Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

ako je nesto malogradjanski to je hipstersko slusanje sinana sakica da se dokaze kako smo ah so openminded
sa ovim sam se sreo samo u tvojim postovima i nigde drugde
Link to comment
  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

Ne, Lejo... ja sam 1 (prilicno ofucani) hipster koji bi za primer orijentalnog ritma na Balkanu naveo ime kao sto je Garabet Tavitjan. To je taj klajnbergerovski neizdrz da se moramo razlikovati od prosecnog primerka naseg sunarodnika, koji me je progonio od najranijih dana. Drugovi iz zizekijansko-lakanovskog ugla (jedinog legitimnog pogleda na svet) su to sasvim ispravno detektovali, zato se ja i ljutim na njih... istina boli. :(

Link to comment
ne podvaljuj
Dudo, Lujo ti ne podvaljuje. Ono što si napisala, znači upravo to što ti je on sada rekao, ako si mislila nešto drugo, nema problema, reci tako, svi se mi stalno zapetljavamo i govorimo stvari koje ne mislimo, zbrzamo, ne razmislimo, itd, ovo je ipak forum, nije naučna konferencija. Ali nemoj se ljutiti što ti ljudi kažu da si napisala ono što jesi napisala.A dozvoli, najiskrenije, nemoj se ljutiti, ja verujem da ti to jesi mislila, ali da nisi promislila. Nije to nikakva optužba, ja sam to na sebi i drugima primetio milion puta. Kada treba da kažem koju o stvarima o kojima prosto nisam ozbiljno razmišljao, prvo što će mi izleteti biće predrasuda - opšte mesto koje ponavljaju svi ljudi mog mesta, vremena i status. To je normalno, mi nismo izmislili sva svoja verovanja niti smo do njih došli studiozno proučavajući probleme kojih se tiču, nego uglavnom prihvatajući ih socijalizacijom. To što si ti rekla je prosto društveni konsenzus prema turbo folku u jednom društvenom sloju, nisi ga ti smislila, pa se ne moraš zbog njega stideti, ali evo čim si ga i sama malo ozbiljnije analizirala, videla si da to zapravo nije tvoj promišljeni stav (considered opinon) i već si počela da odstupaš od njega, da ga nijansiraš i menjaš. Pa naravno, diskusija i jeste stalni proces revidiranja naših početnih unconsidered opinions.Dakle, bez brige, nisam te optužio za išta strašno niti o tebi mislim išta loše, a verujem da je isti slučaj i sa Lujom. 127.gif
Link to comment

Duza definicija.

