Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Uopšte me ne interesuje kakav će zakon biti, kada ne vidim da će u doglednoj budućnosti zavisiti za bilo koga ko radi kod privatnika od zakona, nego od toga kod koga radi. Pa tako, ako je ok čovek, on će postupati korektno bez obzira na zakon, a ako nije, on i sada već radi šta mu padne napamet.E sad, ako jednog dana zakoni u Srbiji počnu da se primenjuju neselktivno i ja ću da počnem da razmišljam o mojim pravima.
To smo konstatovali jos pre pet strana, da se radna prava ionako postuju samo u jednom delu javnog sektora, primer uciteljice i lekari. I da ne vidim poentu da se i oni prebacuju u privatnicke uslove.Odgovori su se zahuktali u sirokom dijapazonu od bokkijevog ako je radnicima kod privatnika lose treba svima da bude, do hazardovog da ce promena zakona (koji ponavljam ne funkcionise u privatnom sektoru, tako da nije da dosadasnji zakon koci bilo kog privatnika) dovesti do povecanog zaposljavanja radnika, pre svega mladjih :huh:e da, i da dodam da ni ne ocekujem od ljudi koji rade u privatnom sektoru da mnogo haju na ovaj zakon, ali bih ocekivala od mnogobrojnih zaposlenih u javnom da itekako paze na ovaj zakon.Sta hoces od Radulovica Dabovicu, vidis kako je kano ljuta guja skocio na simpo i ostale firme koje ne vole da placaju poreze i socijalno svojim radnicima... not. Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stvarno mislis da bi davanje prava hazardu da otpusta radnike od njega napravilo loseg coveka koji bi tu svoju moc koristio da tlaci svoje radnike.
Nije bitan 1 hazard, nego klizava strmina kojom se zaputio svako ko je krenuo u ekstremnu liberalizaciju trzista rada. Gde ce to zavrsiti, sveti bob zna. Samo znam da uvek ima gore, sto zadnjih 5 godina u sev. Americi i Evropi uglavnom i potkrepljuje. Trziste rada se sve vise liberalizuje (ako je to u ovom momentu uopste i moguce, posebno u USA), a ekonomija ne moze da se sastavi sa zivotom. Liberalne mantre o ekonomskom rastu, kreiranju tzv. radnih mesta i fleksibilnosti rada su jedno, a zivot nesto sasvim drugo.
Link to comment

Evo 1 primera kako izgleda kad se labor freedom™ izlije u mozak.

Napomena: Holden je australijska fabrika automobila, nacionalni ponos - i nalazi se pred zatvaranjem, tj. selidbom u Aziju, te otpustanjem 50k radnikaBbwNDfDCMAIJ36z.jpgVolim ovo retardirano "get on with their lives"... mnogi od njih ce od ostatka zivota imati upoznavanje pakla prekarijata, toliko o tome.

Link to comment
Nije bitan 1 hazard, nego klizava strmina kojom se zaputio svako ko je krenuo u ekstremnu liberalizaciju trzista rada. Gde ce to zavrsiti, sveti bob zna. ...
Mislim da ne sagledavas koliko je lose stanje u Srbiji. Problem sa postojecim zakonom je da ce Srbija veoma brzo doci do 30% nezaposlenosti i do stanja u kome nezaposleni mogu da se zaposle samo u drzavnoj sluzbi putem nekog oblika korupcije (recimo preko politickih stranaka), ili kod privatnika-poluganstera koji su iznad svakog, pa i ovog zakona. Treca mogucnost, da drzava subvencijama prilikom otvaranja novih radnih mesta prakticno preuzme na sebe poslovni rizik koji investitor ima zbog nemogucnosti da otpusti radnika, kod nas je potpuno kompromitovan.
Link to comment
NOVI SAD - Prva javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o radu, koja je danas trebalo da bude održana u Novom Sadu, otkazana je zbog sindikalnog protesta.Nekoliko stotina članova sindikata, među kojima su bili i predsednik Savez samostalnih sindikata Srbije (S S S S) Ljubisav Orbović i UGS "Nezavisnost" Branislav Čanak, nisu dozvolili održavanje tog skupa u prostorijama Regionalne privredne komore Novi Sad, tražeći da taj Nacrt zakona bude povučen.Okupljeni radnici i članovi sindikata blokirali su predstavnicima Radne grupe za izradu Nacrta zakona prostoriju, koristeći pištaljke, megafone i uz obilje transparenata nisu dozvolili ni da rasprava počne.
Link to comment
Mislim da ne sagledavas koliko je lose stanje u Srbiji. Problem sa postojecim zakonom je da ce Srbija veoma brzo doci do 30% nezaposlenosti i do stanja u kome nezaposleni mogu da se zaposle samo u drzavnoj sluzbi putem nekog oblika korupcije (recimo preko politickih stranaka), ili kod privatnika-poluganstera koji su iznad svakog, pa i ovog zakona. Treca mogucnost, da drzava subvencijama prilikom otvaranja novih radnih mesta prakticno preuzme na sebe poslovni rizik koji investitor ima zbog nemogucnosti da otpusti radnika, kod nas je potpuno kompromitovan.
Bas tako. Da bih se zaposlio u lokalnom Domu zdravlja, morao bih da "podmazem" sa 3000-5000 evrica, a to mi ne bi palo na pamet, ni da imam taj novac na raspolaganju. Desetak godina vec radim sve moguce poslove i nemam zvanicno ni dan radnog staza. Na nagovor mojih, vec cetiri godine samostalno uplacujem doprinos za penziju. Nije mi uvek pravo, i povremeno predstavlja veliki namet za kucni budzet, no kad sam vec poceo...Sezonski poslovi olaksavaju stvari(kao i kladionica, dobri dani naravno). Jos uvek je aktuelno cepanje drva, na primer. :lolol:Drugar radi u privatnoj firmi i ima sasvim pristojnu platu(bar za unutrasnjost), nesto preko 30000 dinara. Na zalost, ima dva kredita, pa ni to nije dovoljno.Ugovorim pomenuto sredjivanje drva, pokupim njega, kada ima slobodan dan i udri brigu na veselje. Cepanje i pakovanje, 5 metara drva, 2500 dinara, oko 10 evrica svakome, milina(osim neprijatnog kocenja sutradan).Da ne bude da ne razumem i drugu stranu.Sestra je kao fizioterapeut, otvorila ordinaciju i radi uspesno vec par godina. Fizikalna terapija, masaza, yoga, aerobik... Ugrabim i ja povremeno nekog pacijenta, no nema toliko ljudi, da bismo oboje ziveli od toga. Zato ne zelim da zahtevam od nje da radimo zajedno, jer ne bi mogli da pokrijemo poreze i sve ostale dazbine koje slede. Ovako ja tu dodjem kao povremeni strucni konsultant. :lolol: :cry:Cini mi se da ce novi predlog zakona olaksati zloupotrebe. Cast izuzecima, vecina privatnika koje znam su mutivode, kojima ce ovo jos vise odgovarati. Edited by Miljenko
Link to comment

