Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

Izgleda da neke diskusije moraju da idu kvartalno pa u krug :P

Tako i ova o cv-jevima  i slikama.

U Srbistanu je slika "must" za 90% firmi. Pisase ovde o nekim firmama koje ne traze slike ali koliko znam to je retkost. Sve firme u kojima sam radila, sve firme u kojima mi rade ukucani, prijatelji i rodjaci traze sliku. Sve firme gde sam imala uvid u proces izbora kandidata bacaju biografije bez slike u smece istog momenta.

Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

a što mora slika ?

 

Meni je to malo glupo, sa poslovne strane. Čini mi se da će dobra fotka često da uradi veći posao nego neki drugi CV koji je kvalitetniji i ispunjenij, barem kod nas. 

Link to comment

nisam baš siguran za ta propratna pisma, mada sam se ja baš trudio da taj deo prilagodim firmi u kojoj konkurišem, a CV mi je bio one-size-fits-all jer i onako nije bilo ničega posebnog u njemu. sigurno je različito od firme do firme, ali npr. kod mene sam često viđao gomile odštampanih cv-ija koje čekaju direktora, a nikada ni jedno odštampano to propratno pismo

 

edit: ovo za sliku pitam baš sa praktične strane, jer mi žena traži posao, a nije metnula sliku. kao skinula neki format cv-ja sa neta a tamo nije predviđena slika

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Izgleda da neke diskusije moraju da idu kvartalno pa u krug :P

Tako i ova o cv-jevima  i slikama.

U Srbistanu je slika "must" za 90% firmi. Pisase ovde o nekim firmama koje ne traze slike ali koliko znam to je retkost. Sve firme u kojima sam radila, sve firme u kojima mi rade ukucani, prijatelji i rodjaci traze sliku. Sve firme gde sam imala uvid u proces izbora kandidata bacaju biografije bez slike u smece istog momenta.

 

vidiš, za poslove za koje sam se ja prijavljivala nije bila potrebna slika. možda samo par puta

Link to comment

Tu je problem vise sto i oni, kao uostalom i ljudi ovde na forumu, percipiraju HR i njihove procedure kao gluposti. Kad covek pokusa da se prilagodi necemu sto smatra glupim, pitam se kakav ce ispasti. Mada ima sigurno i autenticnih bolida. Slazem se da je najbolji nacin normalan CV i posebno prijava na odgovarajuce poslove, ali kad nema posla niti oglasa, ne treba nikog nista da cudi. BTW, ako pricamo o 'odgovarajucem' poslu onda mislim da je ono propratno pismo jos i najbitnije.

 

Problem je, bar u Srbiji, HR i jeste teska glupost najcesce. Intervjui su uglavnom besmisleni, pitanja vrlo cesto nemaju nikakve veze sa firmom niti pozicijom nego je HR, ili gazda, video da neko postavlja pitanja koja zvuce egzoticno pa ce sad i oni tako. Takodje, desava se i da predmetni HR dovrsava neke master ili slicne studije pa ubaci u intervjue pitanja koja su njemu/njoj potrebna za istrazivanje i rad (ovo znam sigurno za nekoliko njih).

CV retko ko zna sam da napise, ako se i usude da sami petljaju gledaju template sa Infostuda i drze se toga kao pijan plota. Propratna pisma se prepisuju masovno i samo izmene kljucni podaci.

Problem je sto se ovde i dalje posao najcesce dobija po preporuci ili preko veze pa je ljudima taj CV puka formalnost i ne udubljuju se uopste previse u to sta i kako bi trebalo zapravo. Kao i u vecini drugih stvari, u Srbiji se igramo trzista rada pa to tako i izgleda.

Da se ogradim, ovo je moje iskustvo sa nizim i srednjim pozicijama u Srbiji, razne branse i firme svih velicina. Za vise pozicije znam da ima ozbiljnijih head hunter agencija koje se zaista profesionalno bave time.

Link to comment

ne, uglavnom škole jezika ili prevodilačke agencije. na intervjuima su uglavnom proveravali kakvo mi je znanje engleskog i pitali o dosadašnjem iskustvu.

kolko znam, javne institucije jako retko oglašavaju radna mesta na sajtovima koje ja pratim.

Edited by belch
Link to comment

vidiš, za poslove za koje sam se ja prijavljivala nije bila potrebna slika. možda samo par puta

 

Znam da ima, vec smo pisali svi o ovome nekoliko puta. I smatram da slika ne bi smela da bude obavezna.

Ja konkretno znam za firme u kojima sam radila i par firmi u kojima mi rade/radili bliski ljudi. Nikad nigde ne pise da je obavezna slika ali biografije bez fotografija jednostavno nisu uzimane u obzir.

Link to comment

Heh, ako su slike toliko bitne, onda nije ni čudo što neki kače slike iz izlaska kao što je pomenuto, bar su se skockali. :P

 

 

ne, uglavnom škole jezika ili prevodilačke agencije. na intervjuima su uglavnom proveravali kakvo mi je znanje engleskog i pitali o dosadašnjem iskustvu.

kolko znam, javne institucije jako retko oglašavaju radna mesta na sajtovima koje ja pratim.

 

Off topic, ali koji jezik, jesi našla na kraju posao? U istoj sam struci, čisto me zanima kakvo je stanje. :)

Edited by Time Crisis
Link to comment

a što mora slika ?

Ja isto milim da ne mora. Ali, svi stavljaju, pa ajde, rekoh...

 

Inače, meni je jedn od najboljih CV-jeva, koje sam video nedevano, bio za momka, završio pravni faks, i nabrojao šta je sve radio u životu, od konobarisanja i raznošenja pošte do volontiranja u sudu, da pokaže, valjda da mu ništa nije problem.

 

Meni bilo žao što žena tad nije nikog primala, kontao sam da bi klinja bio super. I, da, nije bilo slike u CV-ju.

 

Posle smo čuli da se zaposlio kod nekog advokata i da je čovek ekstra zadovoljan.

Link to comment

@ Time Crisis, Ti sa slikama za sankom, sa svadbe, splavova, iz klubova i slicno idu u kantu odmah za ovima bez slike, eventualno ako je bas dobar frajer ili riba pa budu pozvani na razgovor cisto da ih vide i uzivo :P

Salu na stranu, slika u cv-ju jeste prilicno diskriminatorski faktor jer ko god bira kandidate prvo ugleda sliku i donosi sud na osnovu toga, vidi ovu sa slikom sa svadbe, vidi ovog kolika mu glava, itd.

Link to comment

Slika sa svadbe u CV-ju bi mi definitivno bila povod za eliminaciju pri izboru saradnika jer bih automatski zamislila um koji tako nešto može da smatra prikladnim/poželjnim. Hvala lepo. 

Za izgled se potpuno slažem. 

Link to comment

Off topic, ali koji jezik, jesi našla na kraju posao? U istoj sam struci, čisto me zanima kakvo je stanje. :)

ja slala tri meseca. ukupno 15 prijava poslala. sve preko infostuda i lakodoposla, jednom i preko halo oglasa.

na razgovor išla jedno 7 puta. od tih 7, dva sam odbila zbog premale plate, na četri su mene odbili (jedni su mi javili), i jedan sam dobila.

 

i jedan sam dobila bez intervjua, al to je za honorarno prevođenje.

engleski je jezik u pitanju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...