Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

Meni se čini da takođe treba uzeti u obzir tip posla koji se obavlja i neko ispunjenje™ koje on donosi. U ovom slučaju bilo bi potrebno preći sa pozicije DBA, na prašinarsko programiranje (održavanje i nadogradnja aplikacije koja je osnovni proizvod kompanije, dakle probijanje kroz šumu C# formi i beskrajnih knjigovodstvenih SQL storki, plus kodiranje šampanih izveštaja u Crystal Reportsu). Kao neko ko je u DBA vodama, mogu da kažem da volim taj posao, i da bih mogao da ga obavljam šesnaest sati dnevno ako treba, što neretko i radim. Jednostavno, volim taj posao kao što neko voli zalaske sunca. Međutim, to ne bi vredelo puno ako bi kinta bila bedna pa bih morao da žickam za pivo ispred dragstora jbg. Sa druge strane, na pomisao o programiranju koje čoveka čeka u kompaniji b) smrzne mi se g. Da li bi taj profesionalni i "zadovoljstveni" downgrade bio vredan 30% veće plate? Ne znam, jbg, nisam pametan... 

 

Btw, razgovarajući nedavno sa direktorom IT kompanije koja je u više navrata raspisivala konkurs za programere raznih profila, saznao sam od njega da je ponuda programera u Srbiji užasna, da je na tržištu vrlo teško naći iole normalne (pre svega vredne i zainteresovane) ljude. On je u fazonu da su svi ljudi koji iole vrede već uhlebljeni i da na tržištu uglavnom cirkuliše treš ekipa, foliranti, i nabeđeni početnici koji ne pristaju da rade za plate ispod 1000 eura. 

 

+1

Link to comment

Meni se čini da takođe treba uzeti u obzir tip posla koji se obavlja i neko ispunjenje™ koje on donosi. U ovom slučaju bilo bi potrebno preći sa pozicije DBA, na prašinarsko programiranje (održavanje i nadogradnja aplikacije koja je osnovni proizvod kompanije, dakle probijanje kroz šumu C# formi i beskrajnih knjigovodstvenih SQL storki, plus kodiranje šampanih izveštaja u Crystal Reportsu). Kao neko ko je u DBA vodama, mogu da kažem da volim taj posao, i da bih mogao da ga obavljam šesnaest sati dnevno ako treba, što neretko i radim. Jednostavno, volim taj posao kao što neko voli zalaske sunca. Međutim, to ne bi vredelo puno ako bi kinta bila bedna pa bih morao da žickam za pivo ispred dragstora jbg. Sa druge strane, na pomisao o programiranju koje čoveka čeka u kompaniji b) smrzne mi se g. Da li bi taj profesionalni i "zadovoljstveni" downgrade bio vredan 30% veće plate? Ne znam, jbg, nisam pametan... 

Nisam shvatio da je situacija takva da jedan posao bas volis a drugi te smara. Ja licno bih u tom slucaju cepao sta volim, a ako zafali para uvek moze da se nadje posao sa strane. Da ne pricam da takva ladovina od posla kakvu opisujes dozvoljava da se i na radnom mestu poduplaju sati ™. 

Nego, ako vec toliko volis DBA posao, jesi li razmisljao da se uglavis u tu drzavnu firmu i paralelno probas da nadjes nesto bolje. Mozes da teras s nekim part-time ili da veoma laganim tempom obilazis intervjue cekajuci na neku do jaja ponudu. Po mom iskustvu, tako se dobijaju najbolje plate - od intervjua do intervjua, sa nonsalancijom koju samo moze da pruzi saznanje da te zabole da li ces dobiti posao. Istina, struktura nasih firmi ne dozvoljava tako cesto luksuz imanja DBA pa tih intervjua nema bas toliko, ali ako zabodes nekoga kome bas takav treba mogla bi ti upasti sekira u med.

