Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

ako uvazimo do sad navedene argumente za ukidanje budzeta, trebalo bi ukinuti i finansiranje srednjoskolskog obrazovanja jer vecina srednjih ne zadovoljava ni kriterijume trzista ni akademske kriterijume za tu starosnu grupu. a i oni beze iz zemlje, cak u vecem broju nego visoko obrazovani. :cry:

 

no, salu na stranu, evo zasto ja ne mislim da je ukidanje budzetskog studiranja dobra ideja.

 

frizer/frizerka ce da otvori frizeraj, ako je uspesan/na zaposlice jos ponekog i eventualno otvoriti jos jednu radnju i to je to do penzije.

 

neko drugi ce napraviti biznis plan pa ce prema tom planu otvoriti frizeraj, zaposliti radnike, zatim otvoriti jos koji, uloziti u razvoj pa napraviti poneki proizvod, gel, farbu i tako redom dok ne dodjemo do toga da za 15-20 godina na rafovima lokalnih prodavnica diljem evrope mozes kupiti te proizvode. akcije na berzi solidne, dividende jos bolje, zaposljava krs radne snage, sve u svemu, pristojan biznis.

 

e, sad, daleko vece sanse za drugi scenario ima neko ko je zavrsio visoku skolu koja se bavi biznisom/ekonomijom/tehnologijom/hemijom/trzistem nego neko ko je zavrsio frizerski kurs. i ne zato sto je ovaj drugi glup ili nesposoban nego jednostavno zato sto imaju razlicite ciljeve u startu. frizer zeli da lepo zaradi i lepo zivi a ovaj drugi zeli da razvije biznis. 

 

pitam se od koga od ove dvojice drustvo/drzava ima vise koristi? za drustveni napredak su mnogo vece sanse ako ulozimo u obrazovanje jer na svakih x visoko skolovanih doci ce jedna osoba koja ce uspeti i sve to isplatiti. pa tako mic po mic... nista ne moze preko noci.

 

A sta cemo sa tih x-1?

Iz tvoje logike sledi da zive na gbaci tog Xog.

 

 

Ulaganje u obrazovanje ne znaci sipanje love u bunar u nadi da ce buckanjem da iskoci neki zlatnik i onda svi da budu srecni.

 

Ulagati treba tamo gde su prinosi najveci, a oni su sve samo ne na univerzitetu vec upravo suprotno. Tj. najveci prinos od obrazovanja-vaspitanja, u smislu jednakih sansi i izgradnje za buducnost, je u ranom detinjstvu (videti pod Hekman i ostale). Do kraja srednje skole javno finansirane i dobrog kvaliteta vec ce se iskristalisati od kakvog si materijala, pa nema ptrebe bacati pare u bunar da deca vide na prvoj godini sta i kako.

 

Ne grade se jednake sanse na univerzitetu vec mnoooogo ranije.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Ne grade se jednake sanse na univerzitetu vec mnoooogo ranije.

kako ti carski kenjaš pozivajući se na "autoritete" poput hekmana (sic!)! :D

 

aj sad malo o pjažeu; i taj je znao znanje o formatiranju u formativnom dobu formiranja ličnosti

Link to comment

A sta cemo sa tih x-1?

Iz tvoje logike sledi da zive na gbaci tog Xog.

 

 

Ulaganje u obrazovanje ne znaci sipanje love u bunar u nadi da ce buckanjem da iskoci neki zlatnik i onda svi da budu srecni.

 

Ulagati treba tamo gde su prinosi najveci, a oni su sve samo ne na univerzitetu vec upravo suprotno. Tj. najveci prinos od obrazovanja-vaspitanja, u smislu jednakih sansi i izgradnje za buducnost, je u ranom detinjstvu (videti pod Hekman i ostale). Do kraja srednje skole javno finansirane i dobrog kvaliteta vec ce se iskristalisati od kakvog si materijala, pa nema ptrebe bacati pare u bunar da deca vide na prvoj godini sta i kako.

