Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

 

 

Ukoliko helikopter uleti u maglu sa neispravnim insrumentima veoma je lako da pilot izgubi osecaj sta je gore/dole/levo/desno. Nece znati da li se spusta vertikalno ili leti nosom ka zemlji. Narocito u maglustini koja se navuce kod aerodroma. Hiljadu puta ujutru prodjem kroz tu maglu kada idem na posao. Neretko se desi da se bukvalno nista ne vidi dalje od desetak metara ispred vozila/autobusa. Mogu misliti kako je odvratan osecaj u helikopteru. Piot je vezan za helikopter i nema osecaj da li je nagnut, izvrnut i sl. (moja konstatacija, nije bilo price o tome u emisiji).

 

 

Pa ovo nije tacno, ima ziroskop ispred sebe. 

 

Nacin na koji se zario - vertikalan pad - pokazuje da je ili tacno ovo sto si napisao, da je pilot izgubio svaki osecaj za prostor. ili je ostao bez pogona tj da su motori otkazali. Mislim da je ovo drugo tacnije.

 

 

EDIT - ja to laicki zovem ziroskop ali svakako taj instrument koji meri odstupanje od horizontalne ose radi po principu ziroskopa, verovatno ima neko drugo ime

Edited by yolo
Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bili su danas kod Bujosevica dva penzionisana pilota, Radic i jos jedan novinar.

 

Elem, prica oko nestanku goriva - kategoricki su odbili tu mogucnost. Helikopter mora biti natankovan gorivom i kada je na dezurstvu ispravnost mu se proverava na svakih pola sata.

 

Oprema za nocno letenje - daleko od potrebne. To smo otprilike mogli da znamo. Otuda mi i idu na zivce tvrdnje kako je maksimalno opremljen za letenje u tim uslovima. Nije. Imao je samo instrumente (ne zna se tacno koje, to jos nigde nije receno, pa ni u emisiji) i radio komunikaciju. Otuda potreba za osvetljenim mestom sletanja. Oprema za letenje u nocnim uslovima podrazumeva naocare/vizir za nocno osmatranje, kamere i sl. Toga naravno nije bilo.

 

Ukoliko helikopter uleti u maglu sa neispravnim insrumentima veoma je lako da pilot izgubi osecaj sta je gore/dole/levo/desno. Nece znati da li se spusta vertikalno ili leti nosom ka zemlji. Narocito u maglustini koja se navuce kod aerodroma. Hiljadu puta ujutru prodjem kroz tu maglu kada idem na posao. Neretko se desi da se bukvalno nista ne vidi dalje od desetak metara ispred vozila/autobusa. Mogu misliti kako je odvratan osecaj u helikopteru. Piot je vezan za helikopter i nema osecaj da li je nagnut, izvrnut i sl. (moja konstatacija, nije bilo price o tome u emisiji).

 

U principu, pilotima nije najjasnije zasto se insistiralo na Surcinu, pored Batajnice i VMA. Uvek postoji opcija i da je njihov kolega bio u fazonu - mogu ja to da izvedem. Kazu da je inace bio pun samopouzdanja.

 

Radic je zestoko napusio medije/politicare zbog atmosfere koja se napravila - sve moze a niko nista ne pita struku. Niko nista ne ulaze u vojsku (za razliku od MUP-a), a od nje se ocekuje da bude dezurni heroj (Feketic, poplave i sl.)

 

Mupovci su odbili da lete zbog slozenih uslova. I o tome je bilo reci i prema njihovim saznanjima to je tacno.

 

Ako sam negde fulao prastajte...sve po secanju pisem...

 

ovaj, a čemu služi veštački horizont i par ostalih uređaja koje imaju i najkrš letelice?

