Jump to content
IGNORED

Bad Music koncerti


bad music for bad people

Recommended Posts

on se, sisa, nije pojavio 100 god. nije da mi nedostaje, al mi nedostaje njegova madam :wicked:
:lol: nego moram da priznam da je tesko odgovoriti ljude od pozerisanja kod pobednika petkom..
Link to comment

+ AMG recenzija:j04225lpzf2.jpg

Every band has their influences, no matter how far they stray from their sources, and while Qui's first and strongest source of inspiration probably wasn't the Jesus Lizard, it's hard not to hear a bit of that band's furious and tightly unified chaos in Matt Cronk's jagged guitar figures and Paul Christensen's fierce but carefully punctuated drumming. It's even easier to spot the Jesus Lizard's impact on Qui's third album, Love's Miracle, since the duo has expanded into a trio with the addition of new vocalist David Yow, the former lead howler for the Jesus Lizard himself. Thankfully, Qui don't seem to be aping Yow's former band on this recording, and if they were, covering Frank Zappa and Pink Floyd wouldn't be likely to reinforce that band's impact on their sound (though both interpretations follow a decidedly different path from the originals). Working without a bass and possessing a free-wheeling if violent playfulness, Qui's approach embraces an openness and sense of space that gives Yow plenty of room to ply his trade as indie rock's most compelling lunatic, and while his feral yelp fills up the spaces in a way Cronk and Christensen's singing didn't, his presence pushes the players to make more of their own sound, and the result is full-bodied and absorbing despite the minimalism of the sonic frameworks. Yow hasn't transformed Qui into the Jesus Lizard Jr., but on Love's Miracle his intense and darkly witty style finds a comfortable home with this music, just as the musicians mesh easily with his singular vision; you don't have to be a fan of Yow's old stuff to appreciate this, though if you are you'll be glad to hear him at full impact again.
Link to comment

02.09.2008

Sirhan Sirhan i Qui razvalili. svaka koska me boli. David Jow legenda!ako mozete, ne propustite...
04.09.2008
nemojte propustiti Qui, osim ako nije neka velika frka!!!
Edited by djeneralche
Link to comment

mokuci, pa, da, zar nije to ocigledno? znam da ovde ljudi mnogo ne mare za predgrupe, ali nadam se da ce ovi koji dodju doci dovoljno rano (22h) da me vide glavom, bradom, gitarom i pedalama.

Link to comment

i da dodam jos jedan post - u nedelju kod zikice simica na b92 radiju (od 7 do 9 uvece) - uzivo u studiju the singing loins. kraci intervju, najava koncerta iste veceri u skc-u i par komada uzivo koje treba da cujete (uzivo, nego sta) pre nego sto bacite kasiku. najverovatnije u prvom satu, pa budite uz vase radio aparate ako ista znate (a znate, kur moj :P).

Link to comment
i da dodam jos jedan post - u nedelju kod zikice simica na b92 radiju (od 7 do 9 uvece) - uzivo u studiju the singing loins. kraci intervju, najava koncerta iste veceri u skc-u i par komada uzivo koje treba da cujete (uzivo, nego sta) pre nego sto bacite kasiku. najverovatnije u prvom satu, pa budite uz vase radio aparate ako ista znate (a znate, kur moj :P).
iju, cemu sad ovo foliranje dragi losicu? dodje mi da ne ukljucujem sutra radio ceo dan. :P sta bre ako ista znamo? uveliko vezbam deonice ovih muzikanata (dozvoli da se tako izrazim, iako mi se svidjaju) na akusticnoj gitari...missim, treba mi vremena da doteram prste u formu, al sve pesmice su na isti sablon i tako harmonsko-ritmicki jednostavne, da i ja mogu da ih sviram...:isfoliranismajli:
Link to comment
glavom, bradom, gitarom i pedalama
pa dok nisi prijavijo ja nisam znao sta je predgrupa. bice publike bez brige, mada sluso sam sinoc na radijo i mozda nisi trebao najavljivati kad se ocekuje da starta qui.
Link to comment
pa dok nisi prijavijo ja nisam znao sta je predgrupa. bice publike bez brige, mada sluso sam sinoc na radijo i mozda nisi trebao najavljivati kad se ocekuje da starta qui.
ne znas nesto. to mi gutter dzitre radi. on svira poslednji jer ce yow da se preparira, pa dok saceka svoj red ima da se ispovraca, uneredi i zadzonja, a i cova je u godinama.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...