Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Izvinjavam se ali meni je istraga koju sprovodi ovakva vojska ovakve Srbije (dakle, čemer unutar čemera) i dalje bolji izvor informacija od Daily Maila i ostalih Kurira.

Zašto? Više veruješ u mehanizme interne kontrole 1 državnog organa na čijem je čelu Gašić, nego odvratnom, senzacionalističkom tabloidu?

 

Kada budeš imao vremena, voleo bih da čujem tvoje mišljenje o intenzitetu prodora negativne selekcije i šljama u Ministarstvo odbrane i VJ. Iz tvojih dosadašnjih postova zaključujem da su kudikamo imuniji nego, na primer, prosveta, zdravstvo ili MUP. Ako te dobro tumačim, voleo bih da vidim neki argument u prilog tezi. Moja logika je da se zlo ravnomerno širi kroz sve kanale državnog aparata, ali sam spreman da korigujem stav ako postoje dobri kontraargumenti. 

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nikada se nije ni znalo, u tome je i problem. Letela je vojska često u te svrhe za svoje osiguranike, do VMA, al' je tu presudnu ulogu igrao čin i debljina veze. Helikopterski prevoz bolesnika, odnosno Air Ambulance kod nas zvanično ne postoji kao mogućnost niti pravo pacijenta, obični smrtnici to retko dobijaju, uglavnom kad su veće saobraćajke i tako neki događaji koji ugrožavaju živote i zdravlje većeg broja ljudi.

 

 

Lončar kaže da je sanitet zvao ministarstvo i vojsku. Bandić kaže da je zahtev za pomoć vojske primljen redovnim putem što implicira postojanje nekakvog kanala komunikacije za ovakve slučajeve. Ako su bolničari zaista u više navrata reanimirali bebu meni to ovako laički zvuči kao situacija koja zahteva hitnu evakuaciju odnosno helikopter jer druge opcije nema.

 

Sad, da li medicinski transporti uvek imaju brojeve telefona u ministarstvu, MUP i vojsci za ne daj bože, ili se teške situacije rešavaju preko ličnih veza i ko koga uspe da nabode, to ne bih znao.

Iz ono malo price sa zdravstvenim radnicima siguran sam da ni jedan vozac ambulantnih kola niti stanica hitne pomoci nemaju utefteren helikopterski telefon.

Opet, osim u slucajevima vecih saobracajnih nesreca ili drugih problema koji ugrozavaju veci broj lica, linija komunikacije je MUP i ta linija bez problema - kako i treba - otvara sve druge linije, helikoptere i sve sto treba, ima se ili se moze.

U Srbiji, siguran sam, ne postoji brzi a bice i da je jedini nacin, da se u ovakvoj situaciji potegne helikopter nego poziv lekara MUP-u i njihovo prosledjivanje zahteva/predloga nekog od lekara nekom ko o tome moze da odlucuje.

Ne racunam interne komunikacije raznih EPS-ova, PTT-a odnosno Telekoma koje bi se, opet, za slucaj potrebe za helikopterom morale da zavrse u MUP-u.

MUP uostalom ima i cenovnik za iznajmljivanje svojih helikoptera po satu, a BTW i mnogo pogodnije italijanske helikoptere*, dal za svadbe, dal za sahrane, svejedno, ima i sluzbu kojoj svako moze da se obrati za najam po satu sa sve dnevnicama za pilote.

Ovo sto pisem jeste donekle Off, ali bice da inicijalni problem u ovom desavanju lezi ipak u MUP-u jer svako ko imalo zna situaciju u unutrasnjosti Srbije zna da se za ovakve ili slicne stvari MUP ne moze da zaobidje.

 

Osim naravno, sto rece Tribun, ako nije u pitanju veza, mislim privatna.

Edited by namenski
Link to comment

Ako je vojska odlučila Beograd, da li su znali kakva magluština čeka helikopter na Tesli?

