našao pogrešnu adresu, moj lični jed je što sam nisam na vreme otišao na tu stranu, a i učitavaš mi neizrečeno i to vrlo bezobrazno, moram da primetim. Jbt, 80% užeg društva su mi inženjeri. Ako je poenta da ne mora da budeš mašinski inženjer da bi u svojoj radionici pravio odlivak i to na temi koja dotiče 1 pitanje na nivou nacionalne privrede nipodaštavanje tehničkih struka, onda da ga jebem baš.

 

A ovo drugo ti već ne treba uopšte, ja nikoga od vas nisam pravio na budale, sve vreme se trudim da zadržim neki argumentima potkrepljeni nivo rasprave.

 

Nije svako za univerzitet, a nema potrebe ni da bude. Oni otprilike na univerzitetima i školuju neki maksimum.

 

Svakako, samo što su došli dotle postepeno i sa realnim utemeljenjem, a ne boom. Plus oni i imaju gde da uposle to što školuju sa visokim kvalifikacijama.

 

Da bi mogao da otvoris svoj small business, moras za dosta zanimanja da imas odgovarajucu 'meister' titulu. Frizerski salon npr. Pekara. Jel i to treba da preuzmemo ili je tvoja ideja neunistiva i fercera preuzimanjem samo nekoliko komponenti? Mnogi ljudi ne idu na faks ni nakon gimnazije, nego se skoluju prvo za neko konkretno zanimanje (tzv. lehre), pa nakon toga opet studiraju. Znam bar dvoje takvih. Sustina je u sledecem: ne funkcionise sistem tako sto je srednje/sekundarno obrazovanje u Nemackoj fantasticno (ne kazem da nije, ne znam) niti se 19-godisnjaci liferuju u fabrike, posto su fantasticno obuceni. To je prosto mega glupost. Insistira se na obrazovanju - formalnom, ali tu spada i univerzitet i to posebno danas.

 

OK, nego reci mi kako se to stiče. Ovo drugo, naravno da se insistira na formalnom obrazovanju u situaciji u kojoj takvo formalno obrazovanje pruža veoma kvalitetne šanse za dalje. Što se tiče univerziteta, logično i ja to i ne sporim, samo toj fazi razvoja je ozbiljno prethodilo ovo gore što sam napisao.

Link to comment

Brate, stvarno si našao pogrešnu adresu, moj lični jed je što sam nisam na vreme otišao na tu stranu, a i učitavaš mi neizrečeno i to vrlo bezobrazno, moram da primetim. Jbt, 80% užeg društva su mi inženjeri. Ako je poenta da ne mora da budeš mašinski inženjer da bi u svojoj radionici pravio odlivak i to na temi koja dotiče 1 pitanje na nivou nacionalne privrede nipodaštavanje tehničkih struka, onda da ga jebem baš.

 

Ti i dalje ne vidiš da je svođenje mašinskog inženjera na odlivke nipodašatavanje struke? Naravno da ne treba škola za to, ali to nije posao mašinskog inženjera.

Link to comment

Ti i dalje ne vidiš da je svođenje mašinskog inženjera na odlivke nipodašatavanje struke? Naravno da ne treba škola za to, ali to nije posao mašinskog inženjera.

 

Pa ti i dalje ne vidiš da pričam sa aspekta nekog ko treba da otvori radionicu i radi/zarađuje dovoljno za sebe i porodicu, a ne sa aspekta mašinskog inženjera.

Link to comment

Ispustio sam ovo. Jbg, ne može, našao si primer (a ja dodao još jedan) tzv. regulisanih profesija gde su formalne kvalifikacije majka svih uslova za ikakvo bavljenje nekim poslom, kao argument da potvrđuješ svoje teze. Ne ide, ne može nigde.

 

Ali je zato moj drugar, rekoh, postao gospodin preduzetnik sa večernjom™, a tripovati oko toga može samo neko ko pati od titule i zvanja. Mene zabole, više bih voleo da sam nekada imao pameti pa pošao njegovim putem nego ovim kojim sam ja krenuo.

