Jump to content
IGNORED

Interstellar


Ajant23

Recommended Posts

Crna rupa dakako ne svetli, a ni Hokingova radijacija. Akrecioni disk medjutim "svetli".

Da, rendgenski. Da je planeta film, glavni likovi bi svakako ostavili nekakve tragove....

Link to comment
  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Weenie Pooh

    36

  • kobni zelaya

    25

  • morgana

    19

@yolo

komentar nije na mestu. nije poenta da je odiseja referenca za interstelar i ostale filmove, nego da je interstellar jedna velika referenca na odiseju.

Edited by Krošek
Link to comment

Da, rendgenski. Da je planeta film, glavni likovi bi svakako ostavili nekakve tragove....

Da naravno u pravu si.

 

Drzao sam pre neki dan u rukama onu Tornovu knjigu u kome izmedju ostalog pise o vizualizaciji crne rupe za film pa sam odvalio napamet akrecioni disk jer znam da ga je pomenuo. Sad sam ponovo pogledao: on kaze da je simulirao gravitaciono socivo crne rupe koje deluje na zvezdu koja je dovoljno daleko od crne rupe da ne upadne u nju i prolazak tog zracenja ispred horizonta dogadjaja i kroz akrecioni disk crne rupe onda dovodi do efekta koji se vidi u filmu (on prica nesto kako to zracenje nekoliko puta u petlji prolazi na ivici event horizona i mesa se sa akrecionim diskom  i to proizvodi efekat i spektar koji se vidi u filmu). E sad, ako je on lagao, lazem i ja, nisam fizicar i ne kazem da sam potpuo razumeo sta je napisao.

Link to comment

@yolo, da pridodam prethodnom postu

 

evo iz usta jednog kriticara, kako on tretira veze sa kjubrikom

Završnica filma je bazirana na preokretu koji je jasan od početka ali je realizovan u duhu lude hrabrosti. Nolan naime ulazi u završnicu koja parafrazira Kubrickovu 2001 a onda ima hrabrosti da je malo dramski razradi i naravno ta situacija je priličan trainwreck.

Kraj filma u sebi spaja nehotičnu morbidnost i potpunu idejnu konfuziju kakvu je samo Spielberg umeo da proizvede u danima kada je radio recimo A.I. Mlak emotivni odjek takve završnice, ne samo u odnosu publike prema likovima već i likova jednih prema drugima pokazuje da je Nolan potpuno ispustio "ljudski faktor" a da ga nije zamenio lepim prizoprima i uzbudljivom akcijom.

ja nemam sta da dodam, mislim to je to i propust da se to primeti bi bio jednostavno propust.

Link to comment

Ne znam da li se ovo pominjalo na topiku. Film ima svojih nelogičnosti, ali moram izdvojiti njegov centralni paradoks - koji je ujedno i epic fail - a to je crvotočina pokraj Saturna. Na početku filma govori se o petodimenzionalnim bićima iz svemira koji su je stvorili, da bi pred kraj filma saznali da iza njene kreacije, zapravo, stoje ljudi iz budućnosti!?!?!?

 

Amelia Brand je dolaskom na Edmundovu planetu realizovala plan B, odnosno, "aktivirala" je populacionu bombu, a potomci tih prvih stanovnika su u nekoj dalekoj budućnosti konačno došli u mogućnost da oblikuju vreme, odnosno prošlost, i da stvore ekstradimenzionalni Teserakt unutar crne rupe Gargantue, što je omogućilo Cooperu da komunicira sa Murph i da joj prosledi podatke koje je sakupio TARS o singularitetu; to je na kraju obezbedilo i evakuaciju ludi sa Zemlje, to jest', realizaciju plana A. E sad, da nije bilo te crvotočine pokraj Saturna, ne bi se niko ni mrdnuo sa Zemlje, pa samim tim ne bi imao ni ko da je stvori, niti u daljoj niti u bližoj budućnosti, jer je Zemlja osuđena na propast. Ljudska vrsta bi izumrla i to je to.

