Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

29 minutes ago, pasha said:

 

 

Svasta moze da se prica.

 

Može, naravno, hoćemo li sad da izvlačimo šta je koji narod, nacija, država ili pleme radilo u istoriji 10.000 godina unazad? Nalazimo se u godini 2021. i to je jedino što se računa. I ne, ništa nisi napisao šta ti misliš o tome da "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta"  Jednostavno si to konstatovao kao nešto najnormalnije, nešto što se podrazumeva, ne razumevajući koliko je monstruozno to što si napisao.  Ali dobro, nastavi da veličaš brata Sija, sigurno ti ja neću smetati.

Edited by Luther
Link to comment

I da, kineskim podacima o bilo čemu uključujući rast GDP, broj mrtvih od kovida, ma šta drugo, verujem manje nego u bilo šta što čujem od A.Vučiće za koga je neko na forumu lepo rekao da laže i kad laže. 

  • +1 1
Link to comment
On 5.3.2021. at 21:11, bags said:

 

Danas sam bas naletio i na ovo (iako generalno mislim da nema sanse da neka statistika to tacno poreda ali eto daje neki barem uvid ) :

 

relates to South Korea Leads World in Innovation as U.S. Exits Top Ten

 

 

Toliko je dobar život na vrhu ove liste sveopšte inovativnosti, produktivnosti, efikasnosti da ljudi dobrovoljno odlaze u zatvore da pogebnu od njega.

 

Quote

“After a stay in the prison, people say, ‘This is not a prison, the real prison is where we return to,’” she said.

 

Edited by eumeswil
Link to comment
36 minutes ago, Luther said:

 I ne, ništa nisi napisao šta ti misliš o tome da "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta"  Jednostavno si to konstatovao kao nešto najnormalnije, nešto što se podrazumeva, ne razumevajući koliko je monstruozno to što si napisao.  Ali dobro, nastavi da veličaš brata Sija, sigurno ti ja neću smetati.

Monstruozna je jedino podlost u ovom izvrtanju napisanog.

 

Covjek je napisao:

Quote

Kina nije zapad i resenje jednog deteta se brzo pretvara u resenje 2 ili 3 deteta.

Kina je vec sprovela forsiranje broja djece, lako je zamisliti da to urade opet (sto je i pashina poenta). Da li je to monstruozno ili ne, niti je nesto bitno za temu, niti je bilo potrebe da pasha eksplicitno navodi. Uostalom, ako vec uveliko sprovode genocid nad Ujgurima forsiranje politike 2-3 djeteta onda djeluje kao nesto sto mogu da urade a da ne trepnu, dakle kao nesto najnormalnije iz njihove perspektive.

Link to comment
7 hours ago, milfisland said:

Svega toga ne bi bilo da Trokemada nije tamo prognao Jevreje, da protestanti nisu tolerasani, da je nije bila prva zemlja sa vjerskom slobodom, što je pandan današnjoj političkoj slobodi. pa je neki slobodnjak izumio vjetrenjače kao prve mašine za isušivanje i kasnije unutar njih napravili prve mehaničke pilane.

Kad se ljudi malo najedu hoće slobodu, naročito ako je vide na drugo mjesto. Jedan moj drug, uz to musliman, radi u Luxemburgu za dobre pare, imao ponudu u Dohu na 3x više, pozdravio ih. Ne mogu ja to...

Masu ima veze između slobode i inovacija. 

Kad je riječ o Kini, ona je tu pošla u rikverc. Ranije si imao reset unutar KP na deset godina, pa Deng bude predsjednik Bidž saveza i siva eminencija koja gura reforme. Sad je brat Si odlučio da bude doživotni testis. Takve stvari guše meritokratiju, umanjuju šanse za vertikalnu cirkulaciju u društvu, manje cirkulacije vremenom donosi gangrenu društva...

Imajte u vidu da je ovo samo jedan skroman pogled na stvari na prvu loptu.

Interesantno mi je i zabavno, bez ikakve zlobe, naravno kako niko, nikada, u ovakvim raspravamatm na temu razvijenosti i olitickih sloboda, najedenih ljudi koji bi - najedeni naravno - da budu malo i slobodni ne potegne nesto sto ja zovem Cercilovim paradoksom, ili - ako cemo bas da teramo mak na konac - hipokrizijom ugradjenom u klasicnu predstavnicku demokratiju, parlamentarnu i visestranacku jakako....

