Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

vrtimo se u krug sa tim volontiranjem. za nekoga ko traži posao godinu dana, a nema nikakvog iskustva, bolje je i da volontira, nego da ne radi ništa.

naravno, ne treba da volontira u magacinu, ali ako će npr 3 meseca biti deo neke ekipe koja projektuje trafo stanicu, dizajnira vrata ili organizuje neki događaj, bolje da bude tu za dž i bar nešto nauči, čuje, upozna ...

Link to comment

vrtimo se u krug sa tim volontiranjem. za nekoga ko traži posao godinu dana, a nema nikakvog iskustva, bolje je i da volontira, nego da ne radi ništa.

 

 

to apsolutno niko nije rekao. moze da se usavrsava na neki drugi nacin (kursevi, itd), moze da proba da zaradi neke pare bilo kao honorarno bilo da sam nesto mulja makar i van struke, moze da nastavi jos jace (bez tm) da trazi posao, i hiljadu drugih stvari. 

 

prosto, ovo je kapitalizam, ne priznajem nematerijalne nadoknade, osim kad su u pitanju prijatelji i rodjaci ili humanitarisanje. to je sve.

Link to comment

arhitekte u francuskoj se otpustaju i (cak i zapoceti sa svim potrebnim dozvolama) projekti se zaledjuju, poslodavci su dakle prinudjeni da uzurpiraju sveze mlado svrsene studente na misiji zvanoj staz za stazom za oko 450e (zakonom obaveznih, za fr uslove jako malo ali ne i beznacajno) i da ih samo smenjuju jednog za drugim umesto da imaju uredno prijavljenog vrsnog arhitektu. iz perspektive mladog nije ni to budzasto jer iskustvo, jer kontakti... u srbiji je pak gora situacija, ako si zelen ima da radis za kikiriki tih prvih x (zauvek?) meseci i da pevas (pod uslovom da si usput stvarno imao nesto da naucis/stavis pod cv) ali posle ni sa tim stecenim atributima ne znam sta tacno mozes da uradis (generalno za arhitekte i gradjevince u krizama je naj triki).

 

inace meni su ovde predocili da je obavezna slika u cv-ju i da se raspise na vise strana tj da se stavi sve relevantno bez obzira na koliko ispadne, neko gore je pisao suprotno za fr, mozda to uveliko zavisi od disciplina i pozicija a ne samo od zemlje.

Edited by prima
Link to comment

Čitam ovo pa da vam kaže chicha: prihvatajte i takve, obično ružne ponude ako ste početnici bez prakse. Ma koliko bilo neprihvatljivo sa aspekta rada za džabe i šikane, za mlade je to nenadoknadivo iskustvo. Na kraju tražiš potvrdu da se još malo nakiti i sa tim se dalje probijaš kroz konkurse i ponude. Shvatajte to kao završnu godinu škole i neku obavezu koja kako tako ispunjava i čini vezu sa strukom. To naravno važi ukoliko je čovek u mogućnosti da finansijski izdrži još taj period. Na kraju, i kroz takav boravak u struci, dolazi se u priliku da se ostvare razni korisni kontakti.

 

 

 

 

edit: gde li je Pacejah da očita za HR, CV i aplikacije

Link to comment

 

Evo ja sam otprilike u tom sektoru dugi niz godina na više različitih pozicija i uloga pa ću probati da dam svoje viđenje. Ima da ga razvučem naširoko, jer mi se čini da postoji dosta nerazumevanja, a želim i da pričam o konkretnim ciframa pošto vidim da ljudi ne vole da pričaju o tome a mislim da je i previše mistifikacija i bez da sami dodajemo slojeve bulšita na to.
 

 

Odličan post.  :thumbsup:  Dva pitanja: 

 

1. Pretpostavljam da si mislio na Imtel (Institut za mikrotalasnu tehniku i elektroniku)? Nisam o njima ni[ta čuo posle požara u zgradi od pe par godina.