Propisi u oblasti rada se već duži niz godina menjaju na štetu zaposlenih, a na inicijativu poslodavaca. To je na kraju dovelo da još od maja 2011.godine ne postoji važeći Opšti kolektivni ugovor koji prethodi svim ostalim kolektivnim ugovorima, a za pojedine odredbe OKU koje su bile na štetu poslodavaca ( izplata raznih dodataka na zaradu) odlagana je primena tako da nikad nisu ni primenjivane. Lično jedva čekam da izglasaju ove nebulozne izmene jer se nadam da će konačno upaliti fitilj za proteste većih razmera.

Edited by halloween
Link to comment
Evo 1 primera kako izgleda kad se labor freedom™ izlije u mozak.

Napomena: Holden je australijska fabrika automobila, nacionalni ponos - i nalazi se pred zatvaranjem, tj. selidbom u Aziju, te otpustanjem 50k radnikaBbwNDfDCMAIJ36z.jpgVolim ovo retardirano "get on with their lives"... mnogi od njih ce od ostatka zivota imati upoznavanje pakla prekarijata, toliko o tome.

"oslobođeni iz korporativnih stega" - ko da je prepisivao od našeg Noskicha :D
Link to comment
može biti gore. samo jedna sitnica: sa povećavanjem broja ljudi izvan stalnog radnog odnosa, povećavaće se i cena kreditnog zaduživanja koja je i inače astronomska. banke ne haju mnogo za liberalne mantre, one vole kontrolisano tržište rada u kome njihov klijent teško gubi posao.međutim, preletevši preko par Hazardovih postova, čini mi se da ni kritičari zakona ne vide širu sliku, tj. da se tzv. sindikati fokurisaju na stvari koje su važne samo javnom sektoru. donošenje novog, liberalnog Zakona o radu u ambijentu u kome se masovno ne poštuje ni postojeći zakon (da ne govorimo o veoma zanimljivoj Radulovićevoj izjavi da se "nerazuman porez ne može uterati", misleći na doprinose i drugih nameta na rad...ja sam mislio da se porez mora plaćati, jbg) imaće ogromne benefite za one koji ni sada ne poštuju zakone, a neće doneti ništa dobro tržištu rada. prvo pravna država, pa onda razgovor o regulativi, ne može kontra.
Nameti na platu su astronomski u Srbiji, mislim 68% zadnji put kad sam gledao. Zato u ITu neki placaju minimalac oficijalno a ostalo na ruke, neki otvaraju agencije zaposlenima jer je porez na profit mnogo manji... jedino strane ispostave placaju sve regularno. Hazard je u pravu, stvari trebaju da se dovedu u red, barem da se zakon napravi tako da ne tera poslodavca koji pocinje da ide mimo zakona. S druge strane mora da se nesto uradi povodom izrabljivanja radnika. Da se uvede veca minimalna plata, da se strogo postuje 8-casovno radno vreme (mozda cak zakonom zabraniti prekovremeni rad, ima radne snage dovoljno), da se vise pomogne radnicima u vezi maltretiranja na poslu i sl. Sve su to izuzetno bitne stvari na kojima se uopste ne radi. Kad bi se to uradilo automatski bi se povecao broj zaposlenih jer ne bi gazda vise mogao da tera radnika da radi posao trojice, sve namigujuci kroz prozor ka koloni koja stoji cekajuci svoju sansu da budu njegovi licni robovi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...