Radi se o jednoj fikciji: fikciji koja jeste liberalnom kapitalizmu sa opisanom demokratijom kao politickim sistemom koji mu ponajbolje odgovara omogucila da postigne sto je postigao i sto izistinski jeste za divljenje, ali fikciji koja se zasniva na pretpostavci da u politickom zivotu/odlucivanju ucestvuju svi samim cinom slobodnog i ni od koga ometanog ili kontrolisanog ubacivanja glasackog listica u kutiju.

Fikciji koja zmuri nad cinjenicom da se taj sistem zasniva na delovanju politickih partija finansiranih od strane onih koji drze kasu i kljucic od nje, koji poseduju medije, itd, itd...

Fikciji koja nam onemogucava da obratimo paznju na cinjenicu da je pomenuti Cercil - verovatno najparlamentarnijitm politicar, drzavnik 20 veka - covek koji je ceo zivot proveo u parlamentu i partijama, iskreno posvecen demokratiji, onoj klasicnoj o kojoj pricamo, covek koji je demonstrirao na delu smenljivost vlasti na izborima i to u trenutku svog najveceg trijumfa, istovremeno harao Indijom i joj poprilicnim komadima Planete bez trunke obzira prema principima koje je u sopstvenoj zemlji iskreno zagovarao.

Fikciji koja je Holandiji koju pominjes omogucila da dovodeci svoj demokratski politicki sistem do granica na kojima joj treba zavideti, u 1 Indoneziji sprovodila poprilican teror i to u ime zakona.

Fikcije koja je na kraju dovela do paradoksa da je u nekoj zemlji dovoljno uvesti visestranacki sistem i izbore, pa ce stvari da krenu na bolje same po sebi.

Nece, jer su razne Libije, Iraci, Egipti, Rusije i Srbije pokazale da to ne ide bas tako, da sama fikcija nije dovoljna.

Ali, da se ne lazemo: fikciji koja je, na kraju 20. veka individualne politicke i svake druge slobode dovela na do sada nedostignut nivo i - u pravu si - omogucila i ekonomski napredak sa sve raznoraznim indeksima inovacija, srece, visine i rasta GDP-a. itd, itd...

Ali - ne svuda i ne za svakoga.

Ali, eto i nazalost, sve ima svoj rok trajanja, i najbolji i najslobodoljubiviji ustavi vremenom dobijaju zakrecenje krvnih sudova, pa je tako klasicna liberalna demokratija, izmedju ostalog, pretvorila svoje podanike u neku vrstu politickih zombija gadljivih na politizaciju i aktivno ucestvovanje u politici, dok se njen izjednacavajuci efekat, usmeren na to da sistem spreci pojavu diktatue, upravo smenjivoscu vlasti pretvorio u maltene diktaturu politicara mediokriteta i to upravo u trenutku kada se sam sistem nasao pred do sada nevidjenim izazovima.

Sa druge strane je Kina, ovakva kakva je, razbila deo fikcije koji se zasnivao na tvrdnji da nema onog cuvenog trzista - inace takodje jednog od neophodnih uslova za postojanje i funkcionisanje one tako uspesne liberalne demokratije - bez visepartijskog sistema i politickih sloboda.

Sve u svemu - nesto ne valja: svet, Planeta je u krizi, globalnoj - i bez korone, problemi poput ekoloskih, da ne nabrajam dalje, zahtevace sva je prilika vrlo brzo akciju, odgovor na krizu, pokusaj da se ona prevazidje.

A za ponasanje i delovanje u stani-pani situacijama jednostavno ne postoji resenje koje ne podrazumeva pre svega ogranicavanje individualnih sloboda, njihovo podredjivanje necemu sto se nekada zvalo opste dobro: Kina, na primer, ovakva kakva je, trenutno ima nacina i sredstava, a nema sistemskih skrupulatm da ih ogranici.

Zapad, politickim instrumentima koji mu stoje na raspolaganju - nema: kada pokusa da ih primeni - kao dan jasno videlo se tokom pandemije ili poslednjih americkih izbora - rezultat je - haos.

