Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

u podgorici svega dva studija rade web dovoljno ozbiljno, tako da tu nema neke scene, jedan od njih ponesto uradi za inostranstvo a drugi dobija drzavne poslove i to mu je baza i osnov za ulazak i medju male klijente. plate su, koliko znam, malo vise nego sto su u srbiji a finalni proizvod se prodaje skuplje za cca 30% nego kod vas. dosta bolje poznajem te cijene nego plate zaposlenih.

 

ja frilensujem, front end, nemam gazdu, tako da moje licno iskustvo nije  uporedivo sa ovim sto pises. 

 

zavisno kako mi se bude razvijao jedan paralelni posao koji radim, razmisljam da predjem na neku onlajn autsorsing platformu, tako da mi nece smetati ako napises jos neka svoja iskustva ili neka koja si cuo. 

 

radila sam kratko za kompaniju kao in haus web dizajner i to je bilo vise para nego sto kazes da je u srbiji - ali ti pominjes iskljucivo rad za agenciju, jel.
za ovih par malobrojnih kompanija za koje znam da imaju takvo ili dovoljno slicno radno mjesto (ono je gotovo uvijek malo sire koncipirano, pa tako i moje koje sam pomenula) plata je recimo 1000-2000 i zavisi od kompanije i pregovaracke pozicije dizajnera koja ne mora da bude definisana sirim trzistem, tim prije sto je ono dosta malo, vec i nekim lijevim kriterijumima, sto bi sad bila druga prica i tice se samih kompanija i nacina zaposljavanja (npr, odnos domace i strane radne snage). nesto drzavnih/opstinskih firmi koje imaju koliko-toliko slicne pozicije su sa platom na oko 700.

 

gledacu da se raspitam za druge poslove koje si opisao, pa da dopisem kako je u cg :)

Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

Da li bi bilo dobro da ovde svako ko želi iznese informacije o situaciji u svojoj struci? Početna plata, zapošljavanje, probni rad, napredovanje...? Vidim da ode na programersku stranu, a možda bi značilo da od ovog topika ispadne neka opštija baza informacija...

Link to comment

u podgorici svega dva studija rade web dovoljno ozbiljno, tako da tu nema neke scene, jedan od njih ponesto uradi za inostranstvo a drugi dobija drzavne poslove i to mu je baza i osnov za ulazak i medju male klijente. plate su, koliko znam, malo vise nego sto su u srbiji a finalni proizvod se prodaje skuplje za cca 30% nego kod vas. dosta bolje poznajem te cijene nego plate zaposlenih.

 

ja frilensujem, front end, nemam gazdu, tako da moje licno iskustvo nije  uporedivo sa ovim sto pises. 

 

zavisno kako mi se bude razvijao jedan paralelni posao koji radim, razmisljam da predjem na neku onlajn autsorsing platformu, tako da mi nece smetati ako napises jos neka svoja iskustva ili neka koja si cuo. 

 

radila sam kratko za kompaniju kao in haus web dizajner i to je bilo vise para nego sto kazes da je u srbiji - ali ti pominjes iskljucivo rad za agenciju, jel.

za ovih par malobrojnih kompanija za koje znam da imaju takvo ili dovoljno slicno radno mjesto (ono je gotovo uvijek malo sire koncipirano, pa tako i moje koje sam pomenula) plata je recimo 1000-2000 i zavisi od kompanije i pregovaracke pozicije dizajnera koja ne mora da bude definisana sirim trzistem, tim prije sto je ono dosta malo, vec i nekim lijevim kriterijumima, sto bi sad bila druga prica i tice se samih kompanija i nacina zaposljavanja (npr, odnos domace i strane radne snage). nesto drzavnih/opstinskih firmi koje imaju koliko-toliko slicne pozicije su sa platom na oko 700.

 

gledacu da se raspitam za druge poslove koje si opisao, pa da dopisem kako je u cg :)

 

E, hvala na ovome, baš mi je interesantno da čujem jer mi je ovo bukvalno prvi info iz CG a da nije nekakva propaganda. Baš mi je u stvari i bilo interesantno pitanje da li prosecna plata utiče toliko direktno na prosečnu programersku platu i izgleda da da. Inače kad pominješ te firme na državnoj sisi, ima ih i ovde naravno, samo ja njih nisam ozbiljno uzimao u obzir. Primeri koje znam su Saga i Wireless media, a iz ove poslednje imam baš direktne kontakte jer sam im u jednoj firmi bio pokupio dosta kadrova kad je prešao jedan lik i povukao još gomilu ljudi. Direktno su vezani za Mondo. To je i jedini slučaj da znam da je nekome u struci prećeno onako direktno kriminalno "pazi da ti se ne desi nešto...". Inače su bili vezani za DS ali bogami ništa im ne fali ni sad :D Fora s takvim firmama je što po pravilu plaćaju značajno manje i bukvalno znaju da programer obično odlazi u roku od 6 meseci - godinu čim primeti kakva je situacija. To rešavaju veoma dobrom organizacijom pa niko ne fali baš toliko, ali mislim da bi dugoročno takav pristup morao doneti propast kad ne bi bilo veza i kombina. Naravno, iz veza te vrste se brzo rode i skroz legitimni kontakti i danas oni u portfoliu imaju veoma ozbiljne projekte (pada mi na pamet neki veliki posao u Omanu koji je kombinovano doneo bukvalno milione, a troškovi za ljude nisu prešli uložene hiljade). Drugim rečima, nakon nekog vremena postaje nemoguće na prvi pogled razlikovati ozbiljnu firmu od hohštaplera, ali srećom je Beograd ipak jedno selo pa ljudi laju međusobno ;)

