Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

da li je neko maločas odgledao lončara udnevniku na RTS? kao klon vučića- ista dikcija, pokreti, odbranaški stavovi------- izvinjavam se što lečim ljude, što nismo isključili telefone, večerali uz skupo vino..........

rekao je i da je lokacija sletanja bila stvar vojske. ne eksplicitno, svelo se na to.....

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nekoliko stvari:

- dolet ovog tipa helikoptera je oko 460 km, svako sletanje i poletanje pojede goriva za oko 20 km leta, isto kao i svaki pokušaj sletanja; ne znam da li je bio dopunjen u Raškoj (a kako bi to i mogao biti tamo, ne sipa se nafta iz kanti), ali ako nije - računajte sami

- u pitanju je vojni helikopter i vojni piloti, koji bi trebalo da su pripremljeni i obučeni za upotrebu letelice u "složenim" meteo i borbenim uslovima; koliko ja znam, na Surčinu niko na njih nije pucao, a u ratu se ne sleće na heliodrome ili osvetljene stadione

- odluka da se pacijent "preusmeri" iz KC Kragujevac za Beograd nije bila indikovana nijednim medicinskim razlogom, pa baljezganja tipa "logično je da su krenuli za BG jer je ostatak Srbije qrac živi neću ni da komentarišem.

Link to comment

- u pitanju je vojni helikopter i vojni piloti, koji bi trebalo da su pripremljeni i obučeni za upotrebu letelice u "složenim" meteo i borbenim uslovima; koliko ja znam, na Surčinu niko na njih nije pucao, a u ratu se ne sleće na heliodrome ili osvetljene stadione

 

U ratu se, Bruno, ne sleće ni sa inkubatorom u kojem se nalazi beba od pet dana. Isto tako, ni u ratu ni u miru se ne sleće po mraku i magli tamo gde nema instrumentalnog navođenja.

Link to comment

Nekoliko stvari:

- dolet ovog tipa helikoptera je oko 460 km, svako sletanje i poletanje pojede goriva za oko 20 km leta, isto kao i svaki pokušaj sletanja; ne znam da li je bio dopunjen u Raškoj (a kako bi to i mogao biti tamo, ne sipa se nafta iz kanti), ali ako nije - računajte sami

- u pitanju je vojni helikopter i vojni piloti, koji bi trebalo da su pripremljeni i obučeni za upotrebu letelice u "složenim" meteo i borbenim uslovima; koliko ja znam, na Surčinu niko na njih nije pucao, a u ratu se ne sleće na heliodrome ili osvetljene stadione

- odluka da se pacijent "preusmeri" iz KC Kragujevac za Beograd nije bila indikovana nijednim medicinskim razlogom, pa baljezganja tipa "logično je da su krenuli za BG jer je ostatak Srbije qrac živi neću ni da komentarišem.

Malo je konfuzno oko oznaka i modela ali mislim da je ovaj Mi8-mtv dolet 570 km. Edited by wall
Link to comment

- odluka da se pacijent "preusmeri" iz KC Kragujevac za Beograd nije bila indikovana nijednim medicinskim razlogom, pa baljezganja tipa "logično je da su krenuli za BG jer je ostatak Srbije qrac živi neću ni da komentarišem.

Ostatak Srbije je kurac zivi, a kad se radi o neonatologiji to je nezamislivi horor. Siguran sam da ne postoji lekar koji bi za zbrinjavanje tek rodjenog deteta izabrao Kg ako kao opcija postoji Bg. Neonatologija u Bg je u jadnom stanju, ali i takva je za osatak Srbije naucna fantastika.

Nepotrebno se gubi vreme na analiziranje faktora koji su doveli do toga da Bg bude krajnja destinacija, jer da su se pitali lekari i da je postojala mogucnost i sanitetom bi dete prevezli u Beograd.

Link to comment

 

Koliko je ovaj scenario cinican toliko je bajkovit onaj o istrazi vojske koja ce razjasniti sve i oznaciti odgovorne, samo da se strpljivo sacekaju rezultati [u drzavi Srbiji, 2015]. Pri tome, nisam napisao da dokazuje upliv vec da od toga zavisi percepcija o uplivu, a percepcija je jedino sto ljude koji su sada na vlasti zanima. Ako je MUP zaista odbio, a tu odluku nije doneo Stefanovic vec npr. komandant helikopterske jedinice, onda njegovi razlozi mogu da budu bitni. 

