Jump to content
IGNORED

gone girl


Sundance Kid

Recommended Posts

Zar nije policajki bilo odmah jasno da tu nista ne valja, videlo joj se na licu, ali se rezignirano ucutala u sobi punoj muskih detektiva-policajaca-sta su vec koji nisu obracali paznju na logiku niti njena pitanja, vec upijali svaku rec koju prica silovana zena slusajuci izbecenih ociju sta je sledece, kao omadjijani - kao deca kada im pricas bajke i grizu se za usta? Uostalom ~odmah posle toga policajka sedi sa ekipom (muz, sestra, advokat) i pricaju o tome kako ce se lepo izvuci.

Ne znam kako tacno da sazmem te scene, jednostavno je reci "eto to su moc medija i manipulacija" ali nije to - to. Imam utisak da je taj preokret, tj. njen plan za preokret kao i to kako su se svi poneli prema citavoj prici namerno uradjeni da izgledaju traljavo i da su rupe namerni deo price, da mi kao publika budemo svesni da je to moglo da bude provaljeno samo da je nesto-sta-ko? drukcije. Tu mi sad vec nedostaju reci da formulisem nesto smisleno.

naravno.

ali su mi te neke rupe ipak preterane.

Edited by ToniAdams
Link to comment
  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Turnbull

    25

  • Hippie

    17

  • Ajant23

    15

Imas situaciju gde grupa ljudi je svesna da prica ne pije vodu i odlucuje da...ne uradi nista, jer su u fazonu da zbog slike u medijima i njenog drzanja ni ne mogu nista. Ovo je pogodno za analizu, pa eto ko zeli..

meni ta situacija da svi gutaju priču kao teletabisi, pogotovo ostali detektivi dok slušaju ejmi na sedativima ne pije vodu.

 

ta medijska pokrivenost ovakvih događaja je interesantna stoga što se raščlane najsitniji detalji, kamoli da neke krupnije stvari promaknu.

 

sećam se isto bizarnog slučaja ove astronautkinje koja se kamuflirala i nosila pelene za odrasle da bi kidnapovala/ubila devojku iz ljubavnog trougla u kome je bila.

http://www.denverpost.com/sitemap/ci_5167528

to je bilo na svim vestima i apsolutno svaki detalj slučaja je bio pokriven.

Edited by Ravanelli
Link to comment

@ i m with the pilots

 

Ovo je negdje i moj utisak nakon gledanja filma. Sve bitke se gube i dobijaju kroz medije i toga su svjesni svi akteri. Nema više neprilagođenih kao u gore pominjanom Networku.

Ne dijelim mišljenje sa početka teme da je Rozamund Pajk miskast, naprotiv, pokidala je u ovoj ulozi. Njena priča je u suštini jasna, bolesni sociopata od djetinjstva, uništena od strane medija, sve što ima u životu vezano je za Nika. Čini mi se da to bar na ovoj temi nije dovoljno naglašeno. Ne vidim je kao klasičnog ultimativnog negativca i pored svega što radi i moram priznati da mi je to najveća snaga filma. Aflek mi se pak ne sviđa, nisam čitao knjigu, ali ne zamišljam njegov lik kao nekakav koji bi trebao da se dopadne gledaocima u mjeri u kojoj on pokušava to da uradi. U pitanju je slabić koji čitav život provodi u sjeni žene koju ne voli, i nije u stanju ništa da uradi povodom toga. Ne treba zaboraviti da afera koju ima nije nešto trenutno, već više od godinu dana on ne može da napravi taj iskorak. Svaka njegova reakcija od početka filma, način na koji hendluje medija za vrijeme Ejminog nestanka, zaključno sa finalom koje je moglo da ima samo jedan ishod, jer Rozamund ima toliko snažniji karakter od njega.

Neko je napisao da je Finčer razvodnio, meni se baš čini suprotno, kao povratak korijenima posle decenije praznog hoda. Rekao bih, najbolji njegov film još od Fajt klaba.