 

ako ne možeš da se snađeš po vfr pravilima i odrediš gde si, po avionici bi morao barem znati brzinu, visinu, nagib po 3 ose itd

 

 

 

1974877.jpg

 

ovaj "crno sivi kružni isntrument" u sredini i instrument desno su dovoljni da znaš "kuda" letiš, tj levo, desno, gore, dole itd

 

pri tom ne znam šta je dodavano, ako je išta dodavano od avionike pri modernizaciji 2010.

 

 

ovo je naš matori mi-8, 2011 godina

 

2053203.jpg

 

 

 

Edited by Prospero
Link to comment

Sad pogledah svoj keš, glupi Firefox ga je uglavnom obrisao.

 

U History nađoh ovo, ali to nije ono što sam bio video, izmenjene su vesti:

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=03&dd=14&nav_category=16&nav_id=968297

 

 

http://rs.n1info.com/a42982/Vesti/Helikopter-akcija-spasavanja-bebe.html

 

 

Što naravno ne znači bog zna šta (pošto su izvori srpski mediji), ali pitali su ljudi zašto se uopšte pominje nestanak goriva, evo zašto.

 

vest preko koje sam ja i saznala da postoji nešto jeste b92 i sumnja da helikopter koji kruži nema dovoljno goriva.

ta vest je zamenjena brzo.

znam i da sam na rts-u čekala noćne vesti u 3h i nije ih bilo.

Link to comment

Pa nije druga stvar. Na topiku imamo skoro pa konsenzus da je do nesreće došlo jer je PR mašina silom naterala posadu da leti u Beograd iako su ovi znali da to skoro izvesno znači udes ali su, eto, ipak prihvatili da to urade i pride ukrcaju bebu da zajedno sa njima krene u samoubilačku misiju. I znamo da je to sigurno tako zato što su imbecili iz medija tokom večeri objavljivali vesti iz naprednjačke budućnosti, što inače stalno rade s tim da ih sudbina obično ne zezne kao preksinoć.

 

I imaš mene i walla koji tu branimo vojsku tako što ukazujemo da uzrok nesreće može biti i nešto što nije direktno vezano za PR mašinu te da je PR mašina možda bila aktivirana kao nuspojava i da nije silom oterala posadu u smrt. Obrati pažnju da pri tome mi branitelji vojske bez problema dopuštamo i mogućnost da je PR mašina najbrutalnije prinela sedam žrtava na oltar popularnosti naprednjačkih imbecila ali samo predlažemo da se to utvrdi nekim materijalnim činjenicama a ne na osnovu iskustva iz Feketića.

 

Imamo konsenzus za to da postoji mogucnost da se PR masina preigrala. Isto kao sto je za Feketic postojao konsenzus (i to dosta jaci) da je u pitanju lakrdija. Ili smo tada imali materijalne cinjenice i svedocenja anonimnih izvora iz Vlade da je u pitanju namestaljka? Tada su se prizivali profesionalci, a sada su profesionalci najebali dok su radili svoj posao. Sve nas zanima zasto, ali ja ne ocekujem da cemo ikad saznati sve materijalne cinjenice. Uzgred, ako penzionisani general sebi dozvoljava da kaze ovo

 

"brigadni general u penziji Sreto Malinović, ocenio je povodom pada helikoptera Mi-17 da je očigledno da je postojala "presija da se taj zadatak izvrši" i da je to prevagnulo nad profesionalnom procenom."

ili ovo

"Zašto donosioci odluka iz sastava vojske i vazduhoplovstva nisu bili u stanju da se odupru tome ili koliko su i sami imali predstavu o celoj situaciji, pitanje je koje definiše njihovu ličnu odgovornost za posledice svojih odluka"

 

ne znam zasto mi moramo ovde anonimno da se ustrucavamo da kazemo ono sto je ocigledno svima na umu.

Link to comment

Ne mora niko da se ustručava od bilo čega i ne dovodi se u pitanje da se PR mašina preigrala. Ono što (za sada) jeste pod znakom pitanja je da li je PR mašina direktno i svesno izložila taj helikopter opasnosti ili je jednostavno pokušala da parazitira na nečemu što je bilo moguće izvesti bez rizika. I ako je odluka gde da se leti bila PR karaktera, koliko zasluga za to imaju političari tj Lončar a koliko vojska tj Bandić.

