Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Bandić je na konferenciji za medije rekao da je:

- pred poletanje izvršena analiza meteo uslova na Batajnici, Tesli, Ladjevcima i u rejonu Raške

- naredjenje za poletanje izdao on na osnovu odluke ministra odbrane

- let iz Raške tekao normalno do Mladenovca kada je došlo do naglog pogoršanja meteo uslova, usled čega je doneta odluka da se sleti na Teslu jer je to bila najbolja lokacija u datoj situaciji (nije precizirao da li to znači da je prvobitno trebalo da sleti negde drugde u Beogradu i gde je to trebalo da bude)

- medicinska ustanova odlučila da je potrebna hitna evakuacija (nije precizirao gde)

- za noćnu misiju ovakve vrste potrebno uredjeno i osvetljeno mesto za sletanje, i da ga tokom (kratkog) perioda donošenja odluke nisu uverili (nije precizirao ko) da ovakvi uslovi za sletanje postoje u KC Kragujevac (što implicira da bi lokacija u Kragujevcu bila sam KC a ne neka kasarna i sl.)

- on bio donosilac direktne odluke (što ne mogu da uklopim sa onim da je on izdao naredjenje a odluku doneo ministar odbrane) i da je kao takav odlučio da se ide u Institut za majku idete (opet na neki način implicira direktno sletanje tamo) i da je i tome obavestio i Gašića i Lončara koji su se složili

- meteo situacija bila složena a ne nepovoljna (da je bila nepovoljna ne bi bilo poletanja) i to složena u smislu da se u njoj bez problema mogu snaći piloti sa onakvom opremom i onoliko iskustva

- iz neposredne komunikacije sa posadom zaključeno da su posle neuspelog ILS prilaza iz jednog pravca pokušali ILS prilaz iz drugog pravca koji takodje nije uspeo

- helikopter leteo sat vremena od Batajnice do Raške i poleteo je nazad u 21:15 (što znači da je trebalo da stigne oko 22:15 i to se poklapa sa vremenom prvog pokušaja ILS prilaza)

- poslednji kontakt sa posadom on lično ostvario radio vezom i telefonom u 21:35 (što se ne poklapa sa tvrdnjom da su imali vezu prilikom pokušaja sletanja, ili je barem on nije imao)

- u tom poslednjem kontaktu posada prijavila da je sve u najboljem redu i spremno za sletanje na aerodrom (tu ne pominje naglo pogoršanje meteo uslova usled kojih je kod Mladenovca odlučeno da se sleti na Teslu)

 

Komandant eskadrile je rekao da je letelica bila opremljena navigacionom opremom, meteorološkim radarom, sistemima za ILS prilaz i transponderom.

 

Komandant vazduhoplovstva je rekao da je paralelno sa instrumentalnim navodjenjem radjeno radarsko vektorisanje kao i vodjenje od strane operatera na aerodromu, a sve su pratili vojni radari.

 

 

Ako nekog interesuje:

 

Edited by beowl
Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Da li je moguće saznati kada se magla podigla oko aerodroma? Ako je prosleđena pogrešna informacija da će se uskoro razići, to je mogao da bude faktor odugovlačenja. Pitam zato što je, ako se dobro sećam, naoblačenje sa kišom zaista stiglo kasnije i oteralo maglu.

 

2. Da li je moguće pronaći informaciju o vidljivosti na Batajničkom aerodromu u to vreme? Ako su uslovi bili bolji, to je morao da bude prvi izbor za sletanje.

CAT1 može veoma brzo da se promeni u CAT3, u tome je problem. Tesla apdejtuje vremensku situaciju na deset minuta, za Batajnicu ne znam.

Link to comment

moj avion je sleteo te veceri oko 23.50 i nisam primetio nikakvu maglu.

Zanimljivo, pošto su oni novinarima u toku noći rekli (a mislim da je ovo preneo N1) da zbog loših vremenskih uslova nisu odmah mogli da pristupe potrazi za olupinom.

Link to comment

U periodu neuspešnih prilaza i samog udesa (22:15-22:30) u zoni aerodroma je bila magluština samo takva i makar to ne mora da se dovodi u pitanje.

Link to comment

"Kako je rečeno, helikopter koji se srušio bio je jedna od najispravnijih letelica u ratnom vazduhoplovstvu Srbije"

 

Jedna od najispravnijih... Što će reći da imamo i neke ne baš toliko ispravne. Baš me zanima da li one lete ili su ih prizemljili jer nisu ispravne kao ove najispravnije. 

 

Рођак са женине стране је пилот на хеликптеру у Батајници.Одприлике задињх 10-15 година стање њихово је ужасно.Најгоре што можеш да замислиш па пута пет.

Edited by Блок_64
Link to comment

U periodu neuspešnih prilaza i samog udesa (22:15-22:30) u zoni aerodroma je bila magluština samo takva i makar to ne mora da se dovodi u pitanje.

 

neverovatna maglustina, nikad nisam video ono.

Link to comment

Искрено за маглу не могу да тврдим,у блоковима је није било,а то је пар километара ваздушном линијом од аеродрома.