Edited by keitel
Link to comment

 

Neko je napisao da je Finčer razvodnio, meni se baš čini suprotno, kao povratak korijenima posle decenije praznog hoda. Rekao bih, najbolji njegov film još od Fajt klaba.

+100

Link to comment

Prvo, čitati Šimeta o filmu nikako ne može da ima dobre posledice. Šta on učita i primeti, ne možeš da se osetiš drugačije nego  :wacko:  :wacko:  :wacko: 

Drugo, kako vam ne ispizdi zameranje i primedbe na svaku nelogičnost u filmu, shvatite da 100% realan film ne može da se snimi. Gledao sam film da ni u jednom momentu nisam pomislio na bilo šta od rupa. Da sam hteo verovatno sam mogao, ali nije poenta tražiti greške u priči već uživati.

Treće, meni je film jbno odličan. Na stranu što vozi nepogrešivo svo vreme, ali ono što se meni sviđa i što je ostavilo najveći utisak je u suštini način na koji se Finčer pozabavio brakom, manje kao institucijom a više kao odnosom dvoje ljudi. Svi sviraju o tome da je ljubavni odnos dvoje ljudi jedan veliki kompromis i ja se apsolutno slažem sa tim. Ovde je samo prikazano koliko taj kompromis može da ode. Ceo film se sveo na scenu na kraju kada joj je Aflek zalepio glavu za zid. Kada joj on kaže da je pička, a ona kaže da je pička koju je on oženio i da je jedino bio zadovoljan sa njom dok je glumio nekoga ko bi se toj pički svideo. Gledao sam scenu pet puta, dobro obratiti pažnju na strah u njegovim očima, verovatno zato što je istina sve što je govorila, a i od toga što u tom momentu verovatno priznaje sebi da je i pored svega spreman da ostane sa njom. On je pita zašto uopšte želi da bude sa njom kada se samo svađaju i guše jedno drugo, blabla, ona kaže - to je brak, idem da se spremim. Ono što me oduševilo je što pored svega što je dotična uradila nisam bio siguran šta bih uradio da sam na njegovom mestu jer je i pored svih tvistova Finčer tj scenarista uspeo da svede priču u domen realnog. Sa aspekta posmatrača lako je reći odjebi psihopatu, ali u datoj situaciji, mnogo je teže donositi takve odluke, a još teže je biti racionalan u donošenju takvih odluka. Sve što se dešavalo u filmu bilo je uvod u taj minut. 

Sve od kada se ona vratila u kuću je prosto fenomenalno. Zaključavanje brave od straha, ušuškavanje, spooky scene nje i mačke dok pravi doručak, ta sablasna, perverzna, opasna idila, sve minijatura do minijature. Toliko ima tih momenata da sam ih sve pomešao, i mora se gledati opet.

Aflek je solidan ali Pikeova razbija, ne znam kako to nekome uspeva da promakne.

Dao 8/10, fala Finčere!

Link to comment

Re. treće: Znaš kako, ljudima često nije dovoljno samo da se tema nabaci a da se ne razvije baš nimalo. To je kao kad bi se novinski članci sastojali samo od efektnih naslova. Kao što sam rekao, i meni se svidelo to što se dotiče odnosa dvoje ljudi koji jedno drugo sjebavaju a ostaju zajedno iz nekih perverznih nejasnih razloga, to je interesantna tema, ali to jednostavno nije dovoljno samo navesti kao fenomen. Igrani film ima određeni narativ, uvede te u neku priču na jedan od mnoštva dobro oprobanih načina, saživi te sa nekim od likova, i onda kroz razvoj dešavanja oko tih likova predstavlja i razvija određene teme, tera te da o njima razmišljaš, obično dodajući i neki autorski pečat, neki manje ili više jasan stav. Gone Girl to ne radi ni po jednom pitanju. Ako je tebi bio smislen taj poslenji minut - super, ali meni nije pre svega zato što ne sledi prirodno iz prethodnih 149 jebenih minuta. 

