Jump to content
IGNORED

Slučaj "kantrimen"


JozoMujica

Recommended Posts

Just now, Miralem said:

bahatost se moze uzeti za predumisljaj, imas npr nasilnicku voznju. ali se sve to gleda od slucaja do slucaja, ono svako od nas je vozio nekad prebrzo i parkirao na nedozvoljenom mestu, pa ga to ne cini bas ubicom u pokusaju. gleda se zona, brzina, vreme prekrsaja (npr skolska zona u podne ili u ponoc) i ostali faktori. i onda opet imas situacije da neko vozi nocu u suprotnom smeru 200 kmh bez svetala na kokainu i nista se ne desi, ili da zaboravis rucnu pa ti se kola otkotrljaju i pobiju 3 bele zeke. zato ne treba olako i bez dokaza lepiti etikete.

+1

kapiruvam. zafaljivam

to je već zakonski regulisano samo što ja to nisam znao.

to je to. hamlet je objasnio kako naš zakon tretira konkretan slučaj.

Link to comment
17 minutes ago, fonTelefon said:

Naravno u Nemackoj mozes da dobijes i dozivotnu kaznu za gazenje u saobracaju. Nemoj da vas zbunjuju srpski "pravnici".

 

ne sviraj. nemci toliko meni idu na vodenicu da necu da ih pominjem jer mi je neprijatno i realno to je ekstrem uskog shvatanja ubistva, koji ide maltene u neku romantizaciju. oni imaju "ubistvo" sto je klasicno ubistvo, koje je toliko izdefinisano kriminoloski dogmatski da u pojam ubistva njima ulazi to da ubistvo cini ubica odnosno imaju bukvalno u zakonu definiciju "ubica je..."! znaci "pravo ubistvo" je kod njih cin "pravog ubice" i polazi se od zlocinca, pa su potrebni odredjeni elementi koji ugl odgovaraju nasima iz teskog ubistva, kojima se fakticki potvrdjuje da je ubica neko sa takvim praaavim iskonskim ubilackim odnosom prema delu (podmuklost i dr)

 

a normalno ubistvo se kod njih ne zove ubistvo nego "umisljajno lisenje zivota" (nije praaavo arhetipsko ubistvo). znaci smesno da si uopste pomenuo nemce.

Link to comment
41 minutes ago, bradilko said:

 može li se neodgovornost,bezobzirnost u saobraćaju tj kršenje saobraćajnih propisa punoletnih lica podvesti pod ovo da je svesno preduzimao radnje da povredi drugo lice ili mu oduzme život?

 

Ne. Ukoliko u odnosu na smrtnu posledicu postoji umisljaj, onda se radi o krivicnom delu ubistvo.

Link to comment
35 minutes ago, Krošek said:

 

ne sviraj. nemci toliko meni idu na vodenicu da necu da ih pominjem jer mi je neprijatno i realno to je ekstrem uskog shvatanja ubistva, koji ide maltene u neku romantizaciju. oni imaju "ubistvo" sto je klasicno ubistvo, koje je toliko izdefinisano kriminoloski dogmatski da u pojam ubistva njima ulazi to da ubistvo cini ubica odnosno imaju bukvalno u zakonu definiciju "ubica je..."! znaci "pravo ubistvo" je kod njih cin "pravog ubice" i polazi se od zlocinca, pa su potrebni odredjeni elementi koji ugl odgovaraju nasima iz teskog ubistva, kojima se fakticki potvrdjuje da je ubica neko sa takvim praaavim iskonskim ubilackim odnosom prema delu (podmuklost i dr)

 

a normalno ubistvo se kod njih ne zove ubistvo nego "umisljajno lisenje zivota" (nije praaavo arhetipsko ubistvo). znaci smesno da si uopste pomenuo nemce.

