Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

29 minutes ago, milfisland said:

A što se vakcine tiče. Njemačka je dala logistiku, ali da ne bi emigranata ne bi je bilo. Kao vjerovatno ni Applea da Stevov tajo nije došao iz Sirije u USA :)

To je momci demografska dividenda. Tako se zove. A dividendu voli i mlado i staro, zar ne...

to je tako bilo nekada, a neki budući Stivov tajo će otići u Kinu pre nego u US, možda baš u ovom trenutku odlazi.

 

Kina je već preuzela vođstvo, kad odeš u bilo koji veliki grad u Kini shvatiš da je zapad u odnosu na njih 19. vek. Kina izgleda kao 22. vek, Evropa kao muzej. I to se neće preokrenuti, Kinezi imaju jasnu ideju šta hoće, strategiju, i za unutra i za spolja, i sprovode je, menjaju sebe i svet po svojim planovima. To nama može da se sviđa ili ne sviđa, mislim da slabo i razumemo šta se u stvari dešava, ali oni guraju napred.

 

Zapad sa druge strane ne nudi ništa, samo očajnički pokušava da zadrži status quo, igra im se već 20tak godina svodi isključivo na kvarenje igre kinezima i sprečavanje sitne boranije raznim pretnjama da ne ulazi u dilove sa Kinom. A od toga na duži rok leba nema, mogu da uspore ili osujete po koji projekat tu i tamo, i to je sve. I ne vidi se uopšte neka ideja, šta US nudi svetu kao alternativu kineskom modelutm, osim praznih priča i plašenja ljudi kineskom pretnjomtm.

 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, milfisland said:

 

A što se vakcine tiče. Njemačka je dala logistiku, ali da ne bi emigranata ne bi je bilo. Kao vjerovatno ni Applea da Stevov tajo nije došao iz Sirije u USA :)

To je momci demografska dividenda. Tako se zove. A dividendu voli i mlado i staro, zar ne...

 

I u Novom Sadu govore da su se izbjeglice iz Bosne i Krajine bolje snašli od domaćeg stanovništva, u Sarajevu to govore za Sandžaklije, u Zagrebu za Hercegovce. To je valjda tako da kada emigriraš daješ od sebe 200% jer znaš da nemaš nikoga da se osloniš i pitanje je biti ili ne bitni, pa se boriš i rukama i nogama. Neko koristi mozak, neko silu a neko snagu. Pa kako ti sreća okrene lice. Za razilku od domaćeg stanovništva koje ostane uljuljkano. To je bilo i padom Vizantije kada je njihova emigracija dala zamajac evropskoj renesansi. Dok jednom ne smrkne drugom ne svane. Izgleda je potrebna propast na jednom kraju planete da bi na drugom došlo do prosperiteta.

 

Link to comment
9 hours ago, pasha said:

 

Znaci bitno je samo sto ti odredis da je bitno pa makar relativizovao ropstvo i razvoj odredjenih zapadnih drzava na tome. jahanje Azije, Afrike i Latinske Amerike nije bitno, samo 2021. Iako se bas pricalo o tome a onda ti uleteo da odredjuejs sta je bitno. Ne bih zeleo da ulazim u zidove, bodljikave zice od SAD, preko EU do Izraela 2021.

Necu uopste da ulazim u to nadgornjavanje.

 

 

Ništa ja nikome ne određujem niti to mogu, piši o čemu god želiš ko ti brani. Samo mislim da je besmisleno danas uzimati u obzir događaje od pre 300 ili 1000 godina u analizama ekonomskih kretanja. 

 

Eto mogao bi da razradiš to "jahanje" koje stalno spominješ. Jel Kina danas jaše afričke i azijske države gde ulaže ogroman novac?

 

8 hours ago, laser lotus said:

Da, uradili su vec jednom, glatko to mogu da ponove opet kao da je nesto najnormalnije. To je mozda monstruozno ponasanje Kine ali nema nista monstruozno u pashinoj konstataciji da je tako nesto moguce/vjerovatno.

