Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

tačno će da ukinu kategoriju ugovora o radu na neodređeno dok je se ja konačno dokopam <_<sad gledam to vremensko ograničenje ugovora o radu na određeno (24m, izuzetno 36m). šta biva sa univerzitetom?!(inače, radno mi je uvek bilo mora. trebalo je bolje to da proštudiram kad mi je bilo vreme ...)inače, mudro zbori dabović. kreditna sposobnost fizičkih lica će drastično da opadne.

Edited by gagorder
Link to comment
Čini mi se da je u Belgiji 120%, ako se dobro sećam mi smo neke oko sredine.
100% za one koji imaju vise od 36 hiljada evra, sve manje kako se smanjuje plata. Ovo sto kod nas moze da se zaradi bilo bi oporezovano sa 33%. Edited by Evi_
Link to comment
Čini mi se da je u Belgiji 120%, ako se dobro sećam mi smo neke oko sredine.
cekaj, kako to izgleda? na kraju meseca gazda uplati celu platu poreskoj, a ti jos moras da izvuces 20% iz slamarice kako znas i umes? u belgiji se ocigledno isplati biti klosar.
Link to comment

U Srbiji je ovo sa platama i doprinosima komplikovanije. 68% je za neki normalni iznos plata. Onda kako plate rastu procenat pocne da pada kad se dodje do maksimalnog iznosa PIO doprinosa, pa ponovo pocne da raste kada se udje u zonu progresivnog oporezivanja dohotka.

Edited by Aion
Link to comment

pa jbt, jel nije lakse reci da je porez na doprinos 60% il kolko vec, nego za osnovu uzimati jedan evro iz nekog razloga pa da sve lici na srpku rasprodaju gde ti na snizenju od 100% ne daju tu stvar dzabe pa se razocaras.

Link to comment

inace ovo sa javnom raspravom je groteskni cirkus. egzibicija Canka i Orbovica posluzila je kao izgovor da se otkazu svi dalji razgovori o novom zakonu. zvanicno obrazlozenje je da su rasprave otkazane zbog pokusaja da se one sprece :Hail:

Link to comment
pa jbt, jel nije lakse reci da je porez na doprinos 60% il kolko vec, nego za osnovu uzimati jedan evro iz nekog razloga pa da sve lici na srpku rasprodaju gde ti na snizenju od 100% ne daju tu stvar dzabe pa se razocaras.
Pa može i jedno i drugo, možeš da kažeš i da je u Srbiji porez 40%, ili i da se državi daje 67% plate na ceo iznos neto plate, oboje je ok dok se zna o čemu pričamo (recimo kod nas će uvek da ti kažu koliko neto zarađuju, a u inozemstvu se više koristi bruto iznos plate).
Link to comment
pa jbt, jel nije lakse reci da je porez na doprinos 60% il kolko vec, nego za osnovu uzimati jedan evro iz nekog razloga pa da sve lici na srpku rasprodaju gde ti na snizenju od 100% ne daju tu stvar dzabe pa se razocaras.
Moguce je da zakon bas tako to i definise. Radniku je svejedno, njega interesuje ono sto nosi kuci. Medjutom, kako je kod nas uobicajeno da se plate ugovaraju u neto iznosu (ono sto se dobije posle odbitka poreza i doprinosa) poslodavcima je lakse da na ovaj nacin racunaju, jer je njima trosak ono sto isplate radniku (i sto su s njim dogovorili) + ovih 68% poreza i doprinosa. Knjigovodstveni programi po pravilu umeju da racunaju i na jedan i na drugi nacin.
Link to comment
inace ovo sa javnom raspravom je groteskni cirkus. egzibicija Canka i Orbovica posluzila je kao izgovor da se otkazu svi dalji razgovori o novom zakonu.zvanicno obrazlozenje je da su rasprave otkazane zbog pokusaja da se one sprece :Hail:
Aha, znači imamo glasanje o zakonu bez javnih raprava. Pa lepo, ni Milošević nije mnogo polagao na tu demonkratiju :)
Link to comment

Od 2001. do 2010. radio kod zlih privatnika, poslednje tri godine sam jedan od njih. Od 2005. sa svim radnicima pregovaram po principu bruto rashoda, ukupni troškovi su toliki za određeno radno mesto, radnik sam određuje koliko će dobiti na račun a koliko u kešu. Istaknuti borci za radnička prava po pravilu birali minimalac.Besmisao oko otpremnina i radnih sporova je već pomenuta.

Link to comment

Pa naravno da će svako da bira što više na ruke, čemu to istaknuti borci za radnička prava...? Mislim da može da se bira, niko ne bi uplaćivao ništa ni u penziono ni od poreza, kao što niko ne bi odbio da mu dete ide u školu ili kod lekara za dž. Samo pošto takav sistem ne može da postoji, ove stvari i moraju da se uteruju zakonima i finasijskom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...