Naravno, daleko od toga da je sistem mrtav: vremenom, on se uspostavi i pocne da funkcionise, ali je sa krizama problem upravo u tome sto je, ukoliko su zesce i opasnije - vreme odziva, reakcije sve krace, dakle jos jedna od okolnosti koje dovode u pitanje vrednosti liberalne demokratije za razliku od - opet recimo Kine - u kojoj nece morati da se ceka odluka parlamenta ili preterano postovanje procedura, pa i onih parlamentarnih.

Ono, nije da nije da Zapad u 20. veku nije isprobao par precica, ali je rezultat bio poprilicno krvav i nikako po ukusu tviter demokrata...

Sve u svemu, i Kina i Zapad ce morati da pokusaju da nadju resenja koja bi im - i ne samo njima - omogucila da pokusamo da se iz sranja vadimo ako uopste jos ima vremena.

Ili ce sistemu koji se pokazao toliko uspesnim, ali zasnovanom na besomucnoj kompetitivnosti, neprekidnom i nicim ogranicenom rastu kao uslovu sopstvenog postojanja dozvoliti da pribegne jedinom do sada isprobanom i dokazano efikasnom sredstvu - ratu.

BTW, cini mi se da su 2020. godine globalni vojni troskovi nadmasili one na vrhuncu Hladnog rata.

 

Sto se ostalog tice, vidim da je topik krenuo u uobicajenom pravcu verovanja i neverovanja, proglasavanja oponenata za ustase, ljubitelje druga sija, itd, itd...

S druge strane, zora ce zamalo, jes ladno, ali treba pokusati jos malo se dohvatiti mora i ako je najavljena kisa... ;)

Edited by namenski
Link to comment
7 hours ago, laser lotus said:

Monstruozna je jedino podlost u ovom izvrtanju napisanog.

 

Covjek je napisao:

Kina je vec sprovela forsiranje broja djece, lako je zamisliti da to urade opet (sto je i pashina poenta). Da li je to monstruozno ili ne, niti je nesto bitno za temu, niti je bilo potrebe da pasha eksplicitno navodi. Uostalom, ako vec uveliko sprovode genocid nad Ujgurima forsiranje politike 2-3 djeteta onda djeluje kao nesto sto mogu da urade a da ne trepnu, dakle kao nesto najnormalnije iz njihove perspektive.

 

Da ali čovek je napisao i  "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta kao sa jednim detetom?" kao da je to nešto najnormalnije, kao da se to podrazumeva i očekuje. Što je po meni monstruozno ako je tačno a ako nije onda "čovek" izmišlja što je takođe loše. Nikakvog tu podmetanja nema niti sam bilo šta pogrešno citirao a ni razumeo.

 

Takođe je napisao i : "Vidis kako je Kina okrenuta prema sebi, kao sto sam pisao. Ona jase svoju populaciju dok zapad jase ostale." pri čemu je nejasno šta tačno predstavlja to jahanje, kako se to manifestuje. Ako je ono što mislim da jeste, pa upravo "Kina" kupuje po svetu kao da ne postoji sutra. Fabrike, luke, železnice, tehnologije itd. Međutim kad ona to radi to nije "jahanje", verovatno je altruizam, ali kad to radi tzv. zapad onda jeste jahanje tj. tzv. eksploatacija. Ako nije ovo što mislim zaista ne znam šta jeste.

 

Link to comment

Moraćeš da postaneš nomad i da se iseliš u Kinu kad ti drug Vini d Pu pošalje svoje CPC ekonomske ubice i sruši mostove, ali ne bombama već lošim betonom, pripremi se.

Link to comment
10 hours ago, Luther said:

 

Može, naravno, hoćemo li sad da izvlačimo šta je koji narod, nacija, država ili pleme radilo u istoriji 10.000 godina unazad? Nalazimo se u godini 2021. i to je jedino što se računa. I ne, ništa nisi napisao šta ti misliš o tome da "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta"  Jednostavno si to konstatovao kao nešto najnormalnije, nešto što se podrazumeva, ne razumevajući koliko je monstruozno to što si napisao.  Ali dobro, nastavi da veličaš brata Sija, sigurno ti ja neću smetati.

