Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

A onda imaš u predhodnom pasusu objašnjenje, da je zbog nemačkog sistema školovanja, većina mladih još na studijama u periodu 24-34 godine, i da to nije baš najrelevantnije?

 

Nou, ovaj

 

 

To some degree, the prevalence of people in Germany who achieve no more than a medium level of education reflects the country's "dual system", in which vocational upper secondary education plays a prominent role.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Jebene proizvodnje nečega, ili ja pričam japanski.

 

Čega? Da, neke stvari možeš da proizvodiš i bez neke škole. mnogo toga više ne možeš, jer nismo u XIX om veku, proizvodi su komplesniji od "daj da zavarim to".

Link to comment

 

Germany is making progress

in increasing entry rates int

o higher (tertiary) education.

An estimated 42% of

young people in Germany are expected to enter tertiary

-

type A programmes (longer, more academically

-

oriented programmes) in their lifetime,

KOme treba visoko obrazovanje, eto, Nemci očekuju da vremenom dođu do preko 40% visokoobrazovanih...

Link to comment

Čega? Da, neke stvari možeš da proizvodiš i bez neke škole. mnogo toga više ne možeš, jer nismo u XIX om veku, proizvodi su komplesniji od "daj da zavarim to".

 

Naravno, ali i kompleksne proizvode ne stvara/sklapa inženjer na traci, već pogonski radnik. Niti mali biznis inače proizvodi avione/kamione, retki primeri su izuzetak koji potvrđuje pravilo.

 

KOme treba visoko obrazovanje, eto, Nemci očekuju da vremenom dođu do preko 40% visokoobrazovanih...

Germany has had comparatively high upper secondary attainment rates for years. Even in 1992 80% of the adult population had attained at least an upper secondary education, whereas in most OECD countries only about a half of the population had attained that level.

 

Mi smo zemlja sa 2,5 miliona (trećina) funkcionalno nepismenog odraslog, radno sposobnog stanovništva, ali zato jurimo 30% visokoobrazovane mlade populacije :D Kad dođemo i mi do 80% sa upper secondary, onda juriš i 50% populacije sa visokom školom, tad je već stanje oho-ho drugačije. Ovde se neki logični koraci žele preskočiti u uverenju da to tako može, pa nas onda život demantuje na bolan način i vrati na svoje mesto.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Naravno, ali i kompleksne proizvode ne stvara/sklapa inženjer na traci, već pogonski radnik. Niti mali biznis inače proizvodi avione/kamione, retki primeri su izuzetak koji potvrđuje pravilo.

 

 

Mi smo zemlja sa 2,5 miliona (trećina) funkcionalno nepismenog odraslog, radno sposobnog stanovništva, ali zato jurimo 30% visokoobrazovane mlade populacije :D Kad dođemo i mi do 80% sa upper secondary, onda juriš i 50% populacije sa visokom školom, tad je već stanje oho-ho drugačije. Ovde se neki logični koraci žele preskočiti u uverenju da to tako može, pa nas onda život demantuje na bolan način i vrati na svoje mesto.

 

Dobro, i kako će onda taj pogonski radnik da pokrene biznis ako već i sam kažeš da ne ume?

Link to comment

Švajcarska je jedna od najbogatijih zemalja u Evropi ne zato što ima proizvodnju, nego zato što ima kompleksne proizvode.

 

Kod njih mogu da se skupe trojica u špajzu i da dizajniraju i prototipiraju i naprave nuklearni reaktor.

 

Zatim se masovna proizvodnja seli u Nemačku ili Kinu, Francusku, Italiju etc. Srbiju, gde ima odličnog KV mašinbravara za male pare.

 

Npr. napajanje koje ja imam u kompu je proizvedeno u Kini, a dizajnirano i prototipirano u nekom selu u Nemačkoj, koje kupi kajmak.

Edited by Utvara
Link to comment

Uzgred, možda sam ja skapirao da sam odličan pravnik, i da bi bio sjajan advokat i bez škole, ali, jbg, nikda ne bih mogao da postanem... Znaš zašto? A interesantno kako ti to podržavaš u drugim zanimanjima, dok si svoje zaštitio do besmisla, time da se može uskratiti bavljenje tom profesijom bivšim ministrima pravde i predsenicima vrhovnog suda... Zato, mogao bi malo da oladiš sa tom pričom o večernjoj školi, ili da prihvatiš da si i lekar i pravnik može postati istom.

