Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

Cekaj, a sto si gadljv na volontiranje? Pokupis nesto iskustva, dobijes reference za cv, a ako se bas dobro pokazes mozda te i prime za stalno. Ne mozes da ocekujes da bez iskustva dobijes, odmah, posao iz snova. Pogotovo u Srbiji danas, sa zvanicnom stopom nezaposlenosti od 20% i vise.

Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

Tamo gde ja radim, ljudi se sami javljaju da volontiraju. Isplati se i nama i njima. Rekao bih, malo više njima nego nama...

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

volontiranje bi trebalo da je zabranjeno u tom obliku

Mislim da se ne isplati cekati na to u Srbiji.

Daleko od toga, ali ako te roknu u Pećince/Dobanovce/Surčin na praksu/volontiranje, a neće ni put da ti plate, pa tako 6 meseci!

ko može neka ide, nažalost ja ne mogu.

Ako pod Pecincima podrazumevas internacionalnu proizvodnu kompaniju, onda bi trebalo da znas da imaju sopstveni prevoz od Autokomande do Pecinaca. Mislim da prilican broj kompanija ima organizovan prevoz za radnike.
Link to comment

koji biste superheroj voljeli da budete. zivote.

fantom ili mandrak mađioničar. ako se oni broje u sheroje.

 

traženje posla je 1 jeziva, stresna, ponižavajuća stvar. 

 

poslednji put sam prisustvovala s one strane ispitivača i bilo me je blam u ime svih njih.

jbt, cediš fine i pristojne ljude kretenskim pitanjima, ko da treba da sednu u spejsšatl za mars a ne u jebenu mastiljarsku firmu.

 

mrzim hr, zapošljavanje i sve tome podobno.

želim biti hipik.

 

ode debeli trol niz temu...

 

edit. vapade, držim fige da sve prođe kako želiš

Edited by pt 2.0
Link to comment

Izgleda da neke diskusije moraju da idu kvartalno pa u krug :P

Tako i ova o cv-jevima  i slikama.

U Srbistanu je slika "must" za 90% firmi. Pisase ovde o nekim firmama koje ne traze slike ali koliko znam to je retkost. Sve firme u kojima sam radila, sve firme u kojima mi rade ukucani, prijatelji i rodjaci traze sliku. Sve firme gde sam imala uvid u proces izbora kandidata bacaju biografije bez slike u smece istog momenta.

 

ja sam u jednom delu svog života radio regrutacione/selekcione procese za veći broj firmi u srbiji. nikad i nigde se nsam susreo sa praksom da se "biografije kandidata bez slike bacaju u smeće istog momenta". mislim da nije preterano uputno od sopstvenog iskustva praviti opšte pravilo.

 

takođe je svaki moj klijent insistirao da svaki učesik u procesu dobije povratnu informaciju o ishodu, bez obzira kakav je. e sad, moji su klijenti u 95% slučajev bile internacionalne kompanije, tj. njihove ispostave u srbiji. moguće je da je u lokalnim firmama praksa drugačija. ne znam.

 

moguće je i da ima firmi u kojima je hr sprdnja i kojima hr rade ljudi koji veze nemaju sa životom. sretao sam i sam neke takve. mnogo više sam sreo onih koji znaju svoj posao u jednakoj meri u kojoj svoj posao znaju prodavci, inženjeri ili knjigovođe u tim istim firmama. srpsko je tržište radne snage generalno smešno i hr ne odudara od toga, nije ni bolji ni gori od drugih.

 

a što se tiče kandidata za posao, u vreme kad sam čitao biografije (poslednji put pre otprilike 5 godina) više od 30% prijavljenih kandidata nije zadovoljavalo osnovne uslove koji su u oglasima bili jasno naznačeni. nikad niko od njih nije pozvan na intervju? zašto bi? uvek sam se pitao zašto ljudi šalju prijave za posao za koji nisu kvalifikovani, iako u potpunosti razumem očaj zbog nemanja posla. od kandidata koji su zadovoljavali bazične uslove, znatan broj njih nije umeo da napiše cv - od gramatičkih i pravopisnih grešaka, preko urnebesnih fontova, do fotografija sa svadbi (jedina u odelu), iz izlazaka ili preko pola strane. puno ljudi ima naviku da šalje cv-je na 6 i više stranica, a mnogi kače i kopije svojih diploma, preporuka i koječega još ne.

 

to su moja iskustva - malo su bajata i ne znam koliko su široko primenljiva, ali pomislih da bi nekom mogla biti interesantna.

Edited by ikar
Link to comment

Jedino što se bez toga sasvim lepo može, ali firme hoće da snize troškove procesa unajmljivanja. Kroz godine sam video pogubne rezultate toga, osoblje koje završava na pogrešnim mestima i takođe kandidate nepogledane dvaput koji bi razbili na oglašenom radnom mestu.

Link to comment

Jedino što se bez toga sasvim lepo može, ali firme hoće da snize troškove procesa unajmljivanja. Kroz godine sam video pogubne rezultate toga, osoblje koje završava na pogrešnim mestima i takođe kandidate nepogledane dvaput koji bi razbili na oglašenom radnom mestu.

u pravu si, potpuno. ozbiljne firme to rade na mnogo sistematskiji način. niže pozicije se popunjavaju kroz kvalitetne internship i programe saradnje sa školama/univerzitetima, više pozicije kroz development programe i succession planning, a kad se kupuje spolja, to se radi samo za mnogo bitne pozicije i pare se ne štede. imao sam priliku da vidim kako to funkcioniše u nemačkoj u par multinacionalnih korporacija. ozbiljan napor da se uspostavi sistem ali posle ogromne uštede.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...