 

Ne grade se jednake sanse na univerzitetu vec mnoooogo ranije.

pa uvek se zivi na grbaci x, cilj ih je nakupiti dovoljno da bi privreda a s njom i drustvo islo napred. ne govorim o jednakim sansama vec o kvantitetu koji daje kvalitet. koliki zive od individua koje poseduju firme, sto je problem? cak ja bih to video kao resenje. 

 

 

ovde se radi o ulaganju u pravljenje sopstvene privrede i inovaciju, mic po mic. to jeste spor proces ali su prinosi visoki i trajni a trzisna pozicija je daleko stabilnija. i za to ti je ulaganje u univerzitete neophodno.

 

nase sanse u ovim vodama su male, zasto ih jos kratiti? broj onih koji ulete na budzet je vec sad manji od broja klinaca koji zele da studiraju. mnogi ostanu ispod crte pa ili odustanu ili roditelji placaju. klinci koji studiraju na budzetu ne mogu kao u moje vreme da studiraju doveka, ako padnu moraju da placaju ili da odustanu, znaci nije bas da se sav novac uludo utuca u vecite studente. pri tom, ulaganje u visoko obrazovanje nije bas tako velika stavka u budzetu da ista menja. da se sutra ukine, taj novac se ne bi preusmerio u nesto korisno nego bi se protracio mnogo grdje.

 

sad, ako vecina u zemlji smatra da je sasvim dovoljno da srbija pravi tudje proizvode za sitnu kintu, moze. ali tu smo sigurni samo dok se ne nadje neko ko je jos vise spustio cenu rada ili dok se neko ne doseti da napravi masine koje su brze i preciznije i niti jedu niti pisaju niti spavaju niti zele na odmor. 

 

meni se cini da bi ukidanje budzetskog studiranja bilo jos jedna u nizu civilizacijskih tekovina koju mozemo izgubiti zbog jurenja brzog profita. i ako ovako nastavi, uopste se ne bih cudio da se za jedno deceniju, dve svadjamo i oko profitabilnosti ulaganja u srednje skole. 

 

a ako cemo o formiranju licnosti - deo strucnjaka tvrdi da se to se sve resi u prve tri godine zivota, mozda da ulazemo samo u jaslice?

 

edit - nesuvislo izrazavanje

Edited by adam
Link to comment

Meni je toliko glupo da 2015 pricamo o potrebi ulaganja u obrazovanje da cu prosto preskociti diskusiju. 

 

Vijetnami i Kambodze vec postoje, roboti ce uskoro, izabrati race to the bottom kao strategiju za buducnost je sumanuto. Po mom misljenju - besmislena rasprava

Link to comment

Čini ti se, a meni se malo smučilo da izigravam dvorsku budalu i svakome ko upadne na pedeset i nekoj strani diskusije objašnjavam šta je pisac hteo da kaže.

 

Ti si na pocetku zagovarao da drzava treba da ukine svako finansiranje visokog obrazovanja a u zamenu da natera firme da placaju skolovanje kadrova koje bi zaposlili kad zavrse te studije. Ono sto nikako da objasnis je kako i koja firma (osim neke statisticke greske) moze da garantuje da ce joj tajd odredjeni kadar zaista i biti potreban za 3/4/5 godina, kao i kako da budu sigurni da ce bas taj kandidat koga odluce da finansraju biti pravi covek/zena za njih kada i zavrsi (da ne ulazim u morbidnije detalje, sta bi se desilo da taj kandidat ne dozivi da zavrsi fakultet, ili se razboli, ili blablabla).