 

ja se često iz surčina vraćam noću, i magla je tamo mnogo češća nego u beogradu. ako je u bgu oblačno, u surčinu je magla kao po pravilu, a bude je i kad je vedro. ipak je to ravnica. i kad je magla ne vidim svetla aerodroma iz šesto keca. 

plus je u petak i u bgu bila magla, tačno se sećam jer je to valjda prva magla od kako sam se preselila iz pančeva, gde je magla uobičajena pojava.

Link to comment

Samo da napomenem da su beogradske magle grozne, veoma volatilne, i da su kumovale prethodnoj teškoj nesreći koja se 1996. godine takođe dogodila nadomak Tesle, kada se srušio ruski transportni avion Il-76. Usred avgusta (!) nede oko ponoći spustila se magla koja je smanjila vertikalnu vidljivost na 150 metara (uz ekstremno oblačno vreme). Ruski avion je poleteo ka Malti ali je iznad Valjeva doživeo havariju i ostao bez struje pa je krenuo nazad na Teslu sa osnovnim instrumentima koji su još uvek radili. Posada se više od dva sata borila da kruženjem iznad Beograda potroši gorivo i nekako ugleda aerodrom. Krenuli su na prilaz, navodili se radio farom, čak uspeli da uspostave kontakt preko ručne radio stanice, ali od magle nikako nisu mogli da ugledaju pistu i na kraju su tragično završili nadomak iste.

 

Helikopter koji se srušio u petak leteo je u uslovima vertikalne vidljivosti od 70-ak metara - duplo manje nego što je imao ruski avion pre 19 godina. Doduše u helikopteru su (valjda) radili svi instrumenti a Tesla danas ima bolju opremu za instrumentalno navođenje nego onda, ali ovo samo ilustruje koliko teški mogu da budu uslovi za sletanje. Moguće je i može se izvesti uz odgovarajuću opremu ali je izuzetno zahtevno.

Link to comment

 

Kada je u pricu uveden helikopter razmatrali su se Batajnica, Beograd i Kraljevo [izjavio Bandic na konferenciji za stampu].

 

Ako je Kraljevo bila opcija, meteoroloski uslovi slozeni, a "izvrsenje zadatka na bezbedan nacin imperativ", mislim da je opravdano pitati zasto nisu tamo sleteli.

 

Ovo je sasvim istinita izjava, pošto Kragujevac nema validan heliodrom. Naravno mogli su da pale reflektore, gume, vatre, dovoze vozila itd itd, ali to je već neka sasvim druga priča i malo zadire u naučnu fantastiku. 

Iz ove izjave je logično što je Kragujevac/Kraljevo otpao iz kombinacije. 

 

Beovulf - zvanično komunikacijna u ovakvim situacijama ide preko Centra za krizne situacije /Marić/. Nezvanično, kako kad i koga nahvataju. 

Edited by steins
Link to comment

Zašto? Više veruješ u mehanizme interne kontrole 1 državnog organa na čijem je čelu Gašić, nego odvratnom, senzacionalističkom tabloidu?

 

Da. Nema većeg zla od tabloida a ovo u Srbiji nisu čak ni tabloidi. Čak i etiketa tabloida treba da se zasluži. Ovo u Srbiji je... ne znam kako bih to nazvao...

 

 

 

Kada budeš imao vremena, voleo bih da čujem tvoje mišljenje o intenzitetu prodora negativne selekcije i šljama u Ministarstvo odbrane i VJ. Iz tvojih dosadašnjih postova zaključujem da su kudikamo imuniji nego, na primer, prosveta, zdravstvo ili MUP. Ako te dobro tumačim, voleo bih da vidim neki argument u prilog tezi. Moja logika je da se zlo ravnomerno širi kroz sve kanale državnog aparata, ali sam spreman da korigujem stav ako postoje dobri kontraargumenti.