 

Ja sam napisao: Ali najvažnije od svega, zapanjuje me hladnokrvnost i bešćutnost tvoje izjave da rukovodstvo KP Kine smatra stanovnike svoje države za priplodnu stoku kojoj može da naređuje kako i koliko može da se razmnožava. Tebi je to očigledno normalno, ne znam da li se diviš takvom sistemu, ali znam da takvo monstruozno uređenje ne može da bude vodeća sila u svetu ma šta na bilo kom polju postiglo. Jedan je to pokušao u 20. veku i prilično brzo propao.

 

Ne znam kako si ti razumeo kako ja tvrdim da je pasha monstrum ali si svakako pogrešno razumeo.

Edited by Luther
  • +1 1
Link to comment

Tvoje rijeci:

Quote

Jednostavno si to konstatovao kao nešto najnormalnije, nešto što se podrazumeva, ne razumevajući koliko je monstruozno to što si napisao.

Nisi napisao 'koliko je monstruozno uredjenje o kome pises' ili nesto slicno vec 'koliko je monstruozno to sto si napisao'.

 

 

Link to comment

Given concerns about population growth, China implemented a two-child limit during the 1970s, and, in 1979, began to advocate for an even stricter limit of one child per family. Beginning in the mid 1980s, however, given the unpopularity of the strict limits, China began to allow some major exemptions, particularly in rural areas, resulting in what was actually a "1.5"-child policy from the mid-1980s to 2015 (ethnic minorities were also exempt from one child limits). The next major loosening of the policy was enacted in December 2013, allowing families to have two children if one parent is an only child.[450] In 2016, the one-child policy was replaced in favor of a two-child policy.[451] Data from the 2010 census implies that the total fertility rate may be around 1.4, although due to under-reporting of births it may be closer to 1.5–1.6.

Link to comment
4 hours ago, laser lotus said:

Tvoje rijeci:

Nisi napisao 'koliko je monstruozno uredjenje o kome pises' ili nesto slicno vec 'koliko je monstruozno to sto si napisao'.

 

 

 

19 hours ago, Luther said:

 

Može, naravno, hoćemo li sad da izvlačimo šta je koji narod, nacija, država ili pleme radilo u istoriji 10.000 godina unazad? Nalazimo se u godini 2021. i to je jedino što se računa. I ne, ništa nisi napisao šta ti misliš o tome da "Da li mislis da Kina isto ne moze da naredi 2 ili 3 deteta"  Jednostavno si to konstatovao kao nešto najnormalnije, nešto što se podrazumeva, ne razumevajući koliko je monstruozno to što si napisao.  Ali dobro, nastavi da veličaš brata Sija, sigurno ti ja neću smetati.

 

Monstruozna je zamisao da se naređuje rađanje određenog broja dece, pashi sam samo zamerio što izgleda ne razume koliko je to monstruozno nego to onako nehajno spominje u rangu recimo : Kina može da poveća javnu potrošnju ili Kineska centralna banka može da povisi kamatne stope. 

 

7 hours ago, palikaris said:

to je tako bilo nekada, a neki budući Stivov tajo će otići u Kinu pre nego u US, možda baš u ovom trenutku odlazi.

 

Kina je već preuzela vođstvo, kad odeš u bilo koji veliki grad u Kini shvatiš da je zapad u odnosu na njih 19. vek. Kina izgleda kao 22. vek, Evropa kao muzej. I to se neće preokrenuti, Kinezi imaju jasnu ideju šta hoće, strategiju, i za unutra i za spolja, i sprovode je, menjaju sebe i svet po svojim planovima. To nama može da se sviđa ili ne sviđa, mislim da slabo i razumemo šta se u stvari dešava, ali oni guraju napred.

 

Zapad sa druge strane ne nudi ništa, samo očajnički pokušava da zadrži status quo, igra im se već 20tak godina svodi isključivo na kvarenje igre kinezima i sprečavanje sitne boranije raznim pretnjama da ne ulazi u dilove sa Kinom. A od toga na duži rok leba nema, mogu da uspore ili osujete po koji projekat tu i tamo, i to je sve. I ne vidi se uopšte neka ideja, šta US nudi svetu kao alternativu kineskom modelutm, osim praznih priča i plašenja ljudi kineskom pretnjomtm.