 

Znaci bitno je samo sto ti odredis da je bitno pa makar relativizovao ropstvo i razvoj odredjenih zapadnih drzava na tome. jahanje Azije, Afrike i Latinske Amerike nije bitno, samo 2021. Iako se bas pricalo o tome a onda ti uleteo da odredjuejs sta je bitno. Ne bih zeleo da ulazim u zidove, bodljikave zice od SAD, preko EU do Izraela 2021.

Necu uopste da ulazim u to nadgornjavanje.

 

Edited by pasha
Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Interesantno mi je i zabavno, bez ikakve zlobe, naravno kako niko, nikada, u ovakvim raspravamatm na temu razvijenosti i olitickih sloboda, najedenih ljudi koji bi - najedeni naravno - da budu malo i slobodni ne potegne nesto sto ja zovem Cercilovim paradoksom, ili - ako cemo bas da teramo mak na konac - hipokrizijom ugradjenom u klasicnu predstavnicku demokratiju, parlamentarnu i visestranacku jakako....

Radi se o jednoj fikciji: fikciji koja jeste liberalnom kapitalizmu sa opisanom demokratijom kao politickim sistemom koji mu ponajbolje odgovara omogucila da postigne sto je postigao i sto izistinski jeste za divljenje, ali fikciji koja se zasniva na pretpostavci da u politickom zivotu/odlucivanju ucestvuju svi samim cinom slobodnog i ni od koga ometanog ili kontrolisanog ubacivanja glasackog listica u kutiju.

Fikciji koja zmuri nad cinjenicom da se taj sistem zasniva na delovanju politickih partija finansiranih od strane onih koji drze kasu i kljucic od nje, koji poseduju medije, itd, itd...

Fikciji koja nam onemogucava da obratimo paznju na cinjenicu da je pomenuti Cercil - verovatno najparlamentarnijitm politicar, drzavnik 20 veka - covek koji je ceo zivot proveo u parlamentu i partijama, iskreno posvecen demokratiji, onoj klasicnoj o kojoj pricamo, covek koji je demonstrirao na delu smenljivost vlasti na izborima i to u trenutku svog najveceg trijumfa, istovremeno harao Indijom i joj poprilicnim komadima Planete bez trunke obzira prema principima koje je u sopstvenoj zemlji iskreno zagovarao.

Fikciji koja je Holandiji koju pominjes omogucila da dovodeci svoj demokratski politicki sistem do granica na kojima joj treba zavideti, u 1 Indoneziji sprovodila poprilican teror i to u ime zakona.

Fikcije koja je na kraju dovela do paradoksa da je u nekoj zemlji dovoljno uvesti visestranacki sistem i izbore, pa ce stvari da krenu na bolje same po sebi.

Nece, jer su razne Libije, Iraci, Egipti, Rusije i Srbije pokazale da to ne ide bas tako, da sama fikcija nije dovoljna.

Ali, da se ne lazemo: fikciji koja je, na kraju 20. veka individualne politicke i svake druge slobode dovela na do sada nedostignut nivo i - u pravu si - omogucila i ekonomski napredak sa sve raznoraznim indeksima inovacija, srece, visine i rasta GDP-a. itd, itd...

Ali - ne svuda i ne za svakoga.

Ali, eto i nazalost, sve ima svoj rok trajanja, i najbolji i najslobodoljubiviji ustavi vremenom dobijaju zakrecenje krvnih sudova, pa je tako klasicna liberalna demokratija, izmedju ostalog, pretvorila svoje podanike u neku vrstu politickih zombija gadljivih na politizaciju i aktivno ucestvovanje u politici, dok se njen izjednacavajuci efekat, usmeren na to da sistem spreci pojavu diktatue, upravo smenjivoscu vlasti pretvorio u maltene diktaturu politicara mediokriteta i to upravo u trenutku kada se sam sistem nasao pred do sada nevidjenim izazovima.

Sa druge strane je Kina, ovakva kakva je, razbila deo fikcije koji se zasnivao na tvrdnji da nema onog cuvenog trzista - inace takodje jednog od neophodnih uslova za postojanje i funkcionisanje one tako uspesne liberalne demokratije - bez visepartijskog sistema i politickih sloboda.