Sad nešto razmišljam, možda tvoj utisak o višim platama dolazi i od toga što si imala iskustva samo s ozbiljnijim pričama. Ja se motam po ovoj kurčevoj sceni već dugo i po prirodi sam druželjubiv a i volim da serem pa onda i ljudi seru predamnom :D Tako da je možda samo razlika u tome što ja znam trash priče. Kontam da nećemo saznati jer je sve na kraju krajeva samo neki lični utisak.

Napisaću sledećih dana i nešto o Toptalu i kako se probiti tamo jer mislim da je daleko najozbiljniji iz cele te priče.

 

Da li bi bilo dobro da ovde svako ko želi iznese informacije o situaciji u svojoj struci? Početna plata, zapošljavanje, probni rad, napredovanje...? Vidim da ode na programersku stranu, a možda bi značilo da od ovog topika ispadne neka opštija baza informacija...

 

Da, malo smo hajdžekovali temu progameri. Verujem da bi bilo zanimljivije kad bi i ostale struke pričale o tako nekim iskustvima iz rovova jer kontam da što ima manje mistifikacija, laži i preterivanja da je svima bolje pa čime god se bavili.

Link to comment

e, ma ne bih ni pominjala te sto rade na drzavnoj sisi, da konkurencija ozbiljnijih firmi nije tako niska (a ne prica mi se uopste iz kakvog je krsa ta firma nastala i uzletila na dps krilima :isuse:) pa to moze znacajnije da iskrivi trziste.

za cijene poredim firme u pg i bgd/ns (i subotici) koje mogu da iznesu ozbiljniji projekat, a sto se tice plata ili  prihoda druge vrste namjerno sam potpuno izostavila entry level, komsijinog sina koji se razume™ i slicne. drugacije ne bi bilo uporedivo.

 

ove kompanije sto sam ti pominjala za in haus rad, to jesu ozbiljne price (u svojoj osnovnoj djelatnosti) i neke imaju dosta zaposlenih stranaca sto moze da utice na visinu plate i domaceg kadra, makar unekoliko.

ovi se poslovi jos uvijek najcesce autsorsuju, mimo tih par kompanija koje pominjem, sa zaista dosta velik rasponom troskova tj gledajuci s druge strane cijena za slican ili isti rad, uz angazovanje opet po kojekakvim kriterijumima i nerazumijevanje odnosa troskova koje ima frilenser s jedne i agencija koja iza sebe ima i grubo govoreci fiksne troskove s druge strane (govorim o poslovima koje frilenser moze da iznese bez ikakvih problema ili rizika za poslodavca)

 

pitala sam drugara za programerske cifre, cekam odgovor :)

 

znam da je toptal sada najozbiljniji, cini mi se da rade ljudi iz regiona tamo dosta, jel? cg jos ne prima.

kakva je situacija sa odeskom otkad se spojio sa elanceom, je li otisao na dole kvalitetom?

 

raduje sto se trziste malo profinilo u odnosu na situaciju od prije 5-6 godina, ili sam ja jebiga iskusnija sada nego onda pa to tako gledam, hm. ali jesu klijenti informisaniji sada, svakako.

Edited by morgana
Link to comment

e, ma ne bih ni pominjala te sto rade na drzavnoj sisi, da konkurencija ozbiljnijih firmi nije tako niska (a ne prica mi se uopste iz kakvog je krsa ta firma nastala i uzletila na dps krilima :isuse:) pa to moze znacajnije da iskrivi trziste.

za cijene poredim firme u pg i bgd/ns (i subotici) koje mogu da iznesu ozbiljniji projekat, a sto se tice plata ili  prihoda druge vrste namjerno sam potpuno izostavila entry level, komsijinog sina koji se razume™ i slicne. drugacije ne bi bilo uporedivo.

