Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

postojeći zakon koji obezbeđuje trajni radni odnos je doveo do punjenja JPa i državne uprave ljudima. DOSmanlije nisu oterale SPS/JUL/SRS štetočine nego su samo doveli svoje, onda su sledili rehabilitovani i sada SNS. praktično, državnog činovnika možeš otpustiti samo preko disciplinske komisije izmišnjenim ili stvarnim razlogom.

Edited by djordje geprat
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

i sta predlazes kao resenje?
za resenje je potrebno da pripadnici velikih politickih opcija, tj decision makeri, to uopste prepoznaju kao problem, a ne kao priliku, tako da nije na meni da ista predlazem.
Link to comment
i sta predlazes kao resenje?
Evo ja ću, i ako nisam pitan. Rešenje je da se riba čisti od glave. Kada bi, za početak, same stranke poštovale zakone, pa ne bi imali ministra kulture i direktora državne televizije bez fakulteta. Rešenje je da kažu - evo sad ima toliko i toliko zaposlenih u JP, za godinu dana će ih biti toliko i toliko i onda to i da ostvare. Ovako će samo da dovedu svoje umesto tuđih, i takva trakalica će posle da ide decenijama.I usput, kao neko kome je kao uslov za honorarni posao naređeno da otvori agenciju i tako pere pare poslodavcu (koji je korporacija), umesto da radi po autorskom ugovoru mogu samo da kažem - nikakav zakon ništa neće da promeni sve dok ti zakoni ne počnu da se poštuju i dok se bogati i moćni ne kazne za korupciju. Ovde i tako već jedno dvaes' pet godina vladaju hajduci koji arče sve što im dođe pod ruku. Kakvi crni liberalni zakoni o radu, samo nam je to još falilo - pa da nas razni Peconiji drže u šaci čitav život.
Link to comment

heh, eto sta se desava kad ideologija pojede mozak- odjednom se veruje da ce jednostavna promena zakona naterati radikalsku ( i ds) bagru da ga postuje. zasto? pa eto, tako.problem u ovoj zemlji nisu "neradnici" iz doba samoupravnog socijalizma, vec partokratija u sprezi sa krupnim kapitalom.

Link to comment
Rešenje je da stranke poštuju zakone? :D
pa to je sine qua non, jebi ga. posto je to trenutno nemoguce, onda je potpuno svejedno koje zakone imamo.a da je Vucic hteo da zaposljava razborite strucnjake u javnoj sluzbi, mogao je, ni do sada ga nista nije sprecavalo da to uradi.Zelaya je sve lepo i tacno reko. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Evo ja ću, i ako nisam pitan. Rešenje je da se riba čisti od glave. Kada bi, za početak, same stranke poštovale zakone, pa ne bi imali ministra kulture i direktora državne televizije bez fakulteta. Rešenje je da kažu - evo sad ima toliko i toliko zaposlenih u JP, za godinu dana će ih biti toliko i toliko i onda to i da ostvare. Ovako će samo da dovedu svoje umesto tuđih, i takva trakalica će posle da ide decenijama.I usput, kao neko kome je kao uslov za honorarni posao naređeno da otvori agenciju i tako pere pare poslodavcu (koji je korporacija), umesto da radi po autorskom ugovoru mogu samo da kažem - nikakav zakon ništa neće da promeni sve dok ti zakoni ne počnu da se poštuju i dok se bogati i moćni ne kazne za korupciju. Ovde i tako već jedno dvaes' pet godina vladaju hajduci koji arče sve što im dođe pod ruku. Kakvi crni liberalni zakoni o radu, samo nam je to još falilo - pa da nas razni Peconiji drže u šaci čitav život.
Kratko i jasno. Odlična poenta u poslednjoj rečenici.
Link to comment
a da su cinovnici bili zaposleni na odredjeno, onda stranke ne bi zaposljavale kadrove? jel tako, genijalni mislioce?
Bi, ali bi i otpustale.Manji teret za budzet, manje dugova...Ionako je rec o potrosnim kadrovima.
Link to comment
dabo, previse je to komplikovano da bi tek tako ostao na pozicijama postojeceg zakona. postoji velika razlika izmedju radnika u privatnom i javnom sektoru. ogroman deo propasti ove drzave i svih javnih servisa pociva na zakonu o radu koji ZAISTA stiti neradnike.
Drzava nije propala zbog neradnika nego zbog aktivnih stetocina, kao prvo.Meni je ovaj spin na nivou onog iz 2000te - treba fabrike da se privatizuju pa ce raditi samo oni koji su neophodni dok ce visak dobiti otkaze, ali to je fer jer sto placati one koji ne rade ili rade efektivno 10-20 sati nedeljno. Rezultat, u gradu gazda otpustio 2000 ljudi i ostavio nekih 500tinak, koji rade 60sati nedeljno (treba mu 750 radnika recimo, ali sto bi placao 750 minimalaca ako moze 500) i kojima se konstantno smanjuju zarade po sistemu ako neces ti ima 2000 ljudi koji su naravno i dalje nezaposleni koji ce raditi za koru hleba. Umesto 2700 radnika koji hrane 10000 clanova porodice imamo 500 izmucenih radnika na minimalcu koji sa svojih 10000 clanova porodice predstavljaju ono sto se eufemisticki zove gubitnicima tranzicije, dok gazda sam kupi kajmak iz cele fabrike.Tad sam podrzala tu podmetacinu koja samo naizgled zvuci logicno, ali sad vise nisam maloletnik pa da me na istu foru smotaju.Ali ok, kapiram da im generalno spin jako dobro uspeva, jer je jako puno ljudi fiksirano na neradnike sa saltera i komsinicu koja provede zivot knjavajuci za nekim pultom za iste ili bolje pare nego taj neko ko se jelte ubija od posla, kao da ovaj zakon ima bilo kakve veze sa njima uostalom (najbolje da ce da kazu ostani ti mali sto si vredan, a moju surnjaju Micu necu vise da drzim jer nista ne radi). Ali spin i jeste u tome da ocigledno ima dovoljno pametnih ljudi koji iz nekog razloga veruju da ce promene zakona imati bilo kakve veze sa otpustanjem neradnika iz drzavnih firmi, a ne sa tim da cemo jos vise da licimo na Indiju :)Uostalom u EU postoje i stalni ugovori i mnogo veca radna prava nego kod nas, pa im sasvim fino ide. Zapati se i tu poneki neradnik, pa neki drugi ljudi gundjaju, ali u celini gledano ljudi rade i posao se obavlja, sve dok neko aktivno ne sabotira sto svakako nisu Mice sa saltera.
Link to comment

