Jump to content
IGNORED

gone girl


Sundance Kid

Recommended Posts

jebi se zorge, uzeo si mi teze iz usta.

 

ovo je rimejk de palminog rimejka hickoka, pomeren u povrsnost danasnjice pa je kao takav prakticno operisan od odgovornosti koju su imali i hickok pa i de palma u smislu savrseno logicnih psiholoskih motivacija.

 

zavrsetak sa persiflazom savrsenog braka koji ejmi nametne je savrseno hickokovski sa tim parodijskim momentima. medjutim ne slazem se oko kompletnog nedostatka motivacije u filmu jer to prosto nije tacno. ejmi poludi kada joj se brak koji je bio bekstvo od amejzing ejmi raspadne i onda joj se probudi njen sleeping psycho karakter.

 

ono sto meni smeta je nekonzistentnost, jer film do pojave odbegle ejmi zapravo i jeste brajan de palma (u menopauzi), a onda krece da sevrda po frakturama ejmine psihe u necemu sto je pomalo nedorecen slalom izmedju persiflaze i povrsnosti. resavanje situacije sa dezom (?) u njegovoj kuci sa klanjem je skoro pa smehotres. jedini razlog da se to desi u filmu je da ostane nedoreceno sta je ona u stvari htela na kraju.  ja sam procitao da je odlucila ostavi bena da zivi u njenom paklu (suva kurca) do kraja zivota i tako mu nanese daleko vecu kaznu od injekcije za dovidjenja ali sam skoro siguran da nije to.

 

i da, rozamunda nosi film, a ne ben, sem ako ne merite misicnim gabaritima.

 

no, odlican bioskopski ugodjaj i topla preporuka. ne bih ga gledao drugi put ali jednom uvek.

Edited by gazza1
Link to comment
  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Turnbull

    25

  • Hippie

    17

  • Ajant23

    15

To, gazzo, bravo. Hickokovski film 100%. Ne slazem za scenu klanja, meni bila genijalna. Kad se zavrsila, bio sam u fazonu Berceka iz Nacionalne klase, "kako montira!" To u tehnickom smislu. Vrednost scene u kontekstu celog filma je vec drugo pitanje, mada meni se ucinila na mestu, kao i ostatak nakon twista, ali o tome valja razmisliti, ne tvrdim da sam u pravu.

 

I obojica ste u pravu za Rozamund, drago mi je da nisam jedini kog je izdominirala ko muza joj (u filmu). :D

 

dobro, ne slazem se i za ovo da se samo jednom gleda, al ja sam uvek slab na ovakve stvari, moze uvek, vise puta.

Link to comment

moguce da sam preterao za to drugo gledanje. zapravo verovatno mora jos jednom, zbog detalja, sitnica, nalepnica na kalendaru i ostalog. morace ponesto i u freeze frameovima (kao kod de palme:)). ali masivan respekt za dinamiku i drzanje paznje. 150 minuta bez frke i bez ikakvog posebnog akcionog naboja. prosto, film ima perfektan flow, zanatski je remek delo.

 

a prihvatam da nisam u pravu za ubistvo deza (a btw nisam govorio o zanatskom radu, to je besprekorno kao i ceo film, nego prosto o samom cinu gde sam se glasno nasmejao u sali). bacio bih zapravo pogled ponovo na ceo taj drugi deo od pojavljivanja ejmi, moguce je da je sam tu vec bio u fazonu wtf da bih ispratio te twistove od motela u ozarku do dezove vile i generalno odustajanja od prvobitnog plana sto nisam ocekivao da ce da se desi. to je deo gde uocavam fincherovo odustajanje od ozbiljne motivacije te promene, ono sa pljackom stvarno ne mogu da prihvatim.

Edited by gazza1
Link to comment

prilicno poucan film o ljudima zenskog pola.

nije da sam naucio nesto novo, samo mi je potkrepio ideju da ipak nije do mene :fantom:

 

inace na momente bas fincerovski sladunjav, sto sam i ocekivao citajuci sinopsaru.

no nebitno, sjajno vozi, perfektnog tempa, jako zabavan.

znacu vise sutra kad odlezi.

Edited by ToniAdams
Link to comment

gaza je potpunu u pravu, film mi jeste malo slabiji, ali i dalje vrlo prijatno iznanedjenje (buduci da ne volim fincera preterano).

najvise mi smetaju neke prilicno ocigledne nelogicnosti, pogotovo koje se ticu navodnog kidnapovanja.