 

 

Fakat je da USA ne nude zabave poput onih u Kini tipa gaženje studenata tenkovima, koncentracione logore sa prisilnom sterilizacijom, hapšenje i ućutkivanje lekara koji koji otkriju epidemiju nepoznatog virusa i slične divote. I dobro je što ne nude. Zato recimo nude četiri puta veće prosečne plate, najbolje univerzitete kako sami kinezi priznaju i još bezbroj drugih stvari koji tebe očito neće odvratiti od prezira prema zapadnoj civilizaciji.  

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Luther said:

 

Fakat je da USA ne nude zabave poput onih u Kini tipa gaženje studenata tenkovima, koncentracione logore sa prisilnom sterilizacijom, hapšenje i ućutkivanje lekara koji koji otkriju epidemiju nepoznatog virusa i slične divote. I dobro je što ne nude. Zato recimo nude četiri puta veće prosečne plate, najbolje univerzitete kako sami kinezi priznaju i još bezbroj drugih stvari koji tebe očito neće odvratiti od prezira prema zapadnoj civilizaciji.  

I kakve veze ta opšta mesta koja si nabiflao imaju veze sa ostvarivanjem svetske dominacije, o čemu se ovde priča? Prezir jbt  😄 Pa ti si taj koji svaku diskusiju na forumu svodi na banalne volim-mrzim priče.

 

Kinezi već godinama diktiraju tempotm, investiraju šakom i kapom, dele kredite, kupuju firme i na zapadu i na istoku, a zapad samo pokusava da im pokvari planove, nikavu ideju nemaju šta da ponude kao alternativu, osim pretnji i ucena sirotinji koja se usudi da saradjuje sa Kinom. 
 

Link to comment
38 minutes ago, palikaris said:

I kakve veze ta opšta mesta koja si nabiflao imaju veze sa ostvarivanjem svetske dominacije, o čemu se ovde priča? Prezir jbt  😄 Pa ti si taj koji svaku diskusiju na forumu svodi na banalne volim-mrzim priče.

 

Kinezi već godinama diktiraju tempotm, investiraju šakom i kapom, dele kredite, kupuju firme i na zapadu i na istoku, a zapad samo pokusava da im pokvari planove, nikavu ideju nemaju šta da ponude kao alternativu, osim pretnji i ucena sirotinji koja se usudi da saradjuje sa Kinom. 
 

 

Nema volim-mrzim samo sam izneo činjenice šta koji model nudi. Pa kome se dopada kineski model njegova stvar, može da proba da ga praktikuje u Kini.   

 

Što se tiče te izmaštane dominacije Kine nijednu novu tehnologiju ili tehnološki koncept nisu kinezi dali svetu u modernom dobu, već tamo zapadne kompanije dolaze i donose nove tehnologije. Od personalnih kompjutera i laptopa preko interneta i internet prodaje , pametnih telefona, električnog automobila do maglev voza i socijalnih mreža (doduše cenzurisanih).     

Link to comment
13 minutes ago, Luther said:

 

 

 

 nijednu novu tehnologiju ili tehnološki koncept nisu kinezi dali svetu u modernom dobu

 

Ovo nije tačno.

Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

Ovo nije tačno.

 

Dobro moguće je, eto navedi te nove revolucionarne tehnologije koje su kinezi podarili svetu u proteklih tridesetak godina a koje su ga na neki način preoblikovale. Moguće je da mi je nešto značajno promaklo.

Link to comment
Quote

Tu Youyou (Chinese: 屠呦呦; pinyin: Tú Yōuyōu; born 30 December 1930) is a Chinese pharmaceutical chemist and malariologist. She discovered artemisinin (also known as qīnghāosù 青蒿素) and dihydroartemisinin, used to treat malaria, a breakthrough in twentieth-century tropical medicine, saving millions of lives in South China, Southeast Asia, Africa, and South America.