 

Ne razumem kakve veze ima percepcija? Bitno je da li je odluka doneta na PR bazi ili nije. Percepcija će ostati ista kako god da okreneš - jedni će misliti da je viša sila omela plemenit poduhvat a drugi će misliti da su dva ministra silom oterala sedmoro ljudi u smrt. Tu su pozicije zauzete i neće se menjati.

 

Uz to, niko nije rekao da će vojna istraga razjasniti sve i označiti odgovore. Rečeno je da samo da bi zaključci trebalo da se donose na osnovu materijalnih i proverenih činjenica. Za početak, trebalo bi da imamo materijalnu potvrdu da je MUP odbio da izvrši ovaj let (koju trenutno nemamo). Pa iza toga treba da imamo materijalnu potvrdu zbog čega je MUP odbio da izvrši let (jer je to još bitnije od samog odbijanja). Pa ako je MUP odbio zbog vremenskih uslova onda nam treba materijalna potvrda da vojska nije ništa bolje opremljena i obučena od MUP i da ako MUP nešto ne može da izvede onda ne može ni vojska. Pa ako sve to potvrdimo onda možemo da razmišljamo zašto se vojska upustila u nešto što nije mogla da izvede, ko je to naredio i zašto (mada to pitanje može da se postavlja i potpuno nevezano za MUP).

Link to comment

da li je neko maločas odgledao lončara udnevniku na RTS? kao klon vučića- ista dikcija, pokreti, odbranaški stavovi------- izvinjavam se što lečim ljude, što nismo isključili telefone, večerali uz skupo vino..........

rekao je i da je lokacija sletanja bila stvar vojske. ne eksplicitno, svelo se na to.....

 

Pa, Vučić i večera uz skupo vino iz svog podruma:

 

eXK24b9.jpg

Link to comment

 

"Ми нисмо знали опције које имамо, нисмо знали одакле ће да полете и где ће да слете припадници Војске. Наше је било да организујемо да где год да слете, да дете сачека санитетска екипа са кисеоником и да јој се што пре укаже помоћ", наглашава Лончар.

 

RTS

 

Stičem utisak da se i Lončar i Gašić previše batrgaju za nekoga ko nije napravio teško sranje.

Link to comment

Vozač:
 

- U koloni ispred Bogutovca smo čekali sat i po, ali smo onda odlučili da pokušamo da alternativnim pravcem, preko Kopaonika, dođemo do Kragujevca. Međutim, ubrzo su nas obavestili da se uputimo za Rašku, gde smo oko sat čekali helikopter. Dževad i Mićo su se s bebom ukrcali, a ja sam krenuo nazad - priča Hadžiibrahimović i napominje da je tokom puta u nekoliko navrata stajao kako bi Dževad i Miroslav reanimirali novorođenče.

On dodaje da su netačne informacije o tome da su imali kiseonika za samo sat, već da ga je bilo dovoljno, a da su u Ušću uzeli još jednu bocu „za svaki slučaj“.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Dakle, ipak se išlo za Kragujevac, koliki god kurac bila tamo neonatologija. Pa sad, eto, isto to ima i Niš. A preko ima i aerodrom, osvetljen. I nema maglu.

Osim ukoliko se pilot nije preigrao i preterano pouzdao u sopstvene sposobnosti, sve dalje je za otkaze i ostavke.