2. Domaći AAA naslov je Metamorfov Genesis Rising? https://en.wikipedia.org/wiki/Genesis_Rising:_The_Universal_Crusade

Link to comment

 

Ovo je onaj deo scene koji je na oku i našim medijima, pa su svi verovatno čuli kako Nordeus ima sumanuto dobre uslove. Naravno da su oni platili tu reklamu da se pojave u našim novinama, a specijalno mi zaigra srce kad čujem kako postoji stoni fudbal ili Xbox u firmi pa se zaposleni igraju. Realnost da uvek imaš toliko posla da ako te neko vidi da se igraš imaće logično pitanje "a otkud tebi vremena da se igraš jbt?". Pored toga, vlasnik, koji je verovatno najarogantniji čovek svemira, ima nekakav pull za određeni tip ljudi i nekako se izvlači s tim da programere uopšte ne plaća mnogo. To je inače veoma česta situacija kod nas (možda i šire, nisam siguran). Programer nema ni osnovnu ideju koliko para može da očekuje i na intervjuima se neverovatno često dešavaju velika potcenjivanja i precenjivanja. Primer je baš iz Nordeusa kad je njihov iOS programer ortaku recimo rekao "Ma ti si ozbiljan car, ti bi kod nas mogao imati i hiljadu evra!". Taj ortak je radio za 1500-200 već dugo vremena i bio šokiran koliko je ovaj potcenjen i koliko uopšte nema svest o tome s obzirom da je znao da mu skil uopšte nije veći.

 

Zanimljivo je ovo za Nordeus obzirom na hajp koji se desava oko njih. Mada tesko mi je da poverujem da ljudi ostaju tu iako su im losije plate nego drugde, ipak se uglavno sve zna sto se tice proseka plata i sl.

Link to comment

Prvo hvala, šokiran sam da ljudi hoće da čitaju toliki tekst, i meni je bilo muka da ga prođem tražeći greške :D

 

Odličan post.  :thumbsup:  Dva pitanja: 

 

1. Pretpostavljam da si mislio na Imtel (Institut za mikrotalasnu tehniku i elektroniku)? Nisam o njima ni[ta čuo posle požara u zgradi od pe par godina.

2. Domaći AAA naslov je Metamorfov Genesis Rising? https://en.wikipedia.org/wiki/Genesis_Rising:_The_Universal_Crusade

 

Ne, ne, baš mislim na Intel, the big one. Komplikovana je priča kako je došlo do toga, ali postoji ogranak u Srbiji i ovde se na primer radilo na video procesoru za neke Android uređaje i još dosta stvari.  

A za igru, mislio sam na Gameyus i njihov Will of Steel. Moguće da sam ga overselovao malo, ali u to vreme sam imao kontakte tamo. Sada uopšte ne znam da li neko nešto krupno radi (čitaj - izvan malih igara za mobilne platforme).

 

Zanimljivo je ovo za Nordeus obzirom na hajp koji se desava oko njih. Mada tesko mi je da poverujem da ljudi ostaju tu iako su im losije plate nego drugde, ipak se uglavno sve zna sto se tice proseka plata i sl.

 

Kažem ti, nije baš da se zna. Možda i ja malo preterujem jer mi oni nisu simpatični ni kao firma, ali činjenica je da većina njihovog senior tima može dobiti više novca kad bi se cimnula. I da, pričam ovo s distance i tako što ekstrapoliram podatke od dva čoveka na celu firmu, ali veoma bi me iznenadilo da u čitavoj firmi iko ima više od 2000, čak bih se kladio da je to nemoguće. E sad, stoji i da im ovi daju nekakvu dugoročnu sigurnost, pa to možda i nije neracionalno kao što deluje iz moje priče. Ono što zaista dobri menadžeri u IT industriji shvate a ostatku sveta je čudno je fora da dobri programeri uopšte ne rade za pare. Da, žele pare kao i svako na svetu, ali mogu ti reći po sebi da bih ja radio ovo i kad bi bio plaćen loše i znam da oni koji su stvarno dobri to isto misle. Jedina stvar koja je tu važna oko para je činjenica da su programeri često puni sebe i da u stvari popizde na ideju da ih neko potplaćuje, odnosno ne ceni dovoljno. To čitava industrija (kod nas) rešava tako što krije stvari i nada se da ljudi ne pričaju među sobom (unutar firme se veoma često insistira na tome). Pored toga se igra na kartu da su ljudi generalno inertni i to se pokazuje kao ispravno u začuđujuće puno slučajeva. "Šta sad da se cimam, skroz mi je ok ovde..."

