Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

Ovo za slike me sad nateralo da se malo zamislim. Ja nikada nisam stavljao sliku u CV i cak sam smatrao da samo neozbiljne firme smatraju to vaznim. Bio sam pozvan par puta na razgovor i jos puno puta nisam dobio nikakvu informaciju. Sad, dal nesto od toga ima veze sa slikom, ne znam.. Meni je strasno neprofesionalno da pisem CV od par strana projekata koje sam radio, sertifikata koje imam, znanja i diploma itd... i onda da neko na osnovu neke slike tu nesto odlucuje. Al eto, mozda bih mogao ubuduce da ukljucim, svakakve tripove imaju ljudi kada odlucuju o radnicima pa im se treba prilagoditi, valjda...

 

 

ne da bi mogao, nego bi trebalo i, u stvari, moralo tako, jer on je taj ko posle snosi odgovornost i za tvoj "performance". Neko ce reci - pa nisu ljudske karakteristike njegov fah. O, itakako jesu odnosno moraju da budu, jer 1 manager se bavi i tzv. man-managementom. Da bi upravljao ljudima nije potrebno samo da budes strucan, to zahteva i nesto vise. 

 

 

Pa naravno, na kraju imas raznih sefova, naravno da ce letargicni da radi lakse sa slicnim radnicima i obrnuto. Ja kada god odem kod neke musterije da radim odmah mogu reci kakav je tip licnosti sef jer se to nepogresivo projektuje i na radnike tokom radnog vremena. Sef i treba da bude taj koji ce da te pita koji su tvoji planovi i zelje i da vidi kako da to uklopi/iskoristi za firmu. Taj HR ces videti tokom intervjua i nikad vise. Zato ne razumem, ako je sef odgovoran za tvoj performans, za sta je odgovoran HR? Kako se meri njihov uspeh?

Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

Dva glavna problema sa CVjevima koji stizu na konkurse je sto su uglavnom vrlo lose napisani i sto HR cesto prelako i neracionalno odbacuje pojedine kandidate na osnovu gluposti (prekvalifikovan, star, nema iskustvo u svih milion oblasti navedenih u tekstu konkursa isl).

 

CV je bitan utoliko sto znaci razliku izmedju dobijanja poziva na intervju i bacanja prijave u kantu. Nakon intervjua, mnogo je bitnije propratno pismo. CV i pismo ne smeju da budu dugacki (inace idu u kantu), i moraju da kvantitativno/kvalitativno (zavisno od struke) prikazu uspehe koji su postignuti tokom obavljanja svake od funkcija. To je ono sto mnogi zaboravljaju.

 

Opet, format CVa zavisi od drzave, kontinenta i profesije. Slika - uglavnom mora svuda osim u anglosaksonskim drzavama. Mrzim sliku u CVu, al mi ide u korist sto sam prokleto seksi.

 

Zanimljiva tema, napisacu malo opsirnije sta sam naucio u skoli ako to nekog interesuje.

 

 

Mene zanima.

 

Inače ovo za dužinu CVja, ja ga menjam uvek pomalo u zavisnosti od oglasa, i otprilike ga napravim tako da staje fino na dve strane. Što se slike tiče ne vidim neki problem, većina nas izgleda prosečno, pa mislim da mahom otpadamo na nekim drugim momentima (kvalifikacije, pol, starost, pa tek možda na kraju slika - ovako bar mali Perica zamišlja). Ali ponekad sve ove stvari padaju u vodu, jedan kolega je slao CV od pet strana za svoje aplikacije, navodno nikako nije to mogao da skrati (a dotadašnji profesionalni put mu identičan kao moj koji lepo može da se spakuje na dve, beats me). Taj je baš odlično prošao i što se poziva na intervju tiče, a i pozicije koje su mu ponudili. To po sistemu svako pravilo ima izuzetke, a ima veze i ako je manja firma gde i sam menadžer, koji možda nije upućen šta je sad in što se tiče prijava za posoa, prosto bira po svom ukusu.

Link to comment

Oko slike, i sam sam dugo izbjegavao da je stavim, ali ono gdje može da posluži je vizuelna identifikacija, i to je dosta korisno na pozicijama gdje konkuriše veliki broj ljudi. CV-jevi koje smo dobijali u firmama u kojima sam radio sadrže slike u velikom procentu.

Propratno pismo, sad opet, možda je ovo vezano za struku, ali većinom se potpuno ignorisalo.

Što se dužine tiče, sve preko par strana se smatra preopširnim. Ne mogu da shvatim da ima ljudi koji, bez obzira na to šta su sve postigli u životu, nisu u stanju da naprave neki dajdžest tog tipa. Prva asocijacija ljudi koji odlučuju jeste neefikasnost.

Link to comment

Oglasi za posao kod nas su posebna priča... U mojoj struci (pre)često napišu da traže iskustvo, licence i

poznavanje rada na računaru (word, excel, autocad)

što bi bilo ekvivalent oglasu u kojem se za profesora srpskog jezika traži da ume da čita i piše...
Link to comment

 

Opet, format CVa zavisi od drzave, kontinenta i profesije. Slika - uglavnom mora svuda osim u anglosaksonskim drzavama. Mrzim sliku u CVu, al mi ide u korist sto sam prokleto seksi.

