Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

evo, ima citavih 22 dana, od toga mozda deset radnih, da se javno raspravlja o izmenama zakona.

Javna rasprava o nacrtu zakona oizmenama i dopunama Zakona o radu trajache do 10. januara, saopsstiloje danas Ministarstvo rada, zapossljavanja i socijalne politike.Kako je najavljeno, javna rasprava u Novom Sadu biche 20. decembra, uKragujevcu 23. decembra, a u Beogradu 26. decembra.Nacrt zakona pripremila je Radna grupa koju ccine predstavniciMinistarstva rada, kao i privrede i finasija, Inspektorata za rad, ipredstavnici Unije poslodavaca Srbije, a na poccetku su uccesscheimali i predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS"Nezavisnost".Tekst nacrta zakona, kao i Obrazac za dostavljanje predloga,sugestija, inicijativa i komentara, postavljeni su na sajtMinistarstva rada, zapossljavanja i socijalne politike(www.minrzs.gov.rs) , Kancelarije za saradnju sa civilnim drusstvom(www.civilnodrustvo.gov.rs) i na portalu e-uprave.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ukida se naknada za smenski rad od 26 odsto na ukupnu zaradu.Do pre par godina sudovi su presuđivali u korist poslodavaca jer je tumačenje zasnovano na mišljenju Ministarstva rada bilo takvo da praktično niko od radnika u Srbiji nije smatran smenskim radnikom.Međutim, kako Direktiva 2003/88/EC jasno definiše da,РАД У СМЕНАМА ЈЕ ОРГАНИЗАЦИЈА РАДА КОД ПОСЛОДАВЦА ПРЕМА КОЈОЈ СЕ ЗАПОСЛЕНИ НА ИСТИМ ПОСЛОВИМА СМЕЊУЈУ ПРЕМА УТВРЂЕНОМ РАСПОРЕДУ, ПРИ ЧЕМУ ИЗМЕНА СМЕНА МОЖЕ ДА БУДЕ КОНТИНУИРАНА ИЛИ СА ПРЕКИДИМА ТОКОМ ОДРЕЂЕНОГ ПЕРИОДА ДАНА ИЛИ НЕДЕЉАi kako se približavalo vreme kada su iscrpljeni domaći pravni lekovi i tužba u Strazburu sudovi su počeli da presuđuju u korist radnika kojima su poslodavci uskraćivali to pravo prethodnih godina.Među prvima je stradao nemački investitor Drekslmajer, a tužbe su podneli i radnici Knjaz Miloša i još nekih stranih investitora.I takooo....Naknada za smenski rad će prosto biti obrisana.

Link to comment

Boldovano je novina u odnosu na postojeći zakon.

Члан 118

ЗАПОСЛЕНИ ИМА ПРАВО НА НАКНАДУ ТРОШКОВА У СКЛАДУ СА ОПШТИМ АКТОМ И УГОВОРОМ О РАДУ, И ТО:1) ЗА ДОЛАЗАК И ОДЛАЗАК СА РАДА, АКО ОВО ПРАВО НИЈЕ ОБЕЗБЕЂЕНО НА ДРУГИ НАЧИН;2) ЗА ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО НА СЛУЖБЕНОМ ПУТУ У ЗЕМЉИ;3) ЗА ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО НА СЛУЖБЕНОМ ПУТУ У ИНОСТРАНСТВУ;4) СМЕШТАЈА И ИСХРАНЕ ЗА РАД И БОРАВАК НА ТЕРЕНУ, АКО ПОСЛОДАВАЦ НИЈЕ ЗАПОСЛЕНОМ ОБЕЗБЕДИО СМЕШТАЈ И ИСХРАНУ БЕЗ НАКНАДЕ;5) ЗА ИСХРАНУ У ТОКУ РАДА, АКО ПОСЛОДАВАЦ ОВО ПРАВО НИЈЕ ОБЕЗБЕДИО НА ДРУГИ НАЧИН;6) ЗА РЕГРЕС ЗА КОРИШЋЕЊЕ ГОДИШЊЕГ ОДМОРА.ВИСИНА ТРОШКОВА ИЗ СТАВА 1. ТАЧКА 5) ОВОГ ЧЛАНА МОРА БИТИ ИЗРАЖЕНА У НОВЧАНОМ ИЗНОСУ.

Link to comment

Ja mislim da sve iz javnog sektora treba otpustiti, i da svi treba da rade ceo zivot kao volonteri, jer ce to da bude mnogo dobro za privatne preduzetnike i ekonomiju, a valjace i za budzet :fantom:Topli obrok, cuj, ako hoces topli obrok ponesi od kuce pa zagrej (na upaljac naravno, ili ponesi i agregat).

Link to comment
I deca zaposlenih kod privatnika bi volela da dobiju paketiće za predstojeće blagdane.Ali koga je briga za to. :fantom:
Da te parafraziram, mi smo siromasna zemlja, a normalno je da u siromasnoj zemlji deca ne dobijaju paketice za blagdane :)
Link to comment
Da te parafraziram, mi smo siromasna zemlja, a normalno je da u siromasnoj zemlji deca ne dobijaju paketice za blagdane :)
Nepravedno je i nemoralno da gubitaši, secikese i neradnici imaju ono što je za ostale sanak pusti.
Link to comment
Kod nas je privatni sektor nevin kao francuska sobarica, posebno ekipa iz tajkunskog Privrednika, najveći igrači (i ne samo oni) su napravili najveći novac u netransparentnim netržišnim i monopolisanim poslovima/pljačkom države. Kostić, Karići, Mišković, Peconi i Beko su produkt naopakog netržišnog sistema, dogovorne ekonomije između političara i tajkuna i ako neko misli da će ta ista ekipa naprasno postati ekipa vizionara i altruista tipa Ilon Mask ili Bil Gejts grdno se zajebao. O pravima radnika i socijalno odgovornoj državi im je stalo kao do lanjskog snega.
Бил Гејтс некакав добротвор? То је пропагандни детерџент за запирање биографије. Иста прича и за остале чувене добротворе - Карнегија, Рокфелерове, Ротшилдове, Кенедијеве и ине, сви су се они напљачкали па тек онда дозволили да се донесу закони против оног што су радили, а после уложили неку цркавицу у поправљање своје слике у историји. С тим што и те њихове задужбине уредно враћају паре, што пазарећи код оснивачеве фирме по називној цени, што штедећи на трошку за рекламу на другој страни.
Link to comment
Nepravedno je i nemoralno da gubitaši, secikese i neradnici imaju ono što je za ostale sanak pusti.
Jebi ga, moja uciteljica je bila vredna, doktorka nikad nista nije gubila, a postar mi je uvek doneo sva pisma od mojih pen friendsa. Ali ok, kapiram da su tebe tukli u skoli ili tako nesto.
Link to comment
Jebi ga, moja uciteljica je bila vredna, doktorka nikad nista nije gubila, a postar mi je uvek doneo sva pisma od mojih pen friendsa. Ali ok, kapiram da su tebe tukli u skoli ili tako nesto.
:lolol:Tukao me jednom direktor osnovne škole na ekskurziji zbog kupanja u 2 posle ponoći u bazenu Slovenske plaže.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...