Sve u svemu - nesto ne valja: svet, Planeta je u krizi, globalnoj - i bez korone, problemi poput ekoloskih, da ne nabrajam dalje, zahtevace sva je prilika vrlo brzo akciju, odgovor na krizu, pokusaj da se ona prevazidje.

A za ponasanje i delovanje u stani-pani situacijama jednostavno ne postoji resenje koje ne podrazumeva pre svega ogranicavanje individualnih sloboda, njihovo podredjivanje necemu sto se nekada zvalo opste dobro: Kina, na primer, ovakva kakva je, trenutno ima nacina i sredstava, a nema sistemskih skrupulatm da ih ogranici.

Zapad, politickim instrumentima koji mu stoje na raspolaganju - nema: kada pokusa da ih primeni - kao dan jasno videlo se tokom pandemije ili poslednjih americkih izbora - rezultat je - haos.

Naravno, daleko od toga da je sistem mrtav: vremenom, on se uspostavi i pocne da funkcionise, ali je sa krizama problem upravo u tome sto je, ukoliko su zesce i opasnije - vreme odziva, reakcije sve krace, dakle jos jedna od okolnosti koje dovode u pitanje vrednosti liberalne demokratije za razliku od - opet recimo Kine - u kojoj nece morati da se ceka odluka parlamenta ili preterano postovanje procedura, pa i onih parlamentarnih.

Ono, nije da nije da Zapad u 20. veku nije isprobao par precica, ali je rezultat bio poprilicno krvav i nikako po ukusu tviter demokrata...

Sve u svemu, i Kina i Zapad ce morati da pokusaju da nadju resenja koja bi im - i ne samo njima - omogucila da pokusamo da se iz sranja vadimo ako uopste jos ima vremena.

Ili ce sistemu koji se pokazao toliko uspesnim, ali zasnovanom na besomucnoj kompetitivnosti, neprekidnom i nicim ogranicenom rastu kao uslovu sopstvenog postojanja dozvoliti da pribegne jedinom do sada isprobanom i dokazano efikasnom sredstvu - ratu.

BTW, cini mi se da su 2020. godine globalni vojni troskovi nadmasili one na vrhuncu Hladnog rata.

 

Sto se ostalog tice, vidim da je topik krenuo u uobicajenom pravcu verovanja i neverovanja, proglasavanja oponenata za ustase, ljubitelje druga sija, itd, itd...

S druge strane, zora ce zamalo, jes ladno, ali treba pokusati jos malo se dohvatiti mora i ako je najavljena kisa... ;)

 

@namenski NAMENSKI... ccc... Šetaš ti pored moraš, kuliraš, zabolje te murica što je meni na sat vremena more, a ne mogu, no sa đecom krše u Moraču bačam. Ali tako je to sa sposobnim vladama tokom pandemije i različitim konceptima vladavine. Doduše mi ovdje ne smijemo niđe, ali zato po vlade ode na ajtar Atanasiju, a premijer i ministri  tradicionalno iscjelivaju mrca, sanduk, ikone u zavisnosti od rasploživosti. Pa onda na modernom intervjuu putem tvitera dobije pitanje "ol me poljubit kad umrem" ili "ko će biti četvrti vladika za gren slem"? No, batalimo lokalizme, imamo temu za to.

 

U pravu si za reakciju za krizne momente. Mnogo bolje "vrijeme odaziva" što je uvijek važna stavka ugovora o održavanju sistema, pa neđe i društvenog ugovora o održavanju društvenog sistema imaju autoritarni režimi, kad je riječ o kriznim situacijama. E sad, dolazimo do mjere koliko će krizne situacija biti česte i zajebane. U ne kriznim vremenima taj totalitarizam blaži ili jači ostaje isti kao i u kriznim a nikome ne treba. Ubija ti zonu komfora. Što bi rekao moj drugar Staripodgoričanin musliman iz Luksembrurga kad je dobio ponudu da ne Dohu nego Riad "makse tamo, da me ufate sa čašom vina i onda mi moji Turci javno okinu muricu". Džaba složen milion za petogodišnji ugovor, smor je to.  

