Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Branis vojsku na nepotreban nacin. Mozda sam nesto znacajno propustio, ali mislim da se ovde niko ne bavi detaljima tipa nestalo goriva itsl. niti se bilo ko sustinski bavi vojskom. Mene zanima da neko pita, zasto je u novinama greskom izasla unapred pripremljena vest o herojskom delovanju ministara, tj. to je vec nekako indirektno dokaz da je PR masina umesala prste. Najvaznije je da saznamo koliko je umesala prste, a to je ono, sto rece buba, sto nikada necemo saznati. Kako je konkretno doslo do nesrece je i da li je svejedno moglo da se izbegne je po meni druga stvar.

Pa nije druga stvar. Na topiku imamo skoro pa konsenzus da je do nesreće došlo jer je PR mašina silom naterala posadu da leti u Beograd iako su ovi znali da to skoro izvesno znači udes ali su, eto, ipak prihvatili da to urade i pride ukrcaju bebu da zajedno sa njima krene u samoubilačku misiju. I znamo da je to sigurno tako zato što su imbecili iz medija tokom večeri objavljivali vesti iz naprednjačke budućnosti, što inače stalno rade s tim da ih sudbina obično ne zezne kao preksinoć.

 

I imaš mene i walla koji tu branimo vojsku tako što ukazujemo da uzrok nesreće može biti i nešto što nije direktno vezano za PR mašinu te da je PR mašina možda bila aktivirana kao nuspojava i da nije silom oterala posadu u smrt. Obrati pažnju da pri tome mi branitelji vojske bez problema dopuštamo i mogućnost da je PR mašina najbrutalnije prinela sedam žrtava na oltar popularnosti naprednjačkih imbecila ali samo predlažemo da se to utvrdi nekim materijalnim činjenicama a ne na osnovu iskustva iz Feketića.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

nesto deseto mi upalo u oci. Bile su komemoracije, emisije,izjave i reportaze. Ali kao da je veto na bilo kakvu informaciju o roditeljima bebe

 

 

Otac u zatvoru a majka maloletna. I bolje je.

Link to comment

Otac u zatvoru a majka maloletna. I bolje je.

alo je već odradio. mogu da zamisli na šta bi izašlo dalje tabloidno istraživanje čerečenje

Link to comment

Preciznije, mišljenja sam da ako posada nije imala primedbe na Beograd kao destinaciju to znači da su smatrali da mogu da izvedu taj let, a ako su imali primedbe koje su zatim bile brutalno pregažene to ćemo vrlo verovatno saznati.

 

Opet, posada nije ta koja može da ima primedbe, vremenske prilike se brzo menjaju, zato im se kurs odredi u kontroli leta, a bilo kakve korekcije se takođe šalju iz kontrole leta. Posada leti gde joj se kaže. Pilot nije zvao bolnicu u Kragujevacu da pita da li mogu da ga ubede da tamo odleti. Nije bilo na pilotu da zna da li u Beogradu trenutno ima magle i koliko je gusta. Ti podaci se prikupljaju i obrađuju u kontroli leta, a posadi se onda samo javi koja destinacija je izabrana.

 

Razumem da se ovde boriš protiv teorija zavere, ali žestoko mašiš ako misliš da Gašićeva sramotna izjava ("Nikad nećemo znati zašto je pilot tako odlučio, jebiga...") ikako može da opravda zajeb ili razjasni stvari.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Problem sa tvojom kano stena postojanom poentom je što podrazumeva da je Lončar i kamere na aerodromu = Lončar brutalnom silom i direktnim pretnjama primorao pilote da lete u Beograd iako su ga ovi preklinjali da se to ne radi.

 

 

... upravo tako i nikako drugacije.

 

Meni je neverovatno da je tebi to neverovatno.

 

Prosto pitanje za tebe: sta ce jebeni Loncar na aerodromu?

