Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

To vam je kao kad počinjete kapanju u Civilization i onda posle odabira svog lika i imena, krećete da menjate narod kroz padeže™

 

lider Singer do Tokija

 

Serb

Serbian

Serbs

 

 

you welcome :fantom:

 

inače provodeći raspuste na teritoriji BiH u vreme SFRJ sam imao prilike da čujem za pojam Srbijanci što traje i dan danas...

Link to comment

U Bosni svi stanovnike Srbije nazivaju Srbijancima, bez obzira na naciju, premda se to prvenstveno odnosi na Srbe iz Srbije, posebno tzv. ''uže'' Srbije. Vojvođani mogu, ali i ne moraju upadati pod Srbijance.

 

Srbi iz BiH, naročito iz RS koriste izraz Srbijanci kad žele da istaknu neku razliku između sebe i Srba iz Srbije (a te razlike obično ističu u svoju korist, a na štetu ovih drugih, npr. neke razlike u mentalitetu itd.), tako da ni kod njih izraz Srbijanac nema baš pretjerano pozitivnu konotaciju. Kad se pominju Srbi iz Srbije u pozitivnom kontekstu, onda ih obično zovu Srbima, jer se tako ističe povezanost.

 

Međutim, kad je nešto vezano za državu Srbiju, obično se koristi pridjev srpski (srpski predsednik, srpski državljani, srpski teniser...).

I sportske reprezantacije su srpske, budući da se uglavnom za njih tamo i navija, pa ih smatraju svojima.

 

Termin srbijanski se koristi ponekad kad se želi naglasiti da je nešto iz Srbije a ne iz RS - npr srbijanski Telekom, srbijanski pozivni broj, granični prelaz na srbijanskoj strani... Tu, naravno, nema negativne kontocaije.

 

S druge strane, za medije u FBiH riječ srpska gotovo da jeste nepoželjna i za sve iz Srbije se koristi pridjev srbijanski - srbijanski premijer, srbijanski film, srbijanski fudbaleri... Termin srpski se koristi samo za nešto što je u potpunosti određeno pripadnošću naciji (i uglavnom se odnosi na ,,domicilne'' Srbe) - npr. srpski član predsjedništva BiH, srpske kuće u Hrvatskoj...

 

Izraz Srbijanci se koristi i u Vojvodine i odnosi se na stanovnike uže Srbije. Takođe nema pretjerano pozitivan kontekst jer se njime ističu neki regionalni stereotipi (vidjeti pod Čvarkov).

Edited by colonelo
  • +1 1
Link to comment

funkcija srpski predsednik još uvek ne postoji

 

S druge strane, za medije u FBiH riječ srpska gotovo da jeste nepoželjna i za sve iz Srbije se koristi pridjev srbijanski - srbijanski premijer,.
Link to comment

današnji srbijanci smatraju da je taj izraz uvredljiv jer neće da ih se povezuje s onim jelek anterija i opanci po tome se znaju srbijanci nego su u onom urbano samo urbano fazonu

 

meni nije uvredljiv jer sam bosanac ali imam jednog poznanika belolistićara koji kad god neko kaže srpski onda on upre da alhemijski objasni kako je pravilno srbijanski onda ja saslušam to i kažem baš extra što znaš takve stvari a koliko može da se zaradi od toga na tržištu i onda on zaćuti jer ni sam ne zna koji klinac se bavi takvim bezvrednim kesama kao što su srbijanstvo i belolistićarenje :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Rusija je Rusija i Makedonija je Makedonija pa opet postoji samo ruski jezik i samo ruski predsednik kao i makedonska reprezentacija.

 

Gresis. Putin nije русский президент, nego российский президент. Postoje dva prideva, jedan za narodnost, jedan za celu naciju, pa i dve imenice - русские - Rusi, i россияне - građani Rusije svih nacionalnosti. I samo je drugi termin politički korektan ako se govori o celoj državi.

 

S tim u vezi, ne vidim kako se moze uticati na jezicke norme drugog jezika, u ovom slucaju hrvatskog. I sto pre izgubimo bilo kakve iluzije da smo neka "braca" s njima, to bolje. 

Link to comment

meni nije jasno zašto se vojvođani ne izražavaju precizno pa kažu I dođoši, II dođoši obzriom da su svi došli :unsure:

Zavisi kad je ko došao :)

 

Imaš one što su došli pre Čarnojevića, pa one što su došli sa njim, pa one što su dolazili posle, pa one što su došli kao kolonisti posle WWI, pa one što su došli posle WWII, i na kraju one što su došli 90-ih...

 

I jbg, ajde sad raspodeli, koji su koji :)

Link to comment

Zavisi kad je ko došao :)

 

Imaš one što su došli pre Čarnojevića, pa one što su došli sa njim, pa one što su dolazili posle, pa one što su došli kao kolonisti posle WWI, pa one što su došli posle WWII, i na kraju one što su došli 90-ih...

 

I jbg, ajde sad raspodeli, koji su koji :)

 

totikaem :)

 

znači realno samo oni koji su došli pre Čarnojevića mogu ove ostale da zove dođošima, mada pitanje je ima li ih da dobacuju korenom do dana današnjeg. zarad mira u kući pokrajni mogli bi da se zovu;

 

- dođoši prvog reda

- dođoši drugog reda

- dođoši trećeg reda

- itd

 

:lala:

Link to comment

totikaem :)

 

znači realno samo oni koji su došli pre Čarnojevića mogu ove ostale da zove dođošima, mada pitanje je ima li ih da dobacuju korenom do dana današnjeg. zarad mira u kući pokrajni mogli bi da se zovu;

 

- dođoši prvog reda

- dođoši drugog reda

- dođoši trećeg reda

- itd

 

:lala:

Ja imam dokaze da sam od tih, pre Čarnojevića, dakle, svi su dođoši za mene :lala:

Link to comment

Ja imam dokaze da sam od tih, pre Čarnojevića, dakle, svi su dođoši za mene :lala:

 

Ti su posebno Srbijanci  ^_^ Mislim, uza Srbija bez Kosova, sa Carnojevicem je doslo dosta sa Kosova i cak i iz severene Makedonije 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...