Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

17 hours ago, mraki said:

Koliko je težak Kole uopšte, da li se to meri u milijardama?

A tek taj jedan onda, desetine milijardi? :unsure:

Postoji li uopšte neki balkanski milijarder, mislim zvanično?

Više razmišljam naglas nego što pitam, to preveslao ga za par stotina miliona zvuči baš hevi…

Nedeljnik je krajem godine radio neko istrazivanje po kojem su Miskovic i Kostic na oko 2.5 milijardi, a nakon njih slede Solak, Matijevic i Cepter.

 

To su naravno oni kojima se moze uci u tragove novca.

 

 

Edited by Milošica
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Milošica said:

Nedeljnik je krajem godine radio neko istrazivanje po kojem su Miskovic i Kostic na oko 2.5 milijardi, a nakon njih slede Solak, Matijevic i Cepter.

 

To su naravno oni kojima se moze uci u tragove novca.

 

 

Veliki probem ovakvih istraživanja je metodologija procene za lokalne tajkune. Naime, bogatstvo milijardera na zapadu se uglavnom utvrđuje u odnosu na vrednost akcijskog kapitala koji poseduju u raznim kompanijama koje se mahom kotiraju na berzama, pa je taj metod i objektivan i lako se da izračunati (broj akcija*cena), eventualno ako imaju neke vrednije nepokretnosti ili izuzetno skupe pokretne stvari (npr. jahte), ali i za to postoje transparentne procene, a i zna se u principu ko šta od ovoga poseduje. U Srbiji se tajkunske kompanije ne kotiraju na tržištima kapitala, već su DOO-ovi ili nejavni AD-ovi, pa se tačna tržišna vrednost njihovog kapitala ne zna, odnosno moraju da se rade ozbiljne procene sa uvidom u tonu dokumentacije da bi se to utvrdilo, a dodatno, nije baš trasparentno ko šta poseduje, jer se uključuju razni SPV-ovi, fondovi i trastovi u strukturu, pa nije jasno šta je čije. Takođe, za naše tajkune je dosta nejasno šta poseduju od druge imovine, to se isto čuva kao zmija noge.

 

Lično, mislim da je procena da Mišković i Kostić teški 2,5 milijarde potpuno nerealna, i da je bazirana na nekim ad-hoc ofrlje urađenim i naduvanim procenama vrednost Delte, odnosno AIK-a i poslovnih grupa oko njih, bez neke dublje analize. Teško da su i zajedno toliko teški.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
11 minutes ago, Ayatollah said:

 

 

 

Lično, mislim da je procena da Mišković i Kostić teški 2,5 milijarde potpuno nerealna, i da je bazirana na nekim ad-hoc ofrlje urađenim i naduvanim procenama vrednost Delte, odnosno AIK-a i poslovnih grupa oko njih, bez neke dublje analize. Teško da su i zajedno toliko teški.

Potpis...

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
1 minute ago, goofs said:

Uprpio se narod zbog sveopste situacije pa poceo da menja dinarsku ustedjevinu u eure i trpa u slamarice. 

Više mi je ono za longterm efekat, šta se očekuje, devalvacija dinara, pucanje banaka? Mislim ne verujem, ali me brine što SNS dozvoljava nestašicu EUR pred izbore u zemlji gde se većina njihovih glasača seća 90ih.

Link to comment
3 minutes ago, placenik said:

Više mi je ono za longterm efekat, šta se očekuje, devalvacija dinara, pucanje banaka? Mislim ne verujem, ali me brine što SNS dozvoljava nestašicu EUR pred izbore u zemlji gde se većina njihovih glasača seća 90ih.

Mislim da će da ide gore posle izbora... ALi to je moje, ničim utemeljeno mišljenje, bazirano na posmatranju sveta oko mene...

 

Inače, nestašica je u menjačnicama, ne znam kako u bankama može biti nestašica... Otišao si u banku i nisu ti dali da podigneš?

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Inače, nestašica je u menjačnicama, ne znam kako u bankama može biti nestašica... Otišao si u banku i nisu ti dali da podigneš?

Ovo za banku se desilo poznaniku (takoreci neimenovani ITjevac u neimenovanoj banci), nisu imali kes...

Link to comment
9 minutes ago, placenik said:

Ovo za banku se desilo poznaniku (takoreci neimenovani ITjevac u neimenovanoj banci), nisu imali kes...

Nije najavio? Koliko keša?

 

 

Link to comment
1 minute ago, goofs said:

banke ti obicno traze da se podizanje kolicine vece od 3-4k eura najavi unapred

Zavisi od banke, neke idu do 3K, neke do 5K...

 

Mislim da je nemoguće, bar za sad, da ti banka odbije isplatu tvojih para, kao i konverzju dinara u eure... Menjačnica može da se pravi luda, ali banka ne... Sa druge strane, kurs koji ti banka da može biti užasan, ali to je drugi par cipela...

  • +1 1
Link to comment
Just now, radisa said:

Zavisi od banke, neke idu do 3K, neke do 5K...

 

Mislim da je nemoguće, bar za sad, da ti banka odbije isplatu tvojih para, kao i konverzju dinara u eure... Menjačnica može da se pravi luda, ali banka ne... Sa druge strane, kurs koji ti banka da može biti užasan, ali to je drugi par cipela...

To za kurs stoji, meni je preko noći marža na online kursu otišla +0,5 dinara. 

 

Link to comment

U subotu je na Intesa online, Intesa NET prodajni kurs za EUR bio manji nego u menjačnicama (118.2 vs 119).  Dodatno, USD je potpuno podivljao, prodavao se za 108 na nekim mestima, ako je bilo uopšte, a CHF je skoro isti kao EUR.

 

Btw, fascinantno je kolike količine dinarskog keša naši ljudi drže po kućama. Ja sam u subotu kupio 400 evra, za 5 minuta u menjačnicu su ušla 3 lika koja su htela da kupe od 5 do 20 hiljada evra, a ovi iz menjačnice su ih otkačili na keca da nemaju toliko keša. Posle mi rekla radnica iz menjačnice da ceo dan ulaze takvi likovi koji hoće da kupe hiljade evra, i da ih vraćaju da dođu u ponedeljak. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...