 

inace, volim kako je razradio likove, potpuno mi je uverljiva motivacija glavne junakinje, hm, mozda zato sto sam imao srece upoznati osobe koje se vrlo slicno i podjednako neobjasnjivo ponasaju, ok, nisu bas dosle do laziranja svoje smrti, ali ne bi me cudilo, pod odredjenim okolnostima da i toga bude :fantom:

esflek je posebno karikaturalan, i to mi je isto super, buduci da jako tesko mogu da ga ozbiljno shvatim.

 

ne slazem se sa simeovim rentom, jebemu, on je ocigledno lezbijka u telu misicavog zgodnog muskarca, kakva crna mizoginija, toga ni u tragovima, ne vidim da se film na uzasan nacin bavi temom nasilja u porodici, buduci da se tom temom uopste ne bavi.

 

skroz vam je na mestu paralela sa hickokom, i zato i volim sto su mu likovi posve drugaciji, maltene koenovski, na granici sa parodijom.

u suprotnom bi film bio fincerova verzija vertiga, sto mislim da nikome ne treba.

 

mislim da ima mesta za jos par gledanja, ako ni zbog ceg a ono zato sto je jako pitak, a istovremeno i meni najbolje reziran fincer.

da prostite, vise od pola filma ko da nije fincer :fantom:

Link to comment

je, pogotovo sveca i pandurski par su mi taj fazon.

 

nek samo fincer nastavi ovako, gledao sam juce malo treceg elijena, svaka scena bode oci koliko je jebeno prestilizovana.

ovaj naprotiv, skroz smuuuut, taman kako treba.

Link to comment

 

ne slazem se sa simeovim rentom, jebemu, on je ocigledno lezbijka u telu misicavog zgodnog muskarca, kakva crna mizoginija, toga ni u tragovima, ne vidim da se film na uzasan nacin bavi temom nasilja u porodici, buduci da se tom temom uopste ne bavi.

 

O, itekako se bavi - ona njega između ostalog lažno optužuje za nasilje u porodici (u dnevniku), što je deo nameštanja za ubistvo. Ona je svog prethodnog dečka lažno optužila za silovanje i tako mu upropastila život. Sve to prati medijska hajka na muža koja se koristi prpeoznatljivim opštim mestima o nasilju u porodici. Povrh svega, manipulativna ženka na kraju iskoristi njegovu spermu kako bi se oplodila. Neko napisa povodom knjige (ali jednako važi i za film): “she is the crystallisation of a thousand misogynist myths and fears about female behaviour. If we strapped a bunch of men’s rights advocates to beds and downloaded their nightmares, I don’t think we’d come up with stuff half as ridiculous as this plot.”

 

Uz to, obrati pažnju - ona nije jedini negativan ženski lik. Svi ženski likovi su negativni, sa izuzetkom onih koji su najmanje ženski - mukobanjaste policajke i još muškobanjastije Aflekove bliznakinje. Sve ostale žene su prikazane kao manipulativne, lažljive, itd. (uključujući tu i onu koja se slika sa njim, novinarku koja vodi hajku protiv njega, pa čak i onu nesrećnicu koja opljačka Ejmi i koja jasno kaže da je nagovorila svog dečka da to urade, a ne obrnuto).

Link to comment

pa bavi se lujkom koja muza lazno optuzuje za nasilje, i senzacionalistickim medijima koji zude za takvim pricama kad su u pitanju selebrtiji, a ne samim nasiljem.

 

a sto se tice muskobanjastosti, jebemu, zena je pandurka, ne vidim da je posebno muskobanjasta, mislim da bi podjednako dobro prosla i kao balerina, u odgovarajucem autfitu.

a sto se negativnih zenskih likova tice, jedino mi je ona lujka koja je opljacka jasno takva. sve ostale zene se manjevise uklapaju i sluze okolini. 

a glavni lik je ocigledno bolesna osoba.

muskarci su bas nekako ocigledno ljigavi i slabi, pocev od potcinjenog pandura, preko onog klosara sto je opljacka, pa zaklanog, zavrsno sa esflekom, koji je u sustini jadni manipulator kojim uz pomoc zenskosti jos lakse manipulisu.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Pa da, žene vladaju, a muškarci su potčinjeni. A ovo što kažeš da je ona prosto lujka, to bi možda moglo da prođe da je film ono an šta na prvi pogled najviše liči Lifetime channel made for tv triler, ali nije, nego pretenduje da nam otkriva neke baš duboke istine u muškarcima, ženama, braku, itd.

 

Eto i ja započeh jednu i po od dve rečenice sa a :)

Link to comment

Pa svaki je o određenim osobama, ali da se odnosi samo na njih, nikome ne bi bio zanimljiv. A kad koristiš najgore mizgine stereotipe u filmu, bolje da za to imaš neki dobar umetnički razlog. Ima onih koji tvrde da Gone girl ima takav razlog, ali ja baš i nisam ubeđen.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...