Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

ja volontiram samo kod neprofitnih organizacija, i to im se sama javim. 

ne dovodom to baš vezu sa zapošljavanjem. to je nešto što radim u slobodno vreme, sopstvenog zadovoljstva radi.

u nekim slučajevima me i plate, al na njihovo insistiranje.

 

se sećate onog oglasa za volontiranje u magacinu? ne vidim zašto je on bio gori od ostalih koji traže da im radiš za džabe.

Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

U Srbiji je volontiranje u mnogo slučajeva postalo zamena za besplatne kadrove. I to rad sa svim zaduženjima i odgovornostima, a bez ikakvih prava.

Poznanica je volontirala u Hajatu. Nije imala obezbeđenu markicu, ali se očekivalo da bude svaki dan na poslu bez kašnjenja, ostaje do kraja radnog vremena, radila je sve isto kao što rade zaposleni. I bila je bez ikakve šanse da se zaposli, jer oni non stop imaju volontiranje i ne primaju nikoga.

 

 

 

 

Moli se Hela da vrati Hostu nalog.

Slazem se da nije fer i da je posao drzave da uredi volontiranje, ali cekati to u srbiji je, prilicno, optimisticno. Poznanica jeste iskoriscena kao besplatna radna snaga, ali je i dobila radno iskustvo koje moze da unovci kod drugog poslodavca. Naravno nece svi uspeti odmah, neki ni kasnije, ali bolje i tako nego se samosazaljevati kod roditelja na gajbi.

Nije samo u srbiji problem sticanja prvog radnog iskustva kod svezih diplomaca. U srbiji je sve samo mnogo teze i neuporedivo ruznije.

Znam da je ovo prilicno osetljiva tema za veliki broj ljudi, ne zelim da zvucim prepotentno. Bavio sam se hr-om u srbiji, izmedju ostalog i regrutacijom i selekcijom, tako da mogu da potvrdim ono sto je ikar vec napisao i da dodam koju misao na temu.

Link to comment

Volontiranje ako je smisleno i dobra referenca za nekog ko je student ili tek izašao iz škole - recimo ok metoda za sticanje iskustva. Jeste da je protivzakonito - koliko je meni poznato ovo jeste uređeno srpski zakonom na ovaj način - ali zakoni kod nas su tu da se ne poštuju. Sve nakon tih maksimalno nekoliko meseci kod jako mladih ljudi je već ozbiljan problem za društvo i ekonomiju - to volonter u magacinu i sl samo su pokrića za prevare ljudi da će dobiti radno mesto u zamenu za beplatan rad, a mimo toga rotiraće ljude non-.stop. U Srbiji gde su plate male ovo može da dovede u situaciju prave radnike da im smanjuju platu pod izgovorom da eto ljudi rade i za džabe.

Link to comment

Volonteru sa završenim fakultetom koji radi u državnom organu na nekom mestu koje je relevantno za njegov posao a da pri tome kolege žele i umeju da ga elementarno obuče ima računa da volontira i celu godinu ukoliko finansijski to može da izdrži. Ovo naročito važi za pravnike koji svašta mogu da nauče o upravi sa kojom su advokati generalno tanji ukoliko ne dolaze iz upravnih voda, da prikupe kontakte i u svom ali i u drugim organima i da onda budu mnogo konkurentniji da se zaposle u nekoj advokatskoj kancelariji.Da ne spominjem to da, ako je već atmosfera kakvu sam gore spomenuo, postoji velika verovatnoća da im volontiranje daje prednost pri nekom primanju na neki posao ukoliko im je to plan. Naravno, ako ne mogu ništa da nauče onda treba bežati glavom bez obzira od takvih volontiranja.

Link to comment

Volontiranje je ovo što belch kaže, kada volontiraš kod privatnika to je najobičnije iskorišćavanje. Državne institucije ne želim da komentarišem.

Mlad/star čovek ako želi da se zaposli treba da se učlani u partiju, da se ne volontiramo zajebavamo.

Link to comment

mislim da svako pametan moze da proceni svrsishodnost volontaze u nekoj firmi vrlo brzo.

i da zapali ako vidi da je puko izrabljivanje i da nema koristi.

svakako mislim da treba pokusati, ukoliko osoba vec nema neko relevantno iskustvo.

Link to comment

ja sam u jednom delu svog života radio regrutacione/selekcione procese za veći broj firmi u srbiji. nikad i nigde se nsam susreo sa praksom da se "biografije kandidata bez slike bacaju u smeće istog momenta". mislim da nije preterano uputno od sopstvenog iskustva praviti opšte pravilo.