 

 

Btw, razgovarajući nedavno sa direktorom IT kompanije koja je u više navrata raspisivala konkurs za programere raznih profila, saznao sam od njega da je ponuda programera u Srbiji užasna, da je na tržištu vrlo teško naći iole normalne (pre svega vredne i zainteresovane) ljude. On je u fazonu da su svi ljudi koji iole vrede već uhlebljeni i da na tržištu uglavnom cirkuliše treš ekipa, foliranti, i nabeđeni početnici koji ne pristaju da rade za plate ispod 1000 eura. 

 
Pricali smo vec dosta puta o tome, cene su otisle u kurac i ne pokazuju znake da ce stati. Ponuda nije uzasna sama po sebi, ali cene su ono sto sve teze moze da se plati. Za soma, ko sto vec on pomenu, hoce da rade samo oni koje smo nekada zvali pocetnicima, a danas se vec izmisljaju titule poput "medior" da oznace nesto sto nije potpuni junior, al jos nije ni senior. Jebiga, takvo trziste... Sad bi se cak moglo reci da je ponuda poslodavaca, a ne radnika, losa. Oni su ti koji ne mogu ispratiti stanje, ali to je potpuno razumljivo jer se takmice sa svetskim trzistem noseci sve minuse zivljenja u Srbiji, bez ikakve zastite ili pomoci. Ne da mislim da nekome treba pomagati, ali kad vidis sta neke zemlje daju ljudima samo ne bi li ih nalozile da prave IT firme, dodje ti nejasno kako tamo iko moze da propadne.
Link to comment

Oh, može, može. Vrlo lako.

Pa vidim iz prakse da moze, ali vidim i potpuno opremljene centre za startape po Berlinu i Parizu gde je prakticno dovoljna dobra volja da dobijes prostor i infrastrukturu. Pomoc oko svih legalnih problema, lokalne samouprave koje daju subvencije za sve zivo... Olaksice oko zaposljavanja da ne pominjem, a pored toga im ostaje mogucnost da zaposle odavde po konkurentnim™ cenama. E pa jebiga, ako u tome ne mozes da pravis pare, onda da ga jebem.

Link to comment

Ako si vec DBA i to volis, onda trazi DBA posao. Zasto da pocinjes iz pocetka nesto za sta nisi ni siguran da li ce ti prijati? Usavrsavaj se u onome sto znas.

 

Radi u drzavnoj firmi a u medjuvremenu trazi DBA poziciju negde drugde. 

 

Inace, ja se ne bih usudio da svoju buducnost planiram u drzavnoj firmi u Srbiji. 

Link to comment

Možeš, ako gledaš sve kao  idealni slučaj - da su uslovi super, da su ljudi super, da se ništa ne menja i sve je uzlaznoj putanji - ljudi, pare, uslovi. Možda si uspeo u startu, zaradila firmica neke primetne pare, ali platila danak neiskustvu, jer umesto da ih ulaže, okreće, šta god, počela da se razbacuje za putne troškove, za opremu koja i nije neophodna, licence i druge drangulije. I onda naleti nešto nepredvidljivo iza ćoška i tjorak preko noći. Ili da eliminišemo ljudsku glupost, da prosto nisi predvideo promenu tehnologije ili si se zakopao u niši nekoj, iz koje ne možeš da se iskobeljaš u dinamična vremena ili si prosto zagrizao više nego što možeš ili ti ključni čovek ili dva koji su bili motor tima preotme druga firma... Ma mogu sto razloga da nastavim da nabrajam. Video sam partnerske firme koje su bile i komanditna društva, gde je i država uletela sa delom para, pa je svejedno došlo do pucanja. U Srbiji kao relativno zabačenom tržištu možda fale ti okviri za start, pa sad to ispadne "uh wow". Ovde je "ustati" očigledno manji problem, a veći je problem kroz neko vreme nastaviti da stojiš i ispunjavaš obećanja investitorima oko planiranih zarada, širenja itd. Jedino ako neko hoće da živi u tom ciklusu - startap, obrneš prvi ciklus ili dva, pa pukneš, pa probaš ponovo. Samo, nakon nekoliko takvih ciklusa tešto da ćeš naći nekoga ko će te podržati više.

