Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

30 minutes ago, duma said:

Šta je po tebi novi koncept života?

Tesla je promenio nešto značajno jedino ako misliš na Nikolu Teslu. Posle njega je sve zastarevalo za 10 godina.

Kinezi su nekad samo kopirali. Tek su ozbiljno počeli sopstveni razvoj. Na polju 5G tehnologije su dobri  Videćemo šta će još da naprave. Ne ide to preko noći.

 

Aj jel može meni neko da objasni šta znači ovo “na polju 5G tehnologije su dobri”? Jel pričamo o smart fabrikama, primenama IoT u industriji, šta?

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, duma said:

 Njihov najjači adut na tržištu je politička moć država iz kojih dolaze.Na slobodnom tržištu nemaju dobre izglede.

Samo sto Kina ne participira na slobodnom trzistu, odnosno onako kako je slobodno trziste definisano na Zapadu. Zapadno trziste ne dozvoljava toliki nivo subvencija,  krsenje radnickih prava, prava zastite na radu, krsenja zakona o zastiti okoline i sve ostale pozitivne tekovine demokratije, sve ono sto Kina ili ne namjerava uvesti ili blatantno krsi. Ovime ne umanjujem odgovornost Zapada da to tolerise, ili cak podrzava jer im je zgodno, ali reci da zapadne firme nisu konkurente na slobodnom trzistu nije tacno. Slobodnog trzista nema, tako da ni nema jednakih uslova za sva, pa da bi se realno izmjerila konkurentnost.

Link to comment
9 hours ago, palikaris said:

 

Nisam ni rekao da dele zađabe nego da grade masovno i svuda, i sebi i drugima, pa ko god hoće da plati, izvolte. Ništa ne sprečava bogatu Evropu da izgradi isto po istočnoj Evropi makar, ako ne po Africi i Aziji, ali ih zabole.

 

Za Maglev, opet, to sam i rekao, Nemci izmislili, Kinezi napravili (platili). I sad kad imaju i sami tehnologiju praviće još. Pa će se na kraju Kinezi voziti maglevom, a Nemci neće skoro kad njihova država neće da da pare za to.

 

A ove Snežane, jeftina roba i ostala bulažnjenja su opet ono tvoje staro, mrzim ove volim one, gomila gluposti i opštih mesta iz žute štampe.

 

10 hours ago, palikaris said:

 

 

 

I tako stvarno preoblikuju svet, i to pretežno onaj deo sveta za koji Zapad zabole đoka već decenijama i vekovima, nego samo gledaju šta ima odande da se iscedi i razvuče od resursa i radne snage, a ostalo nek ostane u kamenom dobu, to im je modeltm.

 

 

 

 

 

 

Sam si napisao da "zapad" samo cedi i izvlači resurse a Kina eto samo gradi (doduše isto samo za pare kao i zapad), ona valjda ne cedi (neko upotrebljava i "jaše") nikoga. Prvo prouči vlastita lupetanja i prenošenja veličanja uspeha "braće kineza" iz žute štampe. A možeš i da vidiš odakle dolazi najveća pomoć siromašnim državama i ko poklanja najviše hrane gladnima. 

Link to comment
2 minutes ago, Luther said:

 

 

Sam si napisao da "zapad" samo cedi i izvlači resurse a Kina eto samo gradi (doduše isto samo za pare kao i zapad), ona valjda ne cedi (neko upotrebljava i "jaše") nikoga. Prvo prouči vlastita lupetanja i prenošenja veličanja uspeha "braće kineza" iz žute štampe. A možeš i da vidiš odakle dolazi najveća pomoć siromašnim državama i ko poklanja najviše hrane gladnima. 

:isuse:

Link to comment
9 hours ago, duma said:

Kina ne poklanja, već prodaje po niskoj ceni. U drugoj rečenici i sam to potvrđuješ. Neki još žive u 20. veku, pa nisu obavešteni da su Kinezi malo napredovali. Oni se po kvalitetu sve više približavaju, pogotovu kad su u pitanju visoke tehnologije.