 

 

Nije mi uopšte bila namera da predstavljam vojsku kao imunu na bilo šta, imao sam sasvim drugu poentu na umu. Zapravo sam saglasan sa tvojom logikom i smatram da je vojska unakažena negativnom selekcijom i prodorom šljama u MoD tačno onoliko koliko i sve druge institucije. Oni ne mogu biti imuni na to. Bandićeve čuvene fotografije iz Feketića mogu da posluže kao primer.

 

Možemo eventualno da kažemo da u vazduhoplovstvu postoje kakvi-takvi ostaci nekakvog profesionalnog kodeksa i da će oni možda doprineti da makar nešto od istine o ovom slučaju izađe na svetlo dana. Ali generalno uzevši vojska je raspad kao i sve drugo i zato joj se dešavaju ovakve stvari. Tragedija unutar tragedije je što su verovatno imali nešto plemenito na umu i hteli su da se iscimaju za bebu ali su to uradili na "ura!" (kao što rade već godinama unazad) a kada se tako radi onda pre ili kasnije ne ispadne kako treba.

Link to comment

Iz ove izjave je logično što je Kragujevac/Kraljevo otpao iz kombinacije.

 

Meni i dalje nije logično zašto je razmatrano Kraljevo kao opcija, da bi se onda od Lađevaca do Kragujevca vozilo ponovo sanitetom 40 km, a da uopšte nije razmatran Niš koji ima isto što i Kragujevac plus jebeni uredno osvetljeni aerodrom na periferiji, 5-6 km od samog kliničkog centra. Sva ta priča sa Kraljevom post festum liči na vađenje, pre bih rekao da uopšte nije ni bilo opcija. Pomenuti Kraljevo a u istoj priči ne pomenuti Niš (100 km), već odmah Beograd?

 

I što reče Namenski a što i meni sve vreme žestoko budi sumnju - aman, helikopterska jedinica MUP-a ima Bell-ove i Gazele, znatno pogodnije helikoptere za tu vrstu transporta, plus novije, a na kraju je odleteo vojni transportno/desantni Mi-17, namenjen da krca 30 vojnika pod punom ratnom opremom.

 

 

Beovulf - zvanično komunikacijna u ovakvim situacijama ide preko Centra za krizne situacije /Marić/. Nezvanično, kako kad i koga nahvataju.

 

Što je i logično, ergo - MUP. Te vrlo lako može biti tačna izjava da je HJ MUP-a procenila da ne može i odbila let.

A vojska da može, ili mora.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Meni i dalje nije logično zašto je razmatrano Kraljevo kao opcija, da bi se onda od Lađevaca do Kragujevca vozilo ponovo sanitetom 40 km, a da uopšte nije razmatran Niš koji ima isto što i Kragujevac plus jebeni uredno osvetljeni aerodrom na periferiji, 5-6 km od samog kliničkog centra. Sva ta priča sa Kraljevom post festum liči na vađenje, pre bih rekao da uopšte nije ni bilo opcija. Pomenuti Kraljevo a u istoj priči ne pomenuti Niš (100 km), već odmah Beograd?

 

I što reče Namenski a što i meni sve vreme žestoko budi sumnju - aman, helikopterska jedinica MUP-a ima Bell-ove i Gazele, znatno pogodnije helikoptere za tu vrstu transporta, plus novije, a na kraju je odleteo vojni transportno/desantni Mi-17, namenjen da krca 30 vojnika pod punom ratnom opremom.

 

ja sam i rekao da nije ni jedna opcija osim Beograda razmatrana. Sve ostalo je ispiranje usta. 

 

Očigledno da panduri nisu hteli, ili nisu mogli dovoljno brzo da odreraguju. 

Link to comment

Očigledno da panduri nisu hteli, ili nisu mogli dovoljno brzo da odreraguju. 

Za boldovano postoji u vom slucaju masa opravdanja/razloga, sta vise vecina njih bi ukazivala - ma koliko zvucalo nehumano u ovakvim situacijama - na profesionalnost, jer profesionalno znaci ponekad donositi upravo takve odluke.