Kako to izvodi Nordeus (i mnogi drugi) - uzimanje relativno mladih ljudi koji već pokazuju da znaju da urade nešto i da će nešto biti od njih i oblikovanje prema svojim potrebama. Mnogo hajpa i loženja i sitnica, tu su tim bilidinzi, tu su igrice u kancelarijama, bonusi, kurci palci... Ljudima je to mahom prvi ili drugi posao u karijeri i otkud oni mogu znati kako je drugde. Oni su u našem primeru izdvojeni jer su se igrali malo s medijima pa je sad tebi čudno da tamo nije toliko dobro, ali ja nisam hteo reći da je loše, nego samo da takvih prilika za sve te ljude ima barem 10 a boljih (finansijski) barem 5 u gradu.

 

Iznenadio bi se koliko ljudi nema pojma na kom nivou je s novcem a na kom bi moglo da bude, ali bi se još više iznenadio koliko ljudi u stvari to ni ne zanima. Hej, mi ovde ipak pričamo o Beograđanima - koliko uzima njegovo društvo iz srednje škole? Za koliko mu radi ćale? Pa pola ljudi koje ja znam kad je pipnulo prihod od hiljadu evra je završilo sa svim materijalnim ambicijama. S tom kintom ili nešto većom ovde može veoma pristojno da se živi i čak da se ima nekakav status a bez nesigurnosti. Bankar brine i kad mu ide dobro jer šta ako sve ode u kurac, dok dobar programer uopšte ne mora da brine da li će mu firma propasti - boli ga kurac, naći će takvu u istom mesecu u kom je dobio otkaz. Seća li se neko primera Dreya - kad su ljudi došli na posao u ponedeljak i naleteli na zaključana vrata (http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/472544/Likvidacija-bez-upozorenja-Dobili-otkaz-mejlom-u-nedelju)? E, taj dan kad se to desilo su svi beogradski HRovi imali dužnost da prolaze kroz LinkedIn statuse tih ljudi i da jure ko može da se pokupi a da treba firmi. Bio bih ekstremno iznenađen da čujem da je i 10% tih ljudi sledeći mesec dočekalo bez plate.

 Mislim da je Spolski pričao o ovoj temi na direktan i otvoren način (http://www.joelonsoftware.com/). On ćapava mnogo zajebane klince s koledža za internship i onda ih doveze prvom klasom, pošalje limuzinu po njih i stavi ih u hotel s milion zvezdica i ti klinci se osećaju kao predsednici svemira. I on tu kaže otprilike (mrzi me da tražim konkretan entry) - taj klinac želi da se oseća kao car, a kinta koju on želi za to uopšte nije kinta za cara jer je njegova kompletna materijalna ambicija u tome da može da se pohvali pred svojim roditeljima "evo vidite da i gik može da bude poštovan u vašem svetu".

Uostalom, oni koji su ozbiljno namerili da zarade pare su u više od pola slučajeva otišli preko. Od bližih destinacija - Nemačka, Holandija čak i Engleska (Irska bila popularna neko vreme, ali sad mi se čini da je to malo stalo), a oni baš jako ambiciozni su u Kaliforniji. Ko god je ozbiljno želeo je i otišao. Imam jednog ortaka koji je izveo računicu da je najveći patriota u Srbiji jer svaki mesec gubi 5 hiljada dolara samo zato što je tu (naravno, radi se o zajebanciji i 80 000 godišnje u Kaliforniji podrazumeva i da stan ne plaćaš 300 evra i još milion stvari, ali ima tu nešto).

Ja lično igram na to da je većih hiljadu ovde nego dve tamo, ali mislim da je to ipak povezano s tim što se meni prosto ne ide odavde. Volim da živim u Beogradu i to je to. 

Link to comment

Čitam ovo pa da vam kaže chicha: prihvatajte i takve, obično ružne ponude ako ste početnici bez prakse. Ma koliko bilo neprihvatljivo sa aspekta rada za džabe i šikane, za mlade je to nenadoknadivo iskustvo. Na kraju tražiš potvrdu da se još malo nakiti i sa tim se dalje probijaš kroz konkurse i ponude. Shvatajte to kao završnu godinu škole i neku obavezu koja kako tako ispunjava i čini vezu sa strukom. To naravno važi ukoliko je čovek u mogućnosti da finansijski izdrži još taj period. Na kraju, i kroz takav boravak u struci, dolazi se u priliku da se ostvare razni korisni kontakti.