S druge strane, kompanije iz SAD i EU ne mogu da im pariraju cenom. Njihov najjači adut na tržištu je politička moć država iz kojih dolaze.Na slobodnom tržištu nemaju dobre izglede.

5G mreže su najočigledniji primer. Da bi sputali Huawei kompromitovali su i Google, što je po meni klanje vola za kilo mesa. 

 

Mislim da takvih nema, svi su svesni ogromnog napretka Kine u proteklih 30 godina. Stotine miliona ljudi su se izvukli iz totalne bede i to je kolosalan uspeh. Mada ostalo ih je još prilično koji žive u bedi. Problem je što se nekritički projektuje njihov uspon u budićnost, već proglašavaju za vodeću silu u svetu po svim parametrima, a njihov model presdstavlja kao nešto na šta se treba ugledati. 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Peter Fan said:

Samo sto Kina ne participira na slobodnom trzistu, odnosno onako kako je slobodno trziste definisano na Zapadu. Zapadno trziste ne dozvoljava toliki nivo subvencija,  krsenje radnickih prava, prava zastite na radu, krsenja zakona o zastiti okoline i sve ostale pozitivne tekovine demokratije, sve ono sto Kina ili ne namjerava uvesti ili blatantno krsi. Ovime ne umanjujem odgovornost Zapada da to tolerise, ili cak podrzava jer im je zgodno, ali reci da zapadne firme nisu konkurente na slobodnom trzistu nije tacno. Slobodnog trzista nema, tako da ni nema jednakih uslova za sva, pa da bi se realno izmjerila konkurentnost.

 

E pa to je taj nenadjebivi "model" koji Kina nudi svetu, zbog kojeg gradovi "zapada" izgledaju kao iz 19. veka a u Kini iz 22.veka. "Kina je već preuzela vođstvo", pridruži se ili krepaj.

Link to comment
10 hours ago, palikaris said:

Zapad zabole đoka već decenijama i vekovima, nego samo gledaju šta ima odande da se iscedi i razvuče od resursa i radne snage, a ostalo nek ostane u kamenom dobu, to im je modeltm.

 

Dok nam nadasve humani Kinezi pomažu da se razvijemo donoseći nam visokokoncentrovani arsen da ne ostanemo u kamenom dobu.

 

18.12.2018.

Quote

Kineska kompanija "Ziđin Majning" danas je zvanično preuzela Rudarsko topioničarski basen u Boru.


28.2.2021.

Quote

 

U industrijskom zagađenju prednjači Bor. 

"Konkretno smo dobili od tužilaštva da uradimo veštačenje zagađenja vazduha u Boru i ono što sam videla da koncentracija arsena 100, 200 pa i više puta prekoračuje maksimalno dozvoljenu i to maltene svakog dana. Našim metodama za merenje utvrdili smo da je vazduh Beograda opterećen svakodnevno arsenom i da je populacija u Beogradu pod povišenim kancerogenim rizikom zbog prisustva arsena čije poreklo je iz termoelektrana", ističe dr Dragana Đorđević iz Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju. 

 

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4275582/vazduh-zagadjenje-srbija.html

Edited by vememah
Link to comment
4 hours ago, Luther said:

 

Mislim da takvih nema, svi su svesni ogromnog napretka Kine u proteklih 30 godina. Stotine miliona ljudi su se izvukli iz totalne bede i to je kolosalan uspeh. Mada ostalo ih je još prilično koji žive u bedi. Problem je što se nekritički projektuje njihov uspon u budićnost, već proglašavaju za vodeću silu u svetu po svim parametrima, a njihov model presdstavlja kao nešto na šta se treba ugledati. 

Nisi pratio, to je bajata vest, nije ostao niko ko živi u bedi.

 

https://news.cgtn.com/news/2020-11-23/China-eliminates-absolute-poverty-one-month-before-schedule-VEp8VAJJS0/index.html


a da, ne veruješ nikakvim podacima iz Kine, izvini :fantom:

Al jel si vido koliko je zapad podelio hrane po svetu, ej

Link to comment

Ja ич ne razumem potrebu/manir da se na topicima poput ovog ma kakva napomena, makar i obicna statistika u prilog, recimo i kada smo vec na topiku, Kini odmah iskoristi da se neko proglasi za ljubitelja brata Sija, totalitaristu, antidemokratu, itd, itd...

