Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sinovi kineskog zmaja

Featured Replies

32 minutes ago, kronostime said:

4/5 elektronike i elektricnih uredjaja je Made in PRC - koliko ih je Made in Taiwan?

Sad samo istraži ko ima IP (i pod kakvim uslovima se sklapaju) na najbitnije elektronske komponente i bićeš bliži istini.

  • Replies 2.7k
  • Views 305k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Dragance, slazem se da je nacionalizam Han Kineza u porastu i deo problema (drugi deo je porast nacionalizma i terorizma kod Ujgura). Iskreno, ne razumem upotrebu reci genocid u ovom kontekstu, tim

  • James Marshall
    James Marshall

  • Filipenko
    Filipenko

    Nensi Pelozi je notorni kriminalac ciji je muz najuspesniji berzanac, mnogo uspesniji od najiskusnijih vukova na Volf Stritu, iako se time nikada ranije nije bavio. Volsebno zaradjuju desetine i stoti

Posted Images

3 minutes ago, dragance said:

Sad samo istraži ko ima IP (i pod kakvim uslovima se sklapaju) na najbitnije elektronske komponente i bićeš bliži istini.

Intelektualna prava su jedno, a implementacija je vec nesto drugo i zavisi od toga ko ce te patente da ponudi trzistu u dovoljnoj kolicini po najmanjim troskovima proizvodnje.

Apple ti je najbolji primer toga - koliko bi vredeli da nemaju Foxconn da im proizvodi sve to po mizernoj ceni u odnosu na onu da proizvode u USA?

BTW. Ko drzi najvise patenata oko 5G tehnologije? Huawei!

Oops, nisu Kinezi mutavi kako se mislilo...

1 minute ago, kronostime said:

Intelektualna prava su jedno, a implementacija je vec nesto drugo i zavisi od toga ko ce te patente da ponudi trzistu u dovoljnoj kolicini po najmanjim troskovima proizvodnje.

Apple ti je najbolji primer toga - koliko bi vredeli da nemaju Foxconn da im proizvodi sve to po mizernoj ceni u odnosu na onu da proizvode u USA?

BTW. Ko drzi najvise patenata oko 5G tehnologije? Huawei!

Oops, nisu Kinezi mutavi kako se mislilo...

Znaš li ti uopšte čiji je Foxconn? D

Naravno da Kinezi nisu mutavi, to su vredni i sposobni ljudi. Ali i Kinezi su na Tajvanu, a čipove koje oni imaju su jedan od glavnih razloga zašto Xi hoće Tajvan pod svoje šape.

Sami će ih napraviti jednog dana, ali ako može da skrati vreme potrebno za komercijalizaciju i samo ukrade, onda mu to odgovara. E sad, koliko je života voljan da uništi je verovatno jedino što ga još zadržava da pokrene akciju.

Tajvan je lepa zemlja sa dobrim ljudima i ne zaslužuju da se preko njih šilji tudja patka. Kao i u drugim zemljama širom sveta takodje.

20 minutes ago, dragance said:

Znaš li ti uopšte čiji je Foxconn? D

Naravno da Kinezi nisu mutavi, to su vredni i sposobni ljudi. Ali i Kinezi su na Tajvanu, a čipove koje oni imaju su jedan od glavnih razloga zašto Xi hoće Tajvan pod svoje šape.

Sami će ih napraviti jednog dana, ali ako može da skrati vreme potrebno za komercijalizaciju i samo ukrade, onda mu to odgovara. E sad, koliko je života voljan da uništi je verovatno jedino što ga još zadržava da pokrene akciju.

Tajvan je lepa zemlja sa dobrim ljudima i ne zaslužuju da se preko njih šilji tudja patka. Kao i u drugim zemljama širom sveta takodje.

Cipovi su tu nebitni - Tajvan je odcepljeni deo Kine i svi pre Xia, a i oni posle njega ce ga zeleti nazad.

Kao sto su zeleli i dobili Hong Kong, Makao, Sangaj... sa sve masnicom povrh toga.

Kada se to Tajvan “odcepio” od Kine? Kada je uopšte bio deo Kine?

Kako sad čipovi nisu bitni?

Odakle je Foxconn?

D

7 minutes ago, dragance said:

Kada se to Tajvan “odcepio” od Kine? Kada je uopšte bio deo Kine?