 

Oodgovori na ovo odgovorio si na sve

Link to comment

I imaš mene i walla koji tu branimo vojsku tako što ukazujemo da uzrok nesreće može biti i nešto što nije direktno vezano za PR mašinu te da je PR mašina možda bila aktivirana kao nuspojava i da nije silom oterala posadu u smrt. Obrati pažnju da pri tome mi branitelji vojske bez problema dopuštamo i mogućnost da je PR mašina najbrutalnije prinela sedam žrtava na oltar popularnosti naprednjačkih imbecila ali samo predlažemo da se to utvrdi nekim materijalnim činjenicama a ne na osnovu iskustva iz Feketića.

uf, škrabala na topiku pa da razjasnim, drugi kako hoće, ponajviše zbog nastradalih.

nemam ja nimalo sumnje da su vojnici u helikopteru išli do granica svojih sposobnosti da se ovo završi kako treba, bilo da su odmah rekli 'okej, možemo', bilo da su se možda i namrštili na naređenja, s obzirom na uslove. naravno da je moglo da se dogodi hiljadu baksuzluka i da to dovede do nesreće.

u vojne guzonje koje viču 'pali' i koje se i inače domunđavaju s vlastima nemam pak neko preterano poverenje - to je više politika (pretpostavljam pilićarska koliko i ova civilna™, s tim što priznajem da ne znam koliki upliv u tu političku kaljugu ima vojna etika).

Link to comment

 

Sad pogledah svoj keš, glupi Firefox ga je uglavnom obrisao.

 

U History nađoh ovo, ali to nije ono što sam bio video, izmenjene su vesti:

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=03&dd=14&nav_category=16&nav_id=968297

 

Uzrok nesreće su najverovatnije izuzetno loši vremenski uslovi i gusta magla i pretpostavlja se da je letelica ostala bez goriva.

 

http://rs.n1info.com/a42982/Vesti/Helikopter-akcija-spasavanja-bebe.html

 

Pretpostavlja se da je letelica i istrošila gorivo.

 

Što naravno ne znači bog zna šta (pošto su izvori srpski mediji), ali pitali su ljudi zašto se uopšte pominje nestanak goriva, evo zašto.

Link to comment

Opet, posada nije ta koja može da ima primedbe, vremenske prilike se brzo menjaju, zato im se kurs odredi u kontroli leta, a bilo kakve korekcije se takođe šalju iz kontrole leta. Posada leti gde joj se kaže. Pilot nije zvao bolnicu u Kragujevacu da pita da li mogu da ga ubede da tamo odleti. Nije bilo na pilotu da zna da li u Beogradu trenutno ima magle i koliko je gusta. Ti podaci se prikupljaju i obrađuju u kontroli leta, a posadi se onda samo javi koja destinacija je izabrana.

 

Razumem da se ovde boriš protiv teorija zavere, ali žestoko mašiš ako misliš da Gašićeva sramotna izjava ("Nikad nećemo znati zašto je pilot tako odlučio, jebiga...") ikako može da opravda zajeb ili razjasni stvari.

Ovo je poenta. Pilot ne može znati kakva je razlika u uslovima između Kg i Bg, niti on treba da odlučuje gde je bolje. On treba da veruje kontroli leta i nadređenim oficirima.

 

Ako ja dobro kontam vremenski sled negde oko 9 je odlučeno da se ide za Bg, ko god odlučio. Kako je bilo sa maglom u 9 u Bg, kako u Kg? Znali neko gde se to može naći?

 

Ja verujem da su piloti uradili sve, ali apsolutno sve što su mogli i da na njima ne može biti ni trunka krivice.

 

Druga stvar je na generalima i političarima koji su x puta dokazali da ih briga baš za sve nas...

Link to comment

Za to vreme, Krkarov blog na b92 pogledalo još malo pa 300k ljudi za dan i po. Čak i da su mamlazi na vlasti 100% nedužni u celoj nesretnoj situaciji, ne znam ko im uopšte veruje. Jučerašnja sednica Vlade i svi botovi unleashed govore da, u najmanju ruku, nisu čista posla. Pa makar bio usputni PR koji nikako nije uticao na događaje, ukus je odvratno gorak.

Link to comment

Bili su danas kod Bujosevica dva penzionisana pilota, Radic i jos jedan novinar.