 

Ne znam kako drugačije to da objasnim. Na topiku je odbačena svaka mogućnost da je bilo moguće izvesti taj let bez rizika iako nemamo informacije koje su neophodne za takvo odbacivanje. Ne možemo ih ni imati u roku od dva dana ali pojaviće se pre ili kasnije. Kada ih budemo imali moći ćemo da odbacimo mogućnost bezbednog leta za Beograd i fokusiramo se na to ko je sve i u kojoj meri doprineo takvoj odluci.

Edited by beowl
Link to comment

 

“They can’t fly legally into fog,” says Bruns, who adds that even during military operations, pilots must follow FAA Rules that forbids them from intentionally flying into foggy conditions.

 

Ovako je u amerikama sa blekhokovima. I meni je to skroz jasno, bez obzira na svu avioniku. Uzasno je lako dezorijentisati se.

Link to comment

 

ne znam zasto mi moramo ovde anonimno da se ustrucavamo da kazemo ono sto je ocigledno svima na umu.

 

 

... bas to. Ali ne zbog neke kolektivne hipnoze vec zbog prostih cinjenica.

 

Bebe u Srbiji umiru na nedeljnom nivou, razboljevaju se ozbiljno na dnevnom nivou. Ni jedan medicinski helikopter godinama nije pao niti se neki sanitet slupao koliko dugo (nisam barem procitao po vestima). Ovo je medijski praceno od samog pocetka, orkestrirano, zavrsilo se kako se zavrsilo i to kako se zavrsilo nije slucajno.

 

Prosto, veci je bio rizik jer je dogadjaj bio medijski i trebalo ga je infrastrukturno (Surcin) ispratiti. 

 

Ja im (SNSu radikalima) zelim sve najgore.

Link to comment

Ne mora niko da se ustručava od bilo čega i ne dovodi se u pitanje da se PR mašina preigrala. Ono što (za sada) jeste pod znakom pitanja je da li je PR mašina direktno i svesno izložila taj helikopter opasnosti ili je jednostavno pokušala da parazitira na nečemu što je bilo moguće izvesti bez rizika. I ako je odluka gde da se leti bila PR karaktera, koliko zasluga za to imaju političari tj Lončar a koliko vojska tj Bandić.

 

Ne znam kako drugačije to da objasnim. Na topiku je odbačena svaka mogućnost da je bilo moguće izvesti taj let bez rizika iako nemamo informacije koje su neophodne za takvo odbacivanje. Ne možemo ih ni imati u roku od dva dana ali pojaviće se pre ili kasnije. Kada ih budemo imali moći ćemo da odbacimo mogućnost bezbednog leta za Beograd i fokusiramo se na to ko je sve i u kojoj meri doprineo takvoj odluci.

 

Ja opet kazem da nemam takav utisak. Mozda par ljudi eksplicitno govori tako nesto, ali ne i vecina. Mislim da je za vecinu ljudi ovde terminologija, procedure koje se pominju i svega ostalog vezanog za vojsku novo i nepoznato i da se uopste ne bave time. Ako je tacno da su nasli crne kutije, onda pretpostavlljam da imaju dobre sanse da saznaju sta se desavalo u helikopteru i zasto je pao. Onaj drugi deo, sta je sve prethodilo tome, je ono sto mene zanima, a mislim da o tome niko nece reci previse. Pogotovo ne, ako ih niko ne bude pitao.

Link to comment

Ne mora niko da se ustručava od bilo čega i ne dovodi se u pitanje da se PR mašina preigrala. Ono što (za sada) jeste pod znakom pitanja je da li je PR mašina direktno i svesno izložila taj helikopter opasnosti ili je jednostavno pokušala da parazitira na nečemu što je bilo moguće izvesti bez rizika. I ako je odluka gde da se leti bila PR karaktera, koliko zasluga za to imaju političari tj Lončar a koliko vojska tj Bandić.

