Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

..prebacuju ''kakva si ti to srpkinja bre'' ..
pozdrav svima!da sam dobio dinar svaki put kada mi je prebaceno zbog mog "ne srpskog" pristupa raznim dogadjajima, sada bih imao golfa dvojku.po mom skromnom misljenju, jedan vrlo vazan cinilac domace malogradjanske kulture je upravo taj "prebacivacki" stav po kome neko nije dovoljno srbin/covek ako ne odreaguje na neki dogadjaj od opsteg "svesrpskog" znacaja na pravi nacin.primeri toga idu od banalnog neslaganja oko izbora garderobe ili muzike do gusenja gradjanskih sloboda (lep primer je gej parada)elem, po meni (opet) problemi sa malogradjanima ne pocivaju na drugacijoj muzici ili neobrazovanju ili drugim ociglednim razlozima, koliko na jednom bahatom prodoru svojim vrednostima, kakve god one bile i nametanjem svog pogleda na svet bez ostavljanja prostora za drugacije misljenje.da sumiram, malogradjanin prestaje biti malogradjanin kada uvazi tudje misljenje i pravo na izbor (sa kojima ne mora da se slozi) bez obzira na muzicke, obrazovne ili geografske korene koje ima.
Link to comment

pozdrav i tebimene mori: "kako ne gušiti građanske slobode"? "kako prestati biti malogrđanin"? "kako uvažiti tuđe mišljenje"? "kako prenebregnuti svoje korene"? ...ah, well, otići ću do centra za kulturnu dekontaminaciju, posle do kc grada, tamo će već znati

Link to comment
Pa zavisi iz kog rakursa to gledaš.
U mom slucaju, dobar pocetak bi bilo da razumem na sta se misli pod terminom malogradjanin. Znaci, 1 definicija. Mada Syme mrzi definicije. Ne mora definicija, evo moze 1 slika.
Link to comment
da sumiram, malogradjanin prestaje biti malogradjanin kada uvazi tudje misljenje i pravo na izbor (sa kojima ne mora da se slozi) bez obzira na muzicke, obrazovne ili geografske korene koje ima.
fak jea :thumbsup:
Link to comment
U mom slucaju, dobar pocetak bi bilo da razumem na sta se misli pod terminom malogradjanin. Znaci, 1 definicija. Mada Syme mrzi definicije. Ne mora definicija, evo moze 1 slika.
Pa zato je i pokrenut ovaj topik, jer niko ne zna šta je to malograđanin.Evo šta kažu naučnici na tu temu
САЖЕТАК: Малограђанин је човек који жели да се представи вреднијим него што јесте.Он потиче из друштвеног слоја који се јавио на историјској сцени као ситнобуржоаски (ситни трговци, занатлије).Малограђанство се може посматрати као друштвени слој, али и као облик понашањаличности, детерминисан њеним специфичним менталним склопом.Оно што је заједничко овим одређењима је противречност бића малограђана.Одлике које се могу приписати малограђанину су: егоизам, мржња, завист,екстремна расположења. Битна оријентација малограђанина је такмичењеза успех. Малограђанин бонтон користи као средство своје сналажљивости.На друштвеној и културној сцени, као резултат друштвених кретања, појављују су и неки нови видови малограђанства, именовани као „спонзорство”
Sad je valjad jasno šta Syme kaže, kad govori o nekim buržujčićima™ :)
Link to comment

i da nastavimo kvout:

У време раздвајања крупне од ситне буржоазије и појаве пролета-ријата...
:D
Link to comment
pozdrav i tebimene mori: "kako ne gušiti građanske slobode"? "kako prestati biti malogrđanin"? "kako uvažiti tuđe mišljenje"? "kako prenebregnuti svoje korene"? ...ah, well, otići ću do centra za kulturnu dekontaminaciju, posle do kc grada, tamo će već znati
meni sve nedoumice u zivotu najbolje objasni south park. :happy:u epizodi "raising the bar" smo videli dzejmsa kamerona kako resava problem galopirajuce malogradjanstine. sad, posto nemamo kamerona, treba nam neki domaci uzor ili sistem koji bi podigao kulturni nivo.osamdesetih i ranije, po meni, je to bio muzicki pokret (rok, pank, pank-rok :), itd. ) koji je generisao "gradjanski" nacin razmisljanja i izgurao ga kroz devedesete, a zatim se nekako rasplinuo i presao u nekakvu alternativu i izgubio na snazi i izgubio na popularnosti i izgubio od "narodnjaka" koji su se svrstali u suprotni tabor i mislim da je tu povucena paralela izmedju muzickog opredeljenja i razlika izmedju gradana i malogradjana.naravno da je ogroman uticaj imala i intelektualna elita kroz kilometarske tv emisije tipa "diskusija o stetnom uticaju _______ na omladinu i posledice na drustvo u celini". nikada nisam voleo takve emisije gde se susretne nekoliko akademika, doktora, psihologa i drugih "tesko" potkovanih ljudi , pa smireno, bez galame i prebacivanja izlazu svoje stavove. kako mi sve to sada nedostaje.treba definisati nosioce "kulturne revolucije" a zatim im dati puno vetra u ledja, sto odavde odakle ja gledam izgleda kao mamutski posao sa malo sanse za uspeh. mozda preseliti pozoriste na televiziju da se ljudi upoznaju sa svojim glumcima a zaborave ove sto glumataju. upakovati nauku u primamljivo multimedijalno odelo kao mitbastersi. pokazati svetu da razlicitosti nisu bauk nego bogatstvo ovog naroda i ponositi se sa njima.i, to bi bilo to za sada, pa ako sve propadne, probati ponovo i ponovo, sa puno razumevanja, jer je raskidanje sa uskogrudosti kao skidanje sa heroina. treba ponuditi zdravu alternativu i po mogucstvu promeniti drustvo.
Link to comment
Битна оријентација малограђанина је такмичење за успех. Малограђанин бонтон користи као средство своје сналажљивости.
pisac teksta zvuči kao neko ko je solidno propao u životu.edit: pa da, prosvetarka u somboru. Edited by Hella
Link to comment

Hm, ova definicija mi malo pomaze. Recimo, ovo "takmicenje za uspeh" je generalno prisutno u kapitalizmu (a i ne samo njemu), stavise neki bi rekli da istog nema bez njega.

Edited by Indy
Link to comment
To sto je kikiriki definisao nije malogradjanin, vec fundamentalista (ili ekstremista, kako volite).
to je samo bio osvrt na srbovanje koje je po meni sastavni deo domace uskogrudosti. sama definicija malogradjanina bi bila mnogo kompleksnija i tesko da bi mogli sve da svedemo u jednu definiciju.lakse mi je da nabacujem posebne odlike pojave jer je lakse naci resenje za svaku odliku posebno nego izvuci formulu koja bi sve lepo objedinila.
Link to comment

To sa takmičenjem za uspeh je debeo promašaj. E sad, ja ni ne znam šta je malogradjanština, samo nagadjam. Pretpostavljam da snobizam dodje neki podskup u odnosu na malogradjanštinu. Ono, snobovi na osnovu klase procenjuju kvalitet jednog čoveka. Malogradjani bi bili širi pojam koji se odnosi na one koji rangiraju razne manifestacije ponašanja i stavova kod drugih, zanemarujući objektivnu uslovljenost datog ponašanja, stavova,...Možda je malo preširoko definisano, jer čovek ni ne može drugačije da procenjuje ljude nego kroz ono što manifestuju, ali je valjda poenta u nivou deklarativnosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...