 

Ispustio sam ovo. Jbg, ne može, našao si primer (a ja dodao još jedan) tzv. regulisanih profesija gde su formalne kvalifikacije majka svih uslova za ikakvo bavljenje nekim poslom, kao argument da potvrđuješ svoje teze. Ne ide, ne može nigde.

 

Ali je zato moj drugar, rekoh, postao gospodin preduzetnik sa večernjom™, a tripovati oko toga može samo neko ko pati od titule i zvanja. Mene zabole, više bih voleo da sam nekada imao pameti pa pošao njegovim putem nego ovim kojim sam ja krenuo.

Link to comment

Dobro, i kako će onda taj pogonski radnik da pokrene biznis ako već i sam kažeš da ne ume?

 

Tako što ćeš ga naučiti u srednjoj večernjoj, kao što ga naučilo u Nemačkoj. I da, mi ćemo biti Švajcarska kad sav svetski kapital dođe u naše banke pa nam to bude primarni izvor nacionalne zarade, dakle nikad.

 

Za proizvodnju kompleksnih proizvoda treba tehnološki razvoj, a za to trebaju pare, koje mi nemamo. Mi prodajemo radnu snagu.

Link to comment

Ali je zato moj drugar, rekoh, postao gospodin preduzetnik sa večernjom™, a tripovati oko toga može samo neko ko pati od titule i zvanja. Mene zabole, više bih voleo da sam nekada imao pameti pa pošao njegovim putem nego ovim kojim sam ja krenuo.

 

Pa i moja frizerka zarađuje više od mene. Jedno su pojedinačni slučajevi, a drugo statistika.

Što se programiranja tiče, ako misliš da imaš žicu za to, zašto ne probaš da to učiš, bar si koliko kapiram dosta mlad i bez obaveza oko trčanja za sitnom decom itd?

Link to comment

Ispustio sam ovo. Jbg, ne može, našao si primer (a ja dodao još jedan) tzv. regulisanih profesija gde su formalne kvalifikacije majka svih uslova za ikakvo bavljenje nekim poslom, kao argument da potvrđuješ svoje teze. Ne ide, ne može nigde.

E jbiga, zašto ne može?

 

Zato što ste kartelizovali zanimanje. Ako tako treba, (a tako jeste i u Nemčkoj), ne može svaka šuša da se bavi svakim poslom. Zašto ti misliš da je tvoj drugar dobar programer? Zato što je odtvorio firmu i valja nekome neku robu? KO zna šta je to, da li je u skladu sa sigurnosnim polisama, da li ima neke viruse u sebi? Ko je ocenio da je to kavlitetan proizvod, koji ne ugrožava rad drugih aplikacija?

 

Vidiš, to što radiš je jako ružno, elitizuješ svoju profesiju, a sve druge nipodaštavaš, govoreći da je neka večernja škola dovoljna da bi se ljudi bavili nekim poslom...

Link to comment

Ispustio sam ovo. Jbg, ne može, našao si primer (a ja dodao još jedan) tzv. regulisanih profesija gde su formalne kvalifikacije majka svih uslova za ikakvo bavljenje nekim poslom, kao argument da potvrđuješ svoje teze. Ne ide, ne može nigde.

 

Ali je zato moj drugar, rekoh, postao gospodin preduzetnik sa večernjom™, a tripovati oko toga može samo neko ko pati od titule i zvanja. Mene zabole, više bih voleo da sam nekada imao pameti pa pošao njegovim putem nego ovim kojim sam ja krenuo.

To je kao i reći da je Bil Gejts postao to što jeste sa večernjom™ a nije završio Harvard.

 

Možda nije završio, ali je imao najveću ocenu na predmetu Matematika u poslednjih 20 godina(od vremena kad je on bio na Harvardu, tj. ™), upoznao je mnoštvo ljudi koje je vrbovao za svoju kompaniju (old boy network) i imao pristup bazi naučnih radova iz koje je probrao ono što mu je trebalo i našao svoje ključne ljude baš na tom fakultetu.

Edited by Utvara
Link to comment

Pa i moja frizerka zarađuje više od mene. Jedno su pojedinačni slučajevi, a drugo statistika.

 

Pa naravno, a eno i statistike otud gde se na delu vide rezultati. Ovo drugo, navodim samo kao ilustraciju, lep mi je primer za to šta se može i kako. Uzgred, znam ih još podosta, nije samo taj.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...