Jump to content
IGNORED

gone girl


Sundance Kid

Recommended Posts

šta se dešava sa proustima logike u knjizi? je li makar tamo objašnjeno i više se bavilo kriminologijom po ejminom povratku?

 

+++

 

nego 3o, sise od emily

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Turnbull

    25

  • Hippie

    17

  • Ajant23

    15

Glavni nedostatak filma dakako nije u vođenju priče, jer tu Finčer zna i ume, a i scenaristkinja/spisateljica se dosta potrudila. Mnogo veći problem je u tome što je sam roman (koji nisam čitao, ali ovde može da se priča o romanima koje ne čitaš i o filmovima koje ne gledaš), a samim tim i scenario neka vrsta literature na nivou Mirijane Bobić Mojsilović. Tu postoji jedan benigni tzv. "ženski" ugao, a problemi u koje se zalazi nikako nisu benigni. Otud filmu fali patologije likova, koja bi morala da postoji, s obzirom na sve ono što se u filmu dešava (lažirana otmica, ubistvo, prevare, finansijsko propadanje, iskorišćavanje child-stara od strane sopstvenih roditelja, itd.). Svo medijsko ludilo je u ovom filmu toliko mlako prikazano i ko je gledao Network makar i pre 30 godina, može samo setno da se nasmeje.

Link to comment

sada kada pominješ medije, aflekov lik celo to medijsko drkanje i satanizaciju podnosi dosta lagodno. kapiram da tolika izloženost polomi čoveka.

 

ovo za roditelje se vidi samu u naznakama u večeri kada je zaprosi.

 

za afleka se nikada ne pokazuje da je pre nje bio levat, što je opet često pominjana činjenica u filmu. na žurci je startuje tako da nemož ispratiti koliko je odlično preterano cool i ceo film je takav.

znam da je meni onaj viski sa sestrom u 10 ujutru bio nerealan. uopšte nije prikazano da je očajan čovek koji treba da donese odluku o razvodu.

tako da ispada da je aflek verovatno zbog statusa super-stara bio suviše zaštićen za 1 kvalitetniji prikaz.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Mediji su prešli u žanrovski tretman junaka osuđenih na prividnu malodimenzionalnost. To su okviri kroz koje se suptilno plete neizreciva nelagodnost i iracionalna gotovo neprisutna subjektivnost. Patologije junaka nema drugačije već kroz kanone eksplicitnog žanrovskog delovanja isto kao što nema ni mogućnosti za ostvarenje potencijala ljudi u tim junacima. Sve se zapliće dan nakon Dana nezavisnosti u još jednom krugu u isključivo jednom smeru pojmljenog vremena: onda kada je današnji datum najdalji od jučerašnjeg. Mrak okrivljenog u iluzornoj borbi u procesu protiv svoje nevinosti ostaje samo htonska težnja kroz koju se razobličava racionalizacija svakog smisla. Racionalni okviri kao ni potezi u igri istorije tu više nisu presudni niti su dovoljni, gotovo kičerajski sarkastično junak sa svojom bliznakinjom Go u prvoj zajedničkoj sceni igra društvenu igru u njihovom kafiću, koji zapravo pripada glavnoj junakinji, kao što joj sve pripada. Drama je ta koja ih ograničava i unosi u svoju unutrašnju logiku, ali promašena je entelehija, a redukcija se meškolji u nedovoljno zaokruženoj tautologiji žanra, odnosno duhovne nemoći. Nažalost, povremeno se sve još dodatno razbija jeftinim diskurzivnim eksplicitnostima.

 

Naprosto, scenario nije dovoljno dobar...

Link to comment

zar nije sa kućom stvar u tome da je kamerama pokriven samo prilaz kući, ali ne i unutrašnjost kuće? ima recimo 9 kamera, razumno je da se ne pokriva cela gajba sa njima.

 

ali se vidi da dobrovoljno ulazi sa njim.

ima i scena gde se ona pozira kamerama toboz tek oslobodivsi se iz ropstva, sva krvava.

i nevidljiva sila je sprecava da izadje iz gajbe koja je sva u staklu tojest lako provaljiva.

 

taj deo sa kidnapovanjem je daleko najidiotskiji.

posle toga mi je najdebilnije sto je nakon tog navodno prezivljenog pakla pustaju gajbi posle 5 minuta pregleda kod lekara opste prakse.

 

to sto on ostaje sa njom mi, u stvari, i nije tako neobicno.

lik je slina ceo zivot i ceo film, i nije nelogicno da na kraju postupi kao slina.

Link to comment

E da, kod lekara su je presvukli iz spavaćice u bolničku haljinu, ali nisu je oprali od 10 litara krvi u koju je bila umazana :lol::isuse:

 

To naravno da bismo imali scenu pod tušem kasnije...