^^a side effect bi bio i da su oni koji nisu partijski kadrovi otpusteni, da bi na njihovo mesto dosao neko ko je lepio plakate. i da mogu da svojima povise plate ali pod uslovom da polovinu daju stranci. i da mogu vise poslova da nabacuju svojim privatnim firmama. i da privatni gazda moze da te otpusti ako neces da radis 10 sati bez pauze. ili zatrudnis, hoces na letovanje, napunis odredjen broj godina, ne svidi mu se za koga si glasao, neces da se jebes sa njim, ne svidja mu se tvoja frizura. ne znam koj kurac nismo ostali u 19. veku, kad je tada sve bilo idealno.

Link to comment

U principu, sve je već rečeno, ja samo da dosolim. Ovo će po institucijama napraviti upravo pomor koji je Dabović pominjao. Znate li časne i poštene ljude koji dobro rade svoj posao iako rade u državnoj službi? Ja znam. Retki su, ali ih ima. Uvek se pitam, kako su preživeli sva sranja, partokratije, samovolje i ostalo. Odgovor je - zato što ih zakon štiti. To sada više neće biti slučaj. Ovo će možda biti izvesno olakšanje za budžet, ali će biti stravičan udarac za ionako ruinirano društvo.Slažem se da je pitanje odnosa starog i novog zakona kompleksno, slažem se i da su državni službenici privilegovan sloj u odnosu na praktično sve ostale, ali to ne menja ništa u mom argumentu. Ostaće šljam, pootpuštaće sve sa minimumom integriteta i to će biti to.Nadam se da nisam u pravu, ali ne vidim da je realan ikakav drugačiji ishod.

Link to comment

Još nešto - sve i da je zakon najbolji na svetu i da će doneti realna poboljšanja - činjenica da, što reče Dabović, društveni parazit bez dana radnog staža govori o "zakonu protiv neradnika" je besramna.

Link to comment
U principu, sve je već rečeno, ja samo da dosolim. Ovo će po institucijama napraviti upravo pomor koji je Dabović pominjao. Znate li časne i poštene ljude koji dobro rade svoj posao iako rade u državnoj službi? Ja znam. Retki su, ali ih ima. Uvek se pitam, kako su preživeli sva sranja, partokratije, samovolje i ostalo. Odgovor je - zato što ih zakon štiti. To sada više neće biti slučaj. Ovo će možda biti izvesno olakšanje za budžet, ali će biti stravičan udarac za ionako ruinirano društvo.Slažem se da je pitanje odnosa starog i novog zakona kompleksno, slažem se i da su državni službenici privilegovan sloj u odnosu na praktično sve ostale, ali to ne menja ništa u mom argumentu. Ostaće šljam, pootpuštaće sve sa minimumom integriteta i to će biti to.Nadam se da nisam u pravu, ali ne vidim da je realan ikakav drugačiji ishod.
a tek ja sto se nadam da nisi u pravu :D ali na zalost, mislim da si u pravu :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...