Link to comment

Par utisaka sa konferencije koju je postavio beowl:

 

komandant 204. vazduhoplovne brigade brigadni general Predrag Bandić

 

- Bandic je rekao da je zahtev za pomoc u prevozenju bebe od strane zdravstvenih institucija dobijen redovnim putem i da je u direktnom kontaktu sa zdravstvenim radnicima ustanovljeno stanje deteta i urgentnost dogadjaja. [u novinama je pisalo da je helikopter upucen nakon dogovora ministara, sto naravno moze da bude PR izmisljotina, kao i cekanje Loncara na aerodromu]

 

Od 1930 do 2015 izvrseno je potpuno sagledavanje meteoroloske situacije na aerodromima Batajnica, Nikola Tesla, Morava u Kraljevu,  reona Raske u kojem se ocekivalo sletanje. Na kraju konferencije odgovorio je na pitanje zasto Kragujevac nije bio opcija - nije bilo osvetljene povrsine na koju bi mogao da sleti - ali nisam cuo da ga je neko pitao za Kraljevo kao jedno od predvidjenih odredista blize od Beograda u odnosu na koje je potpuno sagledana meteoroloska situacija. [Naravno, pitanje da li je beba mogla da tamo dobije adekvatnu negu/da li je to neko znao/da li je to mozda uticalo da se tamo ne slece]

 

- "Pre poletanja u potpunosti smo uvereni u ispravnost helikoptera, odabrali smo letelicu koja je opremljena svim neophodnim uredjajima i koji su bili ispravni za izvrsenje takvog zadatka"

 

 

 

komandant Ratnog vazduhoplovstva i PVO general-major Ranko Živak

 

-          "Pitanje bezbednosti letenja imperativ u toku izvrsavanja svakog zadatka pa i letackog. Izvrsiti zadatak na bezbedan i kvalitetan nacin. Zato treba stvoriti odgovarajuce uslove, obezbediti sve

 neophodne faktore koji su potrebni da bi se to uspelo realizovati.  U proteklih 10ak godina ucinili smo niz napora…"

 

Dikovic pita komandanta 890. mešovite helikopterske eskadrile potpukovnika Miroslava Zečevića da li je vazuhoplov bio ispravan pre polaska na zadatak?

 

komandant 890. mešovite helikopterske eskadrile potpukovnik Miroslav Zečević

 

"Ovaj tip helikoptera je bio jedan od najispravnijih u nasem vazduhoplovstvu odnosno mojoj jedinici." "Potpuno opremljen svim navigacijskim sredstvima, meteoroloskim radarom..." "Znaci helikopter je bio apsolutno ispravan kad je bio izdat zadatak za poletanje”.

 

načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković

 

Odgovara na pitanje novinara o komisijama i rokovima: "Vidite kad komisije pocnu da rade ne mozete im ograniciti rok ako hocete da se dodje do kvalitetnog resenja...sreda je rok dat za komisiju koju sam ja formirao". Komisija koju je formirao je Komisija za utvrdjivanje uzroka nastanka vanrednog dogadjaja ciji je zadatak da utvrdi kako i zasto je doslo do dogadjaja, "da li ima odgovornosti i ko je za to odgovoran".

 

"Komandant vazduhoplovstva [Ranko Zivak], u skladu sa pravilima letenja, formirao je ekipu tehnicko strucnu koja ima zadatak da utvrdi  uzroke, eventualne uzroke otkaza na letelici, dakle uzroke tehnicke prirode."

 

"Ova komisija utvrdjuje da li je na letelici, da li je na helikopteru doslo do odredjenih otkaza i to je dovelo do pada helikoptera...tesko je dokazati, nije letelica u stanju da se to lako moze utvrditi, neki delovi ce ici na ekspertize, necemo zuriti...ali, do istine cemo doci.“

 

Njen rok je 30. mart, ponedeljak. "I jedna i druga komisija su otpocele svoj rad."

Link to comment

Dakle, ipak se išlo za Kragujevac, koliki god kurac bila tamo neonatologija. Pa sad, eto, isto to ima i Niš. A preko ima i aerodrom, osvetljen.

Islo se tamo gde su mogli da stignu. Sanitetom do Kragujevca, helikopterom do Beograda.
Link to comment

Dakle, ipak se išlo za Kragujevac, koliki god kurac bila tamo neonatologija. .

 

Znamo od početka da je sanitet išao u Kragujevac kada je naleteo na odron. Kada je u priču uveden helikopter odredište je promenjeno na Beograd i sad ne znamo tačno da li je to učinjeno na zahtev medicinskog osoblja (koje je po izjavi vozača u više navrata reanimiralo bebu, što takođe nešto znači) ili na insistiranje ministara.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...