To sto si ti sa ove tacke nezadovoljan svojim licnim izborom nije opravdanje za prosipanje zuci po drugima. Uostalom, niko i nista te ne sprecava da se prekvalifikujes o svom trosku i predjes na nesto isplativije/korisnije po tebe ili sta god. Ja sam od starta bila svesna da moje studiranje nece doneti nuzno i posao, te da mi tek posle fakulteta predstoji borba za dalji napredak. Svojom strukom se nisam bavila ukupno vise od 5 radnih sati (kineski jezik) ali mi ni u jednom momentu nije palo na pamet da pljujem po tome jer mi je sa druge strane otvorilo mnoga druga vrata. Tokom godina radnog staza, promenih nekoliko bransi, menjacu i opet, dokle god budem imala snage i interesovanja.

A zagovaranje ideje da nekome od 18/19 godina treba skresati "krila", tj. svaku sansu za eventualni napredak i zivotne promene samo zato sto ti se to ne uklapa u neki zeljeni propisani standard mi je onako, ideja dostojna Severne Koreje. Vidim da su oni bas onako uznapredovali u svakom pogledu normiranjem svakog aspekta zivota.

 

Meni je toliko glupo da 2015 pricamo o potrebi ulaganja u obrazovanje da cu prosto preskociti diskusiju. 

 

Vijetnami i Kambodze vec postoje, roboti ce uskoro, izabrati race to the bottom kao strategiju za buducnost je sumanuto. Po mom misljenju - besmislena rasprava

 

+1000

Link to comment
meni se cini da bi ukidanje budzetskog studiranja bilo jos jedna u nizu civilizacijskih tekovina koju mozemo izgubiti zbog jurenja brzog profita. i ako ovako nastavi, uopste se ne bih cudio da se za jedno deceniju, dve svadjamo i oko profitabilnosti ulaganja u srednje skole.

 

Nije to što je moja ideja ukidanje budžetskog studiranja ni u kom pogledu, to je samo izmeštanje države iz celog procesa. Ako nekog oslobodiš poreza u visini onoga što je platio za školovanje, ti si za toliko smanjio budžetski prihod tj. opet si suštinski iz budžeta platio tom jednom školovanje. S tom razlikom što ovaj put privatni akteri biraju koji će studijski program upisati, na kom univerzitetu itd. Takav mehanizam tera univerzitete da se žešće potrude oko svega i podiže kvalitet.

 

Da, jeste elitistički, da, podiže cenu studiranja, da, manji će broj ljudi biti upisan na studije - ali ja u tome ne vidim ništa loše. Jer studije nisu za svakog, niti se što kaže Buđa kvalitetan kadar stvara na univerzitetu, već ranije. E to ranije je mnogo veći problem kod nas, jer to ranije u obrazovnoj strukturi učestvuje mnogo više nego univerzitet i to je glavnina radne snage. Tu je stanje mnogo loše i tu primarno treba uložiti.

 

A priča po kojoj je što više studenata super jer se time uvećavaju šanse je defetistička logika - ne valja nam ništa pa ako već ne možemo da zapošljavamo daj da ulažemo u visoko školovanje, možda će se tako bolje snaći. To je duplo golo, otprilike kao štampanjem para da se podiže životni standard. Ne, ne postiže se time željeni rezultat.

 

 

Uostalom, niko i nista te ne sprecava da se prekvalifikujes o svom trosku i predjes na nesto isplativije/korisnije po tebe ili sta god.

 

A hoće li neko od vas uskakača da batali mene lično, moj psihosocijalni profil i šta radim u životu i pređe na temu samu po sebi? Mislim sviđa ti se, ne sviđa ti se, deliš/ne deliš mišljenje, daš argument, mnogo prosto. Ove budalaštine me već opasno nerviraju. I to što me pitaš sam već objasnio na xy stranici, vidi tamo.

Link to comment

A hoće li neko od vas uskakača da batali mene lično, moj psihosocijalni profil i šta radim u životu i pređe na temu samu po sebi? Mislim sviđa ti se, ne sviđa ti se, deliš/ne deliš mišljenje, daš argument, mnogo prosto. Ove budalaštine me već opasno nerviraju. I to što me pitaš sam već objasnio na xy stranici, vidi tamo.

