Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

Ja kad sam zavrsavao studije pocelo je uvodjenje Bolonje i to znam da je ljudima dosta olaksalo zivot. E sad, da li je to bio i pad kvaliteta ili ne, ne znam. A sta je bilo od tad pojma nemam...

 

Treba praviti i razliku izmedju lakseg fakulteta i fakulteta koji te manje nauci.

  • +1 1
Link to comment

Ovo sto vidjam mladje u poslu (a pod mladje mislim 30-), ne deluje mi da su nesposobni niti da im fali radnih navika. Sta znam... moje iskreno misljenje je da su nasi fakulteti ranije bili preteski bez neke prave potrebe. Kad sam poceo da radim zacudio sam se koliko je stvaran posao lak.

  • +1 6
Link to comment

Bez muke nema nauke :sleep: Istini za volju u tom muchenju ima i mnogo muchenja radi muchenja kod nashih fakulteta, tj bilo je. Sad se ne razbiram previshe, ali verujem da je sa ispraznom mukom otishla i svrsishodna. Na insta sam pre nekog vrmeena videla neku ribetinu, ne shto je diplomirala na mome nekadasjnjem smeru u roku, nego i doktorirala, sve dobro pre 30te, sve sa milion slika sa Ibice ovoga onoga... ne znam verujem da se donekle razume ali odnekle ne deluje mi kao takav kapacitet.

  • +1 1
Link to comment

Pa to. U moje vreme™ likovi koji su zavrsavali Matematicki sa prosekom skoro 10 (sto je opet samo po sebi sulud rezultat koji bi samo mali broj njih postigao) su odustajali od doktorata posle jedne godine. Pri tom koncept samih ispita je bio nepotrebno pravljen da bude tezak - umesto velikog broja manjih ispita, imao si samo par velikih (prva godina samo 4 ispita, druga 5). Za svaki ispit si imao pismeni i usmeni. Ako ne polozis pismeni ne mozes na usmeni a ako padnes usmeni - idi opet na pismeni. Pa onda sve to radi u par rokova jer su svi dvosemestralni. Onaj ko bi zavrsio u roku se smatrao genijem, vecini je trebalo 6-7 godina, ko da je to standard a ne da zavrsis kako je i zamisljeno. Naravno, pola je odustalo negde na pola puta. I onda ti koji zavrse pokidaju u stvarnom zivotu. Sta ti to govori? Da ne pricam o ludim profesorima koji te obore jer su ustali na levu nogu, al toga je bilo na svakom faksu. 

 

Ceo taj sistem je bio zreo za reformu.

 

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Pa to. U moje vreme™ likovi koji su zavrsavali Matematicki sa prosekom skoro 10 (sto je opet samo po sebi sulud rezultat koji bi samo mali broj njih postigao) su odustajali od doktorata posle jedne godine. Pri tom koncept samih ispita je bio nepotrebno pravljen da bude tezak - umesto velikog broja manjih ispita, imao si samo par velikih (prva godina samo 4 ispita, druga 5). Za svaki ispit si imao pismeni i usmeni. Ako ne polozis pismeni ne mozes na usmeni a ako padnes usmeni - idi opet na pismeni. Pa onda sve to radi u par rokova jer su svi dvosemestralni. Onaj ko bi zavrsio u roku se smatrao genijem, vecini je trebalo 6-7 godina, ko da je to standard a ne da zavrsis kako je i zamisljeno. Naravno, pola je odustalo negde na pola puta. I onda ti koji zavrse pokidaju u stvarnom zivotu. Sta ti to govori? Da ne pricam o ludim profesorima koji te obore jer su ustali na levu nogu, al toga je bilo na svakom faksu. 

 

Ceo taj sistem je bio zreo za reformu.

 

 

 

Potpuno se slazem i to je i moje iskustvo. Pri chemu sam ja imala jako visok prosek i diplomirala u roku, ono istrchala sam tu trku sa preprekama, ali sam u odlasku na zapad videla da oni gledaju da im studenti zavrshe a ne da ne zavrshe. Mada je i taj balans tamo (kao i kod nas) postao upitan, jer sam takodje vidjala ljude koji nisu smeli da imaju diplomu (ne samo fakulteta). Mislim bar u strukama gde ljudi prave ozbiljna stranja jer su neuki a daju im da rade poslove visoke odgovornosti.

Edited by Mel
  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ja da sam Kina i da mi lik usred moje drzave onako preti, ne bi se nikada ni vratio u US :D

 

Ali Ok, Kinezi su pametni i znaju sta im sledi, verovatno se vec uveliko spremili na tu igru....

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...