 

Ovaj fail je, inače, u rangu onog iz filma Signs, gde osvajači iz svemira alergični na vodu, žele da kolonizuju planetu koju najvećim delom pokriva voda i na kojoj frekvetno padaju kiše.

 

Tri puta citam i ne kapiram sta hoces da kazes? Ti buduci ljudi su stvorili crvotocinu i pomogli sadasnjoj ljudskoj rasi da prezivi da ne bi i oni sami izumrli (grandfather paradox). Isto tako je neko verovatno njima otvorio tu crvotocinu kad su oni bili na Zemlji i izumirali, i tako u krug. Tu sad mozemo pitati ko je bio prvi i sta je taj radio, i da li je prvo postojala crvotocina ili rasa ljudi koja se spasla bez nje, ali to je visa teorija i moze do sutra da se naklapa.

 

 

 

pa nesto tamo i svetli ali da to rezultuje super vedrim earthlike nebom ptičica mi docvrkutava "nece da moze"

 

Ovo isto ne kapiram, disk oko crne rupe svetli, dakle emituje svetlost, dakle nebo na toj planeti treba da bude svetlo. Da l ce biti oblacno zavisi od atmosfere na planeti, mozda ona ima jbno debelu atmosferu koja stiti povrsinu da bude sprzena kakva bi inace trebalo da bude na planeti koja je toliko blizu izvora svetlosti. Ili mozda gravitacija crne rupe ne dozvoljava velikoj kolicini fotona da se rasipa sa diska.

 

Mislim, lupam, ali ono se sve ne desava u Suncevom sistemu nego na lokaciji koju covecanstvo (ovo nase) nije ni videlo, nego samo teoretise o njenom postojanju.

 

 

Jedini veliki propust u filmu, sa te naucne strane, je taj ulazak u crnu rupu. Kapiram zasto je to trebalo da se desi, verovatno smo i svi mi zeleli da se to desi, ali je malo prenaivno odradjeno.

Sve ostalo moze da se provuce kroz teoretske mogucnosti ili blagi SF.

Link to comment

Ovo isto ne kapiram, disk oko crne rupe svetli, dakle emituje svetlost, dakle nebo na toj planeti treba da bude svetlo. Da l ce biti oblacno zavisi od atmosfere na planeti, mozda ona ima jbno debelu atmosferu koja stiti povrsinu da bude sprzena kakva bi inace trebalo da bude na planeti koja je toliko blizu izvora svetlosti. Ili mozda gravitacija crne rupe ne dozvoljava velikoj kolicini fotona da se rasipa sa diska.

 

Mislim, lupam, ali ono se sve ne desava u Suncevom sistemu nego na lokaciji koju covecanstvo (ovo nase) nije ni videlo, nego samo teoretise o njenom postojanju.

ako ti smatras da si time dovoljno izlogicirao za svoj naknadni suspension of disbelief, ful kul, nemam sta da prigovorim, ali meni to nije dovoljno, da prostis :lolol:

Link to comment

Tri puta citam i ne kapiram sta hoces da kazes? Ti buduci ljudi su stvorili crvotocinu i pomogli sadasnjoj ljudskoj rasi da prezivi da ne bi i oni sami izumrli (grandfather paradox). Isto tako je neko verovatno njima otvorio tu crvotocinu kad su oni bili na Zemlji i izumirali, i tako u krug.

drugacije tumacenje bi bilo da su u pitanju ljudi iz jednog od bezbrojnih paralelnih univerzuma, ili je pak u pitanju Bog. taj detalj nije nimalo problematican. 

 

neki detalji jesu nelogicni i patetika je prilicno bezvezna, ali je film skoro bez greske kada se bavi fizikom.