 

For her work, Tu received the 2011 Lasker Award in clinical medicine and the 2015 Nobel Prize in Physiology or Medicine jointly with William C. Campbell and Satoshi Ōmura. Tu is the first Chinese Nobel laureate in physiology or medicine and the first female citizen of the People's Republic of China to receive a Nobel Prize in any category. She is also the first Chinese person to receive the Lasker Award. Tu was born, educated and carried out her research exclusively in China.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tu_Youyou

Edited by vememah
Link to comment
1 minute ago, vememah said:

 

Nisam rekao da ne postoji njihov doprinos nauci već da nisu samostalno ostvarili revolucionarne tehnološke proboje koji radikalno menjaju funkcionisanje čovečanstva. Pobrojao sam neke od tih proboja. U kopiranju su doduše dobri. 

Stoga su Epl i Tesla u Kini a nema obrnutog primera da kinesko preduzeće donosi novu tehnologiju na zapad.

Link to comment
9 hours ago, palikaris said:

to je tako bilo nekada, a neki budući Stivov tajo će otići u Kinu pre nego u US, možda baš u ovom trenutku odlazi.

 

 

Znam da Kina uvozi nastavnike za engleski, ali ko im je jos na listi deficitarnih zanimanja? Ko od stranaca dolazi da studira na kineske univerzitete? 

Link to comment
11 minutes ago, Luther said:

 

Nisam rekao da ne postoji njihov doprinos nauci već da nisu samostalno ostvarili revolucionarne tehnološke proboje koji radikalno menjaju funkcionisanje čovečanstva. Pobrojao sam neke od tih proboja. U kopiranju su doduše dobri. 

Stoga su Epl i Tesla u Kini a nema obrnutog primera da kinesko preduzeće donosi novu tehnologiju na zapad.

 

devedesetak % sledećeg se proizvodi u Kini i bez udela Kine u razvoju pojedinim aplikacijama koje se pominju, danas ih ne bi imali ili bi ih imali samo za 0,5% ljudi:

 

  • Scandium: Use to make light alloys for the aerospace industry, as a radioactive tracer, and in lamps
  • Yttrium: Used in yttrium aluminum garnet (YAG) lasers, as a red phosphor, in superconductors, in fluorescent tubes, in LEDs, and as a cancer treatment
  • Lanthanum: Use to make high refractive index glass, camera lenses, and catalysts
  • Cerium: Use to impart a yellow color to glass, as a catalyst, as a polishing powder, and to make flints
  • Praseodymium: Used in lasers, arc lighting, magnets, flint steel, and as a glass colorant
  • Neodymium: Used to impart violet color to glass and ceramics, in lasers, magnets, capacitors, and electric motors
  • Promethium: Used in luminous paint and nuclear batteries
  • Samarium: Used in lasers, rare earth magnets, masers, nuclear reactor control rods
  • Europium: Used to prepare red and blue phosphors, in lasers, in fluorescent lamps, and as an NMR relaxant
  • Gadolinium: Used in lasers, x-ray tubes, computer memory, high refractive index glass, NMR relaxation, neutron capture, MRI contrast
  • Terbium: Use in green phosphors, magnets, lasers, fluorescent lamps, magnetostrictive alloys, and sonar systems
  • Dysprosium: Used in hard drive disks, magnetostrictive alloys, lasers, and magnets
  • Holmium: Use in lasers, magnets, and calibration of spectrophotometers
  • Erbium: Used in vanadium steel, infrared lasers, and fiber optics
  • Thulium: Used in lasers, metal halide lamps, and portable x-ray machines
  • Ytterbium: Used in infrared lasers, stainless steel, and nuclear medicine
  • Lutetium: Used in positron emission tomography (PET) scans, high refractive index glass, catalysts, and LEDs
Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

devedesetak % sledećeg se proizvodi u Kini i bez udela Kine u razvoju pojedinim aplikacijama koje se pominju, danas ih ne bi imali ili bi ih imali samo za 0,5% ljudi:

 

 

Izgleda se ne razumemo. Ja govorim o novim, revolucionarnim tehnologijama, ti nabrajaš neke hemijske elemente koji se sticajem okolnosti nalaze u većoj razmeri na teritoriji Kine pa ih dotični iskopavaju i proizvode. Nema to veze jedno sa drugim.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...