 

procitala sam sve sto si napisao na ovoj temi i eto, isto mogu da kazem da me opasno nervira tvoje potenciranje da treba ukinuti sansu za studiranje po zelji jer tebi zvuci neracionalno. cuj, majke ti, studiranje nije za svakog... naravno da nije, ali ti predlazes da se arbitrarno odlucuje o tome koliko ce ljudi studirati i na koji nacin i o cijem trosku, iliti, nemas para, nema ni da studiras. ostali treba da se pomire sa tuznom sudbinom i arbajtuju sta im se dodeli... Severna Koreja approves this!

Link to comment

ali ti predlazes da se arbitrarno odlucuje o tome koliko ce ljudi studirati i na koji nacin i o cijem trosku

 

Pa ili nisi sve pročitala, ili nisi razumela što si pročitala, svejedno je - to što pišeš jednostavno nije tačno.

Link to comment

Pa ili nisi sve pročitala, ili nisi razumela što si pročitala, svejedno je - to što pišeš jednostavno nije tačno.

 

iskreno, nemam vremena da detaljno obrazlazem a i mislim da nema potrebe. ti si zacrtao jedno u svojoj glavi i ne odustajes, no to je tvoje pravo svakako. ja biram da se ne slazem sa time. 

 

takodje, nisi mi odgovorio na pitanje kako si zamislio da ijedna kompanije garantuje sebi ili bilo kome drugom da bi im sistem finansiranja buducih kadrova odgovarao jer, u danasnjem sistemu poslovanja, ne mogu da zamislim koja firma moze da tvrdi sta ce raditi kroz 4-5 godina. i ponavljam, sta ako finansiraju kadar koji na kraju ne bude zadovoljavajuci, ili iz bilo kojih zivotnih razloga ne bude u mogucnosti da stupi na radno mesto.

 

i jos nesto, u srbiji poslednje dve decenije je niklo dosta firmi koje su osnovali ljudi sa vrlo malim ili bez ikakvog predznanja o poslu/proizvodnji kojim ce da se bave, tj. bez formalnog obrazovanja (a bogme i iskustva). kako to funkcionise je valjda svima ocigledno, do koje mere nipodastavaju strucni kadar, narocito one koji imaju 'vecu' diplomu. to na konto onog da ne moras da budes inzenjer da bi pravio odlivke, da, ne moras, ali ti je potreban inzenjer da projektuje kalup po kome ce neko posle praviti taj odlivak.

 

a sad stvarno adio sa ove teme. 

Link to comment

iskreno, nemam vremena da detaljno obrazlazem a i mislim da nema potrebe. ti si zacrtao jedno u svojoj glavi i ne odustajes, no to je tvoje pravo svakako. ja biram da se ne slazem sa time. 

 

takodje, nisi mi odgovorio na pitanje kako si zamislio da ijedna kompanije garantuje sebi ili bilo kome drugom da bi im sistem finansiranja buducih kadrova odgovarao jer, u danasnjem sistemu poslovanja, ne mogu da zamislim koja firma moze da tvrdi sta ce raditi kroz 4-5 godina. i ponavljam, sta ako finansiraju kadar koji na kraju ne bude zadovoljavajuci, ili iz bilo kojih zivotnih razloga ne bude u mogucnosti da stupi na radno mesto.

 

i jos nesto, u srbiji poslednje dve decenije je niklo dosta firmi koje su osnovali ljudi sa vrlo malim ili bez ikakvog predznanja o poslu/proizvodnji kojim ce da se bave, tj. bez formalnog obrazovanja (a bogme i iskustva). kako to funkcionise je valjda svima ocigledno, do koje mere nipodastavaju strucni kadar, narocito one koji imaju 'vecu' diplomu. to na konto onog da ne moras da budes inzenjer da bi pravio odlivke, da, ne moras, ali ti je potreban inzenjer da projektuje kalup po kome ce neko posle praviti taj odlivak.