 

Razumem ja da nije lako adekvatno predstaviti kompleksnu priču a da se ispuni forma trilera, razumem i probleme adaptacije, ali ne mogu da razumem nikakvo oduševljenje nečim ovako površnim i trapavo svedenim.

 

Pike ne znam po čemu razbija, žena radi šta može sa likom koga scenario dosta traljavo predstavlja. Sa tehničke tačke gledišta, nije najbolji izbor pola filma opisivati nekog isključivo kroz monologe (od kojih su neki neiskreno pisani a neki iskreno mišljeni, razgraniči to sama, draga publiko) a drugu polovinu filma isključivo kroz trileristične scene koje ne pružaju ni mrvicu uvida u njen mentalni proces, njenu motivaciju za čudne postupke. Na kraju filma treba da se prisećamo nečega što je rekla pre sat i po vremena da bi nekako učitali kakav-takav smisao u njenu ničim izazvanu opsesivnu potrebu da po svaku cenu sagradi iluzorni život od koga je veći deo filma bežala. Opet trapavost.

 

Verujem da je u knjizi elaborirano na temu Cool Girl i Amazing Amy više od dve i po rečenice, ali ako već adaptiraš nešto za film, prosto moraš da nađeš način da nekako kompenzuješ za delove koje si odlučio da izbaciš.

 

Opet, solidna zabava za gledanje, ali tragično nedorečena (i na sto mesta šuplja),

Link to comment

Re. treće: Znaš kako, ljudima često nije dovoljno samo da se tema nabaci a da se ne razvije baš nimalo. To je kao kad bi se novinski članci sastojali samo od efektnih naslova. Kao što sam rekao, i meni se svidelo to što se dotiče odnosa dvoje ljudi koji jedno drugo sjebavaju a ostaju zajedno iz nekih perverznih nejasnih razloga, to je interesantna tema, ali to jednostavno nije dovoljno samo navesti kao fenomen. Igrani film ima određeni narativ, uvede te u neku priču na jedan od mnoštva dobro oprobanih načina, saživi te sa nekim od likova, i onda kroz razvoj dešavanja oko tih likova predstavlja i razvija određene teme, tera te da o njima razmišljaš, obično dodajući i neki autorski pečat, neki manje ili više jasan stav. Gone Girl to ne radi ni po jednom pitanju. Ako je tebi bio smislen taj poslenji minut - super, ali meni nije pre svega zato što ne sledi prirodno iz prethodnih 149 jebenih minuta.

Vidi, ja mislim sve isto kao ti, samo skrot suprotno :D

 

Film sve vreme voza oko samog postavljanja likova, što je meni totalno ok. Ona nestaje, imaš muža koji je flegmatičan. Ne znaš da li je nešto uradio ili nije, ubio i sl. Pa izvaljuješ da je varao ženu i da je u suštini šupak. Ali se ispostavlja da je ona još veći, pa odjednom gledamo na Afleka kao na gud gaja. Na kraju na neki malo sulud način i ona ispada podnošljiva /relativno, naravno/, prevarena je, fizički maltretirana (ono guranje), otišla je u ekstrem ali posle njegovog monologa na tv-u smekšava i pravi plan da se sve vrati na staro. Naravno, nekome će to sigurno biti skaradno, ali u ovom slučaju je nebitno, govorim u smislu onoga što si ti rekao da filmu fali, a meni se naprotiv čini da je na tome rađeno. Tema nije nabačena, ona je nestanak njegove žene i film nas svo vreme vodi do spoznaje na zanimljiv i dinamičan način. Šta više?

 

 

Pike ne znam po čemu razbija, žena radi šta može sa likom koga scenario dosta traljavo predstavlja.