Edited by Gandalf
Link to comment

Ne znam da li se ovo pominjalo na topiku. Film ima svojih nelogičnosti, ali moram izdvojiti njegov centralni paradoks - koji je ujedno i epic fail - a to je crvotočina pokraj Saturna. Na početku filma govori se o petodimenzionalnim bićima iz svemira koji su je stvorili, da bi pred kraj filma saznali da iza njene kreacije, zapravo, stoje ljudi iz budućnosti!?!?!?

stvaranje crvotocine je imalo za cilj da ljude sa Zemlje dovuce u crnu rupu, sto je na kraju omogucilo resavanje misterije gravitacije. alternativne planete koje bi sluzile za naseljavanje postaju nebitne, jer je resavanjem gravitacione jednacine napravljen naucni skok kojim je covecanstvo spaseno.

Edited by Gandalf
Link to comment

stvaranje crvotocine je imalo za cilj da ljude sa Zemlje dovuce u crnu rupu, sto je na kraju omogucilo resavanje misterije gravitacije. alternativne planete koje bi sluzile za naseljavanje postaju nebitne, jer je resavanjem gravitacione jednacine napravljen naucni skok kojim je covecanstvo spaseno.

 

Alternativne planete su apsolutno bitne. Da Amelija nije došla do Edmundove planete i realizovala plan B, ne bi imao ko da stvori Teserakt, pa samim tim ni Cooper ne bi mogao da pošalje svojoj ćerki podatke koje je prikupio TARS, a koji su omogućili rešavanje gravitacione jednačine.

Edited by rezwalker
Link to comment

MCNC_blackhole3_tn.jpg

Ovo razumem ;)

 

Ali objasnjenje u knjizi je mnogo komplikovanije - ako si primetio, svetlost koja potice iz akrecionog diska i skrenuta svetlost druge zvezde su u filmu "zamrznute" i to u dve ravni + temperatura/spektar zracenja omogucavaju da na planeti ima zivota + plima i oseka ne pokidaju onu najblizu planetu + gravitacija ne isecka svemirski brod na kvarkove na horizontu dogadjaja (supermasivna rotirajuca crna rupa).

 

Za sve ovo je dao neko komplikovano objasnjenje koje se na srpskom svodi na ono sto sam juce napisao (gravitaciono socivo + akrecioni disk + rotirajuca crna rupa) plus par jednacina i dijagrama, a onda pise da ce uskoro objaviti radove sa jednacinama i parametrima simulacija i to ja sigurno nisam u stanju da razumem, ali mu verujem.

 

Slazem se sa tobom, davno se nije pojavio film u koje je toliko veliki hype na naucnoj korektnosti, a posto Kip Torn nije bilo koji fizicar, ne znam zasto bih sumnjao da ima smisla to sto pise, bez obzira sto ne razumem bas sve. Ako se neko zna vise mogao bi mozda da prokomentarise.

Link to comment

o interstelaru nil degras tajson kaze da sa naukom veze nema.

iskocilo mi na fb tajmlajnu, inace nisam u toku sa filmom uopste.

valja li film u filmskom smislu?

 

Ja sam na tviteru stekao bas obrnut utisak, sve kritike koje je napisao nemaju veze s naukom nego sa scenarijem (npr zasto se uopste muce da naprave crvotocinu umesto da pomognu ljudima da "poprave" Zemlju ili ako bas mora kroz crvotocinu, zasto nije neki gostoljubivi planetarni sistem bez crne rupe itd).

Link to comment

besmislena zabava mi je dovoljna, fiziku i smisao svega sam upisala u radnu knjizicu gledajuci lost

 

odoh k torentu

 

burekdzijo, provjericu da nisam nesto van konteksta ukacila tajsona, vjerujem da imas bolju sliku

Link to comment

Valja tri sata, nakon toga se ne secam.

 

Film je lepo snimljen i uzbudljiv, pa ako ga shvatis kao besmislenu zabavu nema mu se sta prigovoriti.

 

Previše je citata Odiseje da bi se film mogao shvatiti kao besmislena zabava.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...