 

a sad stvarno adio sa ove teme. 

 

Iskreno, ne želim da ti odgovaram, odgovorio sam ti dovoljno samom rečenicom da je to lepo objašnjeno negde unazad pa nađi ako hoćeš, a to nisi mi odgovorio je popriličan disrespect. Tako da si odgovaraj sama. Ako si banula na temu s namerom da mene ubediš u ispravnost svog mišljenja možeš slobodno da batališ.

 

Ako bilo ko pogreši prilikom izbora čoveka ili profila pogrešio je, life isn't fair. Samo će takvi mnogo manje grešiti od države koja konstantno greši i nema nameru/snagu/sposobnost da greške ispravi.

Link to comment

Iskreno, ne želim da ti odgovaram, odgovorio sam ti dovoljno samom rečenicom da je to lepo objašnjeno negde unazad pa nađi ako hoćeš, a to nisi mi odgovorio je popriličan disrespect. Tako da si odgovaraj sama. Ako si banula na temu s namerom da mene ubediš u ispravnost svog mišljenja možeš slobodno da batališ.

 

Ako bilo ko pogreši prilikom izbora čoveka ili profila pogrešio je, life isn't fair. Samo će takvi mnogo manje grešiti od države koja konstantno greši i nema nameru/snagu/sposobnost da greške ispravi.

 

nisi odgovorio konkretno ni u jednom postu. disrispect pokazujes ti prvi od zacetka ove teme, ne mene licno nego bilo cijeg misljenja. no, to nije ni vazno vise. obracam ti se tonom kojim se ti obracas svima u svakom postu od pocetka tako da ne vidim sta se uzrujavas.

 

za ovo boldovano, deder mi ponovi posto sam priglupa, sta ce da radi firma koja ulozi resurse u kandidata koji ne moze da stupi na radno mesto na kraju, a drugih kandidata nema jer nikome drugom taj profil nije bio potreban ili su jednostavno svi ostali kadrovi vec 'kupljeni'? ili sta da radi kandidat kome eko plati skolovanje i recimo na pola njegovog/njenog skolovanja firma propadne a niko drugi nece da preuzme dalje, itsl. posto postoji xy nepoznatih u toj tvojoj jednacini.

 

najblize tome sto ti pricas (ali i dalje nije firma koja finansira buduce zaposlene) a da znam je firma u kojoj radim. u matici, na tajvanu svake godine pokupe par stotina zainteresovanih diplomaca sa fakulteta, bez obzira na profil (odnosi se na menadzersko-administrativni deo poslovanja). zatim ih obucavaju od 0 za svoje potrebe i filtriraju na dalje, jedan broj otpadne u prvoj godini rada, oni koji prezive prvu godinu napreduju dalje prema sposobnostima, i tako svake godine.

Link to comment

nisi odgovorio konkretno ni u jednom postu. disrispect pokazujes ti prvi od zacetka ove teme, ne mene licno nego bilo cijeg misljenja. no, to nije ni vazno vise. obracam ti se tonom kojim se ti obracas svima u svakom postu od pocetka tako da ne vidim sta se uzrujavas.

 

U redu je.

Link to comment
  • 3 months later...

 

Odgovor na pitanje zašto je sve više kompanija spremno da zaposli čoveka bez fakultetske diplome i šta to govori o našem obrazovnom sistemu, pokušali smo da dobijemo u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja, ali su nam u toj instituciji rekli da nemaju nikoga ko je kompetentan da odgovori na to pitanje.

 

:0.6:

Link to comment
  • 2 weeks later...

možda nije baš dobra tema, ali nema bolje :(

 

ko je ovo blokirao Pravni ? neke levice, desnice ... sad bih očekivao da naša dvojica aktivista studenata odgovore, ali oni, jebiga, gledaju farmu :(

 

 

PROTEST NA PRAVNOM Bez dogovora sa upravom, nastavlja se blokada i tokom noći
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...