Link to comment

Glavni nedostatak filma dakako nije u vođenju priče, jer tu Finčer zna i ume, a i scenaristkinja/spisateljica se dosta potrudila. Mnogo veći problem je u tome što je sam roman (koji nisam čitao, ali ovde može da se priča o romanima koje ne čitaš i o filmovima koje ne gledaš), a samim tim i scenario neka vrsta literature na nivou Mirijane Bobić Mojsilović. Tu postoji jedan benigni tzv. "ženski" ugao, a problemi u koje se zalazi nikako nisu benigni. Otud filmu fali patologije likova, koja bi morala da postoji, s obzirom na sve ono što se u filmu dešava (lažirana otmica, ubistvo, prevare, finansijsko propadanje, iskorišćavanje child-stara od strane sopstvenih roditelja, itd.). Svo medijsko ludilo je u ovom filmu toliko mlako prikazano i ko je gledao Network makar i pre 30 godina, može samo setno da se nasmeje.

 

potpisujem ovo. odlično primećeno..

Link to comment

 

i nevidljiva sila je sprecava da izadje iz gajbe koja je sva u staklu tojest lako provaljiva.

 

 

posle toga mi je najdebilnije sto je nakon tog navodno prezivljenog pakla pustaju gajbi posle 5 minuta pregleda kod lekara opste prakse.

 

to sto on ostaje sa njom mi, u stvari, i nije tako neobicno.

lik je slina ceo zivot i ceo film, i nije nelogicno da na kraju postupi kao slina.

 

1. pa ideja joj je bila da uđe u tu gajbu pa da vidi šta će dalje. ona je inicirala da je ovaj zarobi. što bi bežala?

2. imala je duži pregled, seme, silovanje...

3.e ovo mi je interesantno. ja nisam stekao takav utisak. ima malo iritantnih momenata tipa pokrivanje brade, ali je sve skupa prikazan kao preterani gari, čak i kada se smeje na konferenciji ispred ženinog postera. finčer nije želeo sjebavati svoju zvezdu i zato fali patologije afleku, kao što reče zelaja

 

 

---

 

ono što sam ja primetio od logičkih grešaka:

- odakle ona udaraljka u kaminu (pomenuto u filmu)

- odakle joj skalpel ako je bila vezana (pomenuto u filmu)

- nisam siguran kako je objasnila krv koju je izgubila u kuhinji (koja rana, kako je zaustavljeno krvarenje...)

- vremensku rupu dolaska u boat house i dobrovoljnog dolaska (ako je mogla brisati video trebalo je biti stavljeno u film)

- odakle njen dnevnik u očevoj kući

- murija bi proverom barnijevog kretanja od 5. jula bi verovatno našla alibi za njega

- nigde se ne pojavljuje razgovor najbolje prijateljice i detektivke. to pada sa neba i velika je rupa. ona se prvo pojavljuje tražeći da ova razgovara sa njom, onda insistira, onda se pojavljuje na javnom skupu, a kasnije se detektivka poziva na nju

Edited by Ravanelli
Link to comment

1. nisi me razumeo. pricam u kontekstu postojanja skrivene kamere i snimka koji treba da potvrdi da je zarobljena

2. da, siguran sam da je posle visenedeljnog brutalnog silovanja i premlacivanja procedura uzet bris i poslat kuci :fantom:

3. ma slinav je, vidis da svi moguci manipulisu njime, pocev od lude dominantne zene do rendomli smaraca na konfama za stampu

Link to comment

Zar nije policajki bilo odmah jasno da tu nista ne valja, videlo joj se na licu, ali se rezignirano ucutala u sobi punoj muskih detektiva-policajaca-sta su vec koji nisu obracali paznju na logiku niti njena pitanja, vec upijali svaku rec koju prica silovana zena slusajuci izbecenih ociju sta je sledece, kao omadjijani - kao deca kada im pricas bajke i grizu se za usta? Uostalom ~odmah posle toga policajka sedi sa ekipom (muz, sestra, advokat) i pricaju o tome kako ce se lepo izvuci.

Ne znam kako tacno da sazmem te scene, jednostavno je reci "eto to su moc medija i manipulacija" ali nije to - to. Imam utisak da je taj preokret, tj. njen plan za preokret kao i to kako su se svi poneli prema citavoj prici namerno uradjeni da izgledaju traljavo i da su rupe namerni deo price, da mi kao publika budemo svesni da je to moglo da bude provaljeno samo da je nesto-sta-ko? drukcije. Tu mi sad vec nedostaju reci da formulisem nesto smisleno.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

meni to sve deluje toliko nelogično i neuverljivo da me podseća na true detective i zelena ušesa.

 

rezultat je isti - priča na kraju ne pije vodu, al je zato bila dobra vožnja dotle

Link to comment

Imas situaciju gde grupa ljudi je svesna da prica ne pije vodu i odlucuje da...ne uradi nista, jer su u fazonu da zbog slike u medijima i njenog drzanja ni ne mogu nista. Ovo je pogodno za analizu, pa eto ko zeli..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...