 

Da uozbiljimo. Amerika je i dalje magnet. Ma i Evropa. Evo imigranti iz Pakistana i Bangladeša pa ne okreću put Kine đe im je bliže. Mada, u Kinu nije baš komotno Muslimanima, ali da ulazimo u trista tema odjednom. Najbolji u gomili profesija će baš zbog te komocije i liberalne demokratije koliko god da je ista izdušila ići na zapad, nije riječ samo o kinti. Eno im bliži Katar, Emirati, KSA, Kina pa ne trče tamo. Evo Turci su u Njemačkoj napravili vakcinu. Što je ne napraviše u Turskoj. Čudo je ambijent. Kultura, odnosno kulturološki model ozbiljan je ekonomski resurs. Zato smo mi tu đe smo, a tako blizu Evropi. Veći smo mi Turci no oni iz Istanbula što bi reka onaj moj drug, ma i Basara :)

 

A što je izdušila liberalna demokratija. Pa, pomrli su svi koji su sjećali vremena kad se živjelo bez nje. Pa se uzima zdravo za gotovo i piški po njoj. Kao dijete koje ne obraće pažnju na igračku koja mu je vazda raspoliživa no kmeči za novu.

 

Kad sam pominjao Holandiju mislio sam na relativnu slobodu u odnosu na susjede koji su svi muljali sa robovima, drali kolonije i sl. Kao i na Brtianiju.

 

Ostaje tema, i to velika, ima li liberalna demokratija i kapitalizam u sadašnjem obliku budućnost imajući u vidu "globalna gibanja". Pandemija je samo disklejmer u odnosu na klimatske promjene kako mogu šamarčinu da nam opale. A ajde usaglasi gomilu zemalja. Ili ćemo se ponovo iščupati na način što će reciklaža generisati novu industrijsku revoluciju. 

 

Malo zbrda zdola, nadam se da se razumijemo, uprkos tome što se ne slažemo u potpunosti.

 

Edit: Pokušao sam da objasnim da su Holandezi tehnološkim poboljšanjem u brodogradnji postali pomorska sila jer su pravili brže, jeftinije i preciznije. 

Tačno je da je išlo iz Mediterana preko Pirinije. samo se vazda sjetim retardniranih Španaca koji su bili prebogati i stukli kintu na besmislene vjerske ratove. 

Kad je torkemada proćera Sefarde dočeka ih je Mehmed II u luci i rekao "Ja dobijam, a oni gube" misleći na Španiju. I stvoriše građansku i zanatsku klasu u carstvu. 

U tom momentu, tokom svoga uspona bješe otomansko carstvo prilično napredno. Ali, kao i mnogo puta, brzo dođe dekadencija.

 

 

Edited by milfisland
Link to comment
5 minutes ago, milfisland said:

 

Kad sam pominjao Holandiju mislio sam na relativnu slobodu u odnosu na susjede koji su svi muljali sa robovima, drali kolonije i sl.

Alo bre: i Holandija je drala kolonije, onoliko - na stranu ona karipska sitnez, ima jedna ogrooooomna zemlja sa nekih preko 100 miliona stanovnika koja je itekako osetila drazi holandske kolonijane vladavine.

Zove se Indonezija, dalje mozes sam... :D 

 

A sto se tice takozvanog liberalnog kapitalizma: ako nisi primetio, odao sam mu duzno priznanje kao periodu/sistemu koji je covecanstvu omogucio prodore svih vrsta, nezamislive, od tehnoloskih do politickih ukljucujuci i individualne politicke slobode i drustveno blagostanje.

Tu spora nema niti moze i sme da bude.

Pitanje svih pitanja je danas u tome nije li mozda liberalni kapitalizam istrosio svoju neverovatnu apsorpcionu - da je tako nazovem - moc da u sebe usisa, prihvati sve: svaku ideju, pokret, osim najekstremnijih i osim kada mu je bila bas frka, kao u slucaju nacizma - da se posluzi i svojim deklarisanim ideoloskim protivnicima, a sve zarad nicim ogranicenog rasta.

Primera radi, tako je u sebe usisao, anihilirao, takozvanu generaciju '68, pretvorio je iz buntovnika ciji ga je pokret poprilicno zaljuljao, obukao je u Armani odela ili rasporedio po univerzitetima, svejedno, izvukavsi iz njih ono najbolje i gurajuci uspesno dalje.