Meni licno odlican tekst, a i povezan sa skorijom rapravom na ovom topicu.
Dobri duh VojvodineMada je danas Vojvodina i sama rastrzana – ne samo zbog agresivnih nacionalističkih nasrtaja na njen identitet, nego i zbog dubokih unutrašnjih sukoba izazvanih tranzicijskim procesima – u njoj i dalje živi nadaleko poznat dobri duh ljubavi za svoje i poštovanja prema drugima i drugačijima.Bolje reći, valjalo bi da je taj dobri "lalinski duh" još tu negde, a vera da će on odoleti i nadživeti i poslednju veliku krizu cele Srbije, zapravo je vera da će nas stara dobra Vojvodina na kraju ipak sve nekako "sažvakati" i smekšati, da bismo mogli da nastavimo da živimo kao ljudi. Uslov je da se granice razvikane vojvođanske trpeljivosti ne prekorače, jer ko je to prekoračio, taj se nije dobro proveo ni u ovoj pitomoj ravnici "čardaša, čaša i bezemljaša" (kako je pevao Mika Antić).Mnogo je pisano o identitetskim korenima Vojvodine koji su sami po sebi čudo, jer je reč o pokrajini u koju se večito neko doseljavao i čiji su svi stanovnici bukvalno dođoši i kolonisti, neko je došao pre, neko kasnije, a kolonisti su večito ostali samo oni koji nisu poštovali ono što je najbitnije za Vojvodinu: voli je i ne pitaj čija je, jer samo tvoja ona biti neće.Da bi jedna višenacionalna i višekonfesionalna pokrajina opstala i odbranila se od svakog pokušaja da se etnički "pročisti" i prepravi po modli onih koji su u nju stizali nacionalno zajapureni, tragajući za boljim životom, a, najčešće, bežeći od velike nevolje koja ih je drugde zadesila, ona je i morala graditi duh miroljubivosti i tolerancije, razumevanja za drugost i uvažavanje svačijeg prava da čuva svoja sećanja i običaje. Jedino što se tražilo "unitarno" jeste da svako plaća svoj račun i da za stolom ne odbija crveni ovčiji paprikaš.Zauzvrat, Vojvodina je nudila mnogo, pre svega najbolje evropske oranice. Vojvođanski potencijali, međutim, nisu bili samo ekonomski, posebno nisu bili samo agrarni ili infrastrukturni, sa evropskim Dunavom i velikim kanalima, gustom železničkom mrežom i prvim "internacionalnim" betonskim putem na tlu današnje Srbije. Ti resursi su pre svega bili i ostali u domenu civilizacijskih standarda životne svakodnevice i kulture rada. Oni, dakako, nisu bili nepresušni, a zanemarivani su decenijama, zato je modernizacija Vojvodine danas ključno i nasušno pitanje njenog opstanka u Srbiji.U stvari, ugled Vojvodine u Srbiji, i ne samo u Srbiji, i nastao je u vremenu kada je ona emitovala evropske, modernizacijske ideje po celom balkanskom regionu. Uzmimo samo primer iz naše novinske branše – Medakovićev "Srbski dnevnik" i Miletićeva "Zastava" čitali su se u 19. veku širom Balkana, a danas u Vojvodini ne izlazi nijedan list koji nadilazi provincijske granice.Kad kažemo da je glavni kvalitet Vojvodine kultura života i rada, koji su se oslanjali na čuvene prosvetne i prosvetiteljske ustanove, pozorišta, muzeje i galerije, pa i na mnoge afirmisane umetničke manifestacije, od Sterijinog pozorja do Stražilovskih pesničkih susreta, Zmajevih dečijih igara i mnogih muzičkih festivala, moramo zapaziti da je njihova tekuća, a kratkovida, "srbizacija" i "ćirilizacija" više doprinela njihovoj marginalizaciji nego unapređenju srpske nacionalne kulture, a najviše je Vojvodina ostala na gubitku.Zbog svega toga, u traganju za nasušno potrebnom modernom "novom Vojvodinom", ne treba napuštati stari "dobri duh" Vojvodine, bez koga se Srbija neće moći snaći u "Evropi različitosti", kako glasi ključni slogan Evropske unije.
Link to comment
stooo? ^_^mislim, nemoguce da dajemo toliko preciznu sliku :P
ne zezaj bre bubo:))mada sajm ima potencijala za jednog solidnog i razboritog predsednika kucnog saveta, da nam dusmani ne srusise socijalisticko samoupravljanje:))
Link to comment
sa ovim sam se sreo samo u tvojim postovima i nigde drugde
Ima toga svakako. Apsolutno postoji tako nešto i javlja se medju hipsteranom. Ali iskrenost i težina Sinanove nije podložna sprdnji i ironisanju, ljudi koji slušaju Sinana stvarno moraju da ga vole na nekom nivou, pa makar bili glumatali urbanost i hipsteraj.
Link to comment
Ima toga svakako. Apsolutno postoji tako nešto i javlja se medju hipsteranom. Ali iskrenost i težina Sinanove nije podložna sprdnji i ironisanju, ljudi koji slušaju Sinana stvarno moraju da ga vole na nekom nivou, pa makar bili glumatali urbanost i hipsteraj.
apsolutno, sinan je toliko tezak za slusanje da ja meni prosto neverovatno da neko to slusa na silu. mislim, moguce je da takvi ljudi postoje, ali oni su onda svakako za posmatranje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...