Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

Ali i u samoj Boki postoje znacajne kulturne i istorijske razlike. HN je bio pod Turcima (i jedno vreme mozda njihov najvazniji jadranski grad), Kotor nikad, ni dana. Onda, razlika u geografskoj distanci pre ujedinjenja sa CG je bila bas velika. A sve to cini da su onda danas u Kotor jaci i katolicki i crnogorski element. A najzanimljivije mi je da dva grada ne spadaju cak ni u istu grupu stokavskih dijalekata, HN je istocnohercegovacki, Kotor zetski.

Link to comment
17 hours ago, Filozof manijak said:

Moj brat je bio doveo snajku iz nekog sela pored Vlasotinca, koja me jednom pitala "(Ka)kvo rabotiš?"

Ja mislio da me pita nešto na bugarskom.

Rosuljku oženio :rolleyes:

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

nepremostive razlike bejahu 

 

Pazi, dva grada na jedva 20 km udaljenosti, pa se ne mirišemo mnogo. I nije to ona tradicionalna srpska komšijska surevnjivost, čačak-užice klase. Ovde je razlika i u dijalektu i u mentalitetu. 

Link to comment
2 hours ago, Kampokei said:

Ali i u samoj Boki postoje znacajne kulturne i istorijske razlike. HN je bio pod Turcima (i jedno vreme mozda njihov najvazniji jadranski grad), Kotor nikad, ni dana. Onda, razlika u geografskoj distanci pre ujedinjenja sa CG je bila bas velika. A sve to cini da su onda danas u Kotor jaci i katolicki i crnogorski element. A najzanimljivije mi je da dva grada ne spadaju cak ni u istu grupu stokavskih dijalekata, HN je istocnohercegovacki, Kotor zetski.

 

I istorijski je odvajkada bila razlika.

 

Kotor je statutarni pomorsko-trgovački grad-država, kao i Dubrovnik u srednjem veku s kojim su se mrzili, samo što je za čitavo postojanje srpskih srednjovekovnih država bio sufragan njima, i davao visoke dvorske činovnike (čuveni Nikola Buća, veliki logotet cara Dušana) a posle priznavao mletačku vlast. I bio u opakom ratu s Dubrovčanima, koji nikada nisu priznavali srpsku već ugarsku vlast, i Mlečani im bili smrtni neprijatelj. 

 

H. Novi je kao grad Novi sagradio kralj Tvrtko Kotromanić, kao župski trg župe Dračevice u zemlji Travuniji, kad ju je prisajedinio svojoj državi pošto je zajedno s knezom Lazarom sjebo podrinjsko-trebinjskog vojvodu Nikolu Altomanovića (Vojinovića) i podelili njegove zemlje, krajem XIV stoleća. S namerom da svojoj (bosanskoj) državi obezbedi luku i trg za trgovinu solju. Stanovništvo mu je odvajkada bilo pravoslavno, jer je takva bila i okolina (i Konavle). U vreme hercega Šćepana i njegovog velikog vojvodstva (Hercegovine) je postao Herceg-Novi. 

 

Istorijska granica između Hercegovine/Travunije i Zete je Risan. 

Edited by Tribun_Populi
  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Filozof manijak said:

To se u narodu vika Torlačija  :D

 

Samo ne znam kom je idijotu palo na pamet da čitav potez od Prizrena do Negotina ugura u jedan dijalekt, i da ga nazove torlačkim, kad su tu lagano tri različita dijalekta. Za pojam Torlak ni u Pirotu ne znaju, iako govore isti dijalekt kao u Knjaževcu.

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Mene zanima gde se Svrljig svrstava?

 

Negde između. Poseban dijalekt, svrljiško-zaplanjski, blagi prelaz između južnomoravskog u šopski (timočko-lužnički iliti torlački).

Link to comment
3 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Samo ne znam kom je idijotu palo na pamet da čitav potez od Prizrena do Negotina ugura u jedan dijalekt, i da ga nazove torlačkim, kad su tu lagano tri različita dijalekta. Za pojam Torlak ni u Pirotu ne znaju, iako govore isti dijalekt kao u Knjaževcu.

 

Nisam znala da Knjazevac ima isti dijalekt kao Pirot.
Ali - nije li goranski takodje cisti torlacki?

Link to comment
Just now, Mel said:

 

Nisam znala da Knjazevac ima isti dijalekt kao Pirot.
Ali - nije li goranski takodje cisti torlacki?

 

Bože me sačuvaj. Goranski je skoro makedonski.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...