 

Elem, prica oko nestanku goriva - kategoricki su odbili tu mogucnost. Helikopter mora biti natankovan gorivom i kada je na dezurstvu ispravnost mu se proverava na svakih pola sata.

 

Oprema za nocno letenje - daleko od potrebne. To smo otprilike mogli da znamo. Otuda mi i idu na zivce tvrdnje kako je maksimalno opremljen za letenje u tim uslovima. Nije. Imao je samo instrumente (ne zna se tacno koje, to jos nigde nije receno, pa ni u emisiji) i radio komunikaciju. Otuda potreba za osvetljenim mestom sletanja. Oprema za letenje u nocnim uslovima podrazumeva naocare/vizir za nocno osmatranje, kamere i sl. Toga naravno nije bilo.

 

Ukoliko helikopter uleti u maglu sa neispravnim insrumentima veoma je lako da pilot izgubi osecaj sta je gore/dole/levo/desno. Nece znati da li se spusta vertikalno ili leti nosom ka zemlji. Narocito u maglustini koja se navuce kod aerodroma. Hiljadu puta ujutru prodjem kroz tu maglu kada idem na posao. Neretko se desi da se bukvalno nista ne vidi dalje od desetak metara ispred vozila/autobusa. Mogu misliti kako je odvratan osecaj u helikopteru. Piot je vezan za helikopter i nema osecaj da li je nagnut, izvrnut i sl. (moja konstatacija, nije bilo price o tome u emisiji).

 

U principu, pilotima nije najjasnije zasto se insistiralo na Surcinu, pored Batajnice i VMA. Uvek postoji opcija i da je njihov kolega bio u fazonu - mogu ja to da izvedem. Kazu da je inace bio pun samopouzdanja.

 

Radic je zestoko napusio medije/politicare zbog atmosfere koja se napravila - sve moze a niko nista ne pita struku. Niko nista ne ulaze u vojsku (za razliku od MUP-a), a od nje se ocekuje da bude dezurni heroj (Feketic, poplave i sl.)

 

Mupovci su odbili da lete zbog slozenih uslova. I o tome je bilo reci i prema njihovim saznanjima to je tacno.

 

Ako sam negde fulao prastajte...sve po secanju pisem...

 

edit: nije lose i ovo procitati, nije direktno vezano za nesrecu ali malo objasnjava kako je magla zapravo gadna =>http://www.abcactionnews.com/news/retired-military-pilot-explains-what-likely-went-wrong-at-eglin-airforce-base

Edited by Downforce
Link to comment

Razumem da se ovde boriš protiv teorija zavere, ali žestoko mašiš ako misliš da Gašićeva sramotna izjava ("Nikad nećemo znati zašto je pilot tako odlučio, jebiga...") ikako može da opravda zajeb ili razjasni stvari.

Gašić je kretenoidni šljam ali suština nije u njegovoj izjavi. Suština je da treba: a) saznati uzrok pada (nestanak goriva ili nešto drugo) i b) saznati da li je sa opremom ugradjenom u helikopter bilo moguće ili nije bilo moguće sleteti na aerodrom pod CAT3 uslovima. Ta dva saznanja bi objasnila mnogo toga.

 

Ono što i bez toga upada u oči je da je lanac komande po svemu sudeći potpuno zakazao. Prvo zaobilaženje operativnog centra vazduhoplovstva, onda Bandić koji telefonom komunicira sa posadom umesto da sva komunikacija ide preko kontrole leta. Ovi detalji ukazuju na "ura" pristup tj diletantizam koji je Condor pomenuo na prethodnim stranama. Možda čak i na postojanje nekakvih privatnih linija komande u kojima se diletantizam pokušava nadoknaditi hrabrošću i požrtvovanošću pilota, pa ako prodje super a ako ne prodje onda neće valjda ti što spase od propasti dosad nas...

 

Ali tu pričamo o ozbiljnom sistemskom problemu u vojsci a ne o PR mašini vlasti. Da vojska nema taj sistemski problem, ne bi se ni uplitala u te PR kučine.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...