 

 

Pa razbija po tome što je ubedljiva. Od povratka u kuću briljira, ne znaš da li će sve da ih isecka ili je smirena, skrašena, rešena da se posveti životu u braku kakav god da je, shvativši da je i kao takav neminovnost. U početku je zanimljiva i kul, posle je počela da pokazuje slabosti kod problema u braku... Mene je ubedila.

 

 (i na sto mesta šuplja),

 

Vini, svet će implodirati kada se snimi nešto što tebi nije šuplje barem na 10 mesta, tako da ovaj argument odbijam da razlažem. :D

Link to comment

Stvarno ne znam gde može da se vidi da Pajkova razbija. Žena je totalno jednolična u svakom trenutku i što je najgore takva je i u dva druga filma u kojima sam je gledao. Sve vreme sam imao wtf reakciju oko njene glume, naročito kad se razume šta Finčer radi oko braka. Jedino je teško proceniti da li je stvarno imala prostora ili je prosto ostala skovana stilom ljubića koji je scenariom nametnut, a zašto to nije Finčer razbio, jbm li ga.

Link to comment

što se tiče pajkove ona je zaista imala tri lika koja sam tu doživeo čijom promenom se tera gledaoc da se okrene za 180 od početka filma (a taj okret je i najveći kvalitet ovog filma)

 

1 - savršena žena, obrazovana, brižna, želi porodicu, a ispostavlja se da je zapostavljena i prevarena. tu je gledalac za nju, a protiv afleka

2 - neko ko je simpatično prso i kreno neki telma & luiz rebel fazon. tu je gledalac već polako više za afleka, ali sa simpatijama za ejmi

3 - da bi se na kraju pretvorila u full blown psihopatu i tako nas kompletno prebacili na navijanje za afleka

 

sve 3 kompletno različite. ne znam kako to nije dobro.

Edited by Ravanelli
Link to comment

et Ravanelli

 

 

Pazi kad nisam video ništa od toga u njenoj glumi, jbg. Ta neka tri dela jedino u filmu mogu da vidim u promeni muzike.  Mada, kad bolje razmislim, nisam siguran koliko je zaista u Pajkovoj problem - kad pogledam u nazad slabi su Finčerovi poslednji filmovi. Social Network mi se nešto kao svideo, međutim u suštini imam neki veoma slab emotivni naboj kao i u vezi ovog filma. Daj više da ekranizuje biografiju Paris Hilton, pa da izađe iz ove faze.

Mislim, ovo je kao nekakav triler, a nemaš ni jednu scenu da te malo opauči, da poskočiš u bioskopu. Sve je (šatro) neka hrana za mozak, da se razmišlja o tome šta je brak danas. Totalno "ženski" film, Sidni Šeldon našeg vremena. -_-

Link to comment

ne razumeš žene :(

 

zezam se. ja sam bio izvozan filmom, pa sam valjda zadovoljan i time.

što se tiče njenih transformacija - čak se primećuje kako je sa rednecima cepala po slatkišima pa se ugojila, da bi se za ubistvo barnija totalno robotizovala, kosu skratila, izbledela, smršala...

Edited by Ravanelli
Link to comment

meni je isto prilicno solidna, tim pre sto se sa ostalim likovima fino uklapa u to neko kvazikoenovsko slikanje karaktera.

ono fazon, zamislite meril stripovu na njenom mestu.

 

Meril Strip ne mogu, ali mogu da se setim Kidmanove gladne popularnosti u To Die For. Nebo i zemlja.

Link to comment

 

zezam se. ja sam bio izvozan filmom, pa sam valjda zadovoljan i time.

što se tiče njenih transformacija - čak se primećuje kako je sa rednecima cepala po slatkišima pa se ugojila, da bi se za ubistvo barnija totalno robotizovala, kosu skratila, izbledela, smršala...

A, to da je skratila kosu, to joj priznajem... :fantom:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...