Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Koja to zemlja ide na mali biznis, koji nije samo snadbevač za veliki biznis?

 

Pa i treba da bude snabdevač. Karte su već pomešane, uloge podeljene, u opciji kojoj stremimo mi smo trenutno C, u boljem slučaju (ako se prisredimo) B liga. Dakle, technology transfer od velikog ka malom biznisu, da bi u obrnutom smeru išle komponente, je iskorak sam po sebi. Pa onda ako bude pameti i ulaganja u nauku, od akumuliranog kapitala pokreneš i ti veliki biznis koji može biti konkurentan u evropskim okvirima.

Link to comment

šta bre tehnologije i transferi

 

imaš pun k proizvodnji gde je potrebno samo da proizvodiš i držiš konstantu, a to je sve ono što je po difoltu domicilno + hrana u totalu

Link to comment

šta bre tehnologije i transferi

imaš pun k proizvodnji gde je potrebno samo da proizvodiš i držiš konstantu, a to je sve ono što je po difoltu domicilno + hrana u totalu

 

Pa dobro, dakle u masi slučajeva i ne treba da izmišljaš vruću vodu da bi mogao da proizvodiš. Što je još bolje, akumuliraš profit pa se onda otisneš™ u nešto više od toga. Ali ti ipak treba primenjivo znanje koje mi više nemamo, proizvodnja nam je upokojena, privatizacija je lišila solidnog majstora™ kapitala, da se zajmi ne sme zbog lihvarskih kamata a i gladna goveda iz državnih struktura jedva čekaju da mu se prikače i piju krv. S druge strane klinac koji izađe iz škole je realno tele, pojma nema i treba mu 5-6 godina prakse da bi naučio ali nema gde, jer mu iole ozbiljnija firma traži 2-3 godine radnog iskustva za zaposlenje pošto zna za jadac™.

 

I onda jurimo rep pričama kako će nam biti bolje s 30% mićinih menadžera. Hoće, morgen ovaj, gestern.

Link to comment

Ne znam gde smo pricali o vestackom povecanju broja studenata. Ali ako je tako nesto navodno trend, onda ne razumem kako si magicno iskljucio Nemce iz tog trenda. Na pocetku studija nas je bilo 80, na kraju nas nije vise od 35 i tako je bilo vec posle godinu dana. Zato sto se radi o oblasti gde kao zele da obrazuju sto vise ljudi (informatika) i zato je to manje-vise jedini smer gde ne postoji nikakav uslov (ispit itsl.) i gde grabe sakom i kapom i primaju svakog ko ispunjava formalne uslove. I to je tako u svakoj generaciji.

 

Ovo o paprenoj skupoci i daljem obrazovanju se uopste nije odnosilo na fakultetsko obrazovanje.

 

Sam si sebi odgovorio.

Link to comment

Znaci drzi se kriterijum? OK. Imacu to u vidu kad se sledeci put potegne kako je nivo danas neuporediv sa staaaaaaarim fakultetima.

 

Je l govorimo o Nemackoj ili Srbiji i Engleskoj?

 

Da od 80 ostane 35 na engleskom univerzitetu je prosto nemoguce.

Link to comment

Moje iskustvo u Nemackoj je potpuno drugacije od onoga sto se ovde pise, verovatno zato sto ga nisam pokupio sa Wikipedije.

 

1) Menadzment u ozbiljnim firmama se regrutuje iz redova doktora nauka, a ne nosilaca majtorskog pisma treci dan.

2) Nemci su svesni da moraju da reformisu obrazovni sistem, dakle nisu zadovoljni trenutnim stanjem.

3) Manjak univerzitetski obrazovanog kadra resavaju uvozom. Da su zadovoljni trenutnom strukturom, ne bi drasticno menjali     imigracione zakone.

 

Koja razvijena zemlja ne uvozi kadrove, lekare recimo?

 

To moze da znaci (ne tvrdim da je tako dok ne vidimo statistiku), recimo, da u populaciji nema dovoljno talenta za lekare za stanovnistvo koje stari pa mora da se uvozi a ne da svi mali Nemci treba da postanu lekari ili inzenjeri informatike. Imigracija je tako efikasniji mehanizam.