Ti ocigledno imas problema sa pravom i pravnicima. Ubica je svaki policajac koji ubije naoruzanog pljackasa banke koji preti taocima, ali uglavnom nikada nece biti osudjeni ubica. Ubistvo je cin lisavanja zivota. Za takav cin u Svajcarskoj se dolazi iz Australije i potpisuju papiri koji oslobadjaju lekare odgovornosti.  Za potrebe prava potrebno je definisati razlike i zato postoje ti razliciti nazivi. Valjda je po zaprecenim kaznama jasno da imaju svest da postoje mnogobrojni vozaci kao Milicev. 

 

Valjda ti je jasno da se u Nemackoj vise ceni zivot no u Srbistanu, da toga ima u Srbiji ovaj bi muflon lezao barem 15 godina. Ne mozes slucajno da nabodes nekog na mostu ako vozis normalno 40-50 km na sat. U pitanju je ili prevelika brzina ili uticaj raznih materija na svest. Olaksavajuca mu okolnost jeste da oni nikako nisu smeli da guraju automobil preko mosta i to jeste trebalo da iznese na sudjenju za sta su ga posle napadali tabloidi.

Link to comment
1 hour ago, Uskebasi said:

Ne. Ukoliko u odnosu na smrtnu posledicu postoji umisljaj, onda se radi o krivicnom delu ubistvo.

zar se u odrednjenim situacijama, tipa alkoholisanog sedanja za volan ili ekstremno bahatog ponasanja, ne uzima da umisljaj postoji?

Link to comment
4 hours ago, Miralem said:

zar se u odrednjenim situacijama, tipa alkoholisanog sedanja za volan ili ekstremno bahatog ponasanja, ne uzima da umisljaj postoji?

U odnosu na smrt kao težu posledicu ovog dela mora postojati nehat, jer ako postoji umišljaj, onda to nije ovo delo.

Umišljaj postoji u odnosu na osnovnu posledicu, tj. konkretnu opasnost po život i telo ljudi, ili imovinu. I tu postoji institut skrivljene neuracunljivosti, kojim se pitanje umisljaja prebacuje u neku raniju fazu koja prethodi samom delu.

Ovo delo je jedno od najtežih za razgranicenje umisljaja od nehata, kao i za razgranicenje umislajja i nehata u odnosu na osnovnu posledicu i u odnosu na težu posledicu.

Link to comment
10 hours ago, Miralem said:

zar se u odrednjenim situacijama, tipa alkoholisanog sedanja za volan ili ekstremno bahatog ponasanja, ne uzima da umisljaj postoji?

 

To mi pre zvuci na nehat ili nepromisljeno ponasanje jer tesko da neko sedne za volan pijan i kaze E sad cu da ubijem nekog.

 

I naravno da onaj ko usmrti drugo lice u saobracaju u najvecem broju slucajeva nikako ne moze da se podvede pod ubicu, jer jbg onda u tu istu kategoriju idu i nesrecne masinovodje kojima se ljudi bace pod voz ili lose procene zeleznicki prelaz. jbg ima saobracaja i neko je umro. ubice case closed :fantom:

Edited by *edited by mod
typo
Link to comment

Po toj tvojoj logici drustva za zastitu zivotinja treba da kamenuju svakog pilota, jel znas koliko on pokupi ptica i insekata usput... Nema mesta masinovodjama u ovoj prici.

 

@Cash reaguj

Link to comment

Ne treba, ja bas tvrdim suprotno. Niti je masinovodja ubica, niti je ubica onaj ko kolima usmrti nekog jer je pesak ili vozac prosao na crveno.

Link to comment

ja bih takodje naglasio da nije svaka smrt u saobracaju ubistvo

 

jako je to bitno naglasiti

 

 

jbt

ljudi ovde pisu o konkretnom slucaju i zbog ucestale pojave u ovom raspalom drustvu da se slicne ili jos gore stvari redovno desavaju, a oni koji nesrece  prouzrukuju po pravilu prolaze nekaznjeno imaju potrebu da to nazovu ubistvom

 

i onda kao odgovor na to imamo gomilu tumacenja kako to sa pravne strane, strogo zakonksi gledano nije ubistvo ili jos bolje, kako je u pitanju saobracaj, a u saobracaju se jel desavaju razna sranja, pa nazalost i sa smrtnim ishodom. te navodjenje sumanutih primera iz saobracaj koji sa ovim slucajem nemaju ama bas nikakve veze

 

a niko nije ponudio neki drugi odgovor na ovaj drustveni fenomen

koji tesko da ostaje neprimecen, makar forumasima koji zive u srbiji i okolini, da mi imamo jedan zasticeni sloj stanovnistva, koji ima "privilegiju" da vozi pijan, drogiran, sumanutim brzinama, ne postujuci pravila saobracaja i prolazi nekaznjeno ili sa kaznama koje nisu primerene posledicama njihovih dela. a posledice su cesto mrtvi ljudi

 

ostaje nejasno zasto se govoreci o tom drustvenom fenomenu na forumu imamo drzati strogo pravnog tumacenja ili naopako jos i pokazivati empatiju prema raznim milicevima, mitrovicima, pickama materinama

jer eto, ruzno je te ljude zvati ubicama, kad oni nisu imali nameru nikog da ubiju kad su seli u vozilo

nisu jadni svesni da voznja u takvom stanju i na taj nacin moze nekoga i ugroziti

Link to comment

mislim da se bzvz mlatite sa terminologijom, umesto sa cinjenicom da je ceo slucaj isfabrikovan i naknadno snimljen (onaj debilni snimak gde kurava drka ajfon i kao slucajno snimi momenat udara) samo da bi necije govnjivo dupe bilo sacuvano.

sve je to skupa u smislu morala mnogo gore od obicnog ubistva, meni makar.

Link to comment

neshto od toga. ljudi ginu u saobracaju svaki dan, od petka vec troje chetvoro, a tek je utorak. a nije bash da se redovno fejkuju gradske kamere a mediji pleshu u transu mesecima :unsure:

i onda da se 'zavrshen' i 'odsluzen' (sa i bez navodnika, ali sushtinski bez) sluchaj ponovo iskopava tim povodom. zashto, ko sad nije zadovoljan :dry:

sent from bubamoto

Link to comment

pa i ja smatram da je sve to* generalno cak i gore od klasicnog ubistva

 

sve to= radnje koje se preduzimaju da bi se zastitili oni koji lisavaju zivota druge ucesnike u saobracaju

jasno, mislim na ovaj slucaj, slucaj mitrovicevog sina i gomilu drugih slucajeva gde su vozaci prosli bez kazne ili sa minimalnim kaznama, a kao posledica je neko mrtav ili invalid

npr, bezanje sa mesta nesrece, pa onda samoprijavljivanje kasnije, najcesce radi alkotesta je nesto sto je vec postalo uobicajeno

 

ovaj slucaj je jos specificniji, jer se ovde izgleda otislo dosta dalje nego inace kad su takve radnje u pitanju

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

 

koji tesko da ostaje neprimecen, makar forumasima koji zive u srbiji i okolini, da mi imamo jedan zasticeni sloj stanovnistva, koji ima "privilegiju" da vozi pijan, drogiran, sumanutim brzinama, ne postujuci pravila saobracaja i prolazi nekaznjeno ili sa kaznama koje nisu primerene posledicama njihovih dela. a posledice su cesto mrtvi ljudi

 

 

Jedan Sin napravio od zene invalida, Tata dao zeni novac da ne dize tuzbu. Nesto kasnije Sin se zakucao u kamion i poginuo. Tata i Mama SPSovci okacili iznad grada veliki megabord sa slikom sina, imenom i prezimenom ispod, valjda da pokazu svoju tugu svakome ko prodje auto-putem.

 

Da je ubio™ nekoga, bila bi to saobracajka.

 

Policija i tuzilastvo sve to gleda sa strane, pasivno i upadljivo nezainteresovano.

 

Istinita prica.

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...