 

Ne znam kako drugačije to da objasnim. Na topiku je odbačena svaka mogućnost da je bilo moguće izvesti taj let bez rizika iako nemamo informacije koje su neophodne za takvo odbacivanje. Ne možemo ih ni imati u roku od dva dana ali pojaviće se pre ili kasnije. Kada ih budemo imali moći ćemo da odbacimo mogućnost bezbednog leta za Beograd i fokusiramo se na to ko je sve i u kojoj meri doprineo takvoj odluci.

 

 

mislim da ti je odgovoreno na to u dosadasnjem toku diskusije. prevoz bebe u nis pa i verovatno kragujevac bio bi daleko manje rizican, da ne pominjem da bi nis bio mnogo brzi. niti je postojao medicinski razlog da se ide u institut za majku i dete a ne u nis, npr koji nije bas tolika rupa od dupeta kada je u pitanju stanje njihovog klinickog centra, dosta toga je i tamo uradjeno poslednjih godina barem kada je u pitanju oprema. neonatalogija je u srbiji u ozbiljno boljem stanju nego do pre pet godina.

 

dolazak u beograd je prevashodno bio propagandni, pa onda sve ostalo. 

Link to comment

pitao sam maločas pami je odgovoreno:  načelnik okruga je pozvao ministarstvo:zdravlja, valjda. onda je ministarstvo zdravlja pozvalo MUP pa ih je ovo odbilo. pa su pozvali vojno ministarstvo i ovi su rekli da može. na kom nivou se odvijala ta priča?

 

meni nešto čuči u malom mozgu da je sve to odlučivanje išlo nekim drugim tokom.

 

@venom

 

 

a opet kazem da nemam takav utisak. Mozda par ljudi eksplicitno govori tako nesto, ali ne i vecina. Mislim da je za vecinu ljudi ovde terminologija, procedure koje se pominju i svega ostalog vezanog za vojsku novo i nepoznato i da se uopste ne bave time. Ako je tacno da su nasli crne kutije, onda pretpostavlljam da imaju dobre sanse da saznaju sta se desavalo u helikopteru i zasto je pao. Onaj drugi deo, sta je sve prethodilo tome, je ono sto mene zanima, a mislim da o tome niko nece reci previse. Pogotovo ne, ako ih niko ne bude pitao.

na žalost nema crne kutije koja bi snimila kancelarijsko telefonsko domunđavanje.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Nije isto letenje i gledanje u veštački horizont kad se leti avionom i helikopterom - avion kada leti pravo nosom (i trupom) ide paralelno sa zemljom, dok helikopter kada ide pravo uglavnom leti pod uglom, manjim ili većim u zavisnosti od potrebne brzine - tako da je moguće zakucavanje u tlo velikom brzinom ako se pogreši u visini i orijentaciji... 
 
U svakom slučaju ima stvarno puno pitanja koja se trebaju postaviti i istražiti, a koja se tiču pre svega dešavanjima od 'sredine' leta, odnosno posle poletanja iz Pazara, pa do kobnog kraja... Stvari vezane za dešavanja pre leta i njegove organizacije su drugi deo priče.
 
Tehnički deo istrage vezane za pad će sigurno biti urađen tačno i precizno, tu neće biti 'gledanja kroz prste'! Pitanje je samo dali će taj izveštaj biti dostupan (javnosti) u potpunosti ili će pustiti samo skraćeno 'tumačenje' u okviru nekog 'zvaničnog izveštaja' koji će uključivati onu drugu istragu koja je mnogo pogodnija političkoj manipulaciji. Verovatno će biti i cimanja poverenika na kraju.... da se ne bi gurnulo pod tepih.
 