 

ove kompanije sto sam ti pominjala za in haus rad, to jesu ozbiljnije price u svojoj osnovnoj djelatnosti. takvi se poslovi jos uvijek najcesce autsorsuju, sa zaista dosta velik rasponom troskova tj gledajuci s druge strane cijena za slican ili isti rad, uz zaposljavanje opet po kojekakvim kriterijumima i nerazumijevanje odnosa troskova koje ima frilenser i agencija (govorim o poslovima koje frilenser moze da iznese bez ikakvih problema ili rizika za poslodavca)

 

pitala sam drugara za programerske cifre, cekam odgovor :)

 

znam da je toptal sada najozbiljniji. cg jos ne prima.

kakva je situacija sa odeskom otkad se spojio sa elanceom, je li otisao na dole kvalitetom?

 

raduje sto se trziste malo profinilo u odnosu na situaciju od prije 5-6 godina, ili sam ja jebiga iskusnija sada nego onda pa to tako gledam, hm. ali jesu klijenti informisaniji sada, svakako.

 

Nisam siguran za razne elance platforme, ja sam imao unekoliko neobičan početak pa nikad nisam bio član online frilens priče. Jedino što sam često čuo je da je teška muka doći do pozicije da te ne eksploatišu najsurovije. Toptal je tu pobedio zato što ima tešku ulaznu barijeru pa svi podrazumevaju da nisi budala sigurno i samim tim krećeš već s nekim pristojnim parama.

Nego pade mi na pamet da nisam pominjao dizajnere u ITju. Situacija kako je ja vidim je da dizajner koji neće upšte da kodira, znači Fotošop samo kreće često od sramno malih para, čak sam čuo i za 200 evra, ali mislim da je to zato što mnogi sebe zovu "dizajnerom" a to znanje je jako teško proveriti ako neko već nema portfolio. Već neke plate koje mogu da se očekuju ako znaš šta radiš idu od 500-800, a 1000 se smatra veoma finom cifrom za dizajnera. Tek nekoliko slučajeva koje znam su na 1500, u jednom, najboljem slučaju se radi o 1500 od kojih je pola prijavljeno (što dosta znači ljudima kod dizanja kredita npr.).

Ovde moram da se ogradim da ne znam baš milion dizajnera, svakako se radi o ozbiljno manjem broju nego programera (možda 10-15 profesionalaca). Takođe, mislim da su naši poslodavci, odnosno ta fela biznismena nekako i prelomili da programera moraju da plate ako hoće kvalitet (u stvari većinu boli kurac za kvalitet, ali nekvalitet često znači da projekat ne može ni da se završi i onda nema ni šuške za njih), ali im je i dalje veoma teško da taj princip prihvate za nekoga ko "samo nešto crtka". Meni su se dosta puta osušila usta objašnjavajući raznim menadžerčićima da će razlika u uspešnom sajtu i propasti verovatno doći od UX i UI rešenja za koje će im biti odgovoran čovek koga najmanje plaćaju u celom sistemu a da činjenica da na softveru postoje ili ne postoje neki bagovi dolazi tek kasnije. Jebem li ga, izgleda da će morati sve da se uči na teži način. Malo mi je i neobična situacija da ubeđujem ljude da treba da potcene malo moju profesiju nauštrb neke druge, ali u ovoj fazi razvoja cenim da i to neko mora :D Moje čvrsto mišljenje je da ćemo biti zrelo tržište bukvalno tada kad ljudi shvate da je softver nešto što UI/UX ljudi osmišljavaju a programeri ga samo sprovode u delo. Naravno, programeri će uvek uzimati veći deo kolača jer su retki i to se u bliskom vremenu neće menjati (odlični članci imaju na tu temu, matematika je jasna da potrebe rastu brže od ponude), ali ta neprirodna situacija s dizajnerima mislim da ne može da se održi na duži rok.

Link to comment

jos je relativno malo dizajnera koji uopste ne kodiraju. vremenom ce ih svakako biti vise, to je primjetan trend - mada ce uvijek biti u najmanju ruku suvislo da znaju osnove kodiranja (graficki dizajneri znaju da daju rjesenja prilicno smijesna u kategorijama weba, i obratno)

 

s druge strane, suvi programerski pristup webu je splasnuo i ima tome vec par godina. mislim to ni nije bio pristup nego su se ljudi sa iskljucivo tehnickim znanjem lakse usudjivali da udju u posao nego oni sa iskljucivo dizajnerskim znanjem.

 

ni ja nikad nisam radila na onlajn frilens platformama. odesk je nekad bio bolji od ostalih, a elance vazio za opterecen hindusima i uopste potpuno nezahtjevan sto se tice kvaliteta ali sa komicno niskim cijenama (rijetki izuzeci su uglavnom jako rano usli u posao preko te platforme). sada je to jedna merdzovana platforma i mozda se nesto promijenilo.