Pitanje je da li je njegova moc privlacenja jos uvek toliko, ako uopste jaka, pitanje je kako ce da pokusa da odgovori na razne globalne izazove, od ekoloskih, klimatskih, do politickih i ekonomskih...

Ja sam, posmatrajuci desavanja poslednjih 30-ak godina - nesto skeptican.

Jer, da mi ne neko rekao pocetkom 90-ih u opstoj euforiji izazvanoj padom komunizma i dolaskom demokratije koja samo sto nije, da ce posle 30 godina da, recimo, Srbijom vlada potrcko vojvode Voje, sa sve privrednicima :isuse: ciji su policijski dosijei deblji od Rata i mira, da ce komunisticko zakonodavstvo u odnosu na praksu tranzicionog da izgleda kao uzor pravne drzave, ja bih - pa ne znam....

A ti?

Sa sve ubedjenjem da je u demokratiji kakvu su nam, doduse poprilicno polovnu, prodali - jedini spas.

 

Obaska sto mislim da navodjenje pojedinacnih primera u pricama poput ovakve ne dokazuje ama bas nista.

Link to comment

Pojedinačni primjeri ne govore mnogo, ali znaju biti simpatični, pa ih navodim. Sve što si naveo su izazovi koji čekaju liberalnu demokratiju.

Ne znam kako će odit dalje. Nadu mi daje da je kapitalizam uspio dosta toga da pregura, pa da se nadamo... No posta sam pravi matuf što sjedi na balkon u Muppet Show i daje primjedbe. Oće to sa godinama. Kuda će ovo odit brine me zbog klinaca, ja sam vjerovatno u drugom poluvremenu životne tekme pa ću izdurat nekako.

No da ne spamujemo. Da li je kineski odogovr model? Vidjećemo... Ekološki, makar za sada nije. A tu bi mogao biti veći zajeb no bilo koja pandemija.

Lijepo je vozilo dok je bilo max 10% bogatuna, kuća i dvoje kola. Ali, ako bi tako bila cijela planeta, ode sve u racku.

Evo ti i malo ljepšeg vremena, pa uživaj dolje.

P.S. Časti neku finu istorijsku priču kad budeš dokon. Uz neko vino i pogled na more dovati se pisanije za svoje čitaoce.

 

Edited by milfisland
Link to comment
2 hours ago, Luther said:

 

Da ali čovek je napisao i  "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta kao sa jednim detetom?" kao da je to nešto najnormalnije, kao da se to podrazumeva i očekuje. Što je po meni monstruozno ako je tačno a ako nije onda "čovek" izmišlja što je takođe loše. Nikakvog tu podmetanja nema niti sam bilo šta pogrešno citirao a ni razumeo.

 

Da, uradili su vec jednom, glatko to mogu da ponove opet kao da je nesto najnormalnije. To je mozda monstruozno ponasanje Kine ali nema nista monstruozno u pashinoj konstataciji da je tako nesto moguce/vjerovatno.

Link to comment
47 minutes ago, milfisland said:

 

 

Da uozbiljimo. Amerika je i dalje magnet. Ma i Evropa. Evo imigranti iz Pakistana i Bangladeša pa ne okreću put Kine đe im je bliže. Mada, u Kinu nije baš komotno Muslimanima, ali da ulazimo u trista tema odjednom. Najbolji u gomili profesija će baš zbog te komocije i liberalne demokratije koliko god da je ista izdušila ići na zapad, nije riječ samo o kinti. Eno im bliži Katar, Emirati, KSA, Kina pa ne trče tamo. Evo Turci su u Njemačkoj napravili vakcinu. Što je ne napraviše u Turskoj. Čudo je ambijent. Kultura, odnosno kulturološki model ozbiljan je ekonomski resurs. Zato smo mi tu đe smo, a tako blizu Evropi. Veći smo mi Turci no oni iz Istanbula što bi reka onaj moj drug, ma i Basara :)

 

 

 