 

 

 

 

edit: gde li je Pacejah da očita za HR, CV i aplikacije

 

Da reknem koju o medijima, jer to tržište poznajem.

 

Problem je  u tome što tzv. "volonteri", to jest besplatna radna snaga, umanjuju cenu rada onima koji rade za novac.

 

Takođe, činjenica da su spremni da rade besplatno umanjuje i njihove šanse da prodaju svoj rad, ta vrsta vrednoće ne ostavlja dobar utisak kod ljudi koji su malo duže u branši  Nama koji smo učili da radimo devedesetih godina ovo sada je neshvatljivo, u to vreme je postojalo jasno pravilo - početnike plaćaš po učinku, veteranima daješ platu, a za džabe rade budale. Besplatan rad, uz to, stravično smanjuje kvalitet proizvoda. Gubi se dosta vremena tu, kada se primaju početnici bez plate - nestaju svi kriterijumi, daj da radi deset njih, otpašće devet, ali će deseti ostati, a njega ćemo, jednom, možda platiti. To nije način da se generiše kvalitet, to je nemilosrdno žvakanje ljudskog materijala, klanje vola zbog kile mesa.

 

Siguran sam da postoje okolnosti pod kojima neplaćen rad obogaćuje CV i doprinosi razvoju radnih veština, ali to se odnosi na struke u kojima postoje jasni pokazatelji uspeha, i koje podrazumevaju neku vrstu specijalizovanog rada. 

Link to comment

Volontiranje je iskljucivo za humanitarne organizacije. Znaci ne za neprofitne, nego bas za humanitarne. U svim ostalim slucajevima rad treba da se placa. Ovo vazi i za probni rad, za koji i po zakonu, treba da se normalno isplacuje plata.

Link to comment

Nekome ko želi da stekne praksu i/ili dobije makar maglovitu šansu za zaposlenje, ravan trebalo bi  ne znači baš mnogo

U zdravstvu je, na primer, neposredno bavljenje strukom (stažiranje i volontiranje uz punu svest o tome da će te maksimalno cediti a po potrebi i šikanirati), za one koji nisu imali tu sreću da se brzo zaposle, jedini valjan način za sticanje veština. Vreme provedeno u bavljenju nečim drugim (ili ničim) je, za onoga ko ima nameru da se bavi kliničkim poslom, izgubljeno vreme. Mnogo je lakše i efikasnije kad sveže znanje s fakulteta odmah počne da se primenjuje u praksi, stiče se rutina (od proceduralnih do komunikativnih veština) i sigurnost koje se ne mogu izmeriti novcem. Ako bih morala da biram između neplaćenog sticanja praktičnog iskustva i nesticanja iskustva odabrala bih prvo. 

Edited by Notorious
Link to comment

Da reknem koju o medijima, jer to tržište poznajem.

 

Problem je  u tome što tzv. "volonteri", to jest besplatna radna snaga, umanjuju cenu rada onima koji rade za novac.

 

Takođe, činjenica da su spremni da rade besplatno umanjuje i njihove šanse da prodaju svoj rad, ta vrsta vrednoće ne ostavlja dobar utisak kod ljudi koji su malo duže u branši  Nama koji smo učili da radimo devedesetih godina ovo sada je neshvatljivo, u to vreme je postojalo jasno pravilo - početnike plaćaš po učinku, veteranima daješ platu, a za džabe rade budale. Besplatan rad, uz to, stravično smanjuje kvalitet proizvoda. Gubi se dosta vremena tu, kada se primaju početnici bez plate - nestaju svi kriterijumi, daj da radi deset njih, otpašće devet, ali će deseti ostati, a njega ćemo, jednom, možda platiti. To nije način da se generiše kvalitet, to je nemilosrdno žvakanje ljudskog materijala, klanje vola zbog kile mesa.

 

Siguran sam da postoje okolnosti pod kojima neplaćen rad obogaćuje CV i doprinosi razvoju radnih veština, ali to se odnosi na struke u kojima postoje jasni pokazatelji uspeha, i koje podrazumevaju neku vrstu specijalizovanog rada. 

 

+1. upravo svjedocim jednoj pljacki tog tipa.

mislim lopov je vlasnik medija, da ne bude zabune.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...