Link to comment

Gledam ove fotke olupine, i vidi se da su iza na 200-300 metara već kuće i neko naselje. Kako je moguće da su tražili helikopter toliko dugo a da niko od tih ljudi nije prijavio ništa odmah?

Link to comment

 

Mupovci su odbili da lete zbog slozenih uslova. I o tome je bilo reci i prema njihovim saznanjima to je tacno.

 

 

 

Da li se neki novinar setio da trazi izjavu od nadleznih iz MUP-a u vezi sa ovim slucajem?

 

 

Ono što i bez toga upada u oči je da je lanac komande po svemu sudeći potpuno zakazao. 

 

[...]

 

Ali tu pričamo o ozbiljnom sistemskom problemu u vojsci a ne o PR mašini vlasti. Da vojska nema taj sistemski problem, ne bi se ni uplitala u te PR kučine.

 

Mozda bi da nema cestog pritiska PR masine bilo manje problema u funkcionisanju lanca komande. Ne moze vojska [koja je pod "demokratskom i civilnom kontrolom" cl. 141. US] sama da se uplete u kucine, bez odlucujuce "pomoci" izvrsne vlasti.

 

 

pitao sam maločas pami je odgovoreno:  načelnik okruga je pozvao ministarstvo:zdravlja, valjda. onda je ministarstvo zdravlja pozvalo MUP pa ih je ovo odbilo. pa su pozvali vojno ministarstvo i ovi su rekli da može. na kom nivou se odvijala ta priča?

 

meni nešto čuči u malom mozgu da je sve to odlučivanje išlo nekim drugim tokom.

 

@venom

na žalost nema crne kutije koja bi snimila kancelarijsko telefonsko domunđavanje.

 

Ova komunikacija izmedju ministarstava je uz navodno odbijanje MUP-a jedna od dve stvari od koje zavisi percepcija da li je bilo PR upliva u samo odlucivanje. Koliko se godisnje preveze hitnih slucajeva helikopterima MUP-a i VS, stotinu? Da li se svaki put cuju i dogovaraju ministri zdravlja i unutrasnjih poslova/odbrane? Zasto nije leteo helikopter MUP-a u cijem sastavu postoji helikopterska jedinica cija je delatnost i sanitetski transport?

Link to comment

Ako je MUP odbio a vojska prihvatila, kako to dokazuje PR upliv? Šta, Slina (koja tog istog dana lično™ spasava otetu devojčicu) je neka moralna i profesionalna veličina koja ne bi dozvolila PR upotrebu resursa svog ministarstva?

Link to comment

U komentarima su ga odmah napušili da mu je priča relevantna za period njegove službe koji je odavno okončan, i da su npr. prošle godine na Batajnici intenzivno uvežbavali IFR letenje i da je bilo baš mnogo naleta. On je uzvratio modifikovanom tvrdnjom da nije sve u obuci i da je najvažniji faktor ukupan broj sati naleta gde svi naši piloti jako loše stoje. Sad postoji i informacija da je poginuli pilot 11. marta uveče normalno i bez problema izvršio noćno sletanje u IFR režimu.

 

Ali sve to zajedno ne daje osnov za donošenje bilo kakvih zaključaka. Rekao sam i na temi o MH370/MH17, vazduhoplovni udesi su uvek kombinacija lanca faktora a ne samo jednog izdvojenog momenta - i nikada, ali nikada se ne mogu objasniti i zaključiti u roku od dan-dva.

Naravno. Njega sam spomenup samo i isključivo kao dokaz da će će ljudi pričati i da će biti teško sakriti istinu.
Link to comment

Ako je MUP odbio a vojska prihvatila, kako to dokazuje PR upliv? Šta, Slina (koja tog istog dana lično™ spasava otetu devojčicu) je neka moralna i profesionalna veličina koja ne bi dozvolila PR upotrebu resursa svog ministarstva?

 

A da prvo saznamo odgovor na pitanje da li pri svakom slucaju transporta dolazi do komunikacije izmedju ministara?  Ako je odgovor potvrdan, ne vidim kako bi samo odbijanje da se ustupi resurs cinilo Stefanovica moralnom velicinom, jer to hipoteticko odbijanje ne bi nuzno imalo veze sa moralom, vec na primer sa politickom ambicijom [Gasic je potpredsednik SNS-a, Loncar clan predsednistva].

 

Koliko je ovaj scenario cinican toliko je bajkovit onaj o istrazi vojske koja ce razjasniti sve i oznaciti odgovorne, samo da se strpljivo sacekaju rezultati [u drzavi Srbiji, 2015]. Pri tome, nisam napisao da dokazuje upliv vec da od toga zavisi percepcija o uplivu, a percepcija je jedino sto ljude koji su sada na vlasti zanima. Ako je MUP zaista odbio, a tu odluku nije doneo Stefanovic vec npr. komandant helikopterske jedinice, onda njegovi razlozi mogu da budu bitni. 

Link to comment

Ako ja dobro kontam vremenski sled negde oko 9 je odlučeno da se ide za Bg, ko god odlučio. Kako je bilo sa maglom u 9 u Bg, kako u Kg? Znali neko gde se to može naći?

 

 

 

Napisao sam ja već, u Kragujevcu oko 22h kada sam ja bio napolju nije bilo ni traga magli. Samo sitna retka kišica.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...