Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

Šta biste tek rekli za P2F program, gde mladi piloti plaćaju kompanijama cifre i do 50 hiljada eura da dobiju priliku da rade nekoliko meseci kao kopiloti, sve u svrhu sticanja naleta, koji će ih učiniti zapošljivim.

 

I deca/kadeti placaju vojsci (Air Force-u) neke pare, ne bash pun iznos jer je dobar deo dotiran, kad hoce da nauce da "pilotiraju" jedrilicom i/ili da teraju 'Cesnu' - nije to bas sasvim uporedivo sa ostalim 'obicnim' zanimanjima.

Link to comment

Meni je to jezivo. Cak i onaj ko tek zavrsi faks i nema nikakvo iskustvo, sigurno doprinosi dovoljno za srpski minimalac, koji je inace bedan ali makar vise od 100 evra. Sve ostalo je cisto izrabljivanje.

istina, ni u svetu nije nista bolje kad je to i takvo zanimanje u pitanju - i tamo prosecan (buduci) pravnik gine da dobije 'letnju praksu' i/ili radi dok studira (za eksere i da bi donosio/la burek) i tako... ovaj se s time sprda al' nije daleko od istine: http://anonymouslawyer.blogspot.com.au/

Link to comment

Istina, serem i ja, ne? I ja sam svojevremeno radio za 20-40 DEM pa sam posle 'skocio' na svih 200 DEM dok je marka bila nasha valuta (a pre nego sto je neko iz kupusa izvadio deda deku Avrama i njegov dinar)... Nisam znao za bolje al' sam se "kalio" i cekao da mi 'odobre papire' za seobu u stranu zemlju: Kanada/Australija/NZ, pa ko prvi stigne pobedu nek slavi, ne? 

Link to comment

Ja kad sam pocinjao pre 8 godina. Praksa 3 meseca u jednoj od big 4 200 evra mesecno. U to vreme to i nije bilo tako lose. Plus ako te prime za stalno pocinjes sa 500 evra sto je bilo odlicno. Dve godine kasnije mozes da probijes 1000 a jos dve godine 1500.

Link to comment

Hipotetički, ako biste bili u četrdesetim i mogli da birate između ova dva posla, koji biste odabrali:

 

a) Posao u IT sektoru državnog preduzeća u kome ste zaposleni za stalno, imate sedmočasovno radno vreme i 29 radnih dana godišnjeg odmora, nalazite se na poziciji DBA, niko vas ne cima i niste zatrpani poslom, malo administriranja baza i to je sve, tako da vam tokom radnog vremena ostaje puno slobodnih sati za sopstvene projekte i kodiranje koje vas ispunjava zadovoljstvom. Imate neke beneficije, ugled, radni sto do prozora koji gleda na reku, i mogućnost da hvatate krivine do mile volje. Plata vam nije neka, i može da raste samo ako dopuste MMF I AV. Sredina je, profesionalno posmatrano, bzvz, klasično državno preduzeće u kom nema neke dublje priče, svi čekaju penziju i to je sve. Rukovodstvo preduzeća je strava i užas pa bi se sa firmom moglo svašta desiti u dogledno vreme.

 

b) Mala privatna IT kompanija u kojoj biste u startu imali 30% veću platu, sa opcijom da bude viša (ako se izborite), osmočasovno radno vreme i 20 radnih dana godišnjeg. Bili biste na poziciji C#/SQL programera i najmanje osam sati dnevno uronjeni do nosa u pomalo monotono, "prašinarsko" programiranje koje ume da iznuri čoveka i isisa mu energiju neophodnu za sopstvene projekte. Diskutabilno u kojoj meri bi takva sredina bila ispunjena nekim kao izazovima. Ipak, ekipa je profesionalno kompetentna i interesantna, pa biste mogli da popunite poneku rupu u znanju. Ne biste imali prostor da hvatate krvine, naravno. Vlasnici su razumni, sposobni i normalni likovi, imaju plan širenja izvan granica Srbije itd. 

 

Link to comment

Mislim da je problem sa javnim preduzećima što se ne zna šta će sutra biti. Plus su rukovodioci vrlo problematični.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Mislim da je problem sa javnim preduzećima sve...

 

Prvo, ako si iole ambiciozan, odskakaćeš, gaziiće te, jer ispadaš iz šablona...