Ovo je dobar video iz simulatora za Mi-17, kako izgleda iz kabine a ima i svi parametri leta (pitch je nagib i uglavnom je u minusu)
 
https://youtu.be/tLFs2otuilc

Edited by akibono
Link to comment

ljudi, upadate u paranoju. 

PR mašina je sigurno radila, ko što uvek radi. I ministri su sigurno bili strateški rasporedjeni da bi bili u fokusu. 

Ali ovo nije ni prvi ni poslednji put da se pacijent prevozi helikopterom. Niti je to toliki VIP pacijent da bi se svi masno okoristili. 

 

Najpre će biti da je u pitanju transport koji je pošao naopako plus glupava PR mašina u kojoj je neki šrafić zakazao. Sama činjenica da su pustili vest pre vremena i da su ministri pohitali na aerodrom i gde već govori u prilog da niko nije očekivao nikakvo sranje. Oni™ jesu ludi al nisu toliko glupi da svesno sebi zabijaju autogol. 

Link to comment

Gašić je kretenoidni šljam ali suština nije u njegovoj izjavi. Suština je da treba: a) saznati uzrok pada (nestanak goriva ili nešto drugo) i b) saznati da li je sa opremom ugradjenom u helikopter bilo moguće ili nije bilo moguće sleteti na aerodrom pod CAT3 uslovima. Ta dva saznanja bi objasnila mnogo toga.

 

 

 

Objasnila bi šta konkretno?

 

Kako bi bilo koji rezultat te istrage mogao da  odgovori na pitanje zašto je taj helikopter te večeri bio na maglovitom Surčinu?

A mislim da je to ključno pitanje, jer me do sad ništa nije ubedilo da je ta odluka išta drugo do prilike za samopromociju, a ponajmanje racionalna u datoj situaciji. 

 

Ne prozivaju se ovde političari da su oborili letelicu, već da su u situaciji kada su pozvani da odlučuju u kriznoj situaciji, sve usmerili ka samopromociji, prenebregavajući svaki aspekt bezbednosti ljudi koji su u to uključeni. I nije im prvi put.

 

Da su ovi piloti nekim čudom i veštinom uspeli da slete, njihova drama u maglovitoj  noći i neispravnoj/ neadekvatnoj leteleci bi bila samo lična, a lovorike bi padale po hrabrim i sposobnim ministrima i generalima koji su ih u to uvalili.

Taj herojski uspeh ne bi popravio neispravne letelice niti bi uveo red u liniju komandovanja, samo bi povećao pritisak na izvršioce svake buduće rizične akcije pogodne za jefitni PR.

 

Dakle, suština jeste u izjavi kretenoidnog šljama, koji sad pokušava da nam objasni da je on sve lepo smislio kako da bude heroj, samo da taj pilot nije odlučio da padne.

Link to comment

Ono što (za sada) jeste pod znakom pitanja je da li je PR mašina direktno i svesno izložila taj helikopter opasnosti ili je jednostavno pokušala da parazitira na nečemu što je bilo moguće izvesti bez rizika.

Neither. Obe te varijante podrazumevaju kompetenciju (t.j. kompetentnu procenu rizika), a ovde se upravo radilo o gotovo savrsenom odsustvu iste: o diletantizmu. Koji po samoj svojoj prirodi nuzno vodi u katastrofu, ne treba tu nista posebno planirati...

Edited by condor
Link to comment

Najpre će biti da je u pitanju transport koji je pošao naopako plus glupava PR mašina u kojoj je neki šrafić zakazao. Sama činjenica da su pustili vest pre vremena i da su ministri pohitali na aerodrom i gde već govori u prilog da niko nije očekivao nikakvo sranje. Oni™ jesu ludi al nisu toliko glupi da svesno sebi zabijaju autogol. 

 

To uopste nije ono sto nam treba (javnosti). Javnosti treba informacija ko konkretno je doneo odluku da se leti za Beograd i zasto

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...