Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

 nego pre svega zato što je neodrživo jer mi siromašimo kao zemlja u svakom trenutku

 

Drago mi je da si konačno pogodila poentu.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

ako uvazimo do sad navedene argumente za ukidanje budzeta, trebalo bi ukinuti i finansiranje srednjoskolskog obrazovanja jer vecina srednjih ne zadovoljava ni kriterijume trzista ni akademske kriterijume za tu starosnu grupu. a i oni beze iz zemlje, cak u vecem broju nego visoko obrazovani. :cry:

 

no, salu na stranu, evo zasto ja ne mislim da je ukidanje budzetskog studiranja dobra ideja.

 

frizer/frizerka ce da otvori frizeraj, ako je uspesan/na zaposlice jos ponekog i eventualno otvoriti jos jednu radnju i to je to do penzije.

 

neko drugi ce napraviti biznis plan pa ce prema tom planu otvoriti frizeraj, zaposliti radnike, zatim otvoriti jos koji, uloziti u razvoj pa napraviti poneki proizvod, gel, farbu i tako redom dok ne dodjemo do toga da za 15-20 godina na rafovima lokalnih prodavnica diljem evrope mozes kupiti te proizvode. akcije na berzi solidne, dividende jos bolje, zaposljava krs radne snage, sve u svemu, pristojan biznis.

 

e, sad, daleko vece sanse za drugi scenario ima neko ko je zavrsio visoku skolu koja se bavi biznisom/ekonomijom/tehnologijom/hemijom/trzistem nego neko ko je zavrsio frizerski kurs. i ne zato sto je ovaj drugi glup ili nesposoban nego jednostavno zato sto imaju razlicite ciljeve u startu. frizer zeli da lepo zaradi i lepo zivi a ovaj drugi zeli da razvije biznis. 

 

pitam se od koga od ove dvojice drustvo/drzava ima vise koristi? za drustveni napredak su mnogo vece sanse ako ulozimo u obrazovanje jer na svakih x visoko skolovanih doci ce jedna osoba koja ce uspeti i sve to isplatiti. pa tako mic po mic... nista ne moze preko noci.

Link to comment

Pisano je već o svemu tome, a ključ neslaganja leži u jednoj stvari - praktična znanja i nedostatak istih u našem obrazovnom sistemu.

Link to comment

ako smatras da drzava treba da tezi tome da dovede krs nekih stranaca koji ce ovde nesto da stancuju za kikiriki dok ne nadju jeftiniju lokaciju, tvoje resenje je ok.

 

ako pak zelis da napravis neke pristojne firme koje ce posle nekog mudro ulozenog vremena i truda dobro poslovati, dobro se kotirati na berzi i imati neku pristojnu buducnost, onda to tvoje ne drzi vodu.

 

mi smo u takvoj situaciji da bi nam ovo prvo i te kako dobro doslo ali ako se zbog toga odreknemo druge opcije, nikad se necemo izvuci iz ovog cemera u koji smo upali.

Link to comment

mi smo u takvoj situaciji da bi nam ovo prvo i te kako dobro doslo ali ako se zbog toga odreknemo druge opcije, nikad se necemo izvuci iz ovog cemera u koji smo upali.

 

naravno da se nikada ne treba odreći druge opcije, samo je trenutno treba svesti na razumnu i potrebnu meru.

 

idemo?

 

You choose.

Link to comment

You choose.

reci mi: da li si ti levičar ko trivunac, il pored usahlih molotovljevih, umeš i da se biješ?

 

realno, deluješ ko pička koja net koristi jer ne ume šake :)

Edited by boshoku
Link to comment

reci mi: da li si ti levičar ko trivunac, il pored usahlih molotovljevih, umeš i da se bileš?

 

realno, deluješ ko pička koja net koristi jer ne ume šake :)

 

Ma jok, ja samo tetki da odnesem lek. :)

Link to comment

naravno da se nikada ne treba odreći druge opcije, samo je trenutno treba svesti na razumnu i potrebnu meru.

 

ti, cini mi se, smatras da je budzetsko visoko obrazovanje neki luksuz kojeg se treba odreci jer drzava ima precih problema. 

 

inace, a ovo se ne odnosi na tebe nego generalno na raspravu - meni je jako neobicno da mi 2015te raspravljamo o tome da li treba ulagati u obrazovanje ili ne - bez obzira sta nam pomahnitali kapitalizam servira kao trenutno razumno resenje. tako da mislim da je vreme da se povucem iz rasprave. 

Link to comment

ti, cini mi se, smatras da je budzetsko visoko obrazovanje neki luksuz kojeg se treba odreci jer drzava ima precih problema.

 

Čini ti se, a meni se malo smučilo da izigravam dvorsku budalu i svakome ko upadne na pedeset i nekoj strani diskusije objašnjavam šta je pisac hteo da kaže.

Link to comment

Je l govorimo o Nemackoj ili Srbiji i Engleskoj?

 

Da od 80 ostane 35 na engleskom univerzitetu je prosto nemoguce.

 

Ostalo ih je toliko zato sto kriterijum primanja ne postoji, a ne zato sto je studiranje bog zna kako tesko. A posto su troskovi studiranja mali, nikom nije tesko da proba i brzo batali kad shvati da to nije za njega. Ali to se odnosi na informatiku - na arhitekturi ne ide bas tako.

 

Uzgred budi receno, brojke nisu potpuno precizne, ali nema veze.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...