 

Šanse za unapređenje znanja, minimalne, javna preduzeća uvek kaskaju tehnološki, jer para nema...

 

Vremenom upadneš u kolotečinu, radiš sa uglavnom partijskim kadromi zaglupljuješ se, a to što radiš sastrane nije uvek pouzdano, i polako kreneš da se samozavaravaš da imaš neko znanje, a vreme te gazi...

 

I posle 15 godina na takvom poslu si nizašta, osim da čekaš penziju...

 

Čast izuzecima, koje imamo na forumu, ali ovoga sam se nagledao poprilično, i ne samo po JP, nego i povelikim firmama gde IT nije primarna delatnost...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

A I 30% I nije neka razlika.

 

Kome 30% nije razlika jebote? Ja uvek glasam za ladnu kesovinu, a prednosti blejanja na poslu ni ne vidim. Ako moras vec da izgubis vreme, svejedno kako radis. Jedino taj jedan sat dnevno i godisnji, pa bih tu vagao najvise.

Link to comment

Kome 30% nije razlika jebote? Ja uvek glasam za ladnu kesovinu, a prednosti blejanja na poslu ni ne vidim. Ako moras vec da izgubis vreme, svejedno kako radis. Jedino taj jedan sat dnevno i godisnji, pa bih tu vagao najvise.

Koliko je 30% od "plata nije neka" u drzavnom preduzecu? 200 evra? Uz rad sa strane moze vise da se zaradi.
Link to comment

Ja kad sam pocinjao pre 8 godina. Praksa 3 meseca u jednoj od big 4 200 evra mesecno. U to vreme to i nije bilo tako lose. Plus ako te prime za stalno pocinjes sa 500 evra sto je bilo odlicno. Dve godine kasnije mozes da probijes 1000 a jos dve godine 1500.

 

200 evra za praksu je odlično budući da su i neke razvijene zemlje prešle na to da praktikantima plate mesečnu naknadu za prevoz i to je to. Ali pogoditi se za platu od 100 evra u današnjoj Srbiji mi je malkice prejako™. Pre 15 godina bi možda imalo nekog smisla, danas nema baš nikakvog. Bolje bi im bilo da to oglašavaju kao volonterske pozicije koje se ne plaćaju već se stiče nekakvo znanje neprocenjive vrednosti, pa ako preko toga kapne neka milostinja onda super.

Link to comment

Kome 30% nije razlika jebote? Ja uvek glasam za ladnu kesovinu, a prednosti blejanja na poslu ni ne vidim. Ako moras vec da izgubis vreme, svejedno kako radis. Jedino taj jedan sat dnevno i godisnji, pa bih tu vagao najvise.

 

Meni se čini da takođe treba uzeti u obzir tip posla koji se obavlja i neko ispunjenje™ koje on donosi. U ovom slučaju bilo bi potrebno preći sa pozicije DBA, na prašinarsko programiranje (održavanje i nadogradnja aplikacije koja je osnovni proizvod kompanije, dakle probijanje kroz šumu C# formi i beskrajnih knjigovodstvenih SQL storki, plus kodiranje šampanih izveštaja u Crystal Reportsu). Kao neko ko je u DBA vodama, mogu da kažem da volim taj posao, i da bih mogao da ga obavljam šesnaest sati dnevno ako treba, što neretko i radim. Jednostavno, volim taj posao kao što neko voli zalaske sunca. Međutim, to ne bi vredelo puno ako bi kinta bila bedna pa bih morao da žickam za pivo ispred dragstora jbg. Sa druge strane, na pomisao o programiranju koje čoveka čeka u kompaniji b) smrzne mi se g. Da li bi taj profesionalni i "zadovoljstveni" downgrade bio vredan 30% veće plate? Ne znam, jbg, nisam pametan... 

 

Btw, razgovarajući nedavno sa direktorom IT kompanije koja je u više navrata raspisivala konkurs za programere raznih profila, saznao sam od njega da je ponuda programera u Srbiji užasna, da je na tržištu vrlo teško naći iole normalne (pre svega vredne i zainteresovane) ljude. On je u fazonu da su svi ljudi koji iole vrede već uhlebljeni i da na tržištu uglavnom cirkuliše treš ekipa, foliranti, i nabeđeni početnici koji ne pristaju da rade za plate ispod 1000 eura. 

Edited by Willow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...