Link to comment

Koja razvijena zemlja ne uvozi kadrove, lekare recimo?

Nemci najviše uvoze inženjere, sa tim najviše kubure, i radne dozvole su za njih najjednostavnije za dobijanje... Boje se zaostatka u odnosu na Japan i USA...

Link to comment

Nemci najviše uvoze inženjere, sa tim najviše kubure, i radne dozvole su za njih najjednostavnije za dobijanje... Boje se zaostatka u odnosu na Japan i USA...

 

a USA, je l te, izvoze inzenjere... oh, wait.

 

 

Moja pocetna poenta u neslaganju sa Prosperom i Mancom je da povecanje % univerzitetski obrazovanog kadra kao takva apsolutno nista ne pokazuje a mozda i steti, zato se kao cilj pojavljuje formalna brojka, pa se preduzimaju mere da se ta broja poveca a ne radi se nista na poboljsanju kvaliteta koja iza tog procenta treba da stoji.

 

Drugim recima, povecanje procetna univerzitetski obrazovnih je smisleno samo ako nije posledica direktne politike da se taj broj poveca.

Link to comment

Moja pocetna poenta u neslaganju sa Prosperom i Mancom je da povecanje % univerzitetski obrazovanog kadra kao takva apsolutno nista ne pokazuje a mozda i steti, zato se kao cilj pojavljuje formalna brojka, pa se preduzimaju mere da se ta broja poveca a ne radi se nista na poboljsanju kvaliteta koja iza tog procenta treba da stoji.

 

Drugim recima, povecanje procetna univerzitetski obrazovnih je smisleno samo ako nije posledica direktne politike da se taj broj poveca.

Ma to si ti u pravu, sa tim ne bi trebalo da se raspravlja uopšte...

 

Ovde je početna teza bila da država uopšte ne treba da finansira studije i da je to bacanje para, jer će kvalitetni zbrisati za Nemačku™, a ovde će svakako ostati škart ili nezaposleni ljudi, kojima diploma ništa ne znači, a država je bacila pare...

 

Ja ovde Miće™ u svetlu te početne teze ne bi ni uzimao u obzir, jer su oni nebitni...

 

To je ono od čega smo počeli, a stigli smo do toga da je u Ger super, jer oni ne školuju ljude...

Link to comment

@Budja

 

Ja se realno ne sećam da sam zagovarao da je prosti % visokoobrazovanih temeljno važna brojka (pošto se to može budžiti).

 

Moj argument je bio (koliko se sećam) da veći broj studenata znači i eventualnu vertikalnu prohodnost za veći broj ljudi, dakle rast šansi za "bolje" zaposlenje, što je argument više na nivou individualnog interesa nego suve državne statistike.

Edited by Prospero
Link to comment

Ma to si ti u pravu, sa tim ne bi trebalo da se raspravlja uopšte...

 

Ovde je početna teza bila da država uopšte ne treba da finansira studije i da je to bacanje para, jer će kvalitetni zbrisati za Nemačku™, a ovde će svakako ostati škart ili nezaposleni ljudi, kojima diploma ništa ne znači, a država je bacila pare...

 

Ja ovde Miće™ u svetlu te početne teze ne bi ni uzimao u obzir, jer su oni nebitni...

 

To je ono od čega smo počeli, a stigli smo do toga da je u Ger super, jer oni ne školuju ljude...

 

A da, tacno.

Pa i ne treba da finansira, to je vec drugo pitanje, rasprava se u medjuvremenu pomerila.

Link to comment

A da, tacno.

Pa i ne treba da finansira, to je vec drugo pitanje, rasprava se u medjuvremenu pomerila.

Pa ne, treba i mora, jer je jedini put za izlazak ove zemlje iz govana broj ljudi koji znaju da misle. A to se ne uči tako što radiš na traci/konobarišeš u kafiću/lepiš pločice/tegliš nameštaj od 19. godine, pa u 32. shvatiš da bi možda i ti mogao da otvoriš svoju traku (samo kad bi imao para za to).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...