Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

b2. a gde je? pa zar mu se nisu progresivno povećale šanse da uspe u životu (tako je bar meni predstavljano ovde)?

Pa zar se ne povećavaju? :)

 

Mislim, jbg, kako bi ti posato advokat bez škole? Ili, misliš da se advokatura može naučiti u večernjoj školi?

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Pa zar se ne povećavaju? :)

Mislim, jbg, kako bi ti posato advokat bez škole? Ili, misliš da se advokatura može naučiti u večernjoj školi?

 

Pa to da, ali pod uslovom da ti privredu čine lekari i pravnici.

Link to comment

U mom gradu znam par ljudi koji su osmislili neki proizvod i probili se i na zapad. Svi su sa fakultetima, i proizvod je visokotehnološki. Srbija 2000tih je i to, nema toga dovoljno, ali šta misliš kakav bismo Pakistan bili da toga nema uopšte?

Link to comment

Pa to da, ali pod uslovom da ti privredu čine lekari i pravnici.

Pa ne, hoćeš da kažeš da se inženjer može postati i večernjom školom, a advokat i lekar mogu samo fakultetom?

 

Interesantno viđenje...

Link to comment

Pa ne, hoćeš da kažeš da se inženjer može postati i večernjom školom, a advokat i lekar mogu samo fakultetom?

Interesantno viđenje...

 

Mora da budeš mašinski inženjer da bi umeo da praviš odlivke, ili ti je dosta kvalitetna srednja mašinska + 5 godina radnog iskustva?

Eno mi drugara, krenuo da radi kao programer u firmi na drugoj elektronskog, ukapirao da može to i sam i sad generiše solidan profit na godišnjoj bazi. Elektronski batalio, nepotrebna potrošnja vremena i resursa.

Link to comment

Mora da budeš mašinski inženjer da bi umeo da praviš odlivke, ili ti je dosta kvalitetna srednja mašinska + 5 godina radnog iskustva?

Eno mi drugara, krenuo da radi kao programer u firmi na drugoj elektronskog, ukapirao da može to i sam i sad generiše solidan profit na godišnjoj bazi. Elektronski batalio, nepotrebna potrošnja vremena i resursa.

Dobro™...

 

Kao što napisa gore, "pogledaj statistiku"...

 

Uzgred, možda sam ja skapirao da sam odličan pravnik, i da bi bio sjajan advokat i bez škole, ali, jbg, nikda ne bih mogao da postanem... Znaš zašto? A interesantno kako ti to podržavaš u drugim zanimanjima, dok si svoje zaštitio do besmisla, time da se može uskratiti bavljenje tom profesijom bivšim ministrima pravde i predsenicima vrhovnog suda... Zato, mogao bi malo da oladiš sa tom pričom o večernjoj školi, ili da prihvatiš da si i lekar i pravnik može postati istom.

Link to comment

Ama, pa da može svašta nešto da se radi bez odgovarajuće (kvalitetne) škole, pa dosetili bi se ljudi. Sem toga, u Srbiji nekih 6% populacije završi nešto što se može zvati fakultetom, nije baš kao da niko ne pokreće zanatske biznise jer su zauzeti zaludnim školovanjem

Link to comment
Kao što napisa gore, "pogledaj statistiku"...

 

Gledam, evo ti nešto o industrijski najrazvijenijoj zemlji EU i kakvi su tamo trendovi (meni najzanimljivije pri dnu treće strane).

 

Ama, pa da može svašta nešto da se radi bez odgovarajuće (kvalitetne) škole, pa dosetili bi se ljudi. Sem toga, u Srbiji nekih 6% populacije završi nešto što se može zvati fakultetom, nije baš kao da niko ne pokreće zanatske biznise jer su zauzeti zaludnim školovanjem

 

Izbacio je Manč podatak o trendovima, već je u grupi 25-35 procenat dosegao do 30%.

 

P.S. Mi nemamo kvalitetno srednje obrazovanje, i tu je ključ, ne u guranju svih na fakultete jer ne znamo šta ćemo s njima.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Mora da budeš mašinski inženjer da bi umeo da praviš odlivke, ili ti je dosta kvalitetna srednja mašinska + 5 godina radnog iskustva?

 

Uzgred, da li ti znaš čime se bave mašinski inženjeri ili pričaš priče radi?

Link to comment

Uzgred, da li ti znaš čime se bave mašinski inženjeri ili pričaš priče radi?

 

Ja mislim da on ima utisak da je mašinski fakultet samo nadogradnja na mašinbravarstvo.

 

Inače ljudi koje pomenuh su mašinski inžinjeri, dizajniraju i sklapaju mašine, i prodaju po EU.

Link to comment

Uzgred, da li ti znaš čime se bave mašinski inženjeri ili pričaš priče radi?

 

Pričam priče radi, čisto kao neku ilustraciju gledano sa aspekta potrebnog obrazovanja za pokretanje nekog malog biznisa, jer je to realno jedino što nas može izvaditi iz govana.

 

edit: a vi izgleda mene kapirate binarno, probajte da izađete iz ličnih vizura i da razmislite o široj slici/celoj privredi. Dva čoveka koji konstruišu mašine koje imaju prođu su dva čoveka, za 1 privredu statistička greška. Bilo bi lepo da može to tako tj. da je pravilo a ne izuzetak, ali nema prostora za to.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pričam priče radi, čisto kao neku ilustraciju gledano sa aspekta potrebnog obrazovanja za pokretanje nekog malog biznisa, jer je to realno jedino što nas može izvaditi iz govana.

 

Mali biznis prodaje hrane i alkoholnih pića? Teško.

Link to comment

Gledam, evo ti nešto o industrijski najrazvijenijoj zemlji EU i kakvi su tamo trendovi (meni najzanimljivije pri dnu treće strane).

 

 

 

Koji deo, onaj da je uvećini zemalja broj mladih koji su premašili svoje roditelje po obrazovanju u plusu, osim u Nemačkoj? A onda imaš u predhodnom pasusu objašnjenje, da je zbog nemačkog sistema školovanja, većina mladih još na studijama u periodu 24-34 godine, i da to nije baš najrelevantnije?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...