Edited by morgana
Link to comment

jos je relativno malo dizajnera koji uopste ne kodiraju. vremenom ce ih svakako biti vise, to je primjetan trend - mada ce uvijek biti u najmanju ruku suvislo da znaju osnove kodiranja (graficki dizajneri znaju da daju rjesenja prilicno smijesna u kategorijama weba, i obratno)

 

s druge strane, suvi programerski pristup webu je splasnuo i ima tome vec par godina. mislim to ni nije bio pristup nego su se ljudi sa iskljucivo tehnickim znanjem lakse usudjivali da udju u posao nego oni sa iskljucivo dizajnerskim znanjem.

 

ni ja nikad nisam radila na onlajn frilens platformama. odesk je nekad bio bolji od ostalih, a elance vazio za opterecen hindusima i uopste potpuno nezahtjevan sto se tice kvaliteta ali sa komicno niskim cijenama (rijetki izuzeci su uglavnom jako rano usli u posao preko te platforme). sada je to jedna merdzovana platforma i mozda se nesto promijenilo.

 

Da, da, ima ta fora da su programeri skloni aroganciji, pa nije bila retkost da oni dizajniraju. Inače to je najgore rešenje od svih, mislim da je Tognazzini pisao baš na tu temu (http://www.asktog.com/) u fazonu da bi čak i potpuni laici verovatno bolje dizajnirali softver od programera jer barem ne bi podrazumevali da svi korisnici znaju koliko i oni. Naravno, kao što i sama kažeš, u praksi neko ko crta recimo web stranicu mora biti upoznat sa osnovama front end programiranja, a ta linija je veoma blurovana i ljudi obično ne stoje na krajnostima. Znao sam "crtače" koji su bili dobrano potkovaniji nego ja (nije to nikad bila moja uža specijalnost). Ono što sam ja primetio je početak prakse gde dizajnere prosto ne opterećuju pisanjem Java Scripta nego za to postoji čovek koji se baš bavi time. Mislim da je to dobro rešenje, ali pričati o platama ljudi koji su negde između je praktično nemoguće jer niko nije skroz na istoj poziciji i ja nikakvo pravilo ne umem da izvučem.

Link to comment

slazem se, naravno. u vecim timovima to drugacije ni ne moze da funkcionise, niti treba. i zbog licne  specijalizacije i zbog organizacije posla.

 

 

edit, ko je pitao za onlajn platforme sem mene, mekenzi? 

potrazi po hrvatskim forumima neka iskustva, pouzdano se sjecam da sam nalazila topik o tome na forum.hr (i jos negdje, ne mogu da se sjetim)

mozes da vidis regionalnu perspektivu u smislu poredjenja sa prosjecnom hrvatskom platom i komentare nacina rada za strane, uglavnom americke klijente. a za ostalo su naravno tu i strani forumi.

i prokleto djubre za toptal, cekamo ga  :D

bas me zanima kakvi su zahtjevi i eliminatorni proces 

 

 

edit2, @ p. djubre (ne ide mi da napisem post izjedna. izvinjavam se)

nemam ja problem sa programerskom, kako kazes, arogancijom, vjerujem da je ta tehnicisticka faza veba bila nezaobilazna ali mi se cini da je u dobroj mjeri, mada ne sasvim, iza nas. da ne ispadne da sad nesto zamjeram :)

 

 

moze gazda da nas splituje i priljepi na onaj stari hazardov topik, ako hoce

Edited by morgana
Link to comment

@ djubre duboki hejl

 

dodje mi da promenim profesiju (opet) 

 

@ volonteri & stazeri

 

kazu nadredjeni cesto ih stavljaju u jako stresne situacije, ja pitam jel da vide koji dobro odgovaraju pa da ih zaposle, kazu ne, nikoga ne zaposlimo posle nego samo da vidimo kako reaguju (!!!!)

Edited by prima
Link to comment

 

kazu nadredjeni cesto ih stavljaju u jako stresne situacije, ja pitam jel da vide koji dobro odgovaraju pa da ih zaposle, kazu ne, nikoga ne zaposlimo posle nego samo da vidimo kako reaguju (!!!!)

 

Monti Pajton

Link to comment

pa nije mojti pajton, nego je u pravu Belch, nemojte to da radite, osim humanitarno. 90% sanse da ce ispasti lose za vas, pri tom lose je za ostale nezaposlene i na kraju, lose je i za zaposlene, jer - sto bi placali nekog ako moze i za dzabe. 

Link to comment

^^+1

 

volontiranje (tj praksa za dz, kao sto kaze kapetan) samo pod jasnim uslovima kada ocigledno predstavlja obuku i umrezavanje

malo mi svi skupa cutimo na razna sranja a to je stvar pogresne procjene pregovaracke pozicije i vise nego nedostatka realne snage

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...