Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

malograđanština - petit bourgeois mentality & (eventualno) philistinismParsons reče da su na nemačkom malograđani - spießbürger

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

Malogradjanin za mene:Cita BlicIde na sve koncerte iako nista od toga ne slusaSlusa Balasevica i SerbedzijuGlasa za Djilasa/Vucica zato sto zavode red
frtalj malogradjaninkod mene nista ne moze da bude cisto, sve miksano
Link to comment

imo, malograđanština ima veze sa, hm, ajde da kažem obrazovanjem, a ne sa ukusomtermin ''ukus'' mi nekako izmiče, ne volim da ga uvodim u pričupod obrazovanjem ne mislim na formalno obrazovanje, pre na sposobnost da se neke stvari prepoznajuotkud definicija malo+građaninnekako se nameće razmišljanje da su to oni što su došli sa sela, pa nisu postali skroz građani nego samo malonije tako jednostavnoautentični seljak nije malograđanin, daleko od togazapravo je ova definicija jako vezana za definicuju kiča, odnosno način njegovog nastankakonzumenti kiča su malograđaninevezano gde živejer konzumirati kič i zadovoljavati se time, nije samo pitanje ''ukusa'', nije tako prostokonzumenti kiča ne mogu (ili ne žele) da vide svet i ljude u njihovom pravom svetlunjima su potrebni (i dovoljni) zašećereni surogatinepodnošljiva neupotreba mozga, predavanje strastima, nesvesnom i pateticimalograđanština je odsustvo svesnosti i odgovornosti

Link to comment

Kič je kada ideš u Atelje 212 da gledaš Gordana Kičića i za sebe smatraš da si konzument kulture. Cecini fanovi su iskreniji u svojim strastima.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

malograđanin si kad si kakav pomorac, ribar, barba i jeo si oduvek sardele, skuše & brancine, a sad, iako nisi neki ljubitelj, naručiš nekakva povrća sa šitakama, bambusima i bademima i pričaš kako je sve to ukusno i tejsti i super ti i opet ćeš to isto naručiti.

Link to comment
na holandskom je isto direktan prevod- kleinburger.
Kleinburger (Frans: petit bourgeois; Duits: Kleinburger, Spießbürger) is de uit het Duits afkomstige benaming voor dat gedeelte van de bevolking van een stad die behoort tot de sociale laag tussen de arbeidersklasse en de machthebber insve su pobrkali :isuse:
malograđanština - petit bourgeois mentality & (eventualno) philistinismParsons reče da su na nemačkom malograđani - spießbürger
evo sta kaze oficijelni duden: SpießbürgerSubstantiv, maskulin - engstirniger Mensch, der sich an den Konventionen der Gesellschaft und dem Urteil der anderen orientiertprevod: covek uskih pogleda na svet, koji se orijentise* po drustvenim pravilima i misljenjima drugih ljudi KleinbürgerSubstantiv, maskulin - 1. Angehöriger des unteren Mittelstandes; 2. Spießbürger1- pripadnik nize srednje klase2- malogradjanindakle, moze da se koristi i kao sinonim, ali je malogradjanin pre svega spajzburger ™* siguran sam da postoji bolji izraz u srpskom, ali ne mogu sada da ga se setim (povladjuje?)
Link to comment

meni sklonost kicu nikad nije bila problematicna. od toliko mogucih zanimacija za mozak ne vidim zasto bih pridavala nesrazmjerno mnogo paznje bas umjetnickim naklonostima i devijacijama.sto ne znaci da je dobar ukus relativan tj da je sve kvalitetom jednako i zavisno iskljucivo od subjektivne prosudbe, nego da nije narocito bitan.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...