Prouci malo istoriju Kine pre ovako neozbiljnih pitanja, posebno ti preporucujem odnose Cang Kaj Seka i Mao Ce Dunga i njihove borbe za prevlascu nakon WWII

7 minutes ago, dragance said:

Kako sad čipovi nisu bitni?

Cipovi se razvijaju svakodnevno, inace bi jos bili na Intel 4004 - nije to nikakav problem za reverzni inzenjering.

7 minutes ago, dragance said:

Odakle je Foxconn?

D

https://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn

https://www.foxconn.com/en-us/press-center/fabs?category=china

10 minutes ago, kronostime said:

rouci malo istoriju Kine pre ovako neozbiljnih pitanja, posebno ti preporucujem odnose Cang Kaj Seka i Mao Ce Dunga i njihove borbe za prevlascu nakon WWII

Ja tebi isto savetujem. To kako su ravnogorci završili na Tajvanu je poznato. Ali pre toga Tajvan nikada nije bio deo Kine, pa samim tim nije bilo nikakvog “otcepljivanja”.

I šta si naučio o Foxconnu? Gde su im postrojenja za sklapanje ili nešto bitnije oko vlasništva? Uozbilji se.

2 minutes ago, dragance said:

Ja tebi isto savetujem. To kako su ravnogorci završili na Tajvanu je poznato. Ali pre toga Tajvan nikada nije bio deo Kine, pa samim tim nije bilo nikakvog “otcepljivanja”.

I šta si naučio o Foxconnu? Gde su im postrojenja za sklapanje ili nešto bitnije oko vlasništva? Uozbilji se.

Postrojenja gde sve to sklapaju su u matici Kini - proizvodi bi kostali mnogo vise da se sklapaju na Tajvanu.

Kapitalizam plus radnicko samoupravljanje, rodjo...

Dobro 😂

Sad sam se setio tvog “puta u London nedavno”, gde si gledao kako se klanjaju na Trafalgar Skveru! Jesam našao sagovornika 🤦‍♂️😂

1 minute ago, dragance said:

Dobro 😂

Sad sam se setio tvog “puta u London nedavno”, gde si gledao kako se klanjaju na Trafalgar Skveru! Jesam našao sagovornika 🤦‍♂️😂

Jbg, moj put u London, a i u Edinburg, Dablin je bilo jedno moje putesestvije po tim ostrvima - turisticko.

No, prisetimo se trenutnog HRM...

https://www.youtube.com/watch?v=5kY1QlPlTv8

Sic transit gloria mundi!

Rusija ni posle više od 4 godine ne može da osvoji Kupjansk, 50km od svoje granice. USA za 2 nedelje protiv Irana u situaciji da ih Iran tera sa BI i traži ratnu odštetu. Pa me sad baš zanima da li Kina revidira planove za Tajvan, i smatra da postoji šansa da se nijedan do sada predviđeni scenario neće odvijati kako su oni zamislili s_d

On 14. 3. 2026. at 16:54, Engineer said:

Rusija ni posle više od 4 godine ne može da osvoji Kupjansk, 50km od svoje granice. USA za 2 nedelje protiv Irana u situaciji da ih Iran tera sa BI i traži ratnu odštetu. Pa me sad baš zanima da li Kina revidira planove za Tajvan, i smatra da postoji šansa da se nijedan do sada predviđeni scenario neće odvijati kako su oni zamislili s_d

Tajvan je deo Kinr, zato su bilje paralele sa onim vojno-policiskim akcijama gde je matica vratila "zabludele". Recimo, kako je Azerbedzan vratio Nagorrno-Karabah, ili kako su Britanci povratili Folklande, ili kako su SAD pripitomile Venecuelu ili kako dresiraju Kubu ...

To sto neko nije uspeo u nameri ne treba da obezhrabri coveka u nameru, treba da se ugleda na one koji su uspesni.

2 hours ago, x500 said:

Tajvan je deo Kin

Kada je to Tajvan bio deo Kine, de reci, ne bilo ti zapovedjeno? 😂

24 minutes ago, dragance said:

Kada je to Tajvan bio deo Kine, de reci, ne bilo ti zapovedjeno? 😂

Tajvan je bio deo Kine do 1895 i od kraja ww2 tj septembra 1945. Sto pitas?

1 hour ago, x500 said:

Tajvan je bio deo Kine do 1895 i od kraja ww2 tj septembra 1945. Sto pitas?

Sedi, jedan

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.