Pakistanaca i Bangladešanaca ima više u KSA i UAE nego u UK. Katar je veličinom nebitna zemlja, kao kad bi rekao što Rumuna ima više u Njemačkoj a ne u Luksemburgu. Baš čudno, eto, što ne idu u Kinu s obzirom da Kina ima demografski pool od xxx miliona ljudi za najslabije plaćene i najgore poslove. Za razliku od Zapada ili naftaških Arapa gdje nije slučaj. I taj Turčin što je uradio vakcinu je druga generacija (došao u DE sa 4 godine), a otac mu je došao da radi za trakom u Fordovim fabrikama. Nije sigurno zbog Holivuda ili liberalne demokratije kako se servira priča u tupavima forumskim elitističkim krugovima, ima i takvih koji odu tamo zbog neonskih svjetala, ali uspjeh je kod radničkih i šljakerskih familija. I zašto bi bilo neko emigrirao u DE zbog liberalne demokratije kada nema NIKAKVO političko pravo tamo? Jel mogu da glasam ili da buden biran u DE ako odem sutra? Jel znate nekoga da je otišao u DE zbog liberalne demokratije? 🤣🤣🤣Ne prosipajte se, na Zapad ali i u UAE se ide zbog šljake u 90% slučajeva. Na jednog tog vašeg liberalnog demokratu emigranta i 2 holivud wannabe star emigranta dođe 600 šljakera.

  • +1 2
Link to comment
33 minutes ago, mackenzie said:

 

Pakistanaca i Bangladešanaca ima više u KSA i UAE nego u UK. Katar je veličinom nebitna zemlja, kao kad bi rekao što Rumuna ima više u Njemačkoj a ne u Luksemburgu. Baš čudno, eto, što ne idu u Kinu s obzirom da Kina ima demografski pool od xxx miliona ljudi za najslabije plaćene i najgore poslove. Za razliku od Zapada ili naftaških Arapa gdje nije slučaj. I taj Turčin što je uradio vakcinu je druga generacija (došao u DE sa 4 godine), a otac mu je došao da radi za trakom u Fordovim fabrikama. Nije sigurno zbog Holivuda ili liberalne demokratije kako se servira priča u tupavima forumskim elitističkim krugovima, ima i takvih koji odu tamo zbog neonskih svjetala, ali uspjeh je kod radničkih i šljakerskih familija. I zašto bi bilo neko emigrirao u DE zbog liberalne demokratije kada nema NIKAKVO političko pravo tamo? Jel mogu da glasam ili da buden biran u DE ako odem sutra? Jel znate nekoga da je otišao u DE zbog liberalne demokratije? 🤣🤣🤣Ne prosipajte se, na Zapad ali i u UAE se ide zbog šljake u 90% slučajeva. Na jednog tog vašeg liberalnog demokratu emigranta i 2 holivud wannabe star emigranta dođe 600 šljakera.

 

Moguće da gledam kroz svoj bubble. Ljudi koje znam bili su dobro obrazovani i ovdje sa svim novčanim i nenovčanim benefitima imali 2000+ EUR i otišli su. Ljekari specijalisti, IT, inžinjenri specijalisti, finansijski specijalisti sa međunarodnim licencama...

I svima je neđe motiv bio "odlazim zbog đece, da se podižu u ovaj užas". Nikome nije bila kinta na prvom mjestu, a imajući u vidu troškove porodice za neke od njih je start finansijski manje komotan nego Podgorica, pa ipak...

Sad će @namenski na kičmu da mi skoči zbog pojedinačnih slučajeva, ali eto :D. Vjerovatno ima procenat ljudi i u drugim zemljama ovoga profila koji odlaze. Pa vidite koliko je društvo đe dolaze u plusu, a ono odakle odlaze u minusu.

A što se vakcine tiče. Njemačka je dala logistiku, ali da ne bi emigranata ne bi je bilo. Kao vjerovatno ni Applea da Stevov tajo nije došao iz Sirije u USA :)

To je momci demografska dividenda. Tako se zove. A dividendu voli i mlado i staro, zar ne...

Link to comment
3 minutes ago, milfisland said:

A dividendu voli i mlado i staro, zar ne...

Narocito kada je posedujetm....

Problem, mali, malecki, nastane kada povrednosti rastuci broj dividendi dospeva u ruke sve manjeg broja ljudi...

A onom daleko vecem broju ostanu, recimo, hipoteke...:sleep:

Koje bas i ne ljubi ni staro ni mlado...

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...