 

znam dobar broj preduzetnika bez formalnog obrazovanja

 

oni koji misle da im inženjeri nisu potrebni tavore u današnjoj kvazi regulaciji , a uginuće skroz kada bude zaživela potpuno

 

ima i onih koji su prešli na viši nivo i shvatili da ima ljudi koji nisu džaba škole učili, e pa oni su podigli poslovanje na sasvim drugačiji nivo

 

ima jedan lep primer i skorije istorije, pomisli čovek, ma ko im jebe mater, masno masno, sad ću ja da rešim ovaj proizvod za ladan beton, od smrada niko nije umro, promaja je opasnija, ovi školovani samo kukaju ne može ovo ne može ono, jebala ih škola

 

e sad će ruše zgrade od tog ladnog betona

Link to comment

ima jedan lep primer i skorije istorije, pomisli čovek, ma ko im jebe mater, masno masno, sad ću ja da rešim ovaj proizvod za ladan beton, od smrada niko nije umro, promaja je opasnija, ovi školovani samo kukaju ne može ovo ne može ono, jebala ih škola

 

e sad će ruše zgrade od tog ladnog betona

 

 

U suštini narod treba da živi u tim zgradama i ne filosofira mnogo, pa kad preduzetnici bez adekvatnog obrazovanja akumuliraju kapital, onda da se širi priča i radi na obrazovanju.

Link to comment

A jbg, standardni problem kad se u diskusiji potegne za nekim realnim primerom jeste taj da odmah uskoči niz sa kontraprimerom, i onda se od drveća ne vidi šuma. :D Ovde nije tema da li ti treba inženjer u poslu ili ne, jednostavno za neke poslove ne možeš bez inženjera (po pravilu je to već prepoznato i ugrađeno i u normativna akta). Tema je koliko se izdvaja za visoko-obrazovanje na nivou nacionalne privrede, da vas podsetim, i koje efekte to daje na privredu Srbije.

Link to comment

A jbg, standardni problem kad se u diskusiji potegne za nekim realnim primerom jeste taj da odmah uskoči niz sa kontraprimerom, i onda se od drveća ne vidi šuma. :D Ovde nije tema da li ti treba inženjer u poslu ili ne, jednostavno za neke poslove ne možeš bez inženjera (po pravilu je to već prepoznato i ugrađeno i u normativna akta). Tema je koliko se izdvaja za visoko-obrazovanje na nivou nacionalne privrede, da vas podsetim, i koje efekte to daje na privredu Srbije.

 

pa to je tvoja greška, kakva crna normativna akta, odakle si izvukao normativna akta iz nekog dokumenta iz peset druge godine???

 

ovo je zemlja koja nema dovoljno proizvodnje, školuj srednjoškolce imaćeš kafiće, pekare i menjačnice svuda, školuj inženjere i imaćeš možda još ponešto

 

neam tu nekog prostora za diskusiju

Link to comment

pa to je tvoja greška, kakva crna normativna akta, odakle si izvukao normativna akta iz nekog dokumenta iz peset druge godine???

ovo je zemlja koja nema dovoljno proizvodnje, školuj srednjoškolce imaćeš kafiće, pekare i menjačnice svuda, školuj inženjere i imaćeš možda još ponešto

neam tu nekog prostora za diskusiju

 

Pa to kad bi projektovanje, nadzor, tehnička kontrola projekta itd. u građevinarstvu moglo da se radi sa srednjom školom sada. Ne mere, možeš da mešaš malter, stoga je itekako potreba da se visokoškolovani stručnjak angažuje prepoznata u normativnim aktima u mnogo kojim domenima tehnike (i ne samo tu, ima toga koliko hoćeš).

 

Ovo drugo, pisano je već o tome a kad dođeš sa predubeđenjem, onda i nema prostora za diskusiju :D

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...