Jump to content
IGNORED

ideologija i YU new wave


MancMellow

Recommended Posts

Pa, ako si pročitao bilo koju detaljniju biografiju Mite Bogomoljca, ne treba da budeš iznenađen nijednom crtom njegove ličnosti. On je bio verski fanatik i meni je logično da je komuniste smatrao za kvintesenciju zla. Sto se Nemaca tice, oni su bili njegova opsesija davno pre rata a i sam Ljotic je bio temeljno obradjen od strane nemackih sluzbi od 1935. nadalje. Mislim da je zelja za razjasnjenjem tih silnih paradoksa oko ovog coveka, glavni razlog sto ga je Divljan pomenuo. Zapravo bi to i mene jako zanimalo i uopste cela da "druga" jugoslovenska prica. 

 

Aha, sad sam razumeo. Malo smo bili u raskoraku, jer sam ja generalno se uopšte čudio paradoksu da se izdajnici i kolaboratori smatraju patriotama zbog njihove ideologije, dok si ti pričao kroz vizuru Divljanovog interesovanja za alternativnu Jugoslaviju. To mi je jasno, nemam tu šta da dodam.

 

Ne znam kakav paradoks tu postoji, čovek procenio da se ukrcao u pobednički voz i zarad toga izdao zemlju. Takvog šljama je vazda bilo, ništa novo.

 

Ma, ja sam rekao paradoks jer i dan-danas možeš da sretneš misleće ljude koji nekako veruju da su Ljotić i slični bili patriote i da ih treba ceniti i blabla.

 

No, ovo moje skretanje s teme definitivno ne pripada ovde, te se izvinjavam na digresiji.

Link to comment

 

Ma, ja sam rekao paradoks jer i dan-danas možeš da sretneš misleće ljude koji nekako veruju da su Ljotić i slični bili patriote i da ih treba ceniti i blabla.

 

 

 

Ima ona valjda knjiga pisana sa pozicije kako bi izgledala Evropa da je Hitler pobedio. Mnogo bi bila zanimljivija knjiga napisana iz perspektive grčkog raspleta u Jugoslaviji i partizanskog poraza.

Link to comment

Jedini paradox kod Mite je što ima grob, al to su već neke komunističke zavere™. Barem smo pošteđeni komisije koja će kojekude da ga iskopava.

Link to comment

Ne znam kakav paradoks tu postoji, čovek procenio da se ukrcao u pobednički voz i zarad toga izdao zemlju. Takvog šljama je vazda bilo, ništa novo.

 

Postoji paradoks, nema ga jedino u slucaju kada stvari posmatras ocima Slobodana Penezica.

 

Link to comment

pa ljoticevo jugoslovenstvo je, valjda, neupitno. i zbor je bio jugoslovenski pokret. ako dobro pamtim potpredsednici bili neki slovenci. sto naravno ne umanjuje cinjenicu da je bio fasista.

Link to comment

dakle nekrofilu, navuko si me da se raspravljam sa budalom. svaka cast. pokusavas da nas ubedis da je covek, koji je poslednji album snimio sa drugarima iz hrvatske, odgovara tvojoj predstavi ljoticevog govneta. e pa,  ne moze. 

 

pa ljoticevo jugoslovenstvo je, valjda, neupitno. i zbor je bio jugoslovenski pokret. ako dobro pamtim potpredsednici bili neki slovenci. sto naravno ne umanjuje cinjenicu da je bio fasista.

 

Potpredsednika dva, jedan Slovenac i jedan Hrvat.

Link to comment

Potpredsednika dva, jedan Slovenac i jedan Hrvat.

dobro, I?. divljan pred smrt svirao u hrvatskoj i svirao sa tamosnjim muzicarima, a mita pred smrt bezao kroz hrvatsku. ima slicnosti.

Link to comment

Pa to nije bas tako tesko razumeti ako se zeli. Problem sa jugoslovenstvom je sto je na njega stavljena ideoloska, singularna tapija. Naravno da su postojali izvanredni Jugosloveni koji nisu bili komunisti a koje je prekrio istorijski mrak, isto kao sto bi se desilo sa takvim komunistima da je u Jugoslaviji rasplet WW2 zalicio na ono sto se desilo u Grckoj.

 

 

 Mislim da je zelja za razjasnjenjem tih silnih paradoksa oko ovog coveka, glavni razlog sto ga je Divljan pomenuo. Zapravo bi to i mene jako zanimalo i uopste cela da "druga" jugoslovenska prica. 

 

Da, yolo na temi nastupa kao neko sa iskustvom, integritetom i poprilicnim poznavanjem materije za razliku od nafuranih sarlatancica koji u panicnom neznanju, na pomen njima zabranjenih pojmova, prosipaju agresiju po ovoj temi.

 

Na neki nacin ih razumem, percepcija Ljotica im se svodi na navijace Rada i Stormfront a opsta povrsnost danasnjice uzima danak u ovakvim raspravama koja zadiru u teme i pojmove van njihovog culnog radijusa.

 

I pored mojih provokacija, toliko su samozadovoljni i ubedjeni u svoje "sveznanje" da se niko osim yola nije dotakao sustine.

 

Kako je Divljan percipirao Ljotica i zasto bi ga spominjao samo kao kvislinga?

Sta je jos karakteristika pokreta koji je on predvodio?

Naravno, integralno jugoslovenstvo.

Da li se Divljanova provokacija odnosila upravo na forsirano "bratstvo i jedinstvo" koje je posustajalo a moze biti nikada nije zaista ni zazivelo vec se parolama odrzavalo u zivotu?

Link to comment

Čovek uspešno desetak strana smara Ljotićem na temi koja s Ljotićem nema nikakve veze. Treba to umeti.

 

Za razliku od tebe koji znas sa cim tema ima veze ali nemas nista da kazes o tome.

Mozda je Divljan iskreno osecao jugoslovenstvo kao veliku ideju ali je bio razocaran onim sto mu je komunisticka verzija nudila?

Mozda otuda njegova lutanja po desnici?

 

Postavljajte sebi malo pitanja, smanjite napetost i zelju za konfrontacijom, niste u revoluciji.

Link to comment

 

Mozda je Divljan iskreno osecao jugoslovenstvo kao veliku ideju ali je bio razocaran onim sto mu je komunisticka verzija nudila?

 

 

 

Ček polako, zašto je to problem? Problem je kad neko kaže - oni su tada bili ljotićevci (ne nužno ti)

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...