 

eto ti sad, ovo nisam znala. ovde kad dobijes cv sa slikom (retko) odmah znas da se radi o vrlo svezem imigrantu (a i oni brzo nauce da se to ne radi).

 

pisala i bih ja nasiroko o ovome, posto sam skoro dve godine radila part time u IT/digital recruitment agenciji, ali nije relevantno za Srbiju. ovo sto citam ovde, da ljudi salju cvjeve u cudnom fontu, raznim bojama (a ne apliciraju za poziciju graphic designer) - to je ovde bas redak slucaj, definitivno izuzetak.

Link to comment

Kakva je utacaj ako stavis letters of recommendation uz CV? Kontam da bi trebalo da pomogne :). Ja kada sam prvi put prelazio iz jedne firme u drugu, novi sef nakon sto me je primio pitao je da li mogu da donesem preporuku iz prethodne firme. Onda sam ja skontao da je to super stvar pa sam sad nakupio par preporuka na engleskom. Ono sto mi je zanimljivo je da sam svaki put ja pisao preporuku ali je isto tako svaki put onaj ko je potpisivao napravio neke izmene.

Inace ja sam u par navrata slao CV na oglase za posao u Nemackoj, Svedskoj i Austriji. Svaki put sam dobio odgovor, nazalost nijednom nisam dogurao da intervjua za posao. Par njih je bilo zainteresovano ali mislim da im je najveca prepreka bila cimanje sa radnom vizom. U principu moralo bi bas da se poklopi da traze nekog mog profila i da sam spreman da radim za dosta manje pare da bi se iscimali oko tebe.

Sto se tice samih razgovora za posao par puta su oni bili samo formalnost, prvi put me preporucio drugar i mislim da sam bio jedini kandidat, drugi put je bilo nas dvoje u opciji, treci put smo devojka i ja pricali sa njenim bas dobrim drugom koji je direktor u toj firmi i u kojoj inace znamo puno ljudi sa faxa, a za ovaj posao koji sad radimo smo pricali sa mojom bivsom seficom sa kojom sam radio 2 godine tako da smo u principu samo dogovarali uslove. Sto se tice razgovora za posao na kojima nisam prosao bilo je jos samo 2 slucaja i oba puta preporuka prijatelja. U stvari sad kad razmislim nikad nisam bio na razgovoru za posao na koji sam se javio preko oglasa :D.  

Edited by BarryWhite
Link to comment

ma da, bas Google, Microsoft i slicne zabole koja bi zivotinja hteo da budes... ti tekstovi o google pitanjima em su out of date, em ta famozna pitanja iz proslosti i nemaju nikakve veze sa ovim nebulozama. neko je lepo identifikovao problem kao nus pojavu corporate culture kulta. svi su culi za taj cultural fit, pa ajde i oni da sklepaju intervju koji ce kao to da proverava. 

 

+1

 

Za kandidate bez znacajnog iskustva (tek svrsene diplomce, praktikante itd.) intervjui za posao po Majkrosoftima i Guglima i slicnim firmama su kao ispit...OK, imas 30 min. razgovor s nekim catom, cisto upoznavanja radi i da vide da nisi totalni debil...onda ides 1-2 sata pred tehnicko osoblje, kreda u ruku i na tablu pa pisi...pa te resetaju, kako bi uradio ovo kako bi uradio ono - tipicno pitanje je resi taj i taj problem, biraj metod (npr. pisi kojim god hoces programskim jezikom ili cak pseudojezikom) ali daj da vidimo kako razmisljas.

 

Takodje, Gugl ume da izbaci oglas za posao koji sadrzi neki rebus, anagram, skrivenu poruku...i samo kandidati koji to provale bivaju pozvani na posao.

Link to comment

Problem je, bar u Srbiji, HR i jeste teska glupost najcesce. Intervjui su uglavnom besmisleni, pitanja vrlo cesto nemaju nikakve veze sa firmom niti pozicijom nego je HR, ili gazda, video da neko postavlja pitanja koja zvuce egzoticno pa ce sad i oni tako. Takodje, desava se i da predmetni HR dovrsava neke master ili slicne studije pa ubaci u intervjue pitanja koja su njemu/njoj potrebna za istrazivanje i rad (ovo znam sigurno za nekoliko njih).

:lolol:

 

ali ozbiljno, postoji objasnjenje za otprilike sva moguca pitanja. npr, ako te pitaju da li bi vise voleo da budes rotkvica ili praziluk, time te kao testiraju kako ces se snaci u neocekivanim situacijama. ako im kazes da ne znas i da te to ne zanima, onda ce te pritiskati da bi videli kako se ponasas pod stresom, ili koliko imas strpljenja. 

 

sto se cv-ja tice, tu svi moraju da pisu kako su proaktivni timski igraci koji znaju word i ostale inter nete, jednostavno da bi se videlo kako su se potrudili za taj cv i nisu ga sklepali za 3 minuta. sa normalnim cv-jem, u kome lazes usmereno ka oglasu a ne generalno, uglavnom se prolazi u drugi krug. samo sto se vecina ljudi ni ne potrudi, te salje isti svugde.

 

ukratko, za svaku imbecilnost oni imaju neko opravdanje. ili, jos krace, sve to ima svoje -_-

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...