I obrnuto, naravno...

To o svaku cenu svrstavanje, kategorisanje oponenta dobra doneti nece, k'o sto nikad i nigde nije, obaska sto bez promasaja vodi u dalje pljuvanje, proglasavanje za nacistu, fasistu, ustasu, trampovca, antitrampovca, itd, itd...

Ovde se, opet kada smo vec na topiku o Kini radi, manje-vise konstatovali ili se konstatovalo samo da ni jucerasnji najbolji od svih svetova nije vise toliko, ako uopste - najbolji.

Jos manje da je Kina ideal kome treba teziti.

I da je tako - kako je: rec u prilog Kini ne znaci promptnu spremnost da se uclani u KP Kine, kao sto ni rec kontra Amerike ne znaci spremnost da se sedne u avion i zakuca u neku njujorsku visokogradnju...

Jebes takvu pricu.

Edited by namenski
Link to comment

Pa kad neko ispaljuje nebuloze tipa: "Kina je već preuzela vođstvo, kad odeš u bilo koji veliki grad u Kini shvatiš da je zapad u odnosu na njih 19. vek. Kina izgleda kao 22. vek, Evropa kao muzej." ili " I ne vidi se uopšte neka ideja, šta US nudi svetu kao alternativu kineskom modelu" jasno je da se brat Si "obožava do imbecilnosti". Nije to sramota mada jeste glupo. 

 

Kad neko  ne vidi alternativu kineskom modelu koji je između ostalog oličen i u ovome: Kineska vlada "snosi državnu odgovornost za genocid nad Ujgurima kršeći UN Konvenciju o genocidu", navodi se u nezavisnom izveštaju. jasno je da ima ozbiljan problem. Mada su ovaj izveštaj sigurno pisali "oni kojima smeta jaka Kina".

  • +1 1
Link to comment
31 minutes ago, Luther said:

Pa kad neko ispaljuje nebuloze tipa: "Kina je već preuzela vođstvo, kad odeš u bilo koji veliki grad u Kini shvatiš da je zapad u odnosu na njih 19. vek. Kina izgleda kao 22. vek, Evropa kao muzej." ili " I ne vidi se uopšte neka ideja, šta US nudi svetu kao alternativu kineskom modelu" jasno je da se brat Si "obožava do imbecilnosti". Nije to sramota mada jeste glupo. 

 

Kad neko  ne vidi alternativu kineskom modelu koji je između ostalog oličen i u ovome: Kineska vlada "snosi državnu odgovornost za genocid nad Ujgurima kršeći UN Konvenciju o genocidu", navodi se u nezavisnom izveštaju. jasno je da ima ozbiljan problem. Mada su ovaj izveštaj sigurno pisali "oni kojima smeta jaka Kina".

 Ja nisam pricao ni o kakvom kineskom modelutm nego o kineskoj strategiji kojom preuzima, a ja mislim da je vec preuzela, ekonomsku dominaciju svetom.

Kina ima strategiju, jasnu, zna sta radi i sta hoce, i uspesno je sprovodi. Zapad nema nikakvu.

I da, kineski gradovi izgledaju kao iz 22. veka, u poredjenju sa time evropa je muzej. Kina gradi infrastukturu iz 21. veka, evropa je svoju gradila u 20. U Kini te sa aerodroma do grada vozi maglev za 5 minuta, u evropi se u najboljem slucaju klimas sat vremena metroom starim 50-60 godina, za vece pare. Tako je jebi ga.

 

Ali ti onda potezes gluposti o kojima niko ni ne prica, ujgure, tenkove, hranu za gladne, i to kao i uvek, sa tim nadobudnim stavom kao da si svu pamet sveta posisao, a nemas pojma o cemu pricas. Ekonomisto Vujovicu.

Link to comment
×
×
  • Create New...