 

to su moja iskustva - malo su bajata i ne znam koliko su široko primenljiva, ali pomislih da bi nekom mogla biti interesantna.

 

Naravno sa su interesanta, svako iskustvo moze nekome da pomogne. Nije moje iskustvo opste pravilo ali nije ni tvoje kad smo vec kod toga, nista licno naravno. Imam utisak da se ovde dosta pise o nekim visim pozicijama i/ili stranim firmama koje generalno imaju normalniju praksu intervjuisanja i zaposljavanja. Mada, ni to nije pravilo kod svih. Moja, i iskustva ljudi iz mog okruzenja su takva kako sam napisala.

Relativno skoro je drugarica dobila posao u jednoj stranoj firmi. Posle neznanog broja kojekakvih intervjua i ponuda po domacim firmama bila je potpuno (pozitivno) sokirana tretmanom u ovoj firmi, od intervjua do generalnog odnosa prema zaposlenima. Zakljucile smo da je jako tuzno sto se sokiramo kada nas tretiraju kao ljudska bica.

 

Pade mi na pamet jedna stvar, ponekad u oglasima napisu da se u prijavi obavezno naglasi ocekivana zarada. S jedne strane pitanje je ok, sa druge kako znati sta napisati. Ok, ako znam nekoga ko radi/radio je u firmi mogu da se raspitam, mada u vecini firmi plata je tajna koja ne sme da se deli medju zaposlenima. Plus, kod nas za istu/slicnu poziciju plata moze zestoko da varira od kompanije do kompanije. Ima li neki savet za te situacije?

Link to comment

treba uvesti zakonsku obavezu da poslodavac u oglas za posao stavi zaradu, makar i od do. koliko zbog onih koji se prijavljuju toliko i zbog drzave. "kad bih ja bio neka vlast" to bih uveo odma'

Link to comment

Relativno skoro je drugarica dobila posao u jednoj stranoj firmi. Posle neznanog broja kojekakvih intervjua i ponuda po domacim firmama bila je potpuno (pozitivno) sokirana tretmanom u ovoj firmi, od intervjua do generalnog odnosa prema zaposlenima. Zakljucile smo da je jako tuzno sto se sokiramo kada nas tretiraju kao ljudska bica.

 

da nisi napisala stranoj pomislio bih da je moja u pitanju :fantom:

Link to comment

to sa ocekivanom zaradom je jedno od najogavnijih trik pitanja odkako je sveta i veka.

treba izbegavati konkretnu cifru, neki univerzalan odgovor na koji bi samo idiot imao zamerku bi bio standardna pocetna plata u toj firmi.

sto je naravno nemoguce napisati ako traze da se navede konkretna cifra.

Link to comment

treba uvesti zakonsku obavezu da poslodavac u oglas za posao stavi zaradu, makar i od do. koliko zbog onih koji se prijavljuju toliko i zbog drzave. "kad bih ja bio neka vlast" to bih uveo odma'

 

Po inozemnim oglasima najcesce pise koliku zaradu mozes da ocekujes, osim za vise/visoke pozicije ali to i jeste svakako za pregovaranje.

Link to comment

to sa ocekivanom zaradom je jedno od najogavnijih trik pitanja odkako je sveta i veka.

treba izbegavati konkretnu cifru, neki univerzalan odgovor na koji bi samo idiot imao zamerku bi bio standardna pocetna plata u toj firmi.

sto je naravno nemoguce napisati ako traze da se navede konkretna cifra.

to uopšte ne mora da bude trik pitanje. ja bih kandidatima uvek preporučio da kažu koliku platu očekuju i da imaju na umu šta je minimum ispod kojeg neće ići.

Link to comment

to sa ocekivanom zaradom je jedno od najogavnijih trik pitanja odkako je sveta i veka.

treba izbegavati konkretnu cifru, neki univerzalan odgovor na koji bi samo idiot imao zamerku bi bio standardna pocetna plata u toj firmi.

sto je naravno nemoguce napisati ako traze da se navede konkretna cifra.

To je za prvi posao na koji apliciras. Ako imas iskustva i ocekujes visu poziciju neces tako odgovoriti. Ja sam se uglavnom vodio time koliko meni treba da bih razmislio da napustim trenutnu firmu + ako mogu da saznam koliko ovi nude za tu poziciju + dodas jos malo da ti nije zao ako krene pregovaranje :D

Video sam puno pozicija u ITu gde se tacno specifira cifra ili opseg plate. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...