 

Ali da nisu mogli dovoljno brzo?!

Pa jebote oni bi sto se helikoptera tice u miru morali da budu 10x spremniji od vojske, da ne nabrajam razloge za to.

Link to comment

Za boldovano postoji u vom slucaju masa opravdanja/razloga, sta vise vecina njih bi ukazivala - ma koliko zvucalo nehumano u ovakvim situacijama - na profesionalnost, jer profesionalno znaci ponekad donositi upravo takve odluke.

 

Ali da nisu mogli dovoljno brzo?!

Pa jebote oni bi sto se helikoptera tice u miru morali da budu 10x spremniji od vojske, da ne nabrajam razloge za to.

 

 

znaš kako, meni najbliže mozgu da su ovi zvali pandure a ovi počeli da mrsomude - ili ne mogu tako brzo ili nisu opremljeni za noćni let ili nešto treće. A onda su rekli - jebeš ove daj da zovemo vojsku. 

 

Opet, moguće je da su, po inerciji, prvo (i jedino) zvali vojsku. 

 

 

I treće, ja sad ne mogu da se setim kad je policija prevozila pacijente za beograd. Koliko ja znam sve je to radila vojska

Edited by steins
Link to comment

Meni i dalje nije logično zašto je razmatrano Kraljevo kao opcija, da bi se onda od Lađevaca do Kragujevca vozilo ponovo sanitetom 40 km, a da uopšte nije razmatran Niš koji ima isto što i Kragujevac plus jebeni uredno osvetljeni aerodrom na periferiji, 5-6 km od samog kliničkog centra. Sva ta priča sa Kraljevom post festum liči na vađenje, pre bih rekao da uopšte nije ni bilo opcija. Pomenuti Kraljevo a u istoj priči ne pomenuti Niš (100 km), već odmah Beograd?

 

I što reče Namenski a što i meni sve vreme žestoko budi sumnju - aman, helikopterska jedinica MUP-a ima Bell-ove i Gazele, znatno pogodnije helikoptere za tu vrstu transporta, plus novije, a na kraju je odleteo vojni transportno/desantni Mi-17, namenjen da krca 30 vojnika pod punom ratnom opremom.

 

 

Što je i logično, ergo - MUP. Te vrlo lako može biti tačna izjava da je HJ MUP-a procenila da ne može i odbila let.

A vojska da može, ili mora.

 

 

Za bebu je bila najbolja varijanta da zavrsi na Institutu za majku i dete u BGD, i to ce ti sigurno potvrditi svaki lekar na ovom forumu, a i sire.

 

Drugo, pricamo o Srbiji kao da je velicine Amerike. Jbt pa razlika u letu Raska - Nis i Raska - BGD je cca 10 minuta, ako i toliko. 

 

I trece - obzirom da sam jedno 6 meseci odgulio bas na Batajnici i nagledao se i poletanja i sletanja sto aviona sto helikoptera, mogu da potvrdim da su piloti jako autonomni. Ukoliko nece da polete zbog neispravnosti ili losih vremenskih uslova, kompletna komanda zajedno sa ministrom i Vucicem moze samo da sedi i place. Uz to je meni suludo da neko uopste moze da pomisli da bi ti ljudi (komanda, ko god) poslali svoje prijatelje direktno u smrt.

Link to comment

Nisi ti, jeste gen. Bandić na KZŠ.

 

Bandić je zapravo rekao da je po prijemu poziva analizirana meteo situacija na Batajnici, Tesli, Lađevcima i u rejonu Raške. Nije eksplicitno potvrdio da su te lokacije konkurisale za mesto sletanja. Štaviše, u toj rečenici nije pomenuo Kragujevac iako se iz njegovog daljeg izlaganja može zaključiti da je Kragujevac bio opcija za sletanje koja je na kraju napuštena u korist Beograda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...