Link to comment

Pa znam sve, odnedavno cak i iz prve ruke. Samo kazem da su ti problemi koje si naveo bukvalno minimum rizika u bilo kakvom poslovanju. Da jos ne mozes sam da se zakopas, onda ne bi ni bilo vodjenje biznisa nego masina za stancanje para. Boljem od toga mogu samo jos da se nadaju veliki drzavni monopolisti.

Link to comment

Pa ne bi onda niko nikad propao, a ja vidim IT firme koje zglaznu redovno. Neke odmah, neke nakon 15 godina rada. Prosto pošto si pitao "kako neko tamo onda može da propadne". Može brate, i to vrlo lako.

Link to comment

Ako pogledas pocetak price, pitao sam u smislu poredjenja sa nekim ko ovde radi. Ovde gde te deru na svakom koraku i sve od opstine do drzave je posveceno tome da ti se usere u zivot. Ti ljudi iz takvih uslova su direktna konkurencija ovima sto im je sve slozeno da uspeju. Zato kazem da, i pored toga sto su oni slaba karika u industriji, to je i dalje izvanredan uspeh.

Link to comment

Naravno da su uslovi bolji napolju, nego u Srbiji, o tome ne treba ni diskutovati.

 

Mada moram da priznam da ljudi imaju malo previše idealističku sliku kako je to napolju, pogotovo u vezi tog "sve je složeno da uspeju". Iskren da budem, mogu da govorim o Nemačkoj i delomično Francuskoj i Holandiji.

Link to comment

Ne znam za "ljude", ali ja sam suvlasnik firme sa sedistem u Francuskoj, imam neke prilicno direktne veze sa Berlinskom startap scenom i cvrsto stojim iza te tvrdnje. Verovatno ovo nije mesto za detaljnu raspravu, ali ako zelis da ukazes gde gresim, mozemo nastaviti na onom programerskom topiku.

Link to comment

Ne znam zašto to uzimaš kao ličnu kritiku, diskusija je prosto diskusija i u ovom mom izlaganju uopšte nije bilo ad hominem elemenata. Mogli bi da otvorimo novi topik dole u ajti podforumu o it radnim uslovima, tržištima itd, ne vidim razlog za trpanje svih tema u onaj jedan jedini topik.

Link to comment

Nisam ja nesto lican tu niti pristupam internet razgovoru na taj nacin. Samo sam hteo da naglasim da ne pricam napamet i da nisam u situaciji selje koji zamislja tamo neki svet kao savrsen jer ga nikad nije video, nego da je tema u kojoj sam direktno ukljucen.

Ti imas jedno misljenje o konkretnoj situaciji, ja drugo i ako ima prostora za pricu, sto da je ne vodimo. Nemam dilemu da bismo iz te rasprave obojica mogli izaci nesto pametniji nego pre nje. Nego mi deluje da je i sama tema odredjena nisa, pa ne znam ima li prostora da se nesto ozbiljnije razvije, jer mi deluje da cemo se ti i ja jednostavno nesloziti oko definicije toga sta su dobri uslovi poslovanja. Ali, sto da ne, evo kreni ti s tim sto si ovlas pomenuo - poteskoce koje si primetio, pa cemo razviti... Mozda i pokrenemo interesantnu pricu kao sto je neocekivano uraila Mau onomad, nije da ista drugo moze da se radi na ovu vrucinu.

Link to comment

Ne raspravljaj se snjim nabodi gaaaaa :jerry:

Salim se svidja mi se vasa rasprava pa mi javite na kom topiku se nastavlja jer mi je to bas interesantno.

 

Sent from my Le X620 using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...