Jump to content
IGNORED

Slučaj "kantrimen"


JozoMujica

Recommended Posts

33 minutes ago, Facundo Orellana said:

 

ali lik se sa 170 km/h spustio sa mosta u grad, samo je bilo pitanje na kom će semaforu nekoga pregaziti.

Juče mi drugar priča... Na Klisi ima most preko autoputa (kod zatvora, zanće poneki NS-adisti), posle kog je raskrsnica... ALi bukvalno na kraju mosta...

 

Drugar izlazi iz pobočne ulice, gleda levo, gleda desno, kreće i odjednom je na mostu džip koji se spušta ka njemu...

 

Džipadžija ga je izbegao za par santima...

 

Ko bi tu bio kriv? Jel' bi džipadžija™ imao olakšavajuću okolnost i podelu krivice (formalno, moj drugar ga nije pustio, uleteo je u raskrsnicu)? AJde ti sad dokaži da si ti uradio sve što treba (mislim, kao da je bitno, verovatno bi poginuo, na njega je išao Volvo XC90, a on je bio u Diahatsu Cuore, za kog je i Smart velik auto), a da je on išao 150+ i da nema šanse da ga, kad ide tom bzinom vidiš, jer dok ti pogledaš desno, on se već spušta ka tebi, a nije ga bilo kad si gledao levo?

Link to comment
18 minutes ago, MilenaS said:

da dobio osam godina iako je imao olaksavajucu okolnost.

 

ubica nije.

 

Divan i odgovoran mladić.

 

3 minutes ago, radisa said:

Juče mi drugar priča... Na Klisi ima most preko autoputa (kod zatvora, zanće poneki NS-adisti), posle kog je raskrsnica... ALi bukvalno na kraju mosta...

 

Drugar izlazi iz pobočne ulice, gleda levo, gleda desno, kreće i odjednom je na mostu džip koji se spušta ka njemu...

 

Džipadžija ga je izbegao za par santima...

 

Ko bi tu bio kriv? Jel' bi džipadžija™ imao olakšavajuću okolnost i podelu krivice (formalno, moj drugar ga nije pustio, uleteo je u raskrsnicu)? AJde ti sad dokaži da si ti uradio sve što treba (mislim, kao da je bitno, verovatno bi poginuo, na njega je išao Volvo XC90, a on je bio u Diahatsu Cuore, za kog je i Smart velik auto), a da je on išao 150+ i da nema šanse da ga, kad ide tom bzinom vidiš, jer dok ti pogledaš desno, on se već spušta ka tebi, a nije ga bilo kad si gledao levo?

 

Milena bi rekla da vozač džipa nije ništa kriv. On može prekoračiti brzinu dvostruko-trostruko, a ti si samo otežavajuća okolnost koja si mu se našla na put, nemaš šta da tražiš. Svi ti divni ljudi koji bahato voze, rizikujući živote drugih običnih učesnika saobraćaja nisu ništa krivi, eto desilo se, nisu mogli da prilagode brzinu, imaju jaka vozila, previše bi bilo to očekivati od svih tih divnih, bahatih ljudi.

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Drugar izlazi iz pobočne ulice, gleda levo, gleda desno, kreće i odjednom je na mostu džip koji se spušta ka njemu...

 

Na žalost, koliko znam u takvim slučajevima se gleda šta je prvenstveni uzrok nesreće, tako da bi verovatno tvoj drugar bio kriv zato što nije "dovoljno dobro gledao da li neko nailazi".

 

Tako se pre nekoliko godina jedan poznanik isparkiravao iz dvorišta u rikverc na glavnu ulicu, i zabije se u njega neka budala koja je vozila prebrzo, em drogirana (tip je zaista bio pod dejstvom nekih lekova). Srećom nije bilo povređenih. Na kraju je moj poznanik ispao kriv zato što se pri uključivanju na put nije uverio da nema nikog. 
 

Drugi sličan slučaj je pre nekoliko godina na Banovom brdu, u Pošeškoj ulici, kada se u gluvo doba noći neki sin bogatog tate spucao u đubretarski kamion, takvom brzinom da se kamion prevrnuo, a jedan od đubretara je poginuo. Na kraju je ispao kriv vozač đubretarskog kamiona zato što je nepropisno sekao raskrsnicu i presekao put bahatom bolidu.

 

E sad šta raditi - ja mislim da treba izmeniti zakon o saobraćaju tako da se mnogo strožije sankcionišu situacije kada se uhvati vozač da vozi toliko opasno da je svestan da njegov način vožnje dovodi u  smrtnu opasnost sve druge učesnike. Svejedno ako i ne dođe do nezgode, ili ako neko drugi inicira nezgodu kao u gornjim slučajevima.  Na primer, ako vozi gradskim ulicama preko 100 na sat, ako na auto putu vozi suprotnom trakom, i tako dalje... To je svesno ugrožavanje tuđih života, da svesnije ne može biti.

Link to comment

meni zbilja nije jasno kako cesh tachno da se uverish da ne nailazi neko sa 170 na sat tamo gde znash da je ogranichenje 60? onog momenta kad procenish da je bezbedno, procena je odmah pogreshna :unsure:

skoro je izvesno da se bahatima izlazi u susret, imaju jadni mocne mashine, zele da ih maksimalno iskoriste, zashto bi ih inache imali, a propisi ih samo sputavaju...

sent from bubamoto

Link to comment

Šredingerovo uključenje.
Pomenuto: drakonske kazne.
30 kmph + => 2 godine dozvola;
.1% alkohola => 2 godine dozvola;
pa geometrijskom progresijom do doživotnog oduzimanja;
Plus masno po džepu.
Vrlo lako se sve da riješiti. Neviđeno lako.

Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

skoro je izvesno da se bahatima izlazi u susret, imaju jadni mocne mashine, zele da ih maksimalno iskoriste, zashto bi ih inache imali, a propisi ih samo sputavaju...

 

I ne samo to, nego je zakon o saobraćaju mnogo rigidan, pravljen po meri lenština - po pravilu uvek je kriv vozač zato što nije prilagodio brzinu uslovima na putu i zato što se nije uverio da svojim kretanjem neće izazvati ovo ili ono...  bez obzira da li u uslove na putu spada krater od pola metra dubine, da li će se neko mortus pijan baciti pred haubu, ili što svojim kretanjem sprečava prolaz bolidu sa 170 na sat

 

Sad se setih, i ja sam mogao da nastradam tako pre nekoliko meseci. Kasno noću skretao levo u bočnu ulicu, na pravom i praznom putu ispod Košutnjaka. Usporio, dao migavac; daleko ispred iz suprtnog smera nailaze neki farovi, daleko su i imam ohoho vremena da skrenem... kad ono dok sam zavšravao skretanje ovi stižu do mene, škripe kočnice, svira sirena... najcrnje što nije bio neki besni auto nego recimo punto ili polo, valjda momci hteli da probaju može li preko 160 koliko li je već izgravirano...

Link to comment

pa to. da bi preshao peshachki ti morash da se uverish da ce da ti stanu. a to ne mozesh ako ne izrazish nameru da cesh da predjesh, shto ce reci pokushash. pa oni ako stanu, super, ako ne stanu, loshe si procenio. poshto ionako sve manje staju, pa tako ne prelazish nikad.

sent from bubamoto

Link to comment
18 minutes ago, gospa buba said:

pa to. da bi preshao peshachki ti morash da se uverish da ce da ti stanu. a to ne mozesh ako ne izrazish nameru da cesh da predjesh, shto ce reci pokushash. pa oni ako stanu, super, ako ne stanu, loshe si procenio. poshto ionako sve manje staju, pa tako ne prelazish nikad.

sent from bubamoto
 

Neiskusno, bubson, neiskusno. Uvek prelazi ulicu sa babom koja vodi unuke u setnju. Bahati znaju da babe i unuci ne mogu da se razbeze kao zecevi, pa kurtoazno uspore. Ova taktika vrsi posao u svim bliskoistocnim lokacijama, od kojih je Beograd krajnja severozapadna tacka. 

Link to comment

Nemam puno toga objektivno da napišem u ovoj temi. Pravna terminologija je takva kakva jeste, medicinska takođe ("povrede nespojive sa životom") a u RL u saobraćaju imamo "vozače" kojima tuđi život ne znači baš ništa. Mislim, toliko se i tako opasno vozi da je teško poverovati da takav "vozač" uopšte razmišlja o mogućim posledicama.

 

Sa druge strane,  kad uzmemo u obzir da je stanovita "saobraćajna nezgoda" na Ibarskoj magistrali kvalifikovana kao atentat, jasno je da puno zavisi od tužilaštva i pravosuđa. 

I zakona.

 

 

Edited by Tale
Link to comment
55 minutes ago, gospa buba said:

meni zbilja nije jasno kako cesh tachno da se uverish da ne nailazi neko sa 170 na sat tamo gde znash da je ogranichenje 60? onog momenta kad procenish da je bezbedno, procena je odmah pogreshna :unsure:

skoro je izvesno da se bahatima izlazi u susret, imaju jadni mocne mashine, zele da ih maksimalno iskoriste, zashto bi ih inache imali, a propisi ih samo sputavaju...

sent from bubamoto
 

 

Bukvalno ovo dosao da napisem glede brzine i krivice onog koji se ukljucuje (i treba da izvrsi procenu).

 

Lepo kaznjavas oduzimanjem dozvole na odredjeno vreme svako vece prekoracenje, svako pijanstvo i svaku mogucu bahatost na putu.

 

I jos jedan mali doprinos raspravi ko je ubica a ko ne - celog zivota cu se secati kako je kabriolet u sred BG kod pevca u velikoj brzini obisao i presekao gradski bus koji je isao pravo e da bi uleteo u (njemu apsolutno nepreglednu) krivinu desno takodje velikom brzinom, iako je za pesake bilo zeleno. Da se na njegovom putu tada naslo dete, zena, baba, starac ili mladic, gnu antilopa, slon - bilo bi razvaljeno u paramparcad. Dakle sad sam se najezio dok pisem, a tada sam u svojstvu posmatraca na bezbednoj udaljenosti pretrnuo i zgrcio se u trenu ko Jankovic. Srecom, srecom, srecom, nije bilo pesaka iako je obicno na tom mestu masa koja ceka da predje.

 

Dakle taj u autu je ubica